Με τον MVP των τελευταίων 45 ημερών του, τον Μλάντεν Πέτριτς να πετυχαίνει το μοναδικό γκολ του αγώνα με κεφαλιά - «ψαράκι», ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη επί του Λεβαδειακού με 1-0 με το άγχος να περισσεύει. Οι Πράσινοι κράτησαν για τέταρτο διαδοχικό παιχνίδι ανέπαφη την εστία τους στη Λεωφόρο και με όπλο την έδρα τους συνεχίζουν το κυνήγι της μείωσης διαφοράς από την κορυφή.

Από νωρίς στον Παναθηναϊκό κατάλαβαν ότι απέναντί τους δεν είχαν το… σκορποχώρι του Εργοτέλη. Ο Λεβαδειακός δεν είχε καμία… ντροπή, παίζοντας με δέκα παίκτες πίσω από τη μπάλα σε όλο το πρώτο ημίχρονο, ενίοτε και με τον Μάντζιο να μαρκάρει. Μοναδική μέριμνα των φιλοξενούμενων ήταν να μην δεχθούν γκολ. Έκλεισαν καλά τους χώρους με διπλή ζώνη άμυνας, φόρτωσαν τον άξονα για να μην περνάει καμία μπαλιά κάθετα προς τον Μπεργκ κατά κύριο λόγο και άφησαν χώρο να πάει η μπάλα στα πλάγια.

Ο Παναθηναϊκός έπαιξε πολύ από τα πλάγια και κυρίως από τα αριστερά με τον Χουχούμη να παίρνει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και να επιχειρεί με σέντρες να σερβίρει γκολ στους συμπαίκτες του. Στη συντριπτική πλειοψηφία τους οι σέντρες πέρασαν ανεκμετάλλευτες. Οι Πράσινοι έδειχναν καλά μπλοκαρισμένοι, παρότι είχαν συντριπτικά ποσοστά κατοχής μπάλας. Μοναδική απειλή σε ροή αγώνα ήρθε στο 18’ με σουτ του Πέτριτς έξω από τη μεγάλη περιοχή που μπλόκαρε ο Σηφάκης.Ένα στημένο έλυσε το Γόρδιο Δεσμό

Η λύση ήρθε από μια στημένη φάση, όπου είναι φανερό ότι γίνεται δουλειά στην προπόνηση και βγαίνει στους αγώνες. Όπως και με τον Εργοτέλη έτσι και με τον Λεβαδειακό, ο Πράνιτς εκτέλεσε φάουλ από 35 μέτρα απόσταση στο δεύτερο δοκάρι όπου ο Πέτριτς με κεφαλιά -ψαράκι σκόραρε στο 29ο λεπτό, δίνοντας ανάσα στους γηπεδούχους. Ο Κροάτης, βέβαια, ήταν οφσάιντ. Ο Λεβαδειακός δεν έδειξε σημάδια ανάκαμψης και επιθετικής διάθεσης. Μοναδική παρουσία του με αξιώσεις ήρθε στο 27’ με ένα πλασέ του Μάντζιου από σέντρα του Ορτέγκα, με τη μπάλα να καταλήγει στην αγκαλιά του Στιλ. Στο 41’ ο Κώτσιος ανέτρεψε μέσα στην περιοχή τον Μπεργκ, και έπρεπε να δοθεί πέναλτι αλλά ο διαιτητής έδειξε "παίζεται". Όπως και στο παιχνίδι των δύο ομάδων στον πρώτο γύρο, όπου και πάλι ο ρέφερι δεν έδωσε πέναλτι στη φάση που τραυματίστηκε σοβαρά ο Σουηδός.Προσεκτική διαχείριση αγώνα

Πιο ισορροπημένη εικόνα είχε ο αγώνας στο δεύτερο ημίχρονο με τον Παναθηναϊκό να έχει τον πρώτο λόγο και πάλι αλλά και τον Λεβαδειακό να ψάχνει καλύτερη εξέλιξη στον αγώνα. Το ματς έδειχνε να μην… βγαίνει στον Παναθηναϊκό και έτσι μετά το 61ο λεπτό και την είσοδο του Μιλσάβλιεφ στο ματς, ο Λεβαδειακός άρχισε να αναζητεί το γκολ. Μπορεί να μην δημιούργησε καμία ευκαιρία αλλά οι επεμβάσεις των αμυντικών του Παναθηναϊκού ήταν οριακές για να μην δημιουργηθεί κίνδυνος.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να κατεβάσουν τελείως το τέμπο του αγώνα προκειμένου να ελέγξουν την κυκλοφορία της μπάλας και να μην δεχθούν κόντρα επιθέσεις. Προς αυτή την κατεύθυνση και για να «δέσει» τη μεσαία γραμμή του ο Αναστασίου έριξε στο ματς και τον Ζέκα μετά τον Λαγό. Το Τριφύλλι δεν μπόρεσε να φτιάξει πραγματική ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο, με τους παίκτες του να πέφτουν στην παγίδα της νευρικότητας από τα διαιτητικά σφυρίγματα.

Στα τελευταία λεπτά ήταν διάχυτο το άγχος των παικτών του Παναθηναϊκού να κρατήσουν ανέπαφη την εστία τους. Αυτή η αγωνία «πέρασε» στις προσπάθειές τους και έδωσε θάρρος στους παίκτες του Λεβαδειακού, οι οποίοι όμως δεν είχαν σωστές τελικές πάσες για να απειλήσουν.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιάννης Αναστασίου): Στιλ, Τριανταφυλλόπουλος, Χουχούμης, Ταυλαρίδης, Σίλντενφελντ, Μέντες (58’ Λαγός), Πράνιτς, Ατζαγκούν, Πέτριτς (75’ Καρέλης), Κλωναρίδης (66’ Ζέκα), Μπεργκ.ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Σάββας Παντελίδης): Σηφάκης, Νικολακάκης (81’ Μάγκας), Τομάς, Κώτσιος, Μιλιάζες, Μαχαίρας, Σκέμπης (61’ Μιλοσάβλιεφ), Βούκσεβιτς, Ορτέγκα (72’ Σοτέλο), Γκόμες, Μάντζιος.O MVP: Ο Μλάντεν Πέτριτς. Η βασική του προσφορά ασφαλώς ήταν το γκολ. Ένα γκολ δείγμα της κλάσης του Κροάτη, ο οποίος από πολύ δύσκολη θέση κατάφερε με κεφαλιά ψαράκι να στείλει τη μπάλα στο πλάγιο διχτάκι της απέναντι γωνίας. Γενικότερα, όμως, ο Πέτριτς έδειξε και πάλι την υψηλή τεχνική του και το καθαρό μυαλό του.Ο Σκληρός: Ο Χαβιέ Τομάς. Ίσως επηρεάστηκε από το εναντίον του κλίμα από την εξέδρα ως «σημαδεμένο» από το ματς του πρώτου γύρου λόγω του τραυματισμού του Μπεργκ. Έπαιξε υπέρ το δέον δυνατά και θα έπρεπε να είχε αποβληθεί από το 76ο λεπτό.Ο Αόρατος: Ο Βίκτωρ Κλωναρίδης. Όσο ορατός ήταν τρεις μέρες πριν, τόσο άφαντος ήταν στο παιχνίδι με τον Λεβαδειακό. Καλά εγκλωβισμένος από τον Σκέμπη αλλά και γενικότερα τους αμυντικούς του Λεβαδειακού.Ο Πεσμένος: Ο Ντέιβιντ Μέντες. Εμφανέστατα επηρεασμένος από την αγωνιστική αποχή του ενός μήνα. Ο Ολλανδός έκανε πολλές κακές επιλογές και κυρίως αβίαστα λάθη που χάλασαν επιθέσεις του Παναθηναϊκού. Δικαίως αντικαταστάθηκε νωρίς. Η Γκέλα: Είναι απλά μια ενδεικτική φάση από αμέτρητες σέντρες του Χουχούμη στα χέρια του Σηφάκη. Ήταν στο 74’ με πολύ καλές προϋποθέσεις για τον Παναθηναϊκό αφού στην περιοχή ήταν καλά πλασαρισμένος ο Μπεργκ και ο Πέτριτς.Η Στιγμή: Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Βούκσεβιτς μπήκε στην περιοχή του Παναθηναϊκού αποφεύγοντας τον Τριανταφυλλόπουλο αλλά το σουτ σταμάτησε στην πλάτη του Ζέκα, στέλνοντας τις καρδιές των ανθρώπων του Τριφυλλιού στη θέση τους. Η Διαιτησία: Πολλές και δύσκολες φάσεις είχε ο Λιαχούδης αλλά και οι βοηθοί του. Το ζήτημα είναι ότι σχεδόν πάντα η απόφασή τους ήταν λανθασμένη. Ο Πέτριτς σκοράρει αλλά είναι οφσάιντ, στο 41’ υπάρχει ανατροπή εντός της μεγάλης περιοχής άρα πέναλτι πάνω στον Μπεργκ από τον Κώτσιο. Χάρισε κίτρινη κάρτα στον Μάντζιο και τη δεύτερη κίτρινη στον Τομάς στο 71’.Οι Στρατηγοί: Ο Γιάννης Αναστασίου διατήρησε το 4-3-2-1 του προηγούμενα αγώνα σχεδόν με τα ίδια πρόσωπα. Ο Στιλ τερματοφύλακας, οι Τριανταφυλλόπουλος – Χουχουμης στα άκρα της άμυνας, Σίλντενφελντ, Ταυλαρίδης στόπερ, ο Μέντες αμυντικό χαφ, οι Πράνιτς, Ατζαγκούν εσωτερικά χαφ και οι Πέτριτς, Κλωναρίδης πίσω από τον προωθημένο Μπεργκ.

Με 4-2-3-1 παρέταξε τον Λεβαδειακό ο Σάββας Παντελίδης. Σηφάκης τερματοφύλακας, Σκέμπης και Μιλιάζες τα μπακ, Κώτσιος και Τομάς στόπερ, οι Μαχαίρας, Γκόμες αμυντικά χαφ, ο Νικολακάκης δεξιό εξτρέμ, ο Ορτέγκα αριστερό εξτρέμ, ο Βούκσεβιτς σε ελεύθερο ρόλο και ο Μάντζιος σέντερ φορ. Μετά το 61’ και την είσοδο του Μιλοσάβλιεφ, το σύστημα έγινε 4-4-2 με το νεοεισελθών να παίζει δίπλα στον Μάντζιο.Η Εξέδρα: Περίπου 8.000 κόσμος στη Λεωφόρο με πολλή ένταση πάνω από τον πάγκο του Λεβαδειακού στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου ημιχρόνου και αρκετή αμφισβήτηση για τις αποφάσεις του διαιτητή στο δεύτερο.