ΟΑΚΑ, Novasports 1
0 1
Αστέρας Τρίπολης
ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ

Την πρώτη της ήττα για φέτος στο ΟΑΚΑ γνώρισε η ΑΕΚ από τον Αστέρα Τρίπολης, σε ένα παιχνίδι που... προδόθηκε από το δίδυμο των Βενεζουελάνων της. Ο Μπαρόχα, απλώς δεν κατάφερε να μπλοκάρει ή να διώξει καλύτερα ένα δυνατό σουτ του Φούντα στην εκπνοή, με αποτέλεσμα να δώσει την ευκαιρία στον Δημήτρη Παπαδόπουλο να γράψει το τελικό 1-0.

Όμως, το λάθος του Ρόναλντ Βάργκας ήταν πολύ πιο βαρύ. Εγκληματικό, όπως αποδείχθηκε για την εξέλιξη του αγώνα, αφού στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο βραχύσωμος μεσοεπιθετικός χτύπησε εκτός φάσης τον Λανθραρότε, με αποτέλεσμα να αποβληθεί και να αναγκάσει την ΑΕΚ να αγωνιστεί για ένα ολόκληρο ημίχρονο με παίκτη λιγότερο.

Και τελικά να προδοθεί από τις δυνάμεις της, την μη άμεση ανταπόκριση των Κρισάντους και Μπουοανότε που κλήθηκαν από τον πάγκο να δώσουν ενέργεια στην Ένωση τα τελευταία 20 λεπτά χωρίς να τα καταφέρουν, αλλά και την πίεση που άσκησαν οι φιλοξενούμενοι στην... τελική ευθεία του ματς.

Την... εγκλώβισε

Η ΑΕΚ μπήκε στο ματς με τον τρόπο που συνηθίζει στο ΟΑΚΑ: πήρε από την αρχή την κατοχή της μπάλας, κατάφερε να ελέγξει τον ρυθμό και προσπάθησε να δημιουργήσει ευκαιρίες για γκολ. Εκεί κάπου... στράβωσε το πράγματα. Γιατί ο Αστέρας ήταν σωστά στημένος στον αγωνιστικό χώρο, είχε καλή οργάνωση και κατάφερνε να κλείνει πολύ καλά τους διαδρόμους προς το τέρμα του.

Έτσι, οι φάσεις ήρθαν με το... σταγονόμετρο, αφού και η Ένωση δεν άφηνε εύκολα τους Αρκάδες να βγάλουν αντεπιθέσεις. Η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα ήταν για την ΑΕΚ στο 15'. Ο Μάνταλος εκτέλεσε ένα φάουλ, ο Λαμπρόπουλος πήρε μια κεφαλιά προς τα πίσω, η μπάλα βρήκε και στον Ιγκλέσιας, όμως ο Μπαντής κατάφερε να διώξει με υπερένταση σε κόρνερ.

Η επόμενη φάση ανήκει στον Αστέρα, καθώς έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, στο 28', ο Μπαρόχα έκανε άστοχη έξοδο. Ο Παντελιάδης και ο Ιγκλέσιας προσπάθησαν να επωφεληθούν, όμως ο Γιόχανσον κατάφερε δύο φορές να διώξει τη μπάλα. Στο 33' ο Γκάλο έκανε μια ωραία εκτέλεση φάουλ με τον Μπαντή να αποκρούει, ενώ σε νέα εκτέλεση κόρνερ του Βάργκας στο 37' η μπάλα έσκασε μέσα στη μικρή περιοχή, χωρίς όμως να μπει κανείς στη φάση.

Τρία λεπτά αργότερα ήρθε η κλασσικότερη ευκαιρία της ΑΕΚ: ο Μάνταλος έκανε έξυπνη κάθετη μπαλιά στον Αραβίδη, εκείνος βγήκε τετ α τετ, όμως δεν πλάσαρε καλά με τον Μπαντή να αποκρούει. Στο 45' ο Αστέρας απάντησε στις ευκαιρίες, καθώς ο Παπαδόπουλος έπιασε μια κεφαλιά απέναντι από το τέρμα με τη μπάλα να... χαϊδεύει την εξωτερική πλευρά των διχτύων.

«Έγκλημα» Βάργκας

Και εκεί που όλα έδειχναν ότι το πρώτο ημίχρονο δεν είχε να προσφέρει άλλες συγκινήσεις (έτσι κι αλλιώς μέχρι εκείνο το σημείο ήταν ελάχιστες), στις καθυστερήσεις άλλαξε η αριθμητική ισορροπία του αγώνα υπέρ των φιλοξενούμενων, κυριολεκτικά... από το πουθενά.

Ο Βάργκας κέρδισε φάουλ κοντά στην περιοχή, ο Κουκουλάκης το υπέδειξε κανονικά, ο Λανθαρότε πήγε... επιθετικά πάνω από τον παίκτη της ΑΕΚ ζητώντας του να σηκωθεί (θέλοντας να δείξει ότι δε του έκανε τίποτα) και ο Βενεζουελάνος μέσος, σε μια εντελώς παιδική αντίδραση, χτύπησε με το πόδι του τον ποδοσφαιριστή του Αστέρα, βλέποντας στη συνέχεια την κόκκινη κάρτα του Κουκουλάκη.

Βγήκε (πιο) δυνατά

Η συγκεκριμένη εξέλιξη, πάντως, δεν άλλαξε πολύ την εικόνα του αγώνα με την έναρξη του δευτέρου μέρους. Ο Αστέρας κρατούσε λίγο περισσότερο τη μπάλα, η ΑΕΚ δυσκολευόταν κάπως στην κυκλοφορία της, όμως ήταν αυτή και πάλι που ασκούσε την πίεση για να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα. Μάλιστα, το έκανε... καλύτερα χάνοντας διαδοχικές καλές ευκαιρίες για να πετύχει ένα γκολ.

Στο 54' ο Σοϊλέδης έκανε καλή μπαλιά για τον Αραβίδη και εκείνος έκανε ένα διαγώνιο σουτ, αναγκάζοντας τον Μπαντή να διώξει στη γωνία του. Με την εκτέλεση του κόρνερ, ο Μάνταλος έβαλε την προβολή και η μπάλα έφυγε λίγο άουτ. Στο 58' ο Μάνταλος εκτέλεσε ωραία ένα φάουλ, αναγκάζοντας τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων σε ακόμη μια εντυπωσιακή επέμβαση.

Τρίτη και... φαρμακερή

Στο 62' ο Σιμόες έκανε ένα σουτ που δεν βρηκε στόχο, ενώ στο 70' ο Πογιέτ προχώρησε σε διπλή αλλαγή, ρίχνοντας στο ματς τον Κρισάντους και τον Μπουονανότε, στις θέσεις των Αραβίδη, Μπαρμπόσα. Το ανακάτεμα της τράπουλας, όμως, έκοψε τον ρυθμό της ΑΕΚ και επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να... περάσουν στην αντεπίθεση.

Στο 74', μάλιστα, ο Αστέρας πέτυχε γκολ που ακυρώθηκε. Παπαδόπουλος και Μπερτόλιο διεκδίκησαν μια σέντρα, με τον Κουκουλάκη να σφυρίζει -πολύ... τραβηγμένο- φάουλ του δεύτερου στον Γκάλο, λίγο πριν ο Έλληνας επιθετικός πάρει την κεφαλιά και στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

Οι Αρκάδες είχαν ακόμη μια πολύ καλή στιγμή στο 81' με τον Μάσα να κάνει ένα καλό σουτ και τη μπάλα να βρίσκει σε σώματα, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Παπαδόπουλος βρέθηκε μόνος του μέσα στην περιοχή, αλλά στο γυριστό σουτ που επιχείρησε έπιασε αέρα. Ωστόσο, ο επιθετικός του Αστέρα... είχε γκολ για το ματς και το πέτυχε στην τρίτη ευκαιρία που του δόθηκε, στο 89'. Ο Φούντας έκανε ένα σουτ από δεξιά, ο Μπαρόχα απέκρουσε προσωρινά, όμως ο Παπαδόπουλος από κοντά με προβολή έκανε το 0-1, που ήταν και το τελικό σκορ...

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΕΚ (Γκουστάβο Πογιέτ): Μπαρόχα, Γκάλο, Κολοβέτσιος, Λαμπρόπουλος, Σοϊλέδης, Γιόχανσον, Σιμόες, Βάργκας, Μάνταλος (84' Κορδέρο), Μπαρμπόσα (70' Μπουονανότε), Αραβίδης (70' Κρισάντους).

Αστέρας Τρίπολης (Στάικος Βεργέτης): Μπαντής, Λούι, Ζησόπουλος, Σανκαρέ, Παντελιάδης, Ιγκλέσιας (63' Δημούτσος), Κουρμπέλης, Μάσα (84' Φούντας), Μπερτόλιο, Λανθαρότε (68' Φερνάντεζ), Παπαδόπουλος.

GREXIT: Ο χειρότερος του αγώνα

Ήταν ο άνθρωπος που καθόρισε εν πολλοίς την εξέλιξη του αγώνα, με αρνητικό τρόπο για την ομάδα του. Ο λόγος για τον Ρόναλντ Βάργκας, ο οποίος αποβλήθηκε με εντελώς αδικαιολόγητο τρόπο και ανάγκασε την ΑΕΚ να παίξει ένα ολόκληρο ημίχρονο με αριθμητικό μειονέκτημα.

CAPITAL CONTROL: Ο έλεγχος των διαιτητών

Ο Μιχάλης Κουκουλάκης είχε επί της ουσίας δύο πολύ σημαντικές αποφάσεις στο παιχνίδι. Η πρώτη ήταν αυτή της αποβολής του Βάργκας, που ήταν απόλυτα σωστή και δικαιολογημένη. Η δεύτερη, ήταν στη φάση που πέτυχε το ακυρωθέν γκολ ο Αστέρας, στην οποία δίνει ένα αρκετά... τραβηγμένο φάουλ του Μπερτόλιο στον Γκάλο. Πάντως, έχει σφυρίξει πριν ο Παπαδόπουλος πάρει την κεφαλιά και σκοράρει.

ATM: Το ταμείο του αγώνα

Η ΑΕΚ ήταν στα... σημεία καλύτερη στο πρώτο μέρος (στο οποίο, ωστόσο, οι δύο ομάδες είχαν από μία κλασική ευκαιρία, παρά το γεγονός ότι έμεινε με δέκα παίκτες, ήταν αυτή που είχε τις φάσεις για να προηγηθεί από το 46' μέχρι το 70', όμως ο Αστέρας άντεξε και στα τελευταία 20 λεπτά επέβαλε πλήρως την ανωτερότητά του, φτάνοντας τελικά σε ένα γκολ που του χάρισε τη νίκη.

ΕURO GROUP: Αυτοί που έκριναν το ματς

Ο Αστέρας Τρίπολης είχε σε πολύ καλή βραδιά τον Μπαντή, ο οποίος απαγόρευσε στην ΑΕΚ να προηγηθεί στο τετ α τετ του Αραβίδη στο πρώτο ημίχρονο και στις διαδοχικές ευκαιρίες που είχε με την έναρξη του δεύτερου, ενώ τη... δουλειά τελείωσε ο Παπαδόπουλος, ο οποίος στο τελευταίο 20λεπτο του αγώνα ήταν μέσα στις φάσεις και τελικά στην τρίτη ευκαιρία που του δόθηκε έκανε το 1-0.

PLAN B: Η προετοιμασία των προπονητών

Ο Γκουστάβο Πογιέτ διατήρησε για ακόμη ένα παιχνίδι ως διάταξη της ΑΕΚ το 4-2-3-1, το οποίο έχει δουλέψει η ομάδα του από το καλοκαίρι μέχρι σήμερα. Στο τέρμα ήταν ο Μπαρόχα και οι Γκάλο, Λαμπρόπουλος, Κολοβέτσιος, Σοϊλέδης στην άμυνα. Στα αμυντικά χαφ έπαιξαν οι Σιμόες, Γιόχανσον, στα άκρα της επίθεσης ήταν οι Μάνταλος, Μπαρμπόσα, ενώ πίσω από τον Αραβίδη επιλέχθηκε να κινείται ο Βάργκας.

Με διάταξη 4-2-3-1 παρέταξε την ομάδα του και ο Στάϊκος Βεργέτης. Στο τέρμα ήταν ο Μπαντής, στην άμυνα οι Λούι, Ζησόπουλος, Σανκαρέ, Παντελιάδης, στα αμυντικά χαφ οι Κουρμπέλης, Ιγκλέσιας και οι Μάσα, Μπερτόλιο, Λανθαρότε ήταν πίσω από τον Παπαδόπουλο.

ΑΕΚ-Αστέρας Τρίπολης 0-1 (vids)