ΚΑΛΛΟΝΗ
0 2
ΠΑΣ Γιάννινα
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ

Ανεξαρτήτως ποιότητας και δυναμικής ομάδων, το κίνητρο παίζει πάντα τεράστιο ρόλο στο ποδόσφαιρο. Όταν δε η καλύτερη ομάδα είναι αυτή που έχει και το κίνητρο, τότε η «εικόνα» του αγώνα είναι αντίστοιχη με αυτή του πρώτου ημιχρόνου στη Μυτιλήνη για την 26η αγωνιστική της Super League. Η τελευταία του βαθμολογικού πίνακα και γηπεδούχους Καλλονή θεωρητικά έχει ακόμη μαθηματικές ελπίδες παραμονής στην κατηγορία, ωστόσο ο ρεαλισμός υποδεικνύει ότι ήδη σκέφτεται -και πιθανώς προετοιμάζει- την ερχόμενη σεζόν στη Football League. Από την πλευρά του, ο ΠΑΣ του Πετράκη κάνει πορεία... πεντάδας, κυνηγώντας έστω και θεωρητικά ακόμη να μπει σφήνα στα play-off, αφού πριν τη σέντρα βρισκόταν στο -7 από την 5η προνομιούχο θέση.

Το ματς ξεκίνησε με τους Γιαννιώτες να παίρνουν από τα πρώτα λεπτά την κατοχή της μπάλας και τον έλεγχο του αγώνα. Η πρώτη καλή στιγμή για την ομάδα του Πετράκη ήταν στη φάση του 7ου λεπτού, όταν ο Ίλιτς βγήκε μόνος απέναντι στον Δαύκο, όμως ο γκολκίπερ της Καλλονής απέκρουσε το πλασέ του. Τρία λεπτά μετά, ο Δαύκος και πάλι μπλόκαρε το κακό αυτή τη φορά πλασέ του Ίλιτς μέσα από την περιοχή του, ενώ στο 18' ο Τζημόπουλος δεν κατάφερε να σπρώξει απλώς τη μπάλα στα δίχτυα μετά από εκτέλεση κόρνερ και μια πρώτη κεφαλιά του Μανιά.

Στο 23' η Καλλονή είχε την πρώτη της καλή στιγμή στο ματς, όμως ο Μανούσος δεν μπόρεσε να εκμεταλλευθεί από κοντά την ασταθή επέμβαση του Περιστερίδη. Στα επόμενα λεπτά ακολούθησαν κάποια μακρινά σουτ εκτός περιοχής που δεν απείλησαν τους δύο τερματοφύλακες, με τους γηπεδούχους να έχουν την πρώτη τους... κανονική ευκαιρία στο 34'. Ο Γεωργίου έγινε κάτοχος της μπάλας και δοκίμασε ένα σουτ μέσα από την περιοχή, όμως ο Περιστερίδης βρισκόταν στη σωστή θέση για να αποκρούσει.

Ο ΠΑΣ σε αυτό το πρώτο ημίχρονο ήταν καλύτερος από την Καλλονή και η υπεροχή του αυτή μετουσιώθηκε σε γκολ στη φάση του 43'. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, η άμυνα των γηπεδούχων δεν μπόρεσε να διώξει σε δύο χρόνους, η μπάλα έφτασε στον Λίλα ο οποίος έκανε το σουτ και ο Τζημόπουλος που βρέθηκε στην πορεία της έκανε την προβολή για να τη στείλει στα δίχτυα του Δαύκου.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν ωστόσο μια εντελώς διαφορετική υπόθεση. Η Καλλονή ολοκλήρωσε το ματς με 13 τελικές προσπάθειες, οι περισσότερες εκ των οποίων έγιναν σε αυτό το δεύτερο 45λεπτο, ενώ και η κατοχή μπάλας ήταν συντριπτικά υπέρ της ομάδας του Καραγεωργίου. Για πολλοστή φορά φέτος όμως απέτυχε να τις αξιοποιήσει και φυσικά το πλήρωσε με μια ακόμη ήττα. Από την πλευρά του ο ΠΑΣ σε αυτό το δεύτερο ημίχρονο ήταν εντελώς διαφορετική ομάδα, εμφανώς οπισθοχωρημένος και ψάχνοντας το 0-2 στην αντεπίθεση.

Στο 49' οι γηπεδούχοι είχαν μεγάλη ευκαιρία με το κοντινό σουτ του Μάρκοβιτς στην αντεπίθεση και τον Τζημόπουλο να σώζει με τάκλιν. Μετά από ένα «νεκρό» διάστημα στο ματς, οι γηπεδούχοι άρχισαν και πάλι να απειλούν στο τελευταίο εικοσάλεπτο. Στο 69' ο Περιστερίδης μπλόκαρε το σουτ του Μανούσου, ενώ στο 83' ο Κάρλσον έστειλε τη μπάλα άουτ με κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής, σπαταλώντας έτσι μια κλασική ευκαιρία. Στο 86' ο Αναστασιάδης ήταν αυτός που αστόχησε με το κεφάλι μετά από γέμισμα, ενώ άουτ κατέληξε και το σουτ του Γουερέ στο 89'. Ότι δεν κατάφεραν οι παίκτες του Καραγεωργίου, το κατάφεραν αυτοί του Πετράκη στην μόλις μια τελική τους στην επανάληψη.

Μετά από δύο λανθασμένες υποδείξεις οφσάιντ εις βάρος του Μανιά, η τρίτη ήταν και η... φαρμακερή. Αυτή τη φορά έφυγε μόνος προς την εστία της Καλλονής από πλάγια θέση και νίκησε τον Δαύκο στο τετ-α-τετ με πολύ ωραίο πλασέ από πλάγια θέση, γράφοντας το τελικό 0-2.

ATM: Το ταμείο του αγώνα

Ο ΠΑΣ πήρε... φόρα και μένει να δούμε που θα σταματήσει! Με την τρίτη τους νίκη στα τέσσερα τελευταία ματς και άλλη μια ισοπαλία, οι Γιαννιώτες πλέον έχουν βάσιμες ελπίδες να μπουν σχεδόν από το πουθενά «σφήνα» στην πρώτη πεντάδα! Στη Μυτιλήνη η απόδοση της ομάδας του Πετράκη δεν ήταν εντυπωσιακή, όμως ήταν αρκετή για να... καθαρίσει τη μπουγάδα και πλέον να βρεθεί στο -4 από τον ΠΑΟΚ, περιμένοντας «γκέλα» του «Δικεφάλου του Βορρά».

ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ: Μπορεί ο ΠΑΣ να τερματίσει στην πρώτη πεντάδα;

Τα πράγματα είναι απλά. Αν συνεχίσει έτσι... απλώς «ΝΑΙ». Είναι ομάδα δουλεμένη, με καλό ρόστερ, καλό προπονητή και πλέον καλή ψυχολογία. Παράλληλα, έχει και ευκολότερο πρόγραμμα από τις ομάδες με τον ίδιο στόχο...

ΕURO GROUP: Αυτοί που έκριναν το ματς

Τζημόπουλος. Ο μέσος του ΠΑΣ βρισκόταν κυριολεκτικά παντού σε άμυνα και επίθεση. Βρέθηκε στη σωστή θέση για να πετύχει το κρίσιμο για την εξέλιξη του ματς πρώτο γκολ, ενώ έσωσε και την άμυνα του με 1-2 εξαιρετικές επεμβάσεις.

GREXIT: Ο χειρότερος του αγώνα

Η επιθετική γραμμή της Καλλονής συνολικά, έλαμψε διά της απουσίας της για ακόμη μια φορά φέτος.

CAPITAL CONTROL: Ο έλεγχος των διαιτητών

Δύο σοβαρά λάθη από τον πρώτο βοηθό στο δεύτερο ημίχρονο του ματς, όταν έκοψε λανθασμένα ως οφσάιντ δύο τετ-α-τετ του Μανιά. Κανένα οφσάιντ δεν υπάρχει επίσης στο 0-1 του Τζημόπουλου.

PLAN B: Η προετοιμασία των προπονητών

Το 4-2-3-1 ήταν η επιλογή του Καραγεωργίου για την Καλλονή. Ο Δαύκος ξεκίνησε κάτω από τα δοκάρια, ο Τσαμπούρη δεξιά και ο Γκόλιας αριστερά στην άμυνα, με δίδυμο στόπερ τους Μίκιτς-Αναστασιάδη. Αμυντικά χαφ ήταν οι Καλτσάςκαι Μπλάζιτς, αριστερά ο Μανούσος, δεξιά ο Γεωργίου, επιτελικός ο Φαβάλι και «κορυφή» ο Μάρκοβιτς.

Για τον ΠΑΣ, ο Πετράκης επέλεξε σχήμα 3-5-2, με τον Περιστερίδη στο τέρμα, κέντρο άμυνας με Σκόνδρα, Τζημόπουλο και Μπέριο, δεξί μπακ χαφ τον Στρούνα και αριστερό τον Ναδάλες. Στα χαφ ξεκίνησαν οι Τσουκαλάς, Λίλα και μπροστά τους ο Γιάκος, με τους Μανιά και Ίλιτς στην επίθεση.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Καλλονή (Νίκος Καραγεωργίου): Δαύκος, Τσαμπούρης, Μίκιτς, Αναστασιάδης, Γκόλιας, Μπλάζιτς, Γεωργίου, Μανούσος, Φαβάλι (77' Γουερέ), Μάρκοβιτς (66' Κάρλσον).

ΠΑΣ Γιάννινα (Γιάννης Πετράκης): Περιστερίδης, Ναδάλες (76' Καρανίκας), Ίλιτς (71' Κοζορώνης), Λίλα, Μανιάς, Μπέριος, Τσουκαλάς, Τζημόπουλος, Σκόνδρας, Γιάκος (79' Ηλιάδης), Στρούνα.

Διαιτητής: Ανανίας Φωτιάδης (Σερρών)

Βοηθοί: Ιωάννης Σίπκας (Πέλλας), Παναγιώτης Κασσαβέτης (Αιτ/νίας)

Τέταρτος: Αλέξανδρος Δημητρόπουλος (Φθιώτιδας)

Καλλονή - ΠΑΣ Γιάννινα 0-2