ΞΑΝΘΗ
0 0
Καλλονή
ΚΑΛΛΟΝΗ

Το ματς ξεκίνησε με μια καλή φάση για την Ξάνθη στο 3', όταν ο Ορφανίδης βρήκε λίγο χώρο έξω από την περιοχή της Καλλονής και έκανε το σουτ, όμως η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ. Τρία λεπτά μετά στην απέναντι εστία, ο Τσαμπούρης δοκίμασε ένα σουτ όμως ο Βασιλακάκης του έβαλε σωστά την κόντρα. Παρά αυτές τις δύο τελικές προσπάθειες στα πρώτα λεπτά, η συνέχεια μόνο ανάλογη δεν ήταν. Αντιθέτως, το ματς όσο περνούσε η ώρα γινόταν όλο και χειρότερο από πλευράς ρυθμού και θεάματος.

Η Ξάνθη ήταν σαφώς πιο κινητική και με μεγάλο ποσοστό κατοχής μπάλας, ωστόσο η υπεροχή της ομάδας του Ραζβάν Λουτσέσκου δεν μετουσιώθηκε σε αντίστοιχο αριθμό ευκαιριών. Στο 17' ο Νιέτο έκανε μια προσπάθεια λίγο έξω από την περιοχή και άνοιξε τη μπάλα προς το πλάι, ο Ορφανίδης την υποδέχθηκε και έκανε ένα διαγώνιο σουτ, όμως ο Δαύκος ήταν στη σωστή θέση και απομάκρυνε.

Αυτή ήταν μια καλή στιγμή για τους Ακρίτες, όμως η πρώτη -και μοναδική- κλασική ευκαιρία της Ξάνθης στο πρώτο ημίχρονο ήρθε στη φάση του 28ου λεπτού. Ο Μπαξεβανίδης έβγαλε μια πολύ καλή σέντρα από δεξιά και ο Καπετάνος έπιασε μια ωραία κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής με τον Δαύκο να αποκρούει ενστικτωδώς και να κρατά το «μηδέν» για την ομάδα του Νίκου Καραγεωργίου. Αυτή με τη σειρά της είχε μια... υποψία ευκαιρίας στο 37', όταν Γεωργίου και Μάρκοβιτς συνδυάστηκαν, ο τελευταίος μπήκε στην περιοχή όμως το σουτ που δοκίμασε κόντραρε στα σώματα των αμυντικών.

Κατά τα άλλα, τίποτα το αξιοσημείωτο δεν υπήρξε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Το τέμπο του ματς ήταν πολύ χαμηλό, πολλά τα λάθη από τις δύο ομάδες στη μεσαία γραμμή και μια Καλλονή που ήταν καλά κλεισμένη στην άμυνά της χωρίς να ενδιαφέρεται ιδιαίτερα για την επιθετική παραγωγικότητά της.

Ελάχιστα πράγματα άλλαξαν στο δεύτερο ημίχρονο ως προς τη συνολική εικόνα του ματς. Η Ξάνθη διατηρούσε τον έλεγχο του ματς, βρήκε μάλιστα περισσότερες ευκαιρίες αλλά βρήκε απέναντί της και έναν εξαιρετικό Δαύκο που όποτε χρειάστηκε δήλωσε «παρών». Αντίστοιχα όμως, κλασικές ευκαιρίες βρήκε και η Καλλονή η οποία από τη στιγμή που δεν δέχθηκε γκολ θα μπορούσε κάλλιστα να είχε «κλέψει» το «διπλό»!

Πρώτη σπουδαία φάση του δεύτερου 45λεπτου ήταν αυτή του 47', όταν ο Δαύκος έσωσε την κοντινή κεφαλιά του Σολτάνι μετά από εκτέλεση φάουλ, όπως και αυτή του Γούτα μετά το κόρνερ στην εξέλιξη της φάσης. Οι επόμενες δύο φάσεις πάντως ήταν υπέρ της Καλλονής. Η πρώτη στο 56' με τον Μανούσο να σουτάρει άουτ από κοντά και η δεύτερη στο 59' με το σουτ του Ξύδα άουτ.

Στο 65' ο Δαύκος έσωσε και το σουτ του Σολτάνι, ενώ στο επόμενο λεπτό χάθηκε τεράστια ευκαιρία για την ομάδα του Λουτσέσκου, όταν ο Παπαστεριανός υποδέχθηκε εξαιρετική μπαλιά του Ορφανίδη και απέφυγε τον Δαύκο, όμως το πλασέ που δοκίμασε από πλάγια θέση βρήκε στην εξωτερική πλευρά του τέρματος. Για τους γηπεδούχους στη συνέχεια υπήρξαν 1-2 μακρινά σουτ που δεν απείλησαν ιδιαίτερα, με την Καλλονή αντίθετα να έχει δύο κλασικές ευκαιρίες για να κλέψει το διπλό! Η πρώτη, το δοκάρι του Τσαμπούρη στην απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 75' και η δεύτερη στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων με το τετ-α-τετ του Γεωργίου, όταν το σουτ σταμάτησε επίσης στο δοκάρι. Λίγο πριν τη συμπλήρωση των 90 πάντως, οι Ακρίτες είχαν την τελευταία τους, επίσης χαμένη, ευκαιρία, με τον Γουάλας να σουτάρει ελάχιστα άουτ από καλή θέση.

ATM: Το ταμείο του αγώνα

Πριν τη σέντρα, η Ξάνθη βρισκόταν στο -7 από την πρώτη πεντάδα και κόντρα στην ουσιαστικά καταδικασμένη σε υποβιβασμό Καλλονή θα είχε μια τελευταία ευκαιρία για ένα εύκολο τρίποντο που θα την έφερνε πιο κοντά στον στόχο της, όσο δύσκολο και αν ήταν αυτό με τις αγωνιστικές που απομένουν. Ωστόσο, η ομάδα του Καραγεωργίου μόνο εύκολη λεία δεν ήταν. Εμφανώς βελτιωμένη και με διάθεση να πουλήσει ακριβά το τομάρι της, η Καλλονή έκανε ένα -τηρουμένων των αναλογιών- καλό παιχνίδι και θα μπορούσε να είχε αποσπάσει μέχρι και το «διπλό». Ωστόσο, κάτι η αστοχία των επιθετικών των δύο ομάδων, κάτι ο Δαύκος που όποτε χρειάστηκε για τους φιλοξενούμενους δήλωσε «παρών», έφεραν ένα μάλλον δίκαιο 0-0. Αυτή ήταν η 13η φετινή ισοπαλία για την Ξάνθη και ένα αποτέλεσμα που ουσιαστικά δεν της αφήνει παρά μαθηματικές ελπίδες για πλασάρισμα στην πεντάδα.

ΕURO GROUP: Αυτοί που έκριναν το ματς

Δαύκος. Έσωσε όσες κλασικές ευκαιρίες της Ξάνθης είχαν στόχο την εστία του και κράτησε το «μηδέν» για την Καλλονή, προσφέροντας ουσιαστικά τον βαθμό της ισοπαλίας στην ομάδα του.

GREXIT: Ο χειρότερος του αγώνα

Δεν υπάρχει κάποιος που να ξεχωρίζει με αρνητικό τρόπο, ωστόσο συνολικά οι επιθέσεις των δύο ομάδων -και κυρίως της γηπεδούχου Ξάνθης- δεν λειτούργησαν.

CAPITAL CONTROL: Ο έλεγχος των διαιτητών

Κανένα απολύτως πρόβλημα δεν είχε ο Γιάχος και οι βοηθοί του σε αυτό το ματς.

PLAN B: Η προετοιμασία των προπονητών

Σχήμα 4-2-3-1 επέλεξε ο Λουτσέσκου για την Ξάνθη, με τον Ζαρόπουλο στο τέρμα, στην άμυνα Γούτα, Λισγάρα, Γουάλα και Μπαξεβανίδη, Βασιλακάκη και Παπαστεριανό στα χαφ, δεξιά τον Σολτάνι, αριστερά τον Νιέτο, επιτελικό τον Ορφανίδη και σέντερ φορ τον Καπετάνο.

Επίσης 4-2-3-1 και για την Καλλονή του Καραγεωργίου, με τον Δαύκο κάτω από τα δοκάρια, Μίκιτς, Μπλάζιτς, Αναστασιάδη και Γκόλια στην άμυνα, Τσαμπούρης – Καλτσά στα χαφ, δεξιά τον Γεωργίου, αριστερά τον Μανούσο, επιτελικό τον Μάρκοβιτς και στην «κορυφή» τον Γουερέ.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Ξάνθη (Ραζβάν Λουτσέσκου): Ζαρόπουλος, Μπαξεβανίδης, Γουάλας, Σολτάνι (66' Γκόμες), Βασιλακάκης, Παπαστεριανός (78' Σκουρτάι), Νιέτο (87' Ντιμιτρόφ), Ορφανίδης, Γούτας, Καπετάνος, Λισγάρας

Καλλονή (Νίκος Καραγεωργίου): Δαύκος, Μανούσος (90' Γκαμάγκας), Μάρκοβιτς, Γεωργίου, Αναστασιάδης, Γκόλιας, Κάλτσας, Τσαμπούρης, Μίκιτς, Μπλάζιτς (83' Ούκα), Οόκο

Διαιτητής: Αθανάσιος Γιάχος (Χίου)

Βοηθοί: Ράινχαρτ Μπούξμπαουμ (Ανατ. Αττικής), Μιχαήλ Δόσης (Αθηνών)

Τέταρτος: Απόστολος Σημαιάκης (Χαλκιδικής)

Ξάνθη - Καλλονή 0-0