«Γ. Καραϊσκάκης» / OTE Sports 1 HD
6 0
Χανιά
ΧΑΝΙΑ

Οποιοδήποτε σχετικό, απολύτως βαρετό και καθιερωμένο δημοσιογραφικό κλισέ που έχει σαν στόχο του να περιγράψει έναν ουσιαστικά αδιάφορο επαναληπτικό μεταξύ μιας πανίσχυρης ομάδας κόντρα σε αντίπαλο πολύ χαμηλότερης δυναμικότητας, θα μπορούσε να βρει το πλέον φιλόξενο έδαφος σε αυτό τον πρόλογο. Ο Ολυμπιακός φιλοξένησε τα Χανιά στη ρεβάνς του 4-1 της Κρήτης και το πραγματικό ερώτημα ήταν αν οι «ερυθρόλευκοι» θα είχαν τη διάθεση να παίξουν ποδόσφαιρο και να αποζημιώσουν τον λιγοστό κόσμο που βρέθηκε στο Καραϊσκάκη το βράδυ της Τετάρτης ή αν το ματς αυτό θα ήταν μια συνηθισμένη σε αυτές τις περιπτώσεις αγγαρεία. Ενενήντα λεπτά μετά, η απάντηση ήταν ξεκάθαρη: το πρώτο.

Με 18αδα που αποτελούνταν σε μεγάλο ποσοστό της από παίκτες με λίγο χρόνο συμμετοχής φέτος και αρκετά μέλη ομάδας Νέων αλλά και με ενδεκάδα διαφορετική κατά τα 11/11 σε σχέση με το πρώτο ματς, ο Ολυμπιακός όχι απλώς έπαιξε καλό ποδόσφαιρο, αλλά ήταν ιδιαίτερα ορεξάτος και αποτελεσματικός, πετυχαίνοντας πολλά γκολ, δημιουργώντας ακόμη περισσότερες κλασικές ευκαιρίες για ακόμη περισσότερα και με αρκετούς παίκτες του να πιάνουν υψηλή απόδοση. Βεβαίως, όλα τα παραπάνω τηρουμένων των αναλογιών, αφού τα Χανιά με το εις βάρος τους 4-1 και το πρώτο γκολ στο Καραϊσκάκη να πριν συμπληρωθεί το πεντάλεπτο, μοιραία κατέρρευσαν και ουδέποτε προέβαλαν έστω την παραμικρή αντίσταση. Κοινώς, οι ρεζέρβες των «ερυθρόλευκων» είχαν μια πρώτης τάξεως ευκαιρία για να δείξουν πράγματα στον προπονητή τους και το κατάφεραν και με το παραπάνω.

Ο δρόμος προς ένα ακόμη εύκολο «ερυθρόλευκο» απόγευμα στο Καραϊσκάκη άνοιξε μόλις στο 4ο λεπτό, στην πρώτη φάση των γηπεδούχων στο ματς. Μετά από Μετά από εκτέλεση κόρνερ και σέντρα του Ερνάνι, η άμυνα δεν μπόρεσε να απομακρύνει τη μπάλα μέσα από την περιοχή, ο Αυλωνίτης την τσίμπησε για τον Ζντιέλαρ και αυτός σκόραρε με ωραίο πλασέ από το ύψος της μεγάλης περιοχής. Νωρίς νωρίς, ήρθε και το 2-0 το οποίο απλοποίησε ακόμη περισσότερο το έργο του Ολυμπιακού και... βύθισε ακόμη περισσότερο την ψυχολογία των Κρητικών που μοιραία μετά από αυτό εγκατέλειψαν κάθε προσπάθεια. Στο 12', μετά από αντεπίθεση και σέντρα του Σεμπά, ο Κασάμι πέτυχε ένα τρομερό γκολ με μονοκόμματο βολέ από το ύψος της περιοχής.

Οι φάσεις μπροστά στην εστία των Χανίων συνεχίστηκαν με αμείωτη ένταση και στη συνέχεια. Στο 13' ο Πρίφτης απέκρουσε το σουττου Ερνάνι, ενώ στο επόμενο λεπτό οι φιλοξενούμενοι είχαν την μοναδική κλασική ευκαιρία τους στο ματς, με το σουτ του Μπριλλάκη στο δοκάρι. Στο 19' ο ίδιος παίκτης κάνει πέναλτι πάνω στον Πουλίδο, όμως ο Φουστέρ νικιέται από τον Πρίφτη, ενώ δέκα λεπτά μετά, ο Μεξικανός καθυστέρησε στο τετ-α-τετ απέναντι στον Κρητικό γκολκίπερ. Στο 36', νέα αντεπίθεση για τον Ολυμπιακό, ο Πουλίδο αυτή τη φορά πασάρει σωστά για τον Σεμπά και ο Βραζιλιάνος σπρώχνει απλά τη μπάλα σε κενή εστία για το 3-0. Τρία λεπτά μετά, ο Πρίφτης σώζει το σουτ Ερνάνι μετά από ακόμη μια πάσα του Μεξικανού επιθετικού, ο οποίος δικαιολογημένα ψηφίστηκε ως MVP μετά το τέλος του ματς, ενώ στο 43' η προβολή που δοκίμασε από κοντά, κόντραρε και κατέληξε κόρνερ. Το 4-0 ήρθε τελικά στην τελευταία φάση του ημιχρόνου, με τον Πουλίδο να δίνει στον Ομάρ, αυτός να γυρνάει για τον Φουστέρ, ο οποίος μετά από αποτυχημένη προσπάθεια για σουτ τελικά πάσαρε στον Κασάμι, με τον Ελβετό να σκοράρει επίσης σε άδειο τέρμα.

Τίποτα απολύτως δεν άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο, ούτε ως προς την εικόνα την αγώνα, ούτε ως προς τη διάθεση του Ολυμπιακού και την αποτελεσματικότητά του στην επίθεση. Στα πρώτα 25 λεπτά, ο Πουλίδο έχασε δύο καλές ευκαιρίες με σουτ άουτ, άλλες δύο ο Μανιάτης και από μία οι Ζντιέλαρ και Ερνάνι. Το 5-0 ήρθε τελικά μετά από εντυπωσιακή προσπάθεια και ντρίμπλα του Ερνάνι, ο οποίος έκανε το παράλληλο γύρισμα για τον Πουλίδο που κατάφερε και αυτός να χριστεί σκόρερ. Ωστόσο, στη φάση αυτή ο Πορτογάλος τραυματίστηκε και αποχώρησε, με τις πρώτες εικόνες να μην είναι ενθαρρυντικές για την κατάστασή του.

Ένα σουτ του Φουστέρ στο 80' πέρασε άουτ, όμως με τη συμπλήρωση των 90 ο Ισπανός σκόραρε μετά από αρκετές προσπάθειες που το «έψαξε», γράφοντας το 6-0 με δυνατό σουτ, έπειτα από φάση διαρκείας στα καρέ των Χανίων. Ένα εύκολο απόγευμα για τον Ολυμπιακό που συνεχίζει στους «8» του Κυπέλλου, στο δρόμο προς ένα ακόμη νταμπλ.

Τα γκολ του αγώνα

ATM: Το ταμείο του αγώνα

Δεν υπάρχει τίποτα επί της ουσίας που να αξίζει τον κόπο να ειπωθεί για το συγκεκριμένο ματς. Ο Ολυμπιακός κατέβηκε στο ματς για μια δυνατή προπόνηση ενόψει της συνέχειας και ήταν αρκετά σοβαρός για να αποδώσει καλό ποδόσφαιρο. Το 1-0 στο 4' ουσιαστικά τελείωσε κάθε... υποψία για ματς, με την «ερυθρόλευκη» προπόνηση να ολοκληρώνεται με 6 γκολ, πολλές ευκαιρίες και καλή απόδοση από τις ρεζέρβες.

ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ: Άρπαξαν την ευκαιρία τους οι «ρεζέρβες»;

Αυτό μπορεί να το απαντήσει μονάχα ο Μάρκο Σίλβα. Πουλίδο, Ζντιέλαρ, Τσιμίκας, Σάλιακας και Μανθάτης ήταν καλοί τηρουμένων των αναλογιών και το ερώτημα που προκύπτει πλέον είναι αν μπορούν να είναι σταθερά καλοί. Το σίγουρο είναι ότι ο Σίλβα έχει αποδείξει πως ξέρει να διαχειρίζεται το υλικό που έχει στα χέρια του, οπότε σε κάθε περίπτωση είμαστε εν αναμονή αποφάσεων για τις όποιες αποχωρήσεις προκύψουν. Όσοι μείνουν, το σίγουρο είναι ότι θα το αξίζουν και θα έχουν ακόμη περισσότερες ευκαιρίες στη συνέχεια

ΕURO GROUP: Αυτοί που έκριναν το ματς

Πουλίδο, Ερνάνι και Φουστέρ ήταν εξαιρετικοί, με γκολ, ασίστ και πολλές πολύ καλές επιθετικές ενέργειες.

GREXIT: Ο χειρότερος του αγώνα

Παρά το τρομερό γκολ που πέτυχε, η απόδοση του Κασάμι κινήθηκε σε πολύ χαμηλά επίπεδα.

CAPITAL CONTROL: Ο έλεγχος των διαιτητών

Σε ματς Ολυμπιακός – Χανιά που έρχεται 6-0 μετά από 4-1 στο πρώτο, λίγα πράγματα μπορείς να πεις για τη διαιτησία. Μάλλον απαρατήρητος πέρασε ο ρέφερι Κατσικογιάννης, ένα λάθος είχε μονάχα ο βοηθός του στο πρώτο ημίχρονο, σε οφ-σάιντ που καταλογίστηκε στον Λίτα.

PLAN B: Η προετοιμασία των προπονητών

Με το κλασικό 4-2-3-1 παρέταξε τον Ολυμπιακό ο Μάρκο Σίλβα. Κάτω από τα δοκάρια ξεκίνησε ο Καπίνο, δεξιά στην άμυνα ήταν ο Ομάρ, αριστερά ο Τσιμίκας και δίδυμο στόπερ οι Μποτία-Αυλωνίτης. Οι Κασάμι και Ζντιέλαρ ήταν μπροστά τους, στα αμυντικά χαφ, ο Φουστέρ ακόμη πιο μπροστά ως επιτελικός, με τους Ερνάνι, Σεμπά στα άκρα και τον Πουλίδο «κορυφή».

Για τον Α.Ο. Χανιά, ο Γιώργος Λυρώνης επέλεξε να ξεκινήσει τον Πρίφτη στο τέρμα, Παγώνη και Χατζηλιάδη στα άκρα της άμυνας, δεξιά και αριστερά αντίστοιχα, με δίδυμο στόπερ τους Καρτσαμπά και Μπριλλάκη. Στο κέντρο ήταν οι Ρίκκα και Μ. Νύκταρης, επιτελικός ο Μασάδο, στα άκρα οι Τσούτσης και Γκέσιος και σέντερ φορ ο Λίτα.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Ολυμπιακός (Μάρκο Σίλβα): Καπίνο, Ελαμπντελαουί (46 Σάλιακας), Μποτία, Αυλωνίτης, Τσιμίκας, Κασάμι (46 Μανιάτης), Ζντιέλαρ, Φουστέρ, Ερνάνι (75 Μανθάτης), Σεμπά, Πουλίδο.

Χανιά (Γιώργος Λυρώνης): Πρίφτης, Παγώνης (46 Φυντικάκης), Καρτσαμπάς, Μπριλάκης, Χατζηλιάδης (46 Μπουζούκης), Γκέσιος, Τσούτσης, Άλβες, Ρίκκα, Λίτα, Μ. Νύκταρης (72 Σάντερσον).

Διαιτητής: Αλέξανδρος Κατσικογιάννης (Ηπείρου)

Βοηθοί: Δημήτριος Τάτσης (Ηπείρου), Μιχαήλ Δόσης (Αθηνών)

Τέταρτος: Ανδρέας Παππάς (Αθηνών)

Ολυμπιακός - Χανιά 6-0