Πόσο απέχει ένα θλιμμένο ρεβεγιόν από τα χαρούμενα Χριστούγεννα; Στο ποδόσφαιρο, ούτε ένα τέταρτο αγώνα. Εκεί κατά τις 9 παρά 20 στη Βοιωτία είχε πέσει βαριά μελαγχολία. Ο Μασούρας μόλις είχε ανοίξει το σκορ για τον Πανιώνιο και ο Λεβαδειακός ήταν έτοιμος για το 8ο συνεχόμενο παιχνίδι του μακριά από την νίκη. Κάπου εκεί ήρθε το θαύμα των Χριστουγέννων για την ομάδα του Ζοσέ Ανιγκό. Δύο γκολ από Λεονάρντο και Γιακουμάκη (το δεύτερο με… τρίσποντη καραμπόλα) έφεραν την μεγάλη ανατροπή (2-1) και ο Λεβαδειακός πανηγύρισε μία υπερπολύτιμη νίκη, που τον απομάκρυνε αισθητά από την ζώνη κινδύνου.

Παγωμάρα

Το ματς ξεκίνησε ασορτί με την θερμοκρασία στην πρωτεύουσα της Βοιωτίας. Παγωμένα. Στο πρώτο 20λεπτο οι δύο ομάδες επιδόθηκαν σε διαγωνισμό λαθών, ψάχνοντας με… πυξίδα τις δύο περιοχές.

Πιο πολύ δουλειά πάντως είχε ο Κότνικ. Ο Σλοβένος τερματοφύλακας του Πανιωνίου κράτησε το μηδέν σε καρφωτή κεφαλιά του Γιακουμάκη (19’), ενώ τρεις ακόμα καλές επιθετικές ενέργειες των γηπεδούχων με Γιακουμάκη (26’), Μπελγκαζουανί (27’) και Γιουσούφ (36’) δεν είχαν την επιθυμητή τελική προσπάθεια.

Ο νωθρός Πανιώνιος είχε να αντιπαρατάξει μόνο ένα καλό σουτ από τον Μασούρα που έδιωξε ο Επασί (22’) και μία προσπάθεια του Γεσίλη, που σταμάτησε πάλι στα χέρια του Καμερουνέζου τερματοφύλακα των γηπεδούχων (45’).

Φωτιά!

Ένα… σβηστό ματς πήρε φωτιά στην επανάληψη, με την ομάδα του Ζοσέ Ανιγκό να μπαίνει με φούρια στο γήπεδο και να χάνει τρεις ευκαιρίες στο πρώτο πεντάλεπτο, με σημαντικότερη την εκτέλεση φάουλ του Σουμπίνιο που σταμάτησε στο δοκάρι (50’).

Ο Πανιώνιος αντέδρασε με δύο σημαντικές στιγμές με Μασούρα (52’), Λάμπρου (56’), όμως η τρίτη ήταν και φαρμακερή.

Ο Μασούρας έκανε υπέροχη ενέργεια από τα αριστερά και με εντυπωσιακό τελείωμα άνοιξε το σκορ για τους «κυανέρυθρους» (58’) που έδειξαν να αγγίζουν την νίκη.

Ωστόσο το προβάδισμα τους δεν κράτησε παρά μερικά δευτερόλεπτα. Στην αμέσως επόμενη φάση, ο Γιακουμάκης με τακουνάκι μετά από εκτέλεση κόρνερ σημάδεψε το πίσω δοκάρι και ο Λεονάρντο με κοντινή προβολή σε κενή εστία έκανε το 1-1.

Οι δύο ομάδες έμοιαζαν συμβιβασμένες με την ισοπαλία, όμως σε ένα λεπτό άλλαξαν εκ νέου τα πάντα. Ο Πανιώνιος άγγιξε το 1-2, όταν ο Επασί χρειάστηκε δύο προσπάθειες για να μπλοκάρει το φάουλ του Χατζισαφί και στην κόντρα έγινε το 2-1!

Ο Σουμπίνιο με υπέροχη κάθετη βρήκε τον Γιακουμάκη (77’), ο Κότνικ έβγαλε το πλασέ του Έλληνα επιθετικού, όμως η κόντρα ευνόησε τον φορ του Λεβαδειακού, ο οποίος με… σπόντα έκανε το 2-1, σκορ που κράτησαν ως το τέλος οι γηπεδούχοι, που πήραν μία γενναία και αποφασιστική νίκη in extremis.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Ζοσέ Ανιγκό): Επασί, Φαβάρο, Λεονάρντο, Αντιλέχου, Τσαμπούρης, Νιάσε (62’ Μητρόπουλος), Ομπιορά, Γιουσούφ, Σουμπίνιο (83’ Μεντί), Μπελγκαζουανί (90’ Ιωαννίδης), Γιακουμάκης

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Μιχάλης Γρηγορίου): Κότνικ, Χατζισαφί, Γκιοατά, Μπανανά, Βλάχος, Κόρμπος, Σιώπης (81’ Βουκελάτος) , Λάμπρου, Σαββίδης (72’ Ταπόκο), Μασούρας, Γεσίλ (54’ Ντουρμισάι)

Λεβαδειακός - Πανιώνιος 2-1