1 1
Ξάνθη
ΞΑΝΘΗ

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν τη σεζόν με κοινούς στόχους -να διεκδικήσουν την παρουσία τους στην πρώτη πεντάδα του πρωταθλήματος- όμως μετά τις πρώτες έξι αγωνιστικές, αμφότερες βρίσκονταν στο κάτω μισό του βαθμολογικού πίνακα. Βεβαίως, για διαφορετικούς λόγους. Ο μεν Αστέρας... υπολειτουργεί, αποδίδοντας σαφώς σε επίπεδα χαμηλότερα των δυνατοτήτων του ως ομάδας, ενώ η δε Ξάνθη είχε να αντιμετωπίσει το πιο δύσκολο πρόγραμμα που θα μπορούσε να έχει.

Μοιραία το αποψινό ματς μεταξύ τους, ήταν μια πρώτης τάξεως ευκαιρία για να διεκδικήσουν μια νίκη που θα τους έδινε τη δυνατότητα να ξεχάσουν τα τελευταία αρνητικά αποτελέσματα και να βρεθούν πάλι σε τροχιά πεντάδας. Όπως φάνηκε από τα πρώτα λεπτά, κανείς δεν θα βολευόταν με μια ισοπαλία, κάτι που αντίστοιχα είχε και σαν συνέπεια το παιχνίδι να έχει αρκετά καλό ρυθμό, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να παίξουν ποδόσφαιρο και να δημιουργήσουν φάσεις. Καθεμιά φυσικά με τον... τρόπο και το αγωνιστικό στυλ της.

Η Ξάνθη τις ευκαιρίες, ο Αστέρας την ουσία

Παρά τον καλό αυτό ρυθμό και την διάθεση των δύο αντιπάλων να παίξουν μπάλα, οι άμυνες ανταποκρίθηκαν σωστά στα πρώτα λεπτά και ως εκ τούτου το πρώτο τέταρτο πέρασε χωρίς κλασικές ευκαιρίες μπροστά στις δύο εστίες. Η πρώτη τέτοια ήταν για την Ξάνθη στο 18', όταν ο Βασιλακάκης αστόχησε από τα δύο μέτρα με το κεφάλι έπειτα από ομαδική προσπάθεια και σέντρα του Ντιμιτρόφ. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν και πάλι κοντά στο 0-1 δύο λεπτά μετά, όμως ο Μπαντής έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ το σουτ του Παπαστεριανού που κόντραρε σε πόδι αμυντικού.

Στο 28', ο Παντελιάδης ήταν αυτή τη φορά αυτός που πρόλαβε τον Βασιλακάκη διώχνοντας σε κόρνερ τη σέντρα του Ντιμιτρόφ, με την άμυνα του Αστέρα να κρατάει το μηδέν για τρίτη φορά. Μέχρι αυτό το σημείο, η μοναδική στιγμή που είχε να αντιπαρατάξει ο Αστέρας, ήταν ένα απευθείας φάουλ του Μπερτόλιο που έξυσε το δοκάρι του Τσέναμο, στο 25'. Η ομάδα του Βεργέτη πλησίασε το 1-0 στο 32', όταν ο Παπαδόπουλος αστόχησε από τη λευκή βούλα, στο πέναλτι που καταλογίστηκε λανθασμένα για χέρι του Φλίσκα εντός περιοχής μετά από σουτ.

Ότι όμως δεν κατάφερε σε εκείνο το σημείο ο Αστέρας, το έκανε στην αμέσως επόμενη καλή στιγμή που βρήκε. Ήταν η φάση του 34' όταν μετά από ταχύτατη αντεπίθεση, η μπάλα έφτασε στον Σκούρτη μετά από ωραία κάθετη του Μπερτόλιο και ο σέντερ φορ του Αστέρα πλάσαρε σωστά τον Τσέναμο για το 1-0. Μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, η Ξάνθη έχασε και τέταρτη ευκαιρία για ένα γκολ, όταν ο Βασιλακάκης κόπηκε τελευταία στιγμή πριν σουτάρει από κοντινή θέση, μετά από βαθιά μπαλιά του Φλίσκα. Η ομάδα του Λουτσέσκου προσπάθησε να πιέσει μέχρι τη συμπλήρωση του 45λεπτου, όμως δεν κατάφερε κάτι περισσότερο. Σχετικά μοιρασμένο παιχνίδι στο πρώτο μέρος, με 6-4 τις τελικές προσπάθειες και κατοχή μπάλας 51%-49%.

Αποβολή, ισοφάριση και... τέλος

Το δεύτερο ημίχρονο πια, ξεκίνησε με μια τρομερή απόκρουση του Τσέναμο σε κοντινή κεφαλιά του Παπαδόπουλου. Fair Play του Παπαδόπουλου που έσπευσε να δώσει το χέρι στον αντίπαλό του και πρώην συμπαίκτη του στον Ατρόμητο. Λίγα λεπτά μετά, στο 55', στη φάση που μάλλον έπαιξε το μεγαλύτερο ρόλο στο τελικό αποτέλεσμα, ο Αστέρας μένει με δέκα παίκτες, όταν ο Έντερσον βλέπει σωστά δεύτερη κίτρινη κάρτα για επικίνδυνο μαρκάρισμα.

Η Ξάνθη κέρδισε αμέσως μέτρα στο γήπεδο, ενώ ο Βεργέτης από τη μεριά του έψαχνε λύσεις με αρκετές εσωτερικές αλλαγές σε πρόσωπα και σχήματα. Οι δύο αλλαγές του πάντως (Σανκαρέ, Κουρμπέλης αντί των Σκούρτη, Φερνάντες) δεν απέδωσαν καρπούς, αφού στο 68' η Ξάνθη βρήκε το γκολ της ισοφάρισης στην πρώτη της ουσιαστική ευκαιρία μετά την αποβολή για τον Αστέρα. Ο Μπέρτος έβγαλε τη σέντρα προς το πίσω δοκάρι του Μπαντή και ο Νιέτο από πολύ δύσκολη θέση, σχεδόν πάνω στη γραμμή, πέρασε τη μπάλα με απευθείας πλασέ κάτω από τα πόδια του γκολκίπερ του Αστέρα για το 1-1.

Δεν τους χάλασε, δεν τους ικανοποίησε...

Από τη στιγμή που ο αντίπαλος έμεινε με παίκτη λιγότερο και η Ξάνθη έφτασε στην ισοφάριση, η ομάδα του Λουτσέσκου είχε τον έλεγχο του αγώνα, όμως ο Αστέρας πια είχε κλειστεί για τα καλά στα καρέ του. Η υπεροχή των φιλοξενούμενων ήταν σχετικά φλύαρη και παρά το γεγονός ότι ο τεχνικός των Αρκάδων συνέχιζε τους πειραματισμούς στην ενδεκάδα, το τελικό σκορ δεν άλλαξε. Μια ισοπαλία που όπως εξελίχθηκε το ματς σαφώς και δεν αφήνει κανέναν απογοητευμένο, σε ένα ματς όμως που το «Χ» δεν ήταν στόχος κανενός εκ των δύο αντιπάλων. Αμφότεροι μένουν πλέον πολύ πίσω στη βαθμολογία και αν συνεχίσουν έτσι στον πρώτο γύρο, δύσκολα θα διεκδικήσουν στο τέλος την είσοδό τους στην πεντάδα του βαθμολογικού πίνακα.

Τα γκολ του αγώνα

ATM: Το ταμείο του αγώνα

Σε ένα ματς που θα μπορούσε να είχε λήξει με νικήτρια οποιαδήποτε από τις δύο ομάδες βάσει ευκαιριών και γενικότερης εικόνας του, το τελικό 1-1 δεν ικανοποιεί κανέναν αλλά ταυτόχρονα δεν απογοητεύει κιόλας. Το «τρίποντο» θα ήταν ιδανικό και για τους δύο, προκειμένου να αφήσουν πίσω τους τα τελευταία αρνητικά αποτελέσματα και να βρεθούν και πάλι κοντά στις πρώτες 5-6 θέσεις της βαθμολογίας, όμως προφανώς ο ένας βαθμός είναι το μη χείρον βέλτιστον.

ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ: Αποδέχθηκαν το «Χ» στο τέλος;

Ο Αστέρας το έκανε μάλλον αναγκαστικά, αφού όταν είδε ότι είχε στερέψει πια από δυνάμεις, δεν θέλησε να ρισκάρει κάτι περισσότερο παίζοντας με παίκτη λιγότερο. Από την άλλη, γνωρίζοντας την φιλοσοφία του Λουτσέσκου θα ήταν χαζό να υποστηρίξει κάποιος ότι θα κυνηγούσε με... μανία τη νίκη στο τέλος, με το σκορ στο 1-1 και παίκτη παραπάνω. Το έψαξε όσο πιο ορθολογικά μπορούσε, δεν ήρθε, «πάμε παρακάτω» με έναν ακόμη βαθμό στο σακούλι.

ΕURO GROUP: Αυτοί που έκριναν το ματς

Η χρυσή αλλαγή του Λουτσέσκου, ο Νιέτο, ήταν αυτός που έβαλε ένα πολύ δύσκολο γκολ λίγο μετά την αποβολή του Αστέρα και πριν οργανωθεί τακτικά ο αντίπαλος από τη διπλή αλλαγή του προπονητή του. Κάπως έτσι, πρόσφερε και τον βαθμό της ισοπαλίας.

GREXIT: Ο χειρότερος του αγώνα

Ο Μπαντής δεν έκανε κακή εμφάνιση κάτω από τα καρέ του Αστέρα, όμως στο γκολ του Νιέτο δεν μπορεί να μην φέρει ευθύνη. Ναι μεν το πλασέ ήταν δυνατό, όμως από εκείνη τη θέση -σχεδόν πάνω στη γραμμή- θα περίμενε κανείς να κάνει κάτι καλύτερο.

CAPITAL CONTROL: Ο έλεγχος των διαιτητών

Λανθασμένη η υπόδειξη του πέναλτι του Αστέρα στο πρώτο ημίχρονο, σωστή η αποβολή εις βάρος του στο δεύτερο από τον Θάνο. Σε γενικές γραμμές δεν υπήρξαν δύσκολες φάσεις στο ματς πάντως για την τριάδα των διαιτητών.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Αστέρας Τρίπολης (Στάικος Βεργέτης): Μπαντής, Παντελιάδης, Αλόκο, Λούι, Χαμντανί, Έντερσον, Ιγκλέσιας, Μπερτόλιο, Νίκο Φερνάντες (57’ Σανκαρέ), Παπαδόπουλος, Σκούρτης

Skoda Ξάνθη (Ραζβάν Λουτσέσκου): Τσενάμο, Μπέρτος, Γουάλας, Φάρκας, Φλίσκας, Παπαστεργιανός, Βασιλακάκης, Ντιμιτρόφ, Λουσέρο (46’ Ερέα), Μπαξεβανίδης (56’ Νιέτο), Ράνος

Διαιτητής: Δημήτριος Θάνος (Γρεβενών)

Βοηθοί: Χρήστος Μπαλτάς (Αχαΐας), Κοσμάς Χαρίσης (Γρεβενών)

Τέταρτος: Σταύρος Τριτσώνης (Αθηνών)

Αστέρας Τρίπολης - Skoda Ξάνθη 1-1