«Γ. Καραϊσκάκης» / Novasports 1 HD
4 1
ΑΕΛ
ΑΕΛ

Με εκτεταμένο ροτέισον ελέω της ρεβάνς με τη Ριέκα την Τρίτη αλλά με τη γνωστή φουλ επιθετική τακτική στο «σπίτι» του, ο Ολυμπιακός μπήκε φορτσάτος και ορεξάτος στο ματς με τη Λάρισα για την 1η αγωνιστική της νέας Super League, με το οποίο φυσικά ξεκίνησε η προσπάθειά του για το ιστορικό 8ο σερί και συνολικά 45ο πρωτάθλημα.

Ξεκάθαρη «ερυθρόλευκη» υπεροχή

Από τα πρώτα λεπτά, σε ένα κλασικό «ερυθρόλευκο» ξεκίνημα, οι παίκτες του Χάσι έδειξαν πως είχαν τη διάθεση να καθαρίσουν όσο πιο νωρίς γίνεται αυτό το ματς και έπειτα να... ασχοληθούν με την προσπάθειά τους για να μπουν στους ομίλους του Champions League. Αυτό το κλασικό εντός έδρας ξεκίνημα των πρωταθλητών περιελάμβανε -παραδοσιακά- πολύ έντονη πίεση γύρω από την εστία του αντιπάλου και κατοχή με γρήγορη κυκλοφορία της μπάλας με πολλές, γρήγορες, κοντινές πάσες -στοιχεία που έχουν ενταθεί και δουλεύονται επισταμένως αυτό το καλοκαίρι από τον Αλβανό τεχνικό.

Στην αντίπερα όχθη, εντελώς παθητικό ρόλο είχε με το «καλημέρα» η ΑΕΛ, αρκούμενη στο να περιμένει στο μισό γήπεδο και να βγάζει απλά τη μπάλα από τα καρέ της με μακρινές μπαλιές που είχαν σαν στόχο κάποια γρήγορη αντεπίθεση. Αρκετά καλά στημένη πάντως στην άμυνά της η ομάδα του Πάους, με τον Ολυμπιακό να μην βρίσκει όσες ευκαιρίες θα ήθελε. Όταν ωστόσο τις βρήκε, ευτύχησε και να τις εκμεταλλευθεί...

Πρώτες «επισκέψεις» στην περιοχή της ΑΕΛ

Η πρώτη φάση για τον Ολυμπιακό ξεκίνησε από τα πόδια του Φορτούνη στο 6' όταν ο Φιγκέιρας υποδέχθηκε τη μπάλα δεξιά και έβγαλε τη σέντρα μετά από ωραία προσπάθεια και ο Μπόζοβιτς έδιωξε δύσκολα προ των «ερυθρολεύκων» που παραμόνευαν. Στο 10' ο Πάρντο είχε μια καλή προσπάθεια με ένα σουτ άουτ στην κόντρα, ενώ σταθερά μπλόκαρε ο Μπόζοβιτς την κεφαλιά του Ανσαριφάρντ έπειτα από σέντρα του Μίλιτς.

Σε γενικές γραμμές, ο Ολυμπιακός ήταν σαφώς πολύ καλύτερος από την ΑΕΛ στο πρώτο ημίχρονο, με την ομάδα του κάμπου να αντέχει μεν στην άμυνά της τουλάχιστον για μισή ώρα αλλά ταυτόχρονα να έχει ασύνδετες μεταξύ τους τις γραμμές τις, χωρίς να μπορεί να απειλήσει τον Καπίνο. Η μοναδική στιγμή που το έκανε ήταν μετά από ένα κακό διώξιμο της «ερυθρόλευκης» άμυνας, όταν η μπάλα στρώθηκε στον Ντέλετιτς σε καλό σημείο αλλά αυτός σούταρε ψηλά άουτ στο 19'.

Ανέβασε ρυθμό, βρήκε ευκαιρίες, σκόραρε

Μετά το μισάωρο πάντως οι «ερυθρόλευκοι» φόρτσαραν ακόμη περισσότερο, με την κατοχή μπάλας να εκτοξεύεται ακόμη και πάνω από το 70%. Κάπως έτσι ήρθαν και οι πρώτες, κλασικές πλέον, ευκαιρίες για γκολ. Η πρώτη στο 31' όταν μετά από από εξαιρετική ομαδική προσπάθεια, ο Ανδρούτσος βρήκε με μια υπέροχη σέντρα τον Φορτούνη εντός περιοχής, όμως η δυνατή κεφαλιά του αρχηγού του Ολυμπιακού πήγε πάνω στον Μπόζοβιτς που κράτησε το 0-0.

Δύο λεπτά μετά, ξανά από τα πόδια του Ανδρούτσου, ξεκίνησε η φάση που «ξεκλείδωσε» το ματς για τους πρωταθλητές. Μετά από κάθετη μπαλιά του νεαρού «ερυθρόλευκου» χαφ, ο Σεμπά έκανε το κοντρόλ και μπήκε στην περιοχή, απέφυγε το μαρκάρισμα του αντιπάλου του και μετά από σέντρα που δοκίμασε, ο Φάρκας έδιωξε με το χέρι. Ο ρέφερι σωστά έδειξε τη λευκή βούλα, ο Φορτούνης εκτέλεσε άψογα το πέναλτι στο 33' και έγραψε το 1-0, διώχνοντας το όποιο άγχος για την ομάδα του. Αυτή ήταν ουσιαστικά και η τελευταία αξιόλογη φάση του πρώτου μέρους, με τον Ολυμπιακό στη συνέχεια να κυκλοφορεί τη μπάλα χωρίς προβλήματα.

Τέταρτο με... χασμουρητά και μετά ροντέο!

Πρακτικά ανύπαρκτο ρυθμό είχε το δεύτερο ημίχρονο σχεδόν επί 15 λεπτά, χωρίς καν υποψία φάσης μπροστά από τις δύο εστίες. Ωστόσο, η συνέχεια μόνο ανάλογη δεν θα ήταν. Αρχής γενομένης με τη φάση του 59', όταν ο Μπόζοβιτς απέκρουσε το κοντινό σουτ του Ανσαριφάρντ έπειτα από φάουλ του Φορτούνη, το ματς έγινε ξαφνικά... ροντέο, με συνεχόμενες φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες και συνολικά τέσσερα ακόμη γκολ!

Στο 63' ο Ντέλετις σούταρε άουτ μετά από προσπάθεια του Κουτσιανικούλη στη μόλις δεύτερη τελική της ΑΕΛ στο ματς, ενώ πέντε λεπτά, ο Ολυμπιακός έδειξε να καθαρίζει το ματς με το δεύτερο γκολ του, όμως λίγο μετά τα... χρειάστηκε. Ήταν η φάση του 68' όταν ο κορυφαίος των πρωταθλητών σε αυτό το ματς Κώστας Φορτούνης βρήκε δεξιά τον Πάρντο, αυτός έκανε την κίνηση, μπήκε στην περιοχή και έκανε το απλό γύρισμα προς το σημείο του πέναλτι όπου ο Ανσαριφάρντ δεν είχε πρόβλημα να σπρώξει απλά τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-0.

Μείωσε και απείλησε με... καρδιακό

Στο 71' ο Μπόζοβιτς έσωσε το 3-0 στο δυνατό διαγώνιο σουτ του Φορτούνη και στην αμέσως επόμενη φάση η Λάρισα κατάφερε να μειώσει το σκορ. Μετά από μια συνολικά κακή αμυντική εκτίμηση του Ολυμπιακού και τον Πάρντο να κρατά καλυπτόμενους τους παίκτες της ΑΕΛ, ο Ντέλετιτς έδωσε για τον Λεοζίνιο, αυτός έκανε τη σέντρα και ο Φιγκέιρας με προβολή έστειλε άθελά του τη μπάλα στα δίχτυα του Καπίνο για το 2-1.

Δύο μάλιστα λεπτά μετά, οι φιλοξενούμενοι απείλησαν να σοκάρουν τον Ολυμπιακό με ένα δεύτερο γκολ και την ισοφάριση που θα φόρτωνε με άγχος του «ερυθρόλευκους» αλλάζοντας πιθανότατα την εικόνα του ματς στο φινάλε. Ήταν η φάση του 73' όταν μετά από σέντρα του Λεοζίνιο ο αμαρκάριστος Ζίζιτς νίκησε στον αέρα τον Ρέτσο, αλλά ο Καπίνο ήταν εκεί που έπρεπε για να διώξει.

Τρίτο, τέταρτο και τέλος

Τελικά, το πεντάλεπτο-φωτιά ολοκληρώθηκε με δύο ακόμη γκολ για τον Ολυμπιακό, ο οποίος από τη στιγμή που δεν πλήρωσε το «νεκρό» του διάστημα στην άμυνα, «τελείωσε» το ματς. Στο 75' ο Φιγκέιρας έκανε την ατομική προσπάθεια και νίκησε τον Μπόζοβιτς με ένα σουτ με το αριστερό εκτός περιοχής, σε μια φάση που σίγουρα ο Μαυροβούνιος γκολκίπερ φέρει ευθύνη. Ένα ακόμη λεπτό μετά, οι «ερυθρόλευκοι» έκρυψαν τη μπάλα, ο Πάρντο έδωσε με τη μία για τον Ανσαριφάρντ, αυτός με υπέροχο τακουνάκι έβγαλε τετ-α-τετ τον Φορτούνη που έκανε την κάθετη κίνηση και νίκησε εύκολα τον Μπόζοβιτς με το δεξί πλασέ για το τελικό 4-1.

Κάπου εκεί, μετά το τέταρτο γκολ του Ολυμπιακού, οι «ερυθρόλευκοι» -μετά και τις αλλαγές του Χάσι- κλείδωσαν το ματς, κυκλοφόρησαν απλά τη μπάλα και αφού καθάρισαν με την πρεμιέρα τους στο πρωτάθλημα, έχουν ήδη ξεχάσει το 90λεπτο με τη Λάρισα και βλέπουν... ομίλους!

Το ταμείο του αγώνα

Μια άνετη επικράτηση για τον Ολυμπιακό παρά το πεντάλεπτο... ρίσκου στην άμυνα. Οι «ερυθρόλευκοι» έπαιξαν όσο χρειάστηκε για να βγάλουν στον αγωνιστικό χώρο του Καραϊσκάκη την εμφανώς πολύ μεγαλύτερη ποιότητά τους από τον αντίπαλο και είχαν σε καλή μέρα τους περισσότερους παίκτες τους. Αρκετά καλή απόδοση από την ομάδα του Χάσι κατά διαστήματα, βγάζοντας και πάλι αρκετές οργανωμένες επιθετικές ενέργειες στην επίθεση και δείχνοντας αρκετά μεγάλη σταθερότητα στο αμυντικό κομμάτι -πλην εξαιρέσεων- δεδομένης πάντα και της μικρής πίεσης που είχαν από τον αντίπαλο. Η πρεμιέρα των «ερυθρόλευκων» λοιπόν ολοκληρώθηκε με το δεξί και πλέον μπορούν να ασχοληθούν με την προσπάθειά τους για είσοδο στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ.

Αυτοί που έκριναν το ματς

Όπως προαναφέρθηκε, ελάχιστοι υστέρησαν για τον Ολυμπιακό, ωστόσο οι τρεις σκόρερ ήταν μάλλον και οι καλύτεροι στο ματς. Σίγουρα πρώτος εξ αυτών ο Φορτούνης που θύμισε τον παλιό, καλό του εαυτό, ενώ ο Ανσαριφάρντ έκανε την ιδανική επιστροφή του στην ενδεκάδα με γκολ, ασίστ και πολλές καλές ενέργειες. Εξαιρετική εμφάνιση και από τον Φιγκέιρας που ήταν παντού στη δεξιά πτέρυγα και πέτυχε ένα γκολ, ενώ ιδιαίτερη μνεία πρέπει να γίνει και στο άριστο τακτικά παιχνίδι του Ανδρούτσου, ο οποίος είχε ρόλο «οχταριού» και κουμαντάρισε άψογα τη μεσαία γραμμή της ομάδας του σε άμυνα και επίθεση.

Ο χειρότερος του αγώνα

Ο Μίλιτς έδειξε να βρίσκεται ακόμη έξω από τα νερά του. Πολλά λάθη με τη μπάλα και αχρείαστα ρίσκα, ενώ έδειξε αρκετά πίσω από τους υπόλοιπους σε επίπεδο τακτικής -λογικό άλλωστε αφού ενσωματώθηκε αργά στην ομάδα. Κάκιστος για την ΑΕΛ και ο Φάρκας που έδωσε στον Ολυμπιακό την ευκαιρία για το 1-0 ενώ γενικά τα στόπερ της ΑΕΛ ήταν εκτός τόπου και χρόνου στις φάσεις που χρειάστηκε να επέμβουν.

Ο έλεγχος των διαιτητών

Κανένα πρόβλημα για το διαιτητικό τρίο. Ένα οφσάιντ του Φορτούνη στο 3' έχασαν μονάχα οι βοηθοί, σε φάση που πάντως δεν είχε συνέχεια ούτως ή άλλως, ενώ στη φάση του πέναλτι η Λάρισα διαμαρτυρήθηκε για επιθετικό του Σεμπά, χωρίς πάντως να φαίνεται κάτι τέτοιο από τα ριπλέι.

Πως ξεκίνησαν

Με το κλασικό 4-2-3-1 αλλά και πάρα πολλές αλλαγές στο αρχικό σχήμα ελέω Ριέκα, παρέταξε τον Ολυμπιακό ο Μπεσνίκ Χάσι. Ο Καπίνο ήταν κάτω από τα δοκάρια, αριστερά στην άμυνα ο Μίλιτς, δεξιά ο Φιγκέιρας, με δίδυμο στόπερ τους Βούκοβιτς και Ρέτσο. Μπροστά τους, στα αμυντικά χαφ, ξεκίνησαν οι Ανδρούτσος και Ζντιέλαρ, επιτελικός ήταν ο Φορτούνης, αριστερό εξτρέμ ο Σεμπέ, δεξί ο Πάρντο και σέντερ φορ ο Ανσαριφάρντ.

Από την πλευρά του, ο Αντρέ Πάους κατέβασε την ομάδα του επίσης με 4-2-3-1 και τον Μπόζοβιτς στο τέρμα, τετράδα άμυνας με Γουάλας, Φάρκας, Ζίζιτς και Ρέντζα από αριστερά προς τα δεξιά. Φατιόν και Ανδρεόπουλους ήταν οι αμυντικοί μέσοι, επιτελικός ο Λεοζίνιο, αριστερά ο Κουτσιανικούλης, δεξιά ο Ντέλετιτς και «κορυφή» ο Περόνε.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Ολυμπιακός (Μπεσνίκ Χάσι): Καπίνο, Μίλιτς, Βούκοβιτς (77' Νικολάου), Ρέτσος, Φιγκέιρας (71' Σιώπης), Ανδρούτσος, Ζντιέλαρ, Φορτούνης (81' Μάρτινς), Σεμπά, Πάρντο, Ανσαριφάρντ.

Λάρισα (Αντρέ Πάους): Μπόζοβιτς, Ρέντζας, Γουάλας, Φάρκας, Ζίζιτς, Φατιόν, Ανδρεόπουλος (68' Αναστασόπουλος), Κουτσιανικούλης (79' Ναζλίδης), Λεοζίνιο, Ντέλετιτς, Περόνε (Κρίζμαν).

Διαιτητής: Δημήτριος Καραντώνης (Ημαθίας)

Βοηθοί: Τρύφων Πετρόπουλος (Αρκαδίας), Ιωάννης Καραγκιζόπουλος (Ημαθίας)

Τέταρτος: Ιωάννης Νεοφυτιάδης (Κορινθίας)

Ολυμπιακός - ΑΕΛ 4-1