Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 3-1: «Καθάρισε» το ντέρμπι σε 14'

Οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο στο μεγάλο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό να είναι κατά πολύ ανώτερος στο δεύτερο μέρος και να «καθαρίζει» εύκολα με 3-1 την αναμέτρηση.

Ο Ζερβόπουλος με κεφαλιά μόλις στο 6ο λεπτό έβαλε μπροστά τους φιλοξενούμενους, που είχαν και άλλες ευκαιρίες για να πετύχουν και δεύτερο τέρμα για να... κλειδώσουν το τρίποντο πριν το ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και κατάφερε να ισοφαρίσει στο 57' με τον Ξενιτίδη να εκμεταλλεύεται λάθος και να πλασάρει σωστά για το 1-1.

Δέκα λεπτά μετά ο πρωταγωνιστής της αναμέτρησης, Ξενιτίδης, πέτυχε και δεύτερο τέρμα για τους «ερυθρόλευκους», ολοκληρώνοντας την ανατροπή.

Το... κερασάκι στην τούρτα για τους γηπεδούχους ήρθε στο 71' με τον Μαρίνο με απίθανο γκολ από τα 40 μέτρα να γράφει το τελικό 3-1 και τον Ολυμπιακό να βρίσκεται πλέον στο -6 από τον πρώτο ΠΑΟΚ.

Ολυμπιακός (Ρικάρντο Πέρες): Καραργύρης, Τσάβος, Ράμα, Πέιος (81' Γκοτζαμανίδης), Μαρτίνης, Ξενιτίδης, Νεοφυτίδης, Φέκκας, Μαρίνος (82' Γλυνός), Βοΐλης, Μπουλάρι (60' Σουρλής).

Παναθηναϊκός (Σωτήρης Συλαϊδόπουλος): Χριστογεώργος, Παπαθανασίου, Παρασκευόπουλος (60' Μανιδάκης), Καραγιάννης, Ζερβόπουλος, Σκεντεράι, Τζαβίδας (81' Σαντικάι), Καλομοίρης (46' Παπαδόπουλος), Σερπέζης, Αθανασακόπουλος, Ζαγαρίτης.

ΠΑΟΚ - Παναιτωλικός 3-2: Τον λύτρωσε ο Πουρναράς

Το πρώτο μέρος της αναμέτρησης ο ΠΑΟΚ ήταν πολύ καλύτερος και κατάφερε μέσα σε 9' πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων με τον Δούμτση στο 28' και το 39', με το 2-0 να είναι το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη (54') ο Δούμτσης είδε τη μπάλα να σταματάει στο δοκάρι και να του στερεί το χατ-τρικ και στη συνέχεια ο τερματοφύλακας του Παναιτωλικού είπε «όχι» στον Βουτσά. Τρία λεπτά μετά οι φιλοξενούμενοι με εκτέλεση πέναλτι ξαναμπήκαν στην αναμέτρηση ενώ στη συνέχεια έμειναν με 10 λόγω αποβολής του Μπινιάρου.

Ο Παναιτωλικός δεν το έβαλε κάτω παρά το αριθμητικό μειονέκτημα και στο 78' ισοφάρισε σε 2-2 με τον Καββαδία. Ωστόσο στις καθυστερήσεις ο Πουρναράς με κεφαλιά μέσα από την περιοχή, έδωσε το σημαντικό τρίποντο στο «Δικέφαλο του Βορρά».

ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία): Παπαδόπουλος, Τάχατος, Λύρατζης , Διαμαντής, Μιχαηλίδης, Τσιγγάρας, Σαλαμούρας (55′ Πουρναράς), Βουτσάς (85′ Ξιφιλίνος), Δούμτσης, Γαϊτανίδης, Τζοβάρας (70′ Πανίδης).

Παναιτωλικός (Λουτσιάνο Ντε Σόουζα): Καλαντζής, Ντόβας, Γρηγοριάδης, Μπινιάρος, Μπακαδήμας, Τσιαντής (64’ Θώδης), Φυτόπουλος, Φραντζέσκος, Έντις (89’ Πατίλας), Αλομπισάτ (67’ Σκόνδρας), Καββαδίας.

Δείτε τις καλύτερες στιγμές και τα γκολ της αναμέτρησης ΕΔΩ

ΑΕΚ - Ατρόμητος 5-3: Πεντάρα και σε απόσταση αναπνοής από την κορυφή η Ένωση

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και με σουτ του Μπογκντάνι στο 5' πήρε προβάδισμα με 1-0 νωρίς. Στο 25' ο Μπότος με πλασέ μετά από διπλή προσπάθεια έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στους γηπεδούχους.

Ο Ατρόμητος δεν το έβαλε κάτω εκμεταλλεύτηκε λάθη στην άμυνα της Ένωσης και με τους Βαγγέλη και Τριμμάτη (37',44'), κατάφερε να ισοφαρίσει σε 2-2 πριν το τέλος του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι δεν είχαν... όρεξη για αστεία και με σκόρερ τον Θέμη Πατρινό στο 62' και 71', «καθάρισαν» ουσιαστικά την υπόθεση νίκη.Μάλιστα η ομάδα του Γιώργου Σίμου, πέτυχε και 5ο τέρμα με αυτογκόλ του Λώλου.

Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι, ήταν να μειώσουν στο τελικό 5-3 με πέναλτι του Τριμμάτη στο 88'.

ΑΕΚ (Γιώργος Σίμος): Τάφας, Σταμούλης (88' Ποζατζίδης) Τσιβελεκίδης, Μπογκντάνι (50' Τσέλιος) Μπούσης, Τάμπας, Μπότος, Καραβίδας, Χριστόπουλος, Μαχαίρας, Πατρινός (74' Μάρκου).

Ατρόμητος (Μουράτ Σεροπιάν): Μανδάς, Πολίτης, Αθανασίου, Ανδριόπουλος, Λώλος, Ξενοπανάγος (76' Τσακίρης) Χριστόπουλος, Βιταλιώτης, Τριμμάτης, Ρούνης (46' Κολυνιάτης) Βαγγέλης.

ΑΕΛ - ΠΑΣ Γιάννινα 1-2: Απόδραση στο 90'

Ο ΠΑΣ Γιάννινα άνοιξε το σκορ στην αναμέτρηση με γκολ του Καραμποΐκη στο 42', μετά από λάθος της άμυνας της γηπεδούχου Λάρισας με το 1-0 να είναι και το αποτέλεσμα του πρώτου μέρους.

Η Λάρισα κατάφερε να ισοφαρίσει στο 84' ωστόσο δεν κατάφερε να πάρει έστω το βαθμό της ισοπαλίας καθώς, στο 90' ο ΠΑΣ πήρε το σπουδαίο «διπλό» με αυτογκόλ μετά από εκτέλεση φάουλ του Πήλιου.

Λάρισα: ΣΟΥΛΟΥΚΟΣ, ΔΗΜΗΤΡΑΚΟΥΔΗΣ, ΜΑΛΑΚΟΣ, ΦΟΥΡΚΙΩΤΗΣ, ΤΑΡΤΑΣ, ΜΠΑΜΗΣ, ΖΙΑΚΑΣ, ΚΑΜΠΕΡΗΣ, ΠΙΝΑΚΑΣ, ΜΟΥΞΙΟΣ, ΧΑΛΑΤΣΗΣ

ΠΑΣ Γιάννινα (Μάριος Παναγιώτου): ΒΕΝΕΤΙΚΙΔΗΣ, KAJA, ΤΑΤΣΗΣ, ΓΩΓΟΣ, ΒΑΣΙΛΑΚΗΣ, ΛΙΑΣΟΣ, ΜΠΟΥΜΠΑΣ, ΛΙΑΠΠΗΣ (91′ ΣΑΚΚΑΣ), ΚΑΡΑΜΠΟΪΚΗΣ (69′ ΘΕΟΧΑΡΗΣ), ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ (85′ ΝΑΝΟΣ), ΠΗΛΙΟΣ

Λαμία - Αστέρας Τρίπολης 1-2: Αστέρας… Κωτσόπουλος!

Η έδρα της Λαμίας παρέμενε απόρθητη από το ξεκίνημα του πρωταθλήματος, αλλά ο ανανεωμένος Αστέρας Τρίπολης έγινε η πρώτη ομάδα που πέρασε αλώβητη από την Φθιώτιδα.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κωτσόπουλο που σκόραρε δύο φορές (μόλις στο 3’ βρέθηκε τετ α τετ με τον τερματοφύλακα της Λαμίας και παρά την αρχική επέμβαση του «κυανόλευκου» πορτιέρο πήρε το ριμπάουντ και άνοιξε το σκορ, ενώ στο 30’ εκμεταλλεύτηκε σοβαρό λάθος στην άμυνα των γηπεδούχων και ζευγάρωσε τα τέρματά του σαν σε προπόνηση) οι Αρκάδες έφτασαν απόλυτα δίκαια στη νίκη.

Οι γηπεδούχοι – που αγωνίστηκαν με έξι σοβαρές απουσίες στην ενδεκάδα τους – κατάφεραν να μειώσουν στο 80’ με κοντινό πλασέ του Κασάπα, αλλά στο φινάλε γνώρισαν την πρώτη εντός έδρας ήττα.

Λαμία (Απόστολος Παπανικολάου): Σόμογλου, Κουδουνάς, Ψωρογιάννης (51′ Μαγκλάρας), Κασάπας, Φουσέκης, Καραγιάννης, Καρβέλης, Αλτάνης, Χριστόπουλος, Λαμπρόπουλος, Ταγκαλάκης (74′ Αλεξιάδης).

Αστέρας Τρίπολης (Γιάννης Δουβίκας): Τσιφτσής, Τανουσάι (87′ Ζορμπάς), Κουμαντέι, Μιχελής, Χριστόπουλος, Αλάγκμπε, Κάρδαρης (58′ Αλμπάνης), Παπαδόπουλος, Κωτσόπουλος (90′ Φωτόπουλος), Γλέζος, Αλιμπάμπα.

Λεβαδειακός - ΟΦΗ 2-2: Πήρε το βαθμό με ανατροπή ο Λεβαδειακός

Ο ΟΦΗ ήταν καλύτερος στο πρώτο μέρος και κατάφερε να προηγηθεί στο 36' με τον Σουρνάκη, να παίρνει τη μπάλα μετά από φάουλ του Ξεπαπαδάκη και να κάνει το 1-0 το οποίο ήταν το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Η ομάδα του Μανώλη Πατεμτζή πέτυχε και δεύτερο τέρμα στο 61' με τον Αζίζι, να πλασάρει εύκολα τον τερματοφύλακα του Λεβαδειακού μετά από πάσα του Ξεπαπαδάκη. Οι γηπεδούχοι ωστόσο δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και με δύο τέρματα σε διάστημα έξι λεπτών, (64',70') πήραν τον βαθμό της ισοπαλίας.

ΟΦΗ (Μανώλης Πατεμτζής): Σηφάκης, Δολαψάκης, Μακρυδάκης, Παπαντωνάκης, Περδίκης, Σουρνάκης, Σταυρακάκης, Ξεπαπαδάκης(88' Μαρινάκης), Αζίζι (75' Καλαϊτζάκης), Παπιομήτογλου (60' Ψαρράς), Νοικοκυράκης.

Ξάνθη - Πανιώνιος 3-1: Εύκολη νίκη για την Ξάνθη

Η Ξάνθη επικράτησε εύκολα του Πανιωνίου συνεχίζοντας το αήττητο σερί τους - έφτασαν τα 8 παιχνίδια. Ουσιαστικά οι γηπεδούχοι τελείωσαν την αναμέτρηση στο πρώτο μέρος με τους Γράβα (17') και Τριανταφύλλου λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου (44'), έδωσαν προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του Κώστα Μπερδέλη πριν το ημίχρονο.

Στο 59' ο Σουλεϊμάν έβαλε το... κερασάκι στην τούρτα για την Ξάνθη, με τον Πανιώνιο απλά να μειώνει στο τελικό 3-1 με τον Γρίβα στο 90 λεπτό του παιχνιδιού.

Ξάνθη (Κώστας Μπεδρελής): Τζελέπης, Τριανταφύλλου (70′ Παχούμης), Λεωντσάκος, Τενεκές, Γιανναράκης, Γράβας (73′ Σπυριδωνίδης), Σουλεϊμάν, Τσάπαρης, Φάκης, Τσιλιγγίρης (60′ Φροσύνης), Γκατζόγιας.

Πανιώνιος (Δημήτρης Κοροπούλης): Νίκας, Ιωαννίδης, Μπουσάι, Σεμερτζάκης, Μίκο, Αντζέλι (70′ Ευθυμιάδης), Γρίβας, Ρέτσος, Αναστόπουλος (66′ Ρουκουνάκης), Σουσώνης, Οικονόμου (59′ Τζανετής).