Σε ξέφρενο πάρτι σε αγωνιστικό χώρο και εξέδρα εξελίχθηκε για τον Παναθηναϊκό η αναμέτρηση με τον Εργοτέλη στη Λεωφόρο με τους Πράσινους να σκορπούν στους πέντε ανέμους τον αντίπαλό τους επικρατώντας με 5-0, δείχνοντας αποφασισμένος να δώσει μάχη για τον τίτλο. Και τα πέντε γκολ σημειώθηκαν στο πρώτο ημίχρονο με ένα να Τριφύλλι βγαλμένο από τα ομορφότερα όνειρα των οπαδών του, το οποίο διέλυσε τα πάντα στο πέρασμά του, με χατ τρικ του Μάρκους Μπεργκ και δύο γκολ του Βίκτωρα Κλωναρίδη!

Μετά από ένα μοιρασμένο πρώτο 6λεπτο με τον Εργοτέλη να χάνει σημαντική ευκαιρία στο 6ο λεπτό όταν ο Τζανακάκης βρέθηκε σε θέση βολής μέσα στην περιοχή αλλά το δυνατό σουτ του απέκρουσε εντυπωσιακά ο Στιλ, ο Παναθηναϊκός πήρε τον απόλυτο έλεγχο. Για την ακρίβεια πάτησε γκάζι και κράτησε το πόδι κολλημένο ακόμα και όταν ο Εργοτέλης έδειξε να έχει βγει νοκ άουτ!Ραψωδία σε πράσινο φόντο

Ο χορός των γκολ ξεκίνησε στο 8ο λεπτό. Ο Πέτριτς κοντρόλαρε έξω από τη μεγάλη περιοχή και πάσαρε δίπλα του στον Κλωναρίδη ο οποίος με όμορφη και γρήγορη περιστροφή σώματος έπιασε ένα ασύλληπτο βολέ το οποίο έστειλε τη μπάλα να προσγειωθεί στη δεξιά γωνία της εστίας του Εργοτέλη. Στο 12’ ο Πράνιτς εκτέλεσε φάουλ με σέντρα στο δεύτερο δοκάρι όπου ο Μπεργκ βγήκε πρώτος στη μπάλα και με δυνατή κεφαλιά σκόραρε. Στο 16’ ο Παναθηναϊκός βρήκε ανοιχτό χώρο και ο Πέτριτς με «μαγική» κάθετη πάσα έβγαλε τον Μπεργκ τετ α τετ με τον Σουηδό να πλασάρει άψογα για το 3-0. Τέταρτη σερί φάση, τέταρτο γκολ για το Τριφύλλι στο 23’ με τον Χουχούμη να εκτελεί κόρνερ, τον Ταυλαρίδη να παίρνει την κεφαλιά και με τη βοήθεια του σώματος του Κλωναρίδη να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα. Το γκολ πανηγυρίστηκε έξαλλα από τον Ταυλαρίδη μπροστά από τη θύρα 13 δείχνοντας τον Κλωναρίδη αλλά και το όνομά του στη φανέλα!Αγριεμένος ταύρος

Μετά την καταιγίδα των 15 λεπτών (8’-23’) το σκορ σταμάτησε να αλλάζει με αυτό το ρυθμό, αλλά ο Παναθηναϊκός δεν έλεγε να… ηρεμήσει. Σαν αγριεμένος ταύρος έπαιζε με λύσσα. Οι παίκτες του κυνηγούσαν κάθε μπαλιά και σε κάθε φάση προς την εστία του Εργοτέλη, υπήρχε μυρωδιά γκολ. Στο 26’ ο Μπεργκ πέρασε κάθετη πάσα στον Κλωναρίδη και αυτός με τη φόρα που είχε προσπάθησε να ντριμπλάρει τον Καβουσάκη, ο οποίος όμως έδιωξε με το πόδι σε κόρνερ. Οι Πράσινοι συνέχισαν να πρεσάρουν για να πετύχουν και άλλα γκολ, φτάνοντας τελικά στην επιτυχία στο 42ο λεπτό. Ο Πέτριτς και πάλι σέρβιρε στον Μπεργκ και αυτός πλάσαρε περνώντας τη μπάλα κάτω από τα χέρια του Καβουσάκη. Το 5-0 σφράγισε το ημίχρονο.Με τη σκέψη στα επόμενα

Μετά από τέτοιο ημίχρονο ήταν λογικό στην ανάπαυλα ο Γιάννης Αναστασίου να ζητήσει από τους παίκτες του να κατεβάσουν στροφές. Άλλωστε ακολουθούν δύο αγώνες ανά εβδομάδα οπότε κάθε σπατάλη ενέργειας κοστίζει. Ο Παναθηναϊκός διατήρησε την κατοχή μπάλας προκειμένου να μην κινδυνεύει στα μετόπισθεν.

Η είσοδος του Νίνη στο 60’ έδωσε μια μεγαλύτερη ζωντάνια και όρεξη στον Παναθηναϊκό, αλλά ήταν εμφανές πια ότι είχε μεταβληθεί ο στόχος. Και αυτός πια ήταν να μην γίνει τίποτα περιττό που μπορούσε να κοστίσει στη δύσκολη συνέχεια της σεζόν.

Ο Εργοτέλης απλώς στάθηκε με σχετική αξιοπρέπεια συγκριτικά με το πρώτο ημίχρονο. Σε καμία περίπτωση όμως δεν απείλησε την εστία του Παναθηναϊκού.

Οι Πράσινοι γνώρισαν –δικαιολογημένα- την αποθέωση από τους οπαδούς τους οι οποίοι ζήτησαν τίτλο με το σύνθημα «σηκώστε κεφάλι πρωτάθλημα και πάλι».

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιάννης Αναστασίου): Στιλ, Μπούρμπος, Χουχούμης, Ταυλαρίδης (78’ Κουτρουμπής), Σίλντενφελντ, Λαγός, Πράνιτς, Κλωναρίδης (60’ Νίνης), Ατζαγκούν, Πέτριτς (73’ Καρέλης), Μπεργκ.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Γιάννης Ταουσιάνης): Καβουσάκης, Λυκογιάννης, Γκέντζογλου, Φιντέλεφ, Τζανακάκης, Ρέντζας, Καζναφέρης, Χαντί (46’ Χαλκιαδάκης), Γιουσούφ (72’ Κούτρης), Μπογκντάνοφ (28’ Μποέ Κανέ), Μπαμ Μπαμ.O MVP: Ο Μάρκους Μπεργκ. Δύσκολη επιλογή με τέτοια εικόνα που είχε ο Παναθηναϊκός στο πρώτο ημίχρονο αφού και οι Κλωναρίδης, Πέτριτς έκαναν εντυπωσιακή εμφάνιση. Όμως το χατ τρικ του Σουηδού σηματοδοτεί τη δεύτερη κατ’ ουσία επιστροφή του στη σεζόν.Ο Σκληρός: Ο Στάθης Ταυλαρίδης ξεκίνησε να προσφέρει τα στοιχεία για τα οποία επιλέχθηκε. Πάθος, δύναμη, ανίκητος ψηλά, σωστές τοποθετήσεις με το σώμα.

Ο Αόρατος: Θα ήταν άδικο να ξεχωρίσει κανείς έναν από το συνονθύλευμα του Εργοτέλη. Μπαίνουν όλοι στο ίδιο τσουβάλι γιατί απλούστατα ουδείς ανταποκρίθηκε στο ρόλο του, οδηγώντας την ομάδα τους σε συντριβή με μια θλιβερή εικόνα.

Ο Πεσμένος: Ο Μοχάμεντ Γιουσούφ. Παίκτης που είχε δείξει καλά στοιχεία έως τώρα αλλά στο παιχνίδι της Λεωφόρου εξαφανίστηκε.

Η Γκέλα: Στο 42ο λεπτό ο Καβουσάκης φάνηκε να ελέγχει την πορεία της μπάλας από το πλασέ του Μπεργκ αλλά τελικά αυτή πέρασε ανάμεσα από τα χέρια του για το 5-0.

Η Στιγμή: Στο 6ο λεπτό ο Λουκ Στιλ απέδειξε ότι οι καλές ομάδες χρειάζονται καλό τερματοφύλακα. Ο Άγγλος έκανε μια πολύ δύσκολη απόκρουση σε δυνατό σουτ του Τζανακάκη μέσα στη μεγάλη περιοχή με απόλυτη ορατότητα μπροστά του.

Η Διαιτησία: Βοήθησε το παιχνίδι τον Μαντάκη και τους βοηθούς του για να αγνοηθούν τα όποια μικρά λάθη τους.

Οι Στρατηγοί: Με 4-3-2-1 παρέταξε ο Αναστασίου τον Παναθηναϊκό. Ο Στιλ υπερασπίστηκε την εστία, Μπούρμπος και Χουχούμης στα δύο άκρα της άμυνας, Ταυλαρίδης και Σίλντενφελντ στόπερ, ο Λαγός αμυντικό χαφ, οι Πράνιτς, Ατζαγκούν εσωτερικά χαφ, ο Μπεργκ στην κορυφή της επίθεσης και στα… φτερά του οι Πέτριτς, Κλωναρίδης. Με την έξοδο του Κλωναρίδη και την είσοδο του Νίνη το σύστημα άλλαξε σε 4-2-3-1 με τον Πέτριτς σε ελεύθερο ρόλο και τους Ατζαγκούν, Νίνη στα άκρα. Από το 73’ με την είσοδο του Καρέλη ο Παναθηναϊκός έπαιξε 4-4-2 σε ρόμβο.

Με 4-2-3-1 ο Εργοτέλης. Ο Καβουσάκης ήταν τερματοφύλακας, οι Τζανακάκηςκαι Λυκογιάννης τα δύο μπακ, Γκέντζογλου και Φιντέλεφ τα στόπερ, Καζναφέρης και Μπογκντάνοφ αμυντικά χαφ, δεξιό χαφ ο Ρέντζας, αριστερό χαφ ο Χαντί και προωθημένος ο Μπαμ Μπαμ.

Η Εξέδρα: Περίπου 10.000 φίλοι του Παναθηναϊκού έδωσαν το παρών στο γήπεδο της Λεωφόρου με τη θύρα 13 των οργανωμένων να δημιουργεί εκρηκτική ατμόσφαιρα ειδικά στο πρώτο 15 λεπτο.

http://ls.betradar.com/ls/livescore/?/sdnagr/el/page/sportcenter16_responsive2#matchid_6575659Live Blog ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ//wwwssl.coveritlive.com/embed.html?altcastCode=2fde7b7584&srcdom=www.coveritlive.com&srcdomsec=wwwssl.coveritlive.com&height=700&entryLoc=top&commentLoc=top&titlePage=off&replayContentOrder=chronological&embedType=stream&titleImage=http://cdnmo.coveritlive.com/media/image/201501/phpg3yD5rPETRIC.JPG