• 45'+Ντάβιντε Καλάμπρια
  • 61'Σούσο
  • 90'+Τιεμουέ Μπακαγιόκο
Ικάρντι και... τέζα η Μίλαν! (vid)

Η Ίντερ περιόρισε σε απόλυτα παθητικό ρόλο την Μίλαν στο «Derby della Madonnina» και για πολλοστή φορά φέτος με γκολ στις καθυστερήσεις (αυτή τη φορά του Ικάρντι) άφησε σύξυλους τους «ροσονέρι»!

Τελευταία ανανέωση: 21 Οκτωβρίου 2018, 23:55

Το ρόστερ της ξεχειλίζει από ποιότητα, αλλά ο τρόπος που παίζει, ο τρόπος που αντιμετωπίζει τα παιχνίδια είναι φέτος… ψυχοβγαλτικός. Λες και θέλει να δοκιμάζει τις αντοχές στο νευρικό σύστημα των οπαδών της.

Με την Τότεναμ γύρισε το ματς με δύο γκολ στα χασομέρια. Με την Σαμπντόρια χρειάστηκε να φτάσουμε μέχρι το τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων μέχρι να έρθει το 0-1 από τον Μπρόζοβιτς.

Το ίδιο έργο (με πιο ηδονικό τρόπο λόγω αντιπάλου) παίχτηκε σε επανάληψη και απέναντι στην Μίλαν.

Όλα έδειχναν «λευκή» ισοπαλία μέχρι που στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, μία συστημένη σέντρα του Βεσίνο στο δεύτερο δοκάρι βρήκε τον Ικάρντι και ο Αργεντινός με καρφωτή κεφαλιά έκρινε το ντέρμπι με τους «ροσονέρι» που δεν άξιζαν να πάρουν απολύτως τίποτα από το παιχνίδι.

Μία απόλυτα παθητική εμφάνιση από την ομάδα του Γκατούζο, που σώθηκε στο πρώτο μέρος λόγω της αστοχίας των «νερατζούρι» που είχαν δοκάρι με τον Ντε Φράι, ακυρωθέν γκολ με τον Ικάρντι και αμέτρητες χαμένες ευκαιρίες που έμειναν με το… παραλίγο.

Η Μίλαν ανέπνευσε λιγάκι στην επανάληψη, αποφόρτισε λίγο την πίεση, όμως εντέλει δεν στάθηκε επάξια στο γήπεδο.

Η Ίντερ με τον κλασικό της φετινό τρόπο έφτασε στην 7η συνεχόμενη νίκη σε όλες τις διοργανώσεις και με το 1-0 έκανε ακόμα πιο δύσκολη την θέση του Τζενάρο Γκατούζο στον πάγκο της Μίλαν, που ούτε φέτος μπορεί να σηκώσει κεφάλι…

Κριτικη Προπονητη

Ο Λουτσιάνο Σπαλέτι παρέταξε την Ίντερ με το κλασικό φέτος 4-2-3-1 και η εικόνα της στο γήπεδο ήταν πολύ ισορροπημένη. Έγινε ακόμα καλύτερη με τον Μπόρχα Βαλέρο σε επιτελικό ρόλο μετά την αναγκαστική αλλαγή του Ναϊνγκολάν, ενώ ο Κεϊτά Μπαλντέ έδωσε ζωντάνια, ερχόμενος από τον πάγκο.

• 8

Ότι κι αν σχεδίασε επί χάρτου ο Τζενάρο Γκατούζο έγιναν στράφι στο χορτάρι. Το 4-1-2-3 του Ιταλού δεν βοήθησε σε κανένα σημείο την Μίλαν να έχει ορθόδοξη ανάπτυξη με τους «ροσονέρι» να υπολειτουργούν σχεδόν σε όλο το παιχνίδι. Παρόλα αυτά κράτησε τις αλλαγές του για το τέλος, περιμένοντας μοιρολατρικά να πάρει το 0-0!

Η φάση του αγώνα 92'
O Μάουρο Ικάρντι με δυνατή κεφαλιά μετά από εξαιρετική σέντρα του Βεσίνο, έδωσε τη νίκη στην Ίντερ στο μεγάλο ντέρμπι του Μιλάνου και έστειλε το μισό «San Siro» στον 7ο ουρανό!

Τα highlights του ματς

• 12’
    Σέντρα από τα αριστερά για την Ίντερ, ο Μπρόζοβιτς ακουμπάει ελάχιστα την μπάλα της αλλάζει τροχιά, κι ως εκ τούτου το γκολ του Ικάρντι, ο οποίος βρίσκει δίχτυα στο δεύτερο δοκάρι ακυρώνεται ως οφσάιντ.
  • 13’
    Η Ίντερ τρυπάει ξανά την άμυνα της Μίλαν από τα αριστερά, όμως ο Ρομανιόλι με υπερένταση και κίνδυνο για αυτογκόλ διώχνει την σέντρα-ξυραφιά του Πολιτάνο.
  • 22’
    Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Ντε Φράι πιάνει την γυριστή κεφαλιά, ωστόσο ο Ντοναρούμα εκτινάσσεται εκπληκτικά στην αριστερή του γωνιά και διώχνει σε κόρνερ.
  • 33’
    Σε εκτέλεση κόρνερ του Βρσάλικο, ο Πέρισιτς πιάνει την πρώτη κεφαλιά πάσα, όμως το γυριστό σουτ του Ντε Φράι σταματάει στο δοκάρι του Ντοναρούμα, ο οποίος ήταν εξουδετερωμένος.
  • 38’
    Φαρμακερή σέντρα-σουτ του Βρσάλικο από τα δεξιά, όμως ο Ικάρντι δεν προλαβαίνει για λίγο να… φυσήξει την μπάλα στα δίχτυα.
  • 41’
    Ο Μπόρχα Βαλέρα βγάζει τον Ικάρντι σε θέση βολής εντός περιοχής, ωστόσο ο Μουσάκιο με σωτήριο τάκλιν αποσοβεί τον κίνδυνο.
  • 42’
    Η Μίλαν σκοράρει κόντρα στην ροή του ματς, όμως το γκολ ακυρώνεται ορθώς. Σε μία παρόμοια φάση με το γκολ της Ίντερ που δεν μέτρησε, ο Μουσάκιο στέλνει με προβολή στο δεύτερο δοκάρι την μπάλα στα δίχτυα, όμως το VAR έδειξε ότι είναι εκτεθειμένος.
  • 43’
    Φοβερή μπαλιά του Πέρισιτς για τον Βεσίνο, όμως εκείνος την χαραμίζει με ένα απογοητευτικό τελείωμα που στέλνει την μπάλα πολλά μέτρα άουτ.
  • 57’
    Σέντρα ακριβείας του Μπρόζοβιτς στο πίσω δοκάρι, ο Πολιτάνο πιάνει με τη μία το διαγώνιο βολέ, όμως η μπάλα περνάει ελάχιστα δίπλα από την εστία του Ντοναρούμα.
  • 80’
    Σε μία από τις ελάχιστες κατεβασιές της Μίλαν, ο Ροντρίγκες βρίσκει αμαρκάριστο τον Σούσο στο ύψος της περιοχής, όμως το σουτ του Ισπανού μπλοκάρει ο Χαντάνοβιτς.
  • 92’
    Ο Βεσίνο με σέντρα ακριβείας στο δεύτερο δοκάρι βρίσκει αμαρκάριστο τον Ικάρντι και εκείνος με ψύχραιμη κεφαλιά λυτρώνει την Ίντερ και γράφει το 1-0!

Τα 3 σημεια - κλειδια που εκριναν το παιχνιδι

1
Όταν σε μία χρονιά έχεις πάρει τόσα παιχνίδια με γκολ στις καθυστερήσεις, τότε το πιστεύεις ότι μπορεί να γίνει σε κάθε παιχνίδι που στραβώνει. Την ώρα που οι παίκτες της Μίλαν έπαιζαν με το ρολόι, αυτοί της Ίντερ κοιτούσαν πως θα σκοράρουν και εντέλει δικαιώθηκαν.
2
Ο τραυματισμός του Ναϊνγκολάν και η αναγκαστική του αλλαγή στο ημίωρο, αντί να βλάψει την Ίντερ λειτούργησε ευεργετικά. Ο Μπόρχα Βαλέρο που ήρθε από τον πάγκο ήταν πολύ ορεξάτος, μοίρασε άψογα το παιχνίδι και βοήθησε τους «νερατζούρι» να είναι πολύ δημιουργικοί στο χορτάρι.
3
Η εκτελεστική δεινότητα του Ικάρντι. Στην πραγματικότητα, ο Αργεντινός σέντερ-φορ δύο φορές βρέθηκε σε θέση βολής εντός περιοχής και σκόραρε και τις δύο, απλώς η πρώτη ακυρώθηκε ορθώς ως οφσάιντ. Ο τύπος δεν χαρίζεται στην παραμικρή ευκαιρία που θα του δοθεί…

Μια εικονα... χιλιες λεξεις

Η φάση του αγώνα
Στο ντέρμπι του Μιλάνου πάντα υπάρχει μία απίστευτη ατμόσφαιρα και οι οπαδοί των «Νερατζούρι», έδωσαν... ρέστα στις κερκίδες του «San Siro» και έκλεψαν την παράσταση.

Τα προσωπα του αγωνα

<span>Μάουρο</span> Ικάρντι
9
Μάουρο Ικάρντι
Ο Αργεντινός επιθετικός και αρχηγός των «Νερατζούρι» για άλλο ένα παιχνίδι... μίλησε στο τέλος (92') και με ωραία κεφαλιά μετά από άψογη σέντρα του Βεσίνο, έδωσε τη νίκη στην Ίντερ στο ντέρμπι του Μιλάνου.

Ο αδύναμος κρίκος

<span>Χακάν</span> Τσαλχάνογλου
10
Χακάν Τσαλχάνογλου
Ο Τούρκος μεσοεπιθετικός δεν φάνηκε καθόλου στην αναμέτρηση δεν κατάφερε να δημιουργήσει καμία ουσιαστική ευκαιρία, ούτε να τροφοδοτήσει σωστά τον Ιγκουαΐν και σίγουρα δεν έκανε αυτά που περίμενε ο Τζενάρο Γκατούζο.

Ο αφανής ήρωας

<span>Σίμε</span> Βρσάλικο
2
Σίμε Βρσάλικο
Ο Κροάτης δεξιός οπισθοφύλακας των «Νερατζούρι» ήταν καταπληκτικός, τόσο επιθετικά όσο και αμυντικά αρκετές φορές δημιούργησε πρόβλημα στην άμυνα της Μίλαν ενώ στην άμυνα «καθάρισε», όποιον προσπάθησε να δημιουργήσει επιθετικά για τους «Ροσονέρι».