• 90+3'Νίκος Καλτσάς
Κοκκινες καρτες
  • 90+3'Ματίας Ιγκλέσιας
Μάτος... νάτος ξανά στον τελικό!

Ποιος... Πρίγιοβιτς; Ο Μάτος! Ο Βραζιλιάνος με... μπάζερ μπίτερ στο 94' έφερε τον ΠΑΟΚ με το ένα πόδι στον τελικό (2-0 τον Αστέρα), κι ενώ πρώτα είχε ανοίξει το σκορ στο 16' από οριακή θέση οφσάιντ.

Τελευταία ανανέωση: 3 Απριλίου 2019, 21:29

Είχε γενέθλια εχθές και είπε να το γιορτάσει σήμερα. Ο λόγος για τον Λέο Μάτος που... κέρασε με δύο γκολ τον Αστέρα Τρίπολης, βάζοντας φαρδιά πλατιά την υπογραφή του στον πρώτο ημιτελικό Κυπέλλου!

Παρά το γεγονός πως ο Ραζβάν Λουτσέσκου ανακάτεψε αρκετά την τράπουλα, παρουσιάζοντας μια ενδεκάδα... φουλ των αλλαγών, οι Θεσσαλονικείς ήταν εκείνοι που πατούσαν καλύτερα στο γήπεδο, είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, δημιουργώντας προϋποθέσεις για να φτάσουν με αξιώσεις στα καρέ του Αθανασιάδη. Κυρίως μέσα από τα στημένα, όπως στο 16' με απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Βιεϊρίνια, στην προσπάθειά του να αιφνιδιάσει τον πορτιέρε του Αστέρα Τρίπολης.

Στο διάστημα πίεσης, ο Δικέφαλος βρήκε και το γκολ που έψαχνε με πρωταγωνιστή τον Λέο Μάτος στο 17΄ σε μια πολύ οριακή φάση καθώς μέσα από το ριπλέι φάνηκε πως ο Βραζιλιάνος για την ακρίβεια εκτίθεται κατά ένα πόδι του τελευταίου αμυνόμενου.

Απεναντίας, ο Αστέρας Τρίπολης, αν και θεωρητικά έψαχνε ένα γκολ στην Τούμπα, όπως τουλάχιστον είχε δηλώσει ο Γιώργος Παράσχος, αρκέστηκε σε ένα πιο παθητικό ρόλο, μη μπορώντας να φανεί απειλητικός. Με το δείκτη του σκορ στο 1-0 οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια μετά από «σκληρό» α΄ημίχρονο.

Με την έναρξη του β΄μέρους, χωρίς να αλλάξει κάτι δραματικά στο σκορ και κυρίως στην παραγωγή φάσεων, Λουτσέσκου και Παράσχος προσπάθησαν να κάνουν τις πρώτες διορθωτικές κινήσεις, αποσύροντας τους αδύναμους κρίκους από κάθε ομάδα. Οι γηπεδούχοι ήταν οι νικητές της «μάχης» του κέντρου, έβρισκαν χώρους αλλά υστερούσαν στην τελική προσπάθεια για να πάρουν ένα ξεκάθαρο προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς.

Μέχρι να «χτυπήσει» στις καθυστερήσεις ο Λέο Μάτος. Με ένα εκπληκτικό γυριστό σουτ, ο Βραζιλιάνος μετέτρεψε το ματς σε προσωπική υπόθεση για το 2-0, σηκώνοντας στο πόδι την Τούμπα που ζητά πρωτάθλημα και Κύπελλο στον Πύργο τον Λευκό!

Κριτικη Προπονητη

Ενδεκάδα με αλλαγές για τον Ραζβάν Λουτσέσκου στο αγαπημένο του 4-2-3-1. Βασικός ο Ίνγκασον, στα αριστερά ο Γιαννούλης, με δίδυμο στα χαφ τους Κάνιας - Μίσιτς και τον Βιεϊρίνια στο δεξί άκρο της επίθεσης. Ελ Καντουρί, Σάκχοφ και Σφιντέρσκι αποτέλεσαν -βάσει εξέλιξης- του παιχνιδιού δικαιολογημένες αλλαγές από τον Ρουμάνο.

• 19

Ο Γιώργος Παράσχος παρέταξε τον Αστέρα Τρίπολης με 3-4-3 προσπαθώντας να μπλοκάρει τα μεσοεπιθετικά ατού του ΠΑΟΚ, το γκολ του Μάτος όμως στο 17ο λεπτό «μπλόκαρε» τους παίκτες των Αρκάδων. Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Παράσχου παρουσιάστηκε πιο... επιθετική ψάχνοντας το γκολ που θα την βάλει ξανά στον αγώνα αλλά υπολόγιζε χωρίς τον Μάτος.

Η φάση του αγώνα 17'
To γκολ του Λέο Μάτος ήταν η φάση που σημάδεψε τον αγώνα. Αφενός διότι ο Βραζιλιάνος έβαλε από νωρίς μπροστά στο σκορ την ομάδα του διώχνοντας μακριά το άγχος, αφετέρου, διότι οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν για επιθετικό φάουλ πάνω στον Αθανασιάδη, ωστόσο όπως έδειξε το ριπλέι δεν υπάρχει εκεί παράβαση, αλλά στην τελική προσπάθεια του Μάτος, λίγο πριν σκοράρει.

Τα highlights του ματς

• 16'
    Ο Βιεϊρίνια επιχείρησε να αιφνιδιάσει τον Αθανασιάδη με απευθείας εκτέλεση κόρνερ, με τον πορτίερε του Αστέρα να διώχνει με δυσκολία σε κόρνερ.
  • 17'
    ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ! Ο Ίνγκανσον έκανε τη σέντρα εκτός περιοχής με τον Ζαμπά να μπαίνει στην πορεία της μπάλας με το κεφάλι και να πασάρει στον προωθημένο Μάτος που με σουτ έδωσε το προβάδισμα στον Δικέφαλο.
  • 35'
    Ο Γιαννούλης έκανε το ανέβασμα από τα αριστερά πάτησε περιοχή και στη συνέχεια τροφοδότησε τον Ζαμπά αλλά το σουτ του βραζιλιάνου έφυγε άουτ.
  • 59'
    Ο Μίσιτς έκανε τη σέντρα από τα δεξιά με τον Άκπομ να παίρνει την κεφαλιά μέσα από την περιοχή του Αστέρα αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.
  • 68'
    Ο Ιγκλέσιας με ατομική ενέργεια ξέφυγε από τους Ινγκασόν και Βαρέλα, βρέθηκε απέναντι στον Πασχαλάκη αλλά τελευταία στιγμή έχασε την ισορροπία του με τον τερματοφύλακα του Δικεφάλου να μπλοκάρει.
  • 76'
    Ο Άκπομ βρέθηκε μέσα στην περιοχή του Αστέρα, επιχείρησε από πλάγια θέση να πλασάρει τον Αθανασιάδη με τον Μίσιτς να περιμένει σε καλή θέση αλλά ο τερματοφύλακας τον φιλοξενούμενων απομάκρυνε σωστά.
  • 76'
    Ο Βιεϊρίνια επιχείρησε το συρτό σουτ έξω από την περιοχή του Αστέρα Τρίπολης αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Αθανασιάδη.
  • 89'
    Ο Ιγκλέσιας με εντυπωσιακό τακουνάκι μέσα από την περιοχή του ΠΑΟΚ, επιχείρησε να αιφνιδιάσει τον Πασχαλάκη οποίος διάβασε τη φάση και έδιωξε με γροθιές σε κόρνερ.
  • 90+3'
    Αποβολή με δεύτερη κίτρινη για τον Ιγκλέσιας για σκληρό φάουλ στον Σάκχοφ.
  • 90+6'
    ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ! Σε μια φάση διαρκείας στα καρέ του Αστέρα η μπάλα στρώθηκε στον Μάτος και αυτός με ένα γυριστό σουτ, πέτυχε εκπληκτικό γκολ και έδωσε αέρα δύο τερμάτων στον ΠΑΟΚ.

Τα 3 σημεια - κλειδια που εκριναν το παιχνιδι

1
Σκεπτόμενος πως δεν έχει καταφέρει να φτάσει τον αριθμό των τερμάτων που είχε σημειώσει με τη φανέλα του ΠΑΟΚ τα προηγούμενα δύο χρόνια, ο Λέο Μάτος είπε να πάρει μπρος και να... ρεφάρει. Και απέναντι στον Αστέρα Τρίπολης το έκανε με εντυπωσιακό τρόπο, πετυχαίνοντας δύο τέρματα. Ο Βραζιλιάνος προωθείται διαρκώς, πατάει περιοχή, ψάχνει το γκολ και ανταμείβεται συχνά για τα ατελείωτα τρεξίματα που κάνει από την πλευρά του. Όπως έγινε και σήμερα...
2
Το πάθος του Ιγκλέσιας. Υπήρχαν στιγμές και συγκεκριμένες φάσεις που ο αρχηγός του Αστέρα Τρίπολης έμοιαζε να είναι παντού στο γήπεδο, όντας ο παίκτης βαρόμετρο της ψυχολογίας και της προσπάθειας της ομάδας του. Όλο το παιχνίδι περνούσε από τα πόδια του δημιουργικά αλλά έμοιαζε απελπιστικά μόνος. Το 68΄αφού πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του αλλά έκανε κακό τελείωμα. Στο 89΄πήγε να βάλει το γκολ... καριέρας αλλά ο Πασχαλάκης ήταν εκεί. Πάθος που το «πλήρωσε» με δεύτερη κίτρινη και αποβολή στις καθυστερήσεις.
3
Από τον Ιγκλέσιας, στον Γιόζιπ Μίσιτς. Ο Κροάτης χαφ αποδείχθηκε η ευχάριστη έκπληξη του rotation που αποφάσισε να κάνει ο Λουτσέσκου, όντας από τους διακριθέντες του γηπέδου. Με δεδομένο πως ο Ολιβέιρα έμεινε στα... πιτς για να πάρει «ανάσες», ο Μίσιτς τα πήγε εξαιρετικά και μετά από ένα διάστημα αγωνιστικής απραξίας, φωνάζοντας «παρών» και δικαιολογώντας τον Λουτσέσκου που λέει διαρκώς πως έχει βάθος στο ρόστερ του.

Μια εικονα... χιλιες λεξεις

Η φάση του αγώνα
Δεν ξέρουμε αν ήταν ο νεαρότερος οπαδός του ΠΑΟΚ στην Τούμπα, ωστόσο αν μη τι άλλο ο μικρός φίλος του Δικεφάλου δείχνει να το απολαμβάνει με τη ψυχή του παρακολουθώντας το παιχνίδι ανεβασμένος στους ώμους του πατέρα του.

Τα προσωπα του αγωνα

<span>Λέο</span> Μάτος
3
Λέο Μάτος
Ξεκίνησε το παιχνίδι στα... κόκκινα. Πήρε προσπάθειες, επιθετικές πρωτοβουλίες και πολύ γρήγορα, στο 17' χρίστηκε και σκόρερ. Γενικώς ο βραζιλιάνος ήταν σε μεγάλα κέφια, μόνιμη πηγή κινδύνου από για την άμυνα των Αρκάδων που όσο και αν ήθελαν δεν έβρισκαν τρόπο να τον σταματήσουν.

Ο αδύναμος κρίκος

<span>Χρήστος</span> Αραβίδης
13
Χρήστος Αραβίδης
Παρών... απών από το γήπεδο της Τούμπας. Δεν απείλησε καθόλου, δεν τον αισθάνθηκε η άμυνα του ΠΑΟΚ σε ένα κακό παιχνίδι για τον Ελληνα επιθετικό που έμεινε χωρίς ουδεμία τελική στο παιχνίδι.

Ο αφανής ήρωας

<span>Γιόζιπ</span> Μίσιτς
26
Γιόζιπ Μίσιτς
Τι κι αν προέρχονταν από αγωνιστική απραξία. Ο Κροάτης μέσος άρπαξε την ευκαιρία που του έδωσε ο Λουτσέσκου και φώναξε «παρών». Αριστος τακτικά, έδωσε πολλές λύσεις μεσοεπιθετικά, ενώ και αμυντικά ήταν σχεδόν απροσπέλαστος. Δεν είναι υπερβολή πως ο Μίσιτς ήταν μέσα σχεδόν σε όλες τις φάσεις του αγώνα.

Το... VAR του SDNA

Καλή σε γενικές γραμμές η διαιτησία του Στέφανου Κουμπαράκη (Θράκης), ο οποίος κλήθηκε να διαχειριστεί ένα ιδιαίτερα «σκληρό» παιχνίδι, μοιράζοντας αρκετές κίτρινες κάρτες. Στο α΄ημίχρονο, αξιοσημείωτη είναι η φάση του τέρματος από τον Μάτος, Ο Βραζιλιάνος φεύγει από οριακή θέση οφσάιντ καθώς εκτίθεται κατά ένα πόδι του τελευταίου αμυνόμενου αλλά ο βοηθός δεν καταλόγισε την παράβαση. Μια φάση που με τη βοήθεια του VAR θα είχε αποσαφηνιστεί 100%.