0 3
  • Μακέντα Φεντερίκο
  • 22' Μπουζούκης Γιάννης
  • 73' Βέργος Νίκος

Ξεκίνημα που δεν θα μπορούσε να φανταστεί ούτε ο πιο αισιόδοξος οπαδός του. Ο Παναθηναϊκός απέναντι σε έναν σπουδαίο αντίπαλο, τη Φέγενορντ, πέρασε σαν «σίφουνας» από το «Ντε Κάιπ» επικρατώντας με 3-0 στο πρώτο του φιλικό ενόψει της νέας σεζόν. Η Φέγενορντ θεωρητικά είναι πιο έτοιμη από το τριφύλλι και αυτό διότι το ολλανδικό πρωτάθλημα αρχίζει νωρίτερα από το ελληνικό. Παρ’ όλα αυτά, ο Παναθηναϊκός παρουσίασε μία ομάδα με φρεσκάδα και όρεξη που άφησε πολλές υποσχέσεις για τη συνέχεια.

Πως παρέταξε τον Παναθηναϊκό ο Δώνης

Ο Γιώργος Δώνης παρέταξε αρχικά την ομάδα του με ένα σύστημα 4-2-3-1 και τον Διούδη κάτω από τα δοκάρια, στην άμυνα τους Ινσούα, Κολοβέτσιο, Πούγγουρα και Γιόχανσον, αμυντικά χαφ τους Κουρμπέλη και Δώνη, μπροστά τους τριάδα με Χατζηθεοδωρίδη, Μπουζούκη και Χατζηγιοβάνη και στην κορυφή τον Μακέντα.

Πολύ καλός Παναθηναϊκός, εξαιρετικός Χατζηθεοδωρίδης

Το πρώτο ημίχρονο είχε δύο μεγάλους πρωταγωνιστές για τον Παναθηναϊκό. Τον Ηλία Χατζηθεοδωρίδη από τα πόδια του οποίου ξεκίνησαν τα δύο γκολ που πέτυχε η ομάδα του Δώνη και τον Σωκράτη Διούδη που ήταν εκεί να επέμβει όταν χρειάστηκε. Το ματς άρχισε με τις καλύτερες προϋποθέσεις για τον Παναθηναϊκό αφού μόλις στο 5’ ο Μακέντα άνοιξε το σκορ. Ο Χατζηθεοδωρίδης άλλαξε εξαιρετικά στο απέναντι δοκάρι για τον Χατζηγιοβάνη που γύρισε στον Ιταλό και εκείνος από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να σκοράρει. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να απαντήσουν όμως αρχικά στο 13’ ο Μποτέγκιν με κεφαλιά και εν συνεχεία ο Μπέρχαουζ λίγα λεπτά αργότερα με σουτ δεν κατάφεραν να νικήσουν τον Διούδη.

Οι Ολλανδοί συνέχισαν να πιέζουν κερδίζοντας κάποια κόρνερ και έχοντας την κατοχή της μπάλας γύρω από την πράσινη περιοχή. Παρ’ όλα αυτά, ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που και βρήκε και δεύτερο γκολ στην κόντρα. Ήταν το 22’ όταν μετά από κόρνερ της Φέγενορντ ο Χατζηθεοδωρίδης έφυγε γρήγορα στην κόντρα, κράτησε την μπάλα παρά την πίεση του αντιπάλου του, έδωσε στον Χατζηγιοβάνη που σούταρε για να αποκρούσει ο τερματοφύλακας των Ολλανδών και στο ριμπάουντ ο Μπουζούκης με κεφαλιά να την στείλει στα δίχτυα. Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε στο αμέσως επόμενο λεπτό όμως ο Μπερχάουζ σούταρε και σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του Διούδη. Η Φέγενορντ συνέχισε να πιέζει χωρίς όμως να αλλάξει κάτι ως το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης ο Γιώργος Δώνης προχώρησε σε αρκετές αλλαγές περνώντας εντός τους Αλεξανδρόπουλο, Θεοχάρη, Εμμανουηλίδη, Βέργο και Κότσαρης στη θέση των Διούδη, Μπουζούκη, Δώνη, Μακέντα και Γιόχανσον. Οι αλλαγές αυτές όπως είναι λογικό απορύθμισαν λίγο τον Παναθηναϊκό, ενώ στην αντίπερα όχθη η Φέγενορντ θέλησε να πιέσει για να φτάσει σε κάποιο γκολ. Ο Δώνης προχώρησε και σε άλλες αλλαγές, παρουσιάζοντας μία... άκρως νεανική ομάδα. Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία της ομάδας του Σταμ σημειώθηκε στο 67’ όταν ο Μποτέγκιν έκανε την κεφαλιά και η μπάλα έφυγε ελάχιστα άουτ.

Ξαναχτύπησε στην κόντρα!

Η ομάδα του Σταμ πολιόρκησε για κάποια λεπτά την πράσινη εστία, κυρίως όμως με σέντρες που στις περισσότερες περιπτώσεις έκαναν εύκολο το έργο των παικτών του Παναθηναϊκού. Μάλιστα, οι πράσινοι σε μία κόντρα στο 73' κατάφεραν να ανεβάσουν ακόμα περισσότερο τον δείκτη του σκορ. Ο Εμμανουηλίδης αξιοποιώντας την ταχύτητά του έφυγε από δεξιά, έδωσε έτοιμο γκολ στον Βέργο και εκείνος από κοντά σκόραρε για να «γράψει» το 3-0. Το αξιοσημείωτο, βεβαίως, ήταν πως σε εκείνο το χρονικό σημείο πλέον ο Παναθηναϊκός έμοιαζε να παίζει με την ομάδα Νέων.

Στα λεπτά που απέμειναν μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε κάτι με το τελικό σκορ να θυμίζει κάτι από... Panathinaikos ακόμα και αν επρόκειτο για ένα φιλικό παιχνίδι στα μέσα του καλοκαιριού. Πλέον, οι πράσινοι επιστρέφουν στη βάση τους συνεχίζοντας την προετοιμασία τους με το επόμενο παιχνίδι να είναι προγραμματισμένο για το Σάββατο κόντρα στη Μπέρσχοτ από το Βέλγιο.