Ο Τάσος Καραμάνος είχε την ευκαιρία στις καθυστερήσεις του αγώνα (94') να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του, όμως ο από "μηχανής Θεός", Ποτουρίδης έδιωξε τη μπάλα πάνω στη γραμμή, με το 1-1 να σφραγίζει τις προσπάθειες των δύο ομάδων.

Ένα αποτέλεσμα που μοιάζει σαν ήττα, αφού Πανθρακικός και Ατρόμητος, ήθελαν τη νίκη ο καθένας για τους δικούς του λόγους.

Το σκορ άνοιξε στο 42’ ο Ιγκορ, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, ενώ για τους Περιστεριώτες ισοφάρισε ο Παπάζογλου στο 58’.Από ένα ημίχρονο η κάθε ομάδα…

Αν και ο Ατρόμητος ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι, το πρώτο ημίχρονο συνολικά ανήκε δικαιωματικά στους γηπεδούχους. Η ομάδα του Μανουέλ Ρόκα, ήταν αυτή που δημιουργούσε ευκαιρίες και έφτανε με αξιώσεις μπροστά στα καρέ του Γκορμπούνοφ, έχοντας πολλές τελικές προσπάθειες.

Η πρώτη απειλή ήρθε στο 21’, με τον Κυβρακίδη άθελα του να βάζει δύσκολα στον τερματοφύλακα του Ατρομήτου, καθώς μετά από σέντρα του Ντιγκινί, ο νεαρός μπακ του Ατρομήτου, στη προσπάθειά του να διώξει τη μπάλα τις έδωσε κατεύθυνση προς τα δίχτυα του Γκορμπούνοφ.

Η δεύτερη προειδοποίηση, ήρθε στο 27’. Ο καλύτερος των γηπεδούχων Ιγκορ, εκμεταλλεύτηκε τα σωματικά του προσόντα, πήρε τη κεφαλιά, όμως η μπάλα πέρασε εκατοστά έξω από το δοκάρι του Γκορμπούνοφ.Η στιγμή του Γεωργίου…

Κόντρα στη ροή του αγώνα, ο Ατρόμητος «άγγιξε» το γκολ, όμως ο Ιγκορ, «ντύθηκε»… αμυντικός και έδιωξε πάνω στη γραμμή το πλασέ του Γεωργίου, προς απογοήτευση του τελευταίου.Αυστηρό πέναλτι και αποβολή Σα Πίντο

Στο 41’ σημειώθηκε – ίσως – η φάση του αγώνα. Ο Παπαπέτρου, έδειξε την άσπρη βούλα σε «πέσιμο» του Ιγκορ, εντός περιοχής, μετά από τζαρτζάρισμα με τον Κούρο.

Η φάση αυτή έφερε τις έντονες διαμαρτυρίες παικτών και τεχνικού τιμ του Ατρομήτου, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα την αποβολή του Ρικάρντο Σα Πίντο από το πάγκος της ομάδας του.

Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε ο Βραζιλιάνος, που νίκησε τον Ρώσο τερματοφύλακα και έβαλε τον Πανθρακικό μπροστά στο σκορ.Η… απάντηση του Παπάζογλου

Ο Ατρόμητος μη έχοντας άλλη ευκαιρία βγήκε στο δεύτερο ημίχρονο στην επίθεση για να ανατρέψει το εις βάρος του σκορ.

Ο Θανάσης Παπάζογλου έφερε το παιχνίδι στα ίσια στο 58’. Ο Κώστας Κατσουράνης με μια γλυκιά σέντρα έφερε τη μπάλα στη περιοχή του Πανθρακικού, ο Ούμπιντες πήρε τη κεφαλιά, με τον Ελληνα επιθετικό να την υποδέχεται στη μικρή περιοχή και με διπλή προσπάθεια να νικάει τον Αθανασιάδη και να ισοφαρίζει.Το «όχι» στον Ούμπιντες

Στο 62’, ο Χαβιέ Ούμπιντες δοκίμασε το πόδι του σε εκτέλεση φάουλ, με τον Αθανασιάδη να δείχνει τα αντανακλαστικά του και να διώχνει σε κόρνερ.Tον έσωσε ο Ποτουρίδης

Τα λεπτά κυλούσαν, ο Ατρόμητος πίεζε, με τον Πανθρακικό να μην μπορεί να αντιδράσει. Στην εκπνοή του αγώνα, οι παίκτες του Σα Πίντο, έφτασαν μία ανάσα από το «κλέψουν» τη νίκη, όμως ο Καραμάνος νικήθηκε, από τον Ποτουρίδη, που έδιωξε τη μπάλα πάνω στη γραμμή.ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ (Μανουέλ Ρόκα): Αθανασιάδης, Μεχία, Ρομέου (82’ Τζάνης), Χασομέρης (72’ Κάσες), Εμπό, Ιγκόρ, Ντιγκινί, Τσουμάνης, Λαδάκης, Ποτουρίδης, Μελίσσης.ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Ρικάρντο Σα Πίντο): Γκορμπούνοφ, Κατσουράνης, Κούρος, Φυτανίδης, Γεωργίου (61’ Ναπολεόνι), Παπάζογλου, Μπάλλας (80’ Καραμάνος), Κιβρακίδης, Δημούτσος, Ούμπιντες, Λαζαρίδης 61’ Μπρίτο).O MVP: Ο Παπάζογλου. Ο Ελληνας επιθετικός, πέτυχε το μοναδικό γκολ για την ομάδα του όμως δεν ήταν μόνο αυτό. Είχε συμμετοχή σε όλες τις επιθετικές προσπάθειες και κέρδισε τις περισσότερες μονομαχίες με τους αμυντικούς των γηπεδούχων.Ο Σκληρός: Ο Εμπόου. Μαζί με τον Παπάζογλου συνέθεσαν το ζευγάρι του αγώνα. Οι δυο τους έδωσαν πολλές μάχες, με αρκετές εξ’ αυτών να είναι δυνατές.Ο Αόρατος: Ο Κάσες. Πέρασε στον αγωνιστικό χώρο ως αλλαγή και δεν κατάφερε στιγμή να μπει στο ρυθμό του αγώνα.Ο Πεσμένος: Ο Κατσουράνος. Ξεκίνησε καλά το παιχνίδι, όμως μόλις ο Ρόκα έβαλε πάνω του τον Ντιγκινί, ο Ελληνας μέσος δεν μπόρεσε να φτιάξει παιχνίδι για την ομάδα του.Η γκέλα: Ανήκει στον Σα Πίντο. Ο Πορτογάλος διαμαρτυρήθηκε έντονα στη φάση του πέναλτι, έφτασε μέχρι το κέντρο και αποβλήθηκε στερώντας από την ομάδα του, την παρουσία του στον πάγκο.Η στιγμή: Θα μπορούσε να ανήκει και στον Ιγκορ, όμως η στιγμή του αγώνα είναι του Ποτουρίδη, που με την έγκυρη προβολή του πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή, σώζει την ομάδα του από την ήττα στην τελευταία φάση του αγώνα.Η διαιτησία: Ο Παπαπέτρου καταλόγισε ένα πολύ αυστηρό πέναλτι στον Πανθρακικό, με τα ριπλέι να μην δικαιώνουν τον Αθηναίο ρέφερι για την επιλογή του. Στην συνέχεια δεν υπέπεσε σε μεγάλο λάθος.Οι στρατηγοί: Ο Μανουέλ Ρόκα ξεκίνησε με 4-3-3. Πολύ γρήγορα όμως το γύρισε σε 4-2-3-1 κάτι που έβγαλε εκτός ρυθμού τον Κώστα Κατσουράνη που ήταν κινητήριος μοχλός ως τότε του Ατρομήτου.

Από τη μεριά του ο Σα Πίντο, ξεκίνησε με 4-1-4-1, κάτι που διατήρησε μέχρι και το δεύτερο ημίχρονο, όταν και με την είσοδο των Ναπολεόνι και Μπρίτο το άλλαξε σε 4-3-3.Η εξέδρα: Αρνητική ήταν και πάλι η παρουσία του κόσμου για την κρισιμότητα του αγώνα. Η προσέλευση δεν ξεπέρασε τις 2.500.