Mε την Ρεάλ τα πήγε εξαιρετικά η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε και τώρα στα προημιτελικά του Copa Del Rey είχε μπροστά της την Μπαρτσελόνα. Οι Καταλανοί έψαχναν το προβάδισμα από το πρώτο ματς και φυσικά να μη δεχτούν γκολ, καθώς η ρεβάνς την επόμενη Τετάρτη (28/1) στο «Βιθέντε Καλντερόν» θα είναι δύσκολη.

Όπως το συνηθίζει η Μπάρτσα βγήκε στον αγωνιστικό χώρο του «Καμπ Νου» για να πιέσει από τα πρώτα λεπτά τον αντίπαλο και μέχρι το 20΄ τα κατάφερε, όμως στη συνέχεια η Ατλέτικο έκλεισε τους διαδρόμους και μπόρεσε να ελέγξει καλύτερα το παιχνίδι. Οι Μαδριλένοι προσπαθούσαν να βγουν στην κόντρα με τον Γκριεζμάν, αλλά την μεγαλύτερη ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο την είχε η Μπαρτσελόνα με το σουτ του Σουάρες στο 36΄ το οποίο πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Ομπλάκ.

Το 0-0 παρέμεινε μέχρι το ημίχρονο και οι Καταλανοί είχαν 45΄ λεπτά μπροστά τους για να καταφέρουν να βάλουν έστω ένα τέρμα, το οποίο θα τους έδινε το προβάδισμα για την ρεβάνς. Οι σέντρες των γηπεδούχων δεν έδιναν την λύση, τα νεύρα και ο εκνευρισμός είχαν κάνει την εμφάνισή τους μέχρι να έρθει το πέναλτι στο 85΄!

Ο Χουανφράν βρήκε τον Μπούσκετς μέσα στην περιοχή της Ατλέτικο, εκείνος ανατράπηκε και ο διαιτητής έδειξε την λευκή βούλα. Ο Μέσι ανέλαβε την εκτέλεση, ο γκολκίπερ της Ατλέτικο απέκρουσε όμως η μπάλα στρώθηκε στον Αργεντινο και εύκολα την έστειλε στα δίχτυα για το 1-0 χαρίζοντας τη νίκη στην Μπάρτσα.Tα ξαναλένε στο Μπιλμπάο

Στο άλλο ματς που ξεκίνησε την ίδια ώρα Μάλαγα και Ατλέτικ Μπιλμπάο έμειναν στο 0-0 και μπορεί οι Βάσκοι να έχουν πλέον το προβάδισμα, αγωνιζόμενοι στην έδρα τους, ωστόσο τα πάντα είναι ρευστά για την πρόκριση.Τα αποτελέσματαΤετάρτη 21/1

Βιγιαρεάλ-Χετάφε 1-0

Μπαρτσελόνα-Ατλέτικο Μαδρίτης 1-0

Μάλαγα-Ατλέτικ Μπιλμπάο 0-0Πέμπτη 22/1

Εσπανιόλ-Σεβίλη (23:00)Τετάρτη 28/1

Ατλέτικο Μαδρίτης-Μπαρτσελόνα (22:00)Πέμπτη 29/1

Χετάφε-Βιγιαρεάλ (21:00)

Ατλέτικ Μπιλμπάο-Μάλαγα (23:00)

Σεβίλη-Εσπανιόλ (23:00)