Ο Πλατανιάς μπήκε εντυπωσιακά στο γήπεδο και μόλις στο 3ο λεπτό άνοιξε το σκορ. O Τσουράκης προσπάθησε να βρει σε θέση μέσα δεξιά τον Γουνδουλάκη, ο τελευταίος κέρδισε την κόντρα από τον Φερνάντεθ και ξαναγύρισε στον Τσουράκη, ο οποίος με κοντινό πλασέ έκανε το 1-0 για τους γηπεδούχους.

Τρία λεπτά μετά το γκολ του Τσουράκη, παραλίγο να γίνει το 2-0 από μια φάση που μόνο γκολ δεν "μύριζε". Ο Γουνδουλάκης έκανε τη σέντρα-σουτ από τα δεξιά, η τροχιά της μπάλας ανησύχησε τον Αθανασιάδη αλλά τελικά αυτή κατέληξε άουτ.

Τελικά, το 2-0 δεν άργησε να έρθει. Στο 15', ο Γουνδουλάκης έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Μιλούνοβιτς έπιασε το σουτ με τη μια μέσα από την περιοχή και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-0.

Με την άνεση του 2-0, ο Πλατανιάς έριξε τον ρυθμό και ο Πανθρακικός βρήκε την ευκαιρία να βγει μπροστά με αξιώσεις, την στιγμή πάντως που οι γηπεδούχοι ήταν σε ετοιμότητα να χτυπήσουν στις αντεπιθέσεις.

Στο 30', χάθηκε η πρώτη καλή ευκαιρία για τον Πανθρακικό. Ο Ντιγκινί έπιασε το σουτ μέσα από την περιοχή και η μπάλα σταμάτησε στο δεξί δοκάρι. Αυτή ήταν και η τελευταία αξιοσημείωτη φάση του πρώτου μέρους.

Στην επανάλήψη, ο Πανθρακικός μπήκε πιο δυνατά σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο και με φανερή τη διάθεσή του να πετύχει ένα γρήγορο γκολ ωστόσο ο Πλατανιάς έμοιαζε προετοιμασμένος για την εξέλιξη αυτή και έκλεισε χώρους εξαρχής. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα ο Πανθρακικός να μην μπορεί να πατήσει περιοχή και να χάσει απλά μια ευκαιρία στο 49΄με το σουτ του Χαβίτο έξω από την περιοχή, το οποίο κατέληξε άουτ.

Ήταν θέμα χρόνου ωστόσο, ο Πλατανιάς να πάρει πάλι τον έλεγχο του αγώνα. Στο 57' Μιλούνοβιτς βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Αθανασιάδη και πλάσαρε αλλά ο Μελίσσης πρόλαβε και έβαλε τη κόντρα. Ό,τι δεν κατάφερε σε αυτή τη φάση ο Μιλούνοβιτς, το κατάφερε τρία λεπτά αργότερα.

Στο 60' λοιπόν, ο Γουνδουλάκης έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Μιλούνοβιτς κατέβασε υπέροχα με το αριστερό αποφεύγοντας τον προσωπικό του αντίπαλο και με το δεξί "έγραψε" το 3-0.

Στο 61' παραλίγο να πάρει μεγαλύτερη έκταση το σκορ όταν ο Ράμος έκανε το σουτ έξω από την περιοχή και ο Αθανασιάδης απέκρουσε σε κόρνερ. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 88', ο Μιλούνοβιτς έκανε το μακρινό σουτ, ο Αθανασιάδης έχασε τη μπάλα και ο Ράμος από κοντά έκανε το 4-0.

Πλατανιάς: Σωτηρίου, Κουλιμπαλί (83' Αποστολόπουλος), Σελίν, Μπανανά, Σκαρντοβέλι, Γκνιάτιτς (73' Μουνάφο), Μενδρινός, Γουνδουλάκης, Ράμος, Μιλούνοβιτς, Τσουράκης (75' Γκόμες).

Πανθρακικός: Αθανασιάδης, Μελίσσης, Σερφά, Χαβίτο (66' Ιγκόρ), Ντιγκινί, Μπαϊκαρά, Μάρτινς (62' Λαδάκης), Χασομέρης, Ποτουρίδης, Φερνάντεθ, Ηλιάδης (46΄Μεχία).

ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ: Πριν το παιχνίδι ξεκινήσει ο Πλατανιάς και ο Πανθρακικός δεν είχαν νίκη. Τελικά, ο Πλατανιάς νίκησε για πλάκα. Σημαίνει αυτό ότι ο Πανθρακικός είναι το νούμερο ένα φαβορί για τον υποβιβασμό; Σημαίνει ότι πρέπει να ψάχνουμε το δεύτερο; Μάλλον ναι...

GREXIT: Η αμυντική λειτουργία του Πανθρακικού ήταν για γέλια και για κλάμματα. Ο Αθανασιάδης θα μπορούσε να διαχωριστεί καθώς έκανε μερικές καλές επεμβάσεις αλλά η γκέλα στο 4-0 δεν τον γλυτώνει τελικά από το... grexit.

CAPITAL CONTROL: Εύκολο απόγευμα για τους διαιτητές της αναμέτρησης σε ένα ματς χωρίς αμφιλεγόμενες φάσεις.

ATM: Όταν σε ένα μόνο ματς, ο Πλατανιάς πετυχαίνει περισσότερα γκολ από όσα είχε βάλει όλη την σεζόν, το ταμείο έχει ξεκάθαρο... πρόσημο: πολλά με λίγα.

ΕURO GROUP: Ο Μιλούνοβιτς πέτυχε τα δύο από τα τέσσερα γκολ της αναμέτρησης αλλά ο Γουνδουλάκης έφτιαξε τα τρία εξ' αυτών. Ακόμα και αν δεν χρίστηκε σκόρερ, είναι μάλλον αυτός που αξίζει το βραβείο του MVP της αναμέτρησης.

PLAN B: Ο νέος είναι ωραίος αλλά ο παλιός είναι αλλιώς. Και σε αυτή την περίπτωση, ο παλιός έκανε... μια χαψιά τον νέο. Ο Παράσχος διάβασε τέλεια το ματς, προσέδωσε επιθετική φιλοσοφία στον Πλατανιά από το πρώτο λεπτό, γύρισε την ομάδα πίσω με αποτελεσματικό τρόπο όταν ο Πανθρακικός επιχείρησε να επιτεθεί για να μειώσει και την κατάλληλη στιγμή ξαναέβγαλε μπροστά τον Πλατανιά με αποτέλεσμα να... εκτοξευτεί το σκορ.