Οι «βιόλα» μετρούσαν τρεις σερί νίκες και γνωρίζοντας πως η Νάπολι είχε βρεθεί στην κορυφή, επικρατώντας νωρίτερα 2-0 της Ελλάς στη Βερόνα, ήθελαν να συνεχίσουν με ένα ακόμη «τρίποντο». Όμως, παρότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ και κατάφεραν να επιστρέψουν, δεν μπόρεσαν να φύγουν και με τη νίκη.

Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν το σύνολο του Πάουλο Σόουζα και στο 18ο κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ, με τον Λιβάτζα να πιάνει ένα τρομερό σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή και να «γράφει» το 1-0. Αξίζει όμως να σημειωθεί πως την ώρα της πάσας του Σαπονάρα, ο σκόρερ βρίσκεται σε ξεκάθαρη θέση οφσάιντ.

Σαν να μην έφτανε αυτό για την ομάδα της Φλωρεντίας, ήρθε και δεύτερο γκολ, εννέα λεπτά αργότερα. Η μπάλα στρώθηκε στον Μπούτσελ έξω από τη μεγάλη περιοχή κι εκείνος με ένα εξαιρετικό σουτ άφησε «άγαλμα» τον Ταταρουσάνου για να δώσει προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του.

Στο δεύτερο μέρος όμως, οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο αποφασισμένοι, με τον Πάουλο Σόουζα να βάζει στον αγώνα τον Νίκολα Κάλινιτς, ο οποίος τον δικαίωσε άμεσα... Αρχικά, μείωσε στο 56' και πέντε λεπτά αργότερα, έβαλε εκ νέου την «υπογραφή» του, για να φέρει το ματς σε πλήρη ισορροπία!

Χρόνος υπήρχε αρκετός, ευκαιρίες πολλές όμως όχι. Παρόλα αυτά, στο 81ο λεπτό η Φιορεντίνα έφτασε κοντά στην ολική ανατροπή, ωστόσο ο Σκορούπσκι κατάφερε κι απέκρουσε την ωραία προσπάθεια του Μπερναρντέστσι!

Στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων μάλιστα, έχασε «διπλή» ευκαιρία για να πάρει τη νίκη, με τον Κάλινιτς αρχικά κι έπειτα τον Βετσίνο, να μην μπορούν να βρουν στόχο!

Τελικώς, το 2-2 έμεινε κι οι «βιόλα» έχασαν μεγάλη ευκαιρία να βρεθούν εκ νέου μόνοι στην κορυφή, στην οποία βρίσκονται πλέον μαζί με τη Νάπολι όμως η Ίντερ, εάν νικήσει το βράδυ τη Φροζινόνε, θα απολαύσει τη μοναξιά της πρωτιάς.

Τζένοα-Σασουόλο 2-1

Σε ένα ματς όπου οι δύο ομάδες το τελείωσαν με δέκα παίκτες, η Τζένοα επικράτησε 2-1 της Σασουόλο (σε ένα τρομερό φινάλε) στη Γένοβα και ξέφυγε από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Το πρώτο μέρος δεν είχε γκολ, είχε όμως ένταση, καθώς ο διαιτητής της αναμέτρησης απέβαλε τους Μπεράρντι και Περότι με απευθείας κόκκινη κάρτα, στο 41' και το 42' αντίστοιχα.

Πέντε λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου όμως, το γκολ ήρθε για τους Γενοβέζους, με τον Ρινκόν να πιάνει ένα ωραίο σουτ και να βρίσκει δίχτυα για το 1-0!

Οι φιλοξενούμενοι όμως βρήκαν απάντηση και στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων έφεραν το ματς στα ίσα, με τον Ατσέρμπι να βρίσκει δίχτυα!

Δύο λεπτά μετά όμως, η Τζένοα πήρε εκ νέου προβάδισμα με τον Παβολέτι να «γράφει» το 2-1 και της δίνει μία δραματική νίκη!

//rutube.ru/play/embed/8114888
\
//rutube.ru/play/embed/8114989

Λάτσιο-Παλέρμο 1-1

Μακριά από τις νίκες για τέταρτο σερί ματς έμεινε η Λάτσιο, η οποία στη Ρώμη ήρθε ισόπαλη 1-1 με την Παλέρμο.

Η ομάδα της Σικελίας κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ στο 21ο λεπτό, όταν ο Γκολαντινγκά έπιασε το σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή κι «έγραψε» το 1-0, σκορ με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Οι «λατσιάλι» βρήκαν απάντηση στο 68ο λεπτό, όταν ο Χίλεμαρκ υπέπεσε σε πέναλτι κι ο Καντρέβα που ανέλαβε την εκτέλεση δεν λάθεψε, για να φέρει το ματς στα ίσα. Μάλιστα, οχτώ λεπτά αργότερα θα μπορούσε να γίνει η ανατροπή, ωστόσο ο Ριγκόνι αρνήθηκε το γκολ στον Μαρκέτι και το 1-1 παρέμεινε μέχρι τέλους.

Ουντινέζε-Σαμπντόρια 1-0

Σημαντική νίκη για την Ουντινέζε, η οποία στο «Φρίουλι» επικράτησε 1-0 της Σαμπντόρια και ξέφυγε από τις χαμηλές θέσεις της βαθμολογίας.

Με την κάθε ομάδα να έχει από μία καλή ευκαιρία στο πρώτο μέρος, οι γηπεδούχοι μπόρεσαν και πήραν κεφάλι στο σκορ στο 34ο λεπτό, όταν ο Μπαντού εκμεταλλεύτηκε την πάσα κι «έγραψε» το 1-0 για την ομάδα του.

Οι Γενοβέζοι πίεσαν για την ισοφάριση στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο οι Μουριέλ και Φερνάντο απέτυχαν να βρουν στόχο, με το 1-0 τελικώς να παραμένει και την Ουντινέζε να ξεφεύγει από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Κάρπι-Κιέβο 1-2

Ούσα καλύτερη στο πρώτο μέρος και πετυχαίνοντας εκεί τα γκολ της, η Κιέβο πέρασε από την έδρα της Κάρπι (2-1), η οποία παρέμεινε στον πάτο της βαθμολογίας.

Μόλος στο 8', οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα στο σκορ όταν ο Ινγκλέσε βρήκε δίχτυα με κεφαλιά για το 1-0.

Έξι λεπτά μετά μάλιστα, ο Μετζορίνι έβαλε κι εκείνος το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ για να έρθει το 2-0.

Η απάντηση των «νεοφώτιστων» ήρθε στο 61', όταν έπειτα από τρομερή προσπάθεια του Μάτος, η μπάλα βρήκε στο δοκάρι και στη συνέχεια στην πλάτη του Γκαμπερίνι που άθελά του την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του για το 2-1.

Η Κάρπι προσπάθησε να φέρει το ματς στα ίσα, ωστόσο τελικώς η Κιέβο διαχειρίστηκε το προβάδισμά της κι έφυγε με τη νίκη.

Αταλάντα-Τορίνο 0-1

Έπειτα από έξι σερί αρνητικά αποτελέσματα (δύο ισοπαλίες, τέσσερις ήττες), η Τορίνο επέστρεψε στις νίκες, επικρατώντας 1-0 της Αταλάντα στο Μπέργκαμο.

Το πρώτο μέρος έληξε δίχως τέρματα, παρότι η «γκρανάτα» έφτασε μία... ανάσα από το γκολ, όμως η κεφαλιά του Μπελότι βρήκε στο δοκάρι κι απομακρύνθηκε.

Στο δεύτερο ημίχρονο ωστόσο, ο Μποβό βρήκε δίχτυα για να «γράψει» το 1-0 στο 52ο λεπτό, έπειτα από σέντρα του Μπασέλι.

Το σκορ έμεινε μέχρι τέλους, σε ένα ματς δίχως ιδιαίτερο ρυθμό, με την Τορίνο να επιστρέφει στις επιτυχίες.

Φιορεντίνα-Έμπολι 2-2 (vids)