ΞΑΝΘΗ
2 2
Λεβαδειακός
ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ

Στο πρώτο ημίχρονο υπήρχε ξεκάθαρη κυρίαρχος στο παιχνίδι και αυτή ήταν η Ξάνθη, η οποία πίεσε πολύ τον Λεβαδειακό, έχασε ευκαιρίες και κατάφερε σε μια από αυτές να σκοράρει.

Στο 17' ο Καπετάνος έγινε κάτοχος της μπάλας μέσα στην μικρή περιοχή αλλά δεν κατάφερε να νικήσει από κοντά τον Βερέμκο και ένα λεπτό αργότερα έγινε το 1-0 όταν ο Καρυπίδης βρήκε την μπάλα πάνω στην κίνηση έπειτα από εκτέλεση κόρνερ και την έστειλε στα δίχτυα του Βερέμκο.

Στο 20΄ ο Νιέτο βρήκε μέσα στην περιοχή τον Ουσέρο, ο οποίος έπιασε την κεφαλιά από καλή θέση για να αποκρούσει ο Βερέμκο ενώ δύο λεπτά αργότερα, ο Νιέτο βρήκε μέσα στην περιοχή τον Ουσέρο, ο οποίος έπιασε την κεφαλιά από καλή θέση για να αποκρούσει ο Βερέμκο.

Η επανάληψη ξεκίνησε με τον χειρότερο τρόπο για τον Λεβαδειακό αλλά συνεχίστηκε ιδανικά. Στο 50΄ ο Ουόν αποβλήθηκε βλέποντας δεύτερη κίτρινη κάρτα και άφησε την ομάδα του με δέκα παίκτες και αυτή η εξέλιξη, σε συνδιασμό με την καταιγιστική απόδοση της Ξάνθης στο πρώτο ημίχρονο, φάνηκε πως θα είναι καταλυτική για να γίνει εύκολη η νίκη των γηπεδούχων. Παρ' όλα αυτά, ο Λεβαδειακός κατάφερε με δέκα παίκτες να ανατρέχει το εις βάρος του 1-0 και να πάρει προβάδισμα.

Στο 63', ο Γιακουμάκης έβγαλε την σέντρα από τα αριστερά, ο Μπεν έπιασε την κεφαλιά από κοντά, ο Ζαρόπουλος απέκρουσε και ο Μπεν με δεύτερη κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Ένα λεπτό αργότερα, ο Ατζαγκούν έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Μάντζιος έπιασε το πλασέ πάνω στην κίνηση και έστειλε νίκησε τον Ζαρόπουλο για να δώσει προβάδισμα στην ομάδα του.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο Λεβαδειακός είχε τον έλεγχο του αγώνα και έμοιαζε να κρατάει την νίκη στα χέρια του αλλά μια φάση ήταν αρκετή για να ισοφαρίσει η Ξάνθη. Στο 83', ο Λουσέρο βρήκε τον Τριάδη μέσα στην περιοχή, ο τελευταίος επιχείρησε να αποφύγει τον Βερέμκο και ανατράπηκε από αυτόν με τον Μάνταλο να δίνει πέναλτι και κίτρινη στον τερματοφύλακα του Λεβαδειακού. Ο Λουσέρο εκτέλεσε εύστοχα και έκανε το 2-2, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Ξάνθη (Ρ. Λουτσέσκου): Ζαρόπουλος, Μπαξεβανίδης, Καρυπίδης, Γούτας, Μπέρτος (78' Παπαστεριανός), Φλίσκας (70' Σκούρτης), Λουσέρο, Νιέτο, Ορφανίδης (75' λ. τρ. Τριάδης), Σολτάνι, Καπετάνος.

Λεβαδειακός (Α. Μάντζιος): Βερέμκο, Τσουρίκοφ (36' Μανωλάς), Τριποτσέρης, Ουόν, Μουλόπουλος, Μαχαμάτ, Μαχαίρας, Μπεν (87' Στάθης), Ατζαγκούν, Γιακουμάκης, Μάντζιος.

Δείτε εδώ τα στιγμιότυπα του αγώνα.

ATM: Όποιος μπορούσε να προβλέψει πως με τέτοια απόδοση στο πρώτο ημίχρονο και με αριθμητικό πλεονέκτημα από την αρχή της επανάληψης, η Ξάνθη θα έφτανε σε σημείο να «κλέψει» τελικά το παιχνίδι, θα έπρεπε να το παίξει στο στοίχημα. Λογικά μετά την κόκκινη του Λεβαδειακού και με το σκορ στο 1-0 η πρόβλεψη της έκβασης θα έδινε αρκετά λεφτά.

ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ: Πρέπει άραγε οι ελληνικές ομάδες να είναι αδιάφορες για να δώσουν στο κοινό ένα τόσο όμορφο παιχνίδι. Μάλλον ναι. Είναι δεδομένο πως ένα παιχνίδι τόσο ανοιχτό, με φάσεις και γκολ δεν θα γινόταν αν οι δυο ομάδες κυνηγούσαν κάτι. Είναι δεδομένο πως σε αυτή την περίπτωση, το θέαμα θα θυσιαζόταν στον βωμό της σκοπιμότητας.

ΕURO GROUP: Ο Μπεν ήταν καθοριστικός για την μεγάλη ανατροπή του Λεβαδειακού στην επανάληψη καθώς έκανε ηγετική εμφάνιση και εκτός από το γκολ της ισοφάρισης που πέτυχε δίνοντας το έναυσμα της αντεπίθεσης, ήταν μόνιμος πονοκέφαλος για την ομάδα του.

GREXIT: Ο Ουόν άφησε την ομάδα του με δέκα παίκτες μόλις στο 50' και ουσιαστικά είναι ο «αδύναμος κρίκος» του ματς καθώς αν ο Λεβαδειακός δεν είχε αριθμητικό μειονέκτημα μάλλον θα είχε πάρει το παιχνίδι. Γι' αυτό τον λόγο, η κόκκινη του Ουόν τον κάνει τον αρνητικό πρωταγωνιστή της αναμέτρησης.

CAPITAL CONTROL: Δύο φάσεις θα συζητηθούν από αυτό το παιχνίδι σε επίπεδο διαιτησίας. Η πρώτη είναι η φάση της κόκκινης, η οποία σωστά δόθηκε. Η δεύτερη είναι η φάση του πέναλτι με το οποίο ισοφάρισε η Ξάνθη. Το πέναλτι δίνεται σωστά αλλά ο Βερέμκο τιμωρείται λανθασμένα με κίτρινη κάρτα καθώς ο Τριάδης ήταν σε προφανή θέση για γκολ και θα έπρεπε ο τερματοφύλακας του Λεβαδειακού να αποβληθεί.

Ξάνθη-Λεβαδειακός 2-2 (vid)