Απόλλων Σμύρνης - ΑΕΚ 1-2: «Καθάρισε» και έμεινε στο -1 από κορυφή

Η Κ-19 της ΑΕΚ πήρε την εκτός έδρας επί του Απόλλωνα Σμύρνης.

Τα παιδιά του Γιώργου Σίμου μπήκαν δυνατά από την αρχή, αποφασισμένοι να πάρουν την νίκη.

Για την ακρίβεια, μόλις στο 10ο λεπτό του αγώνα ο Κώστας Σταμούλης πέτυχε ένα πανέμορφο γκολ με βολές, ανοίγοντας τον δρόμο της ΑΕΚ για τη νίκη.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχιζαν να πιέζουν και είχαν τις ευκαιρίες για να πετύχουν και δεύτερο γκολ, πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η ΑΕΚ πίεζε ψηλά και τελικά κατάφερε να πετύχει το δεύτερο της γκολ, με κεφαλιά τυ Χριστόπουλου, μετά από σέντρα του Μαχαίρα.

Η απάντηση των παικτών του Λευτέρη Βελέντζα ήταν άμεση, με τον Καστότη να μειώνει στο 62ο λεπτό και να βάζει... φωτιά στο παιχνίδι.

Τελικά το 2-1 έμεινε και η ΑΕΚ έφτασε τους 15 βαθμούς.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Λευτέρης Βελέντζας): Ντιντιλάς, Κανελλάκης, Παπακωνσταντίνου, Τασιάς, Κοφίνης, Παλάνης, Κοντογιαννόπουλος, Πετράς, Καριμπίδης (60′ Τσεπελέ),Σερβές (65′ Ματάι),Μακρυνικόλας (40′ Καστόρης)

ΑΕΚ (Γιώργος Σίμος): Γκίνης, Σταμούλης, Μαλισσόβας, Μπογκντάνι, Μπούσης, Τάμπας, Μπότος, Σαρδέλης (90′ Καραβίδας), Γιούσης (75′ Πατρινός) ,Μαχαίρας (65′ Τσέλιος), Χριστόπουλος.

Παναθηναϊκός - Πανιώνιος 2-1: Νίκη και κορυφή για τον Παναθηναϊκό!

Οι Νέοι του Παναθηναϊκού μπήκαν από τα πρώτα λεπτά του αγώνα δυνατά και κατάφεραν να προηγηθούν μόλις στο 11ο λεπτό του αγώνα. Οι «πράσινοι» κέρδισαν το πέναλτι με τον Τζαβίδα, με τον Αθανασάκοπουλο να το εκτελεί και να ανοίγει το σκορ για το «τριφύλλι».

Οι «πράσινοι» συνέχιζαν να πιέζουν και έχασαν σημαντικές ευκαιρίες να διπλασιάσουν τα τέρματα τους, με τον Σερπέζη στο 22’, τον Ηλιάδη στο 31’ και με τα δύο καλά σουτ του Καλομοίρη στο 35’ και στο 38’.

Ο Πανιώνιος στο 45ο λεπτό έφτασε μία ανάσα από το 1-1, αλλά το τετ α τετ του Σουσώνη το απέκρουσε εντυπωσιακά ο Χριστογεώργος.

Στο δεύτερο ημίχρονο και στο 52ο λεπτό ο Πανιώνιος κέρδισε ο πέναλτι, με τον Ντούλου να το εκτελεί και να φέρνει το παιχνίδι στα ίσα.

Το παιχνίδι για λίγη ώρα ήταν ισορροπημένο, όμως στο 76ο λεπτό του αγώνα ο Παπαδόπουλος σκόραρε και έγινε η χρυσή αλλαγή του Συλαϊδόπόπουλου. Συγκεκριμένα, ο Παπαδόπουλος έκανε μία κούρσα πολλών μέτρων και με ένα ωραίο πλασέ έστειλε την μπάλα στο παραθυράκι της εστίας, χαρίζοντας τη νίκη και στέλνοντας το «τριφύλλι» στην κορυφή της βαθμολογίας.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Σωτήρης Συλαϊδόπουλος): Χριστογεώργος, Παλασκώνης, Ζαγαρίτης, Μανιδάκης, Ζερβόπουλος, Σκεντεράι, Τζαβίδας (80’ Παπαθανασίου), Ηλιάδης (77’ Σαντικάι), Σερπέζης, Αθανασακόπουλος, Καλομοίρης (59’ Παπαδόπουλος).

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Δημήτρης Κοροπούλης): Νίκας, Ιωαννίδης, Τριάντης, Μίκο, Αγγέλης, Φίλων, Σουσώνης, Ζώτος (80′ Ρέτσος), Ντούλος (75′ Δαυίδης), Δουγένης (50′ Νομικός), Γρίβας.

Άρης - ΠΑΟΚ 0-0: «Κουλούρια» στη Θεσσαλονίκη, γκέλα για τον ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος στα πρώτα λεπτά του αγώνα και μόλις στο 6ο λεπτό έφτασε μία ανάσα από το γκολ, με τον Μπαλογιάννη να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι. Οι παίκτες του Άρη ανέβασαν στη συνέχεια την απόδοση τους, με τον ΠΑΟΚ όμως να χάνει και άλλη ευκαιρία στο 13ο λεπτό του αγώνα, με το σουτ του Δούμτση να αποκρούεται από τον Μπαταλάμα.

Την πρώτη του ευκαιρία ο Άρης την έχασε στο 21ο λεπτό, με τον Τσαγκαλίδη να σουτάρει και να στέλνει την μπάλα λίγο άουτ.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Άρη να έχει την υπεροχή και να φτάνει ένα βήμα από το να ανοίξει το σκορ, μιας και το σουτ Τσαγκαλίδη σταμάτησε στο δοκάρι του ΠΑΟΚ, στο 53ο λεπτό του αγώνα. Δέκα λεπτά αργότερα του σουτ του Τζοβάρα, πέρασε ελάχιστα άουτ.

Στο 77΄ο ΠΑΟΚ έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία, με τον Τζοβάρα να προσπαθεί να κρεμάσει τον Μπαταλάμα, αλλά να μην το καταφέρνει.

Την τελευταία τεράστια ευκαιρια στον αγώνα την έχασε ο Άρης, μιας και η κεφαλιά του Μπαλικτσή μέσα από την περιοχή, πέρασε δίπλα από την εστία του ΠΑΟΚ.

Με την ισοπαλία αυτή ο ΠΑΟΚ απέκτησε συγκάτοικο στην κορυφή τον Παναθηναϊκό.

Αρης (Μελισσάς): Μπαταλάμας, Μουρατίδης, Μπαγκαλιάνης, Καλλίδης, Τράκας, Τσαγκαλίδης, Μπόρτσε (51′ Αξινιάρης), Ψωματάκης, Βαβλιάκης (81′ Μπαλικτσής), Χατζηπιρπρίδης, Κοντοπούλης (61′ Κανταρτζής)

ΠΑΟΚ (Γκαρσία): Παπαδόπουλος, Λύρατζης, Τσαούσης, Μιχαηλίδης, Γιαξής, Τσιγγάρας, Χατζηστραβός, Μπαλογιάννης, Δούμτσης (46′ Γαϊτανίδης), Τζοβάρας, Πανίδης (60′ Γκαργκαλατζίδης).

Δείτε τα στιγμιότυπα εδώ

ΟΦΗ - Ολυμπιακός 0-3: Πέρασαν... αέρα από την Κρήτη οι «Ερυθρόλευκοι»

Ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο του αγώνα από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και έχασαν αρκετές ευκαιρίες καθ΄ όλη την διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου. Η... λύτρωση ήρθε στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, ,με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Βοΐλη,

Και στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός δεν άφησε κανένα περιθώριο στην ομάδα του ΟΦΗ να αντιδράσει, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 3-0, υπέρ του Ολυμπιακού. Τα υπόλοιπα γκολ μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο από τον Βοΐλη και πάλι με πέναλτι στο 78΄και τον Φέκκα με κεφαλιά στο 85΄.

ΟΦΗ (Μανώλης Πατεμτζής): Αγγελάκης, Δολαψάκης, Μακριδάκης (70′ Κουρίνος), Πήλιος, Περδίκης, Ξεπαπαδάκης, Ψαρράς (78′ Βρεττός), Σταυρακάκης (45′ Παπαντωνάκης), Καλαϊτζάκης, Νοικοκυράκης, Αζίζι.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ρικάρντο Μαρτίνς) : Καραργύρης, Τσάβος, Ράμα, Γκοτζαμανίδης, Μαρτίνης, Ξενιτίδης, Νεοφυτίδης, Φέκκας, Μαρίνος, Κωστανάσιος, Βοϊλης, ενώ στο δεύτερο μέρος αγωνίστηκαν οι Γλυνός, Τσουμάνης και Τσερκώνης.

Λεβαδειακός - Ξάνθη 0-2: Πρώτο διπλό για την Ξάνθη

Η Ξάνθη πήρε ένα σπουδαίο διπλό επί του Λεβαδειακού και ανέβηκε στην βαθμολογία ενώ «βύθισε» κι άλλο τον Λεβαδειακό.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και στο 20ο λεπτό έφτασαν μία ανάσα από το γκολ. Για την ακρίβεια ο Μακρής βγήκε σε θέση τετ α τετ, όμως δεν κατάφερε να κερδίσει τον Τζελέπη.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου οι παίκτες της Ξάνθης ανέβασαν την απόδοση τους και εν τέλει δικαιώθηκαν μιας και προηγήθηκαν στο σκορ στο 39ο λεπτό του αγώνα, με γκολ του Γράβα.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι συνέχιζαν να έχουν την κατοχή και κατάφεραν να «κλειδώσουν» το ματς με γκολ του Παχούμη στο 55ο λεπτό του αγώνα.

Το μόνο που κατάφερε ο Λεβαδειακός ήταν να απειλήσει στο 70ο λεπτό του αγώνα, με το πλασέ του Βήχου να διώχνουν πάνω στην γραμμή οι παίκτες της Ξάνθης.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Αριάν Τζούμπα): Ζωγράφος, Πούλος, Λιάγκας, Βήχος, Νικολάου, Κολιμάτσης (70′ Σπυράκης), Τσάπρας, Χονδρογιάννης, Χάρισον (55′ Ματσοτάι), Δήμος, Μακρής.

ΞΑΝΘΗ (Κώστας Μπεδρελής): Τζελέπης, Ποδάρας (70′ Μωυσίδης), Τριανταφύλλου, Λεωντσάκος, Γιανναράκης, Γράβας, Τσάπαρης, Γκατζόγιας, Τσιλιγγίρης, Φάκης (80′ Σπυριδωνίδης), Φροσύνης (50′ Παχούμης).

ΠΑΣ Γιάννινα - Παναιτωλικός 1-0 : Νίκησαν τον φορμαρισμένο Παναιτωλικό τα Γιάννινα

Η ομάδα του ΠΑΣ Γιάννινα κατάφερε να πάρει τη νίκη με 1-0 απέναντι στον ιδιαίτερα φορμαρισμένο Παναιτωλικό, κόβοντας του την φόρα.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα από την αρχή του αγώνα είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων. Οι γηπεδούχοι έιχαν την κατοχή αλλά οι φιλποξενούμενοι προσπαθούσαν να αεπιλήσουν με αντεπιθέσεις.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΣ μπήκε δυνατά και στο 52ο λεπτό κατάφερε να πετύχει το νικητήριο γκολ του αγώνα. Συγκεκριμένα, ο Νάουμετς κέρδισε το πέναλτι, με την εκτέλεση να αναλαμβάνει ο Παπαδόπουλος, ο οποίος ευστόχησε από τα 11 βήματα.

Στη συνέχεια του αγώνα την πρωτοβουλία των κινήσεων πήρε ο Παναιτωλικός,ο οποίος παρότι έχασε πάρα πολλές ευκαιρίες δεν κατάφερε να πετύχει άλλο γκολ και έτσι ο ΠΑΣ πέτυχε μία πολύ σημαντική νίκη.

ΠΑΣ Γιάννινα (Μάριος Παναγιώτου): Βενετικίδης, Μπούμπας, Τάτσης, Γώγος, Βασιλάκης, Λιάσος, Ντόλοβατς, Νάουμετς (73′ Θεοχάρης), Καραμποΐκης (59′ Νάνος), Παπαδόπουλος (83 Λιάπης), Πήλιος.

Παναιτωλικός(Λουτσιάνο Ντε Σόουζα): Καλατζής, Τσιαντής, Φρατζέσκος (71′ Πανταζής), Σκόνδρας (60′ Διγκόζης), Καββαδίας, Φωτόπουλος, Ντόβας, Γιαννιώτης, Γρηγοριάδης, Αλ Ομπισάτ, Μπακαδήμας.

Ατρόμητος - ΠΑΣ Γιάννινα 3-1: «Καθάρισε» από το πρώτο ο Ατρόμητος

Ο Αστέρας Τρίπολης μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και στο 13 ο λεπτό έφτασε μία ανάσα από το γκολ. Συγκεκριμένα, η κεφαλιά του Κωτσόπουλου βρήκε στο δοκάρι του Ατρόμητου, στη συνέχεια στην πλάτη του τερματοφύλακα αλλά δεν πέρασε την γραμμή.

Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε στο 25ο λεπτό, με την διαφορά όμως ότι αυτοί ευστόχησαν. Δύο λεπτά αργότερα ο Ρούνης έκανε το σουτ, η μπάλα βρήκε στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Τριμmάτης έκανε το 2-0, διπλασιάζοντας τα προσωπικά του τέρματα

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αστέρας ανέβασε ρυθμό και στο 63 μείωσε σε 2-1 με γκολ του Τζίμα.

Το τελικό 3-1 διαμορφώθηκε στο 93ο λεπτό, με γκολ του Βαγγέλη.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ(Μουράτ Σεροπιάν): Ιωαννίδης, Νταούλιας, Αθανασίου, Ανδριόπουλος, Λώλος, Ξενοπανάγος, Τσακίρης, Βιταλιώτης, Τριμμάτης, Ρούνης, Βαγγέλης. Επαιξαν και οι: Χριστόπουλος, Κολινιάτης, Πολίτης.

Αστέρας Τρίπολης(Γιάννης Δουβίκας): Τσιφτσής, Κάρδαρης (80' Ροδόπουλος), Kumadey, Μιχελής, Ζορμπάς (46' Διαμαντόπουλος), Παπαδόπουλος, Μπλάτσος, Γλέζος, Κωτσόπουλος (46' Τανουσάι), Τζίμας, Μπόνιος

ΑΕΛ - Λαμία 1-0: Εύκολα επέστρεψε στις νίκες η ΑΕΛ

Η ΑΕΛ μπήκε δυνατά από το πρώτο λεπτό του αγώνα και έδειξε από την αρχή ότι θέλει να πάρει τη νίκη.

Από το πρώτο ημίχρονο η ΑΕΛ είχε την κατοχή, με την Κ-19 της Λαμίας να μην μπορεί να ισορροπήσει την αναμέτρηση. Η ΑΕΛ έχασε πολλές ευκαιρίες και τελικά το γκολ ήρθε στο 69ο λεπτό, μετά από σέντρα του Μαλάκου και κεφαλιά του Πινάκα.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η ΑΕΛ Θα μπορούσε να πετύχει και άλλα γκολ, αν ήταν πιο προσεκτική στην τελική προσπάθεια.

Η νίκη αυτή για την ΑΕΛ ήρθε μετά από δύο ανεπιτυχή αποτελέσματα.

ΑΕΛ: Σουλούκος, Δημητρακούδης, Μαλακός, Φουρκιώτης, Ταρτάς, Μπάμης, Δακτυλάς, Καμπέρης, Πινάκας (88΄ Διγκόζης), Μούξιος (82΄ Φουρκιώτης), Χαλάτσης (90΄Κοτσιανούλης).

ΛΑΜΙΑ (Απόστολος Παπανικολάου): Σόμογλου, Κουδουνάς (46΄ Μητσόπουλος), Καρβέλης (85΄ Φουσέκης), Σταθαράς, Στεφανής, Καραγιάννης, Κωστίκας, Αλτάνης (78΄ Χριστόπουλος), Βλαχομήτρος, Κασάπας, Λαμπρόπουλος.