Το τελικό 0-0 της αναμέτρησης δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα του αγώνα αφού και οι δύο ομάδες, κατάφεραν να δημιουργήσουν αρκετούς κινδύνους μπροστά από τις δύο εστίες.

Η εξαιρετική κατάσταση του Βελλίδη από τη μία πλευρά και η αστοχία του Κοροβέση από την άλλη, ήταν οι σημαντικότεροι παράγοντες που δεν κατόρθωσαν να δουν τη μπάλα στα δίχτυα οι οπαδοί που βρέθηκαν στο γήπεδο του Παναιτωλικού.

Με αυτή την ισοπαλία, ο Παναιτωλικός μπήκε και... τυπικά σε τροχιά play off, καθώς σκαρφάλωσε στην 5η θέση της βαθμολογίας, Δυνατά ο ΠΑΣ αλλά μέχρι... το 10'

Καλύτερα ξεκίνησαν οι φιλοξενούμενοι την αναμέτρηση. Οι παίκτες του Γιάννη Πετράκη, στα πρώτα λεπτά του αγώνα είχαν καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας και με τον Τσάβες κινητήριο μοχλό, έχασαν μεγάλη ευκαιρία στο 7' όταν μετά από πάσα του Αργεντίνου, ο Κοροβέσης με ένα φαλτσαριστό σουτ έξω από την περιοχή, έβγαλε τη μπάλα άουτ.

Δεκάλεπτο... φωτιά

Η συνέχεια ανήκε στον Παναιτωλικό. Οι γηπεδούχοι κράτησαν μπάλα, βρήκαν ρυθμό αλλά... τους σταμάτησαν δοκάρι και Βελλίδης. Στο 12' η μεγαλύτερη ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου, όταν μετά από λάθος του Μιχαήλ, και σύγχυση στην περιοχή, ο Βιγιαφάνιες σούταρε με δύναμη και είδε τη μπάλα να καταλήγει στο δεξί κάθετο δοκάρι του Βελλίδη. Στο 16' ο Μαρτίνες από τα δεξίά, σούταρε δυνατά έξω από την περιοχή, όμως ο γκολκίπερ του ΠΑΣ πετάχτηκε στη γωνία του και απέκρουσε σε κόρνερ. Δύο λεπτά αργότερα, Ο Βελλίδης σταμάτησε κεφαλιά του Κούσα.Έπεσε ο ρυθμός

Ο Παναιτωλικός είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων καθ' όλη τη διάρκεια του πρώτου μέρους, ωστόσο μετά το 20' ο ρυθμός έπεσε λίγο. Οι γηπεδούχοι απείλησαν στο 28' με κεφαλιά του Ετζεγκιέλε μετά από κόρνερ κατέληξε άουτ, ενώ στο 33' ένα δυνατό σουτ του Κέβιν, έδιωξε και πάλι ο Βελλίδης σε κόρνερ. Η απόκρουση του αγώνα

Ο Βελλίδης για μία ακόμη φορά κατέβασε τα  ρολά. Στο 38' ο Βιγιαφάνιες επιχείρησε απευθείας εκτέλεση φάουλ από μέση απόσταση, με πολλά φάλτσα, η μπάλα πήγαινε μέσα, αλλά ο Βελίδης απέκρουσε εντυπωσιακά.

Πιο δυνατά ο ΠΑΣ στο Β' ημίχρονο

Διαφορετικούς πρωταγωνιστές είχε το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης, με τους φιλοξενούμενους να βγάζουν περισσότερη ενέργεια στον αγωνιστικό χώρο και να απειλούν με αντεπιθέσεις, κυρίως από την αριστερή πλευρά της άμυνας του Παναιτωλικού.

Κοροβέσης και... άουτ

Στο 53' ο ΠΑΣ έδειξε για πρώτη φορά τα «δόντια» του στο δεύτερο ημίχρονο, όταν ο Τσάβες με κάθετη πάσα έβγαλε τετ α τετ τον Κοροβέση με τον Μπρακάλι, αλλά ο επιθετικός του ΠΑΣ, έστειλε τη μπάλα άουτ. Λίγα λεπτά αργότερα, 57' το δίδυμο Τσάβες - Κοροβέσης χτύπησε και πάλι, με τον Έλληνα επιθετικό να πετά τη μπάλα εκτός αγωνιστικού χώρου.Νέα απειλή

Αμέσως μετά την μεγάλη ευκαιρία του ΠΑΣ με τον Κοροβέση, ο Παναιτωλικός απείλησε όταν ο κορυφαίος των γηπεδούχων, Βιγιαφάνιες, σούταρε με δύναμη έξω από την περιοχή, ωστόσο η μπάλα κατέληξε άουτ.Και πάλι ο Κοροβέσης.

Στο 64' ο ΠΑΣ έχασε ακόμα μια ευκαιρία με τον Κοροβέση να σκοράρει. ο φορ των φιλοξενούμενων, πλάσαρε σωστά, όμως η μπάλα σταμάτησε στον Μπεχεράνο.

Έλειψαν οι ευκαιρίες

Από το 70' και μετά το παιχνίδι απέκτησε μια άγρια ομορφιά με την μπάλα να παίζεται στις δύο περιοχές, χωρίς ωστόσο να δημιουργηθεί κάποια  ιδιαίτερα μεγάλη ευκαιρία μπροστά από τις δύο εστίες.Ο MVP: Ο Βελλίδης. Ο τερματοφύλακας του ΠΑΣ Γιάννινα ήταν σε εξαιρετική κατάσταση, σταμάτησε τους αντιπάλους και κράτησε το μηδέν για την ομάδα του.

Ο σκληρός: Ο Γοδόι. Ο αμυντικός μέσος του Παναιτωλικού, ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο ήταν απροσπέλαστος και δεν επέτρεψε στους αντιπάλους να δημιουργήσουν απειλητικές καταστάσεις μπροστά από την εστία του Μπρακάλι.

Ο πεσμένος: Ο Κάπελ. Ο μεσοεπθετικός του Παναιτωλικού δεν έβγαλε στο γήπεδο την ενέργεια που έχουμε συνηθίσει. Η απόδοσή του κινήθηκε σε ρηχά νερά.

Ο αόρατος: Ο Ίλιτς. Ο επιθετικός του ΠΑΣ ήταν μακριά από τον καλό του εαυτό. Τη μοναδική στιγμή που θα μπορούσε να απειλήσει, ενώ είχε δυνατότητα να σουτάρει, χάλσε τη φάση με μία απρόσμενη πάσα στον Τσάβες.

Η στιγμή: Το δοκάρι του Βιγιαφάνιες στο 12' . Αν έκανε το 1-0 σε εκείνο το σημείο του αγώνα ο Αργεντινός, με το ρυθμό που είχαν οι γηπεδούχοι δύσκολα θα έχαναν το παινχίδι.

Η γκέλα: Η μόνη φάση που θα μπορούσε να χαρακτηριστεί ως γκέλα ήταν στη φάση του δοκαριού στο 12΄ όταν ο Μιχαήλ, έχασε τη μπάλα μέσα στην περιοχή της ομάδας του, με αποτέλεσμα εκείνη να φτάσει εύκολα στον Βιγιαφάνιες.

Η διαιτησία: Απαρατήρητη η διαιτησία του Ηλία Σπάθα. Λίγες οι δύσκολες φάσεις στο παιχνίδι.

Οι στρατηγοί: Μάκης Χάβος και Γιάννης Πετράκης, παρέταξαν τις ομάδες τους στον αγωνιστικό χώρο με παρόμοιο σχηματισμό, 4-1-4-1, με τους Άλβες και Ίλιτς να δεσπόζουν στην κορυφή της επίθεσης. Οι γηπεδούχοι, στο πρώτο μέρος πίεζαν ψηλά ενώ ήταν φανερή η πρόθεση του Γιάννη Πετράκη ναι χτυπήσει τις αντεπιθέσεις κυρίως από τα άκρα, με τον Κοροβέση. Στο πρώτο μέρος, ο ΠΑΣ έδωσε χώρο στον Παναιτωλικό.

Η εξέδρα: Ο καλός καιρός και η ώρα διεξαγωγής της αναμέτρησης ήταν ιδανική και έτσι αρκετός ήταν ο κόσμος που βρέθηκε στο γήπεδο του Παναιτωλικού.

Παναιτωλικός (Μάκης Χάβος): Ράφαελ, Κέβιν, Κούσας, Εντζεγκέλε, Μπεχαράνο, Γοδόι, Φωτάκης (81' Παπουτσογιαννόπουλος), Βιγιαφάνιες (69' Μίνγκας), Κάπελ, Μαρτίνες, Άλβες (89' Βασιλείου)

ΠΑΣ Γιάννινα (Γιάννης Πετράκης): Βελλίδης, Μιχαήλ, Τζημόπουλος, Ίλιτς, Ακόστα, Ναδάλες, Τσουκαλάς, Τσάβες (71' Γιάκος), Στρούνα, Κοροβέσης, Γαρουφαλιάς (15' Σκόνδρας λ.τ)