Ηρακλής
ΗΡΑΚΛΗΣ
3 3

Kι όμως, ούτε και αυτή τη φορά ο ΠΑΟΚ κατάφερε να «ξορκίσει» το φάντασμα του Καυτανζογλείου, με τον Ηρακλή να «κλέβει» τον βαθμό της ισοπαλίας στο τελευταίο λεπτό του αγώνα (σ.σ. με το γκολ του Σεμπαστιάν Μπαρτολίνι) και τον Δικέφαλο να παραμένει χωρίς νίκη στην έδρα των «κυανόλευκων» από τη σεζόν 1997-1998.

Για να φτάσουμε στο τελικό 3-3, χρειάστηκε ο Ντούσαν Περνίς να νικήσει τον Ντίμιταρ Μπερμπάτοφ από τα έντεκα βήματα, ενώ προηγουμένως οι παίκτες του Ιγκόρ Τούντορ είχαν καταφέρει να ανατρέψουν το 2-1 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Το παιχνίδι είχε όλα τα στοιχεία του τοπικού ντέρμπι. Πάθος, ένταση και πολλά γκολ, με την ομάδα του Κροάτη τεχνικού να είναι σαφώς ανώτερη ποιοτικά από αυτή του Νίκου Παπαδόπουλου, που μέχρι το 65’ ήταν μπροστά στο σκορ με 2-1 χάρη στα γκολ των Μακρή (14’) και Βέλλιου (43’), με τον ΠΑΟΚ να έχει ισοφαρίσει προσωρινά στο 35’ με τον Πέλκα. Για τον ΠΑΟΚ τα γκολ της – προσωρινής - ανατροπής πέτυχαν οι Μπερμπάτοφ (65’) και ο Τζαβέλλας στο 77’.

«Χτύπησε» στις αδυναμίες του ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ είχε την απόλυτη κατοχή της μπάλας στο πρώτο ημίχρονο, έφτιαξε φάσεις, όμως παρόλα αυτά πήγε στα αποδυτήρια με την πλάτη στο τοίχο, με τον Ηρακλή να εκμεταλλεύεται τα λάθη των παικτών του Δικεφάλου και να «χτυπάει» δύο φορές με τους Μακρή (14’) και Βέλλιο (43’). Ο Νίκος Παπαδόπουλος, ανακάτεψε την τράπουλα και επιφύλασσε εκπλήξεις στο αρχικό σχήμα, δίνοντας φανέλα βασικού στον Κερέμ Μπουλούτ, αφήνοντας εκτός ενδεκάδας τον Κοσμά Τσιλιανίδη. Μία αλλαγή που έφερε τον Πασά σε ρόλο επιτελικού μέσου, στο 4-2-3-1 του Ελληνα τεχνικού. Ο Ιγκόρ Τούντορ από τη δική του πλευρά, παρέταξε την ομάδα του με το σύστημα 3-4-2-1 με τον Ντίμιταρ Μπερμπάτοφ να είναι στην κορυφή της επίθεσης.

Ο ΠΑΟΚ από την έναρξη του αγώνα έλεγχε τον ρυθμό του αγώνα, με την διαφορά ποιότητας των δύο ομάδων να είναι εμφανής στον αγωνιστικό χώρο. Παρόλα αυτά, ο διαβασμένος Ηρακλής «χτύπησε» στις αδυναμίες του Δικεφάλου και πήρε κεφάλι στο σκορ, κόντρα στη ροή του αγώνα. Το 1-0 πέτυχε ο Μακρής, με πλασέ σε κενή εστία έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Κυριακίδη και κεφαλιά πάσα του Μπουλούτ. Γκολ που σήκωσε στο… πόδι το Καυτανζόγλειο στάδιο.

Η εικόνα του αγώνα στην συνέχεια, ίδια. Ο ΠΑΟΚ μη έχοντας άλλη επιλογή έψαξε το γκολ και το πέτυχε στην πρώτη καλά οργανωμένη προσπάθεια μπροστά από την εστία του Ηρακλή με τον Πέλκα να στέλνει με κεφαλιά τη μπάλα στα δίχτυα, έπειτα από πολύ ωραία συνεργασία των Μακ και Λέοβατς και σέντρα του τελευταίου στην «καρδιά» της άμυνας των «κυανόλευκων». Ένα γκολ που σαφώς έβαλε δύσκολα στους γηπεδούχους, με τους παίκτες του Ιγκόρ Τούντορ, έχοντας την ψυχολογία υπέρ τους, αλλά και το μομέντουμ να ψάχνουν άμεσα την ανατροπή. Η ευκαιρία τους δόθηκε τρία λεπτά αργότερα, όμως πρώτα ο Πέλκας και έπειτα ο Μακ σε διπλή ευκαιρία στο 38’ δεν βρήκαν στόχο, με τον Σλοβάκο πορτιέρε του Ηρακλή να είναι (και) πάλι σε ετοιμότητα.

Η μπάλα συνήθως λένε πως τιμωρεί κάτι που δικαιώθηκε απόλυτα, με τον Ηρακλή να πετυχαίνει και δεύτερο τέρμα με σκόρερ τον Βέλλιο που άρπαξε την ευκαιρία έπειτα από το ολέθριο λάθος του Σάμπο και με ωραίο πλασέ από το ύψος της μεγάλης περιοχής νίκησε τον Ολσεν στο 43'.

Ανατροπή και «αυτοκτονία»…

Καρμπόν… εικόνα είχε το παιχνίδι και στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Ηρακλή να περιμένει τον ΠΑΟΚ στο μισό γήπεδο, με προφανή σκοπό να ψάξει φάσεις στην κόντρα επίθεση. Ο Δικέφαλος, παρά το γεγονός πως είχε την κατοχή της μπάλας και έφτανε σχετικά με ευκολία μπροστά από την περιοχή του Περνίς μέχρι και το 60’ δεν δημιούργησε αξιόλογες ευκαιρίες, παρά μόνο κάποια μακρινά σουτ των Σάμπο και Ροντρίγκες. Σε εκείνο το χρονικά σημείο ο Κροάτης τεχνικός ρίσκαρε και πέρασε στο γήπεδο τον Κλάους αντί του Ρικάρντο Κόστα, με προφανή στόχο να «γεμίσει» την περιοχή του Ηρακλή.

Η απάντηση του Παπαδόπουλου άμεση, με τον Πουρτουλίδη να περνάει στη θέση του Μπουλούτ. Τα αποτελέσματα στο ρίσκο που πήρε ο Τούντορ ήταν άμεσα με τον Ντίμιταρ Μπερμπάτοφ να βρίσκει τον δρόμο προς τα δίχτυα του Ηρακλή στο 65’ με κοντινή προβολή από το ύψος της μικρής περιοχής.

Ο Ηρακλής σε αντίθεση με το πρώτο ημίχρονο δεν βρήκε τον τρόπο να αντιδράσει και σαν να μην έφτανε αυτό για τους «κυανόλευκους» ο Τζαβέλλας στο 77’ με όμορφη εκτέλεση φάουλ πέτυχε και την ολική ανατροπή για την ομάδα του, βάζοντας τον ΠΑΟΚ μπροστά στο σκορ με 2-3.

Ένα γκολ που «πάγωσε» το Καυτανζόγλειο και ανάγκασε τον Νίκο Παπαδόπουλο να τα παίξει όλα για όλα στο τελευταίο δεκάλεπτο με τον Ελληνα τεχνικό να ρίχνει στη «μάχη» τους Περόνε και Ρομάνο.

Κι όμως, δεν τα είχαμε δει ακόμα όλα, αφού το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης κρατούσε τις καλύτερες του συγκινήσεις για το τέλος, με τον ΠΑΟΚ να πετάει στον κάλαθο των αχρήστων την ευκαιρία που του παρουσιάστηκε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με το πέναλτι που κέρδισε ο Κάτσε από τον Μπαρτολίνι, αφού ο Περνίς νίκησε από τα έντεκα βήματα τον Μπερμπάτοφ, με τον Ηρακλή να «τιμωρεί» τον Δικέφαλο, με τον Σεμπαστιάν Μπαρτολίνι, να κερδίζει τους πάντες στον «αέρα», έπειτα από ασθενή απομάκρυνση της μπάλας από τον Τζαβέλλα και να χαρίζει τον βαθμό της ισοπαλίας για την ομάδα του στο φινάλε της αναμέτρησης.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Νίκος Παπαδόπουλος): Περνίς, Μπουκουβάλας, Σαραμαντάς (82’ Ρομάνο), Στάμου, Μπαρτολίνι, Ιντζόγλου (82’ Περόνε), Μακρής, Κυριακίδης, Πασάς, Μπουλούτ (62’ Πουρτουλίδης), Βέλλιος.

ΠΑΟΚ (Ιγκόρ Τούντορ): Όλσεν, Λέοβατς, Τζιόλης, Μπερμπάτοφ, Μακ (84’ Γκολάσα), Βίτορ, Κόστα (62’ Κλάους), Ροντρίγκεζ, Τζαβέλλας, Σαμπό, Πέλκας (73’ Κάτσε).

GREXIT: Από τη στιγμή που τα πάντα κρίθηκαν στο τέλος με βάση το πώς εξελίχθηκε ο αγώνας, ο τίτλος του χειρότερου ανήκει στον Ρόμπιν Ολσεν που για μία ακόμα φορά, είχε ασταθή έξοδο και στέρησε ουσιαστικά από την ομάδα τη νίκη.

EURO GROUP: Στην συγκεκριμένη κατηγορία θα μπορούσαν να πρωταγωνιστήσουν αρκετοί παίκτες. Εξάλλου, μιλάμε για ένα παιχνίδι που είχε έξι γκολ. Στα δικά μας μάτια αυτός που ουσιαστικά κράτησε όρθιο τον Ηρακλή και του έδωσε δικαίωμα στην ελπίδα, ήταν ο Ντούσαν Περνίς, που στις καθυστερήσεις απέκρουσε σωτήρια το πέναλτι του Μπερμπάτοφ.

ΑΤΜ: Ο ΠΑΟΚ ήταν συνολικά η καλύτερη ομάδα εντός αγωνιστικού χώρου. Είχε τον έλεγχο του αγώνα σε ολόκληρη τη διάρκεια της αναμέτρησης και γενικώς η διαφορά ποιότητας των δύο ομάδων, κυρίως σε ατομικό επίπεδο ήταν εμφανής. Το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα, εντούτοις είναι δίκαιο με τον Ηρακλή, να καταθέτει ψυχή στο γήπεδο και να «παλεύει» με αυταπάρνηση το παιχνίδι μέχρι και το τελευταίο δευτερόλεπτο.

PLAN B: Ξάφνιασε τους πάντες ο Νίκος Παπαδόπουλος στο άκουσμα της ενδεκάδας του Ηρακλή. Μπορεί να μην άλλαξε σχηματισμό και να διατήρησε το 4-2-3-1, παρόλα αυτά όμως έδωσε φανέλα βασικού στον Κερέμ Μπουλούτ, θέλοντας να αιφνιδιάσει τον ΠΑΟΚ.

Ο Ιγκόρ Τούντορ, παρέταξε στον αγωνιστικό χώρο του Καυτανζογλείου, την ενδεκάδα που είχε στο μυαλό του και δούλευε καθ’ όλη τη διάρκεια της εβδομάδας. Φυσικά, ούτε λόγος για αλλαγή του 3-5-2, με τον Σάμπο να βρίσκεται στο αρχικό σχήμα, αντί του Κάτσε.

Με την εξέλιξη του σκορ και με τον Δικέφαλο να είναι πίσω στο σκορ, μέχρι το 65’ ο Κροάτης ρίσκαρε και πέρασε στο γήπεδο τον Κλάους, αντί του Ρικάρντο Κόστα, αλλάζοντας και το σύστημά του σε 3-4-3.

CAPITAL CONTROL: Ο Μιχάλης Κουκουλάκης σε αντίθεση με το στυλ που αρέσκεται να αγωνίζεται στα περισσότερα παιχνίδια του, απέφυγε να σφυρίξει πολλά φάουλ. Aλλωστε οι έξι κίτρινες κάρτες που έδειξε για ένα ντέρμπι όπως το σημερινό δεν ήταν και πολλές (σ.σ. τέσσερις εξ’ αυτών βγήκαν από το τσεπάκι του από το 85’ και έπειτα). Σε ό,τι αφορά τη φάση του πέναλτι πάνω στον Κάτσε, δεν τίθεται καμία αμφιβολία με την υπόδειξη του Κρητικού ρέφερι να είναι σωστή, με τον ΠΑΟΚ ωστόσο να «φωνάζει» για φάουλ πάνω στον Ολσεν, στο γκολ της ισοφάρισης του Ηρακλή, στο τέλος του αγώνα.