Η Πάρμα μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και είχε την κατοχή αλλά και τις φάσεις. Ο αρκετά δραστήριος, Ρομπέρτο Ινγκέζε, στο 14' είδε το γκολ του να ακυρώνεται ως οφσάιντ όμως έξι λεπτά μετά ο 25χρονος Ιταλός πλάσαρε τον Γκράνκο για το 1-0 των γηπεδούχων. Η μόνη καλή στιγμή της Κάλιαρι στο πρώτο μέρος, ήρθε στο 28ο λεπτό με τον Μάρκο Σάου να σουτάρει μέσα από την περιοχή αλλά τη μπάλα να φεύγει λίγο άουτ. Με την αρχή της επανάληψης ο Ζερβίνιο, έκανε εκπληκτική προσπάθεια πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και εκτέλεσε τον αντίπαλο τερματοφύλακα, από το όριο της περιοχής.

Οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να πετύχουν και άλλα τέρματα με χαρακτηριστική ευκαιρία το δυνατό σουτ του Λούκα Ριγκόνι, στο 82' το οποίο σταμάτησε ο Γκράνκο, με το 2-0 υπέρ της Πάρμα να παραμένει μέχρι το τελικό σφύριγμα του διαιτητή.

Πάρμα - Κάλιαρι 2-0