S.S.C. NAPOLI
2 4
A.S. Roma
A.S. ROMA

Νιώθοντας «καυτή» την ανάσα της Γιουβέντους μετά τη δραματική νίκη των νταμπλούχων Ιταλίας στην έδρα της Λάτσιο νωρίτερα σήμερα (1-0), οι «Παρτενοπέι», σε ένα κατάμεστο για μια ακόμη φορά «San Paolo», κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ μόλις στο έκτο λεπτό της αποψινής αναμέτρησης με τον Λορέντσο Ινσίνιε, ωστόσο η ομάδα του για μια ακόμη φορά βασικού Κώστα Μανωλά ισοφάρισε στην αμέσως επόμενη φάση, χάρη σε ένα ψηλοκρεμαστό πλασέ από πλάγια θέση του πολύ φορμαρισμένου 20χρονου Τούρκου διεθνή μεσοεπιθετικού Τσενγκίς Ουντέρ.

Στο 26ο λεπτό ο απόλυτος πρωταγωνιστής του αγώνα, ο πολύπειρος Βόσνιος στράικερ Έντιν Τζέκο, «πάγωσε» το γήπεδο σκοράροντας με κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Αλεσάντρο Φλορέντσι και ξανά ο ίδιος στο 73' «αποτελείωσε» την Νάπολι, με ένα καταπληκτικό σουτ με το αριστερό έξω από την περιοχή του Πέπε Ρέινα, για να διαμορφώσει το 4-1 και να σφραγίσει τον θρίαμβο της Ρόμα σε μια από τις δυσκολότερες έδρες της Ευρώπης ο Αργεντινός μέσος Ντιέγκο Περότι στο 79', εκμεταλλευόμενος την άθλια απομάκρυνση της μπάλας από τον Μάριο Ρούι.

Ένα πολύ όμορφο σουτ του 31χρονου Βέλγου μεσοεπιθετικού Ντρις Μέρτενς έξω από την περιοχή του (εξαιρετικού απόψε) Άλισον Μπέκερ «έγραψε» το τελικό 4-2 υπέρ της ομάδας του Εουσέμπιο ντι Φραντσέσκο, η οποία έφτασε τους 53 βαθμούς έπειτα από 27 αγωνιστικές και «καβάλησε» τις Λάτσιο & Ίντερ (οι «Νερατζούρι» έχουν ένα ματς λιγότερο), την ώρα που οι Ναπολιτάνοι παραμένουν στην πρώτη θέση της Serie A, με 69 πόντους, ωστόσο η Γιουβέντους έχει πλέον μόλις έναν λιγότερο και εκκρεμεί το αναβληθέν λόγω χιονιού παιχνίδι της με την Αταλάντα.

Νάπολι - Ρόμα 2-4