• 74' Γκάρεθ Μπέιλ
  • 22' Λούκας Βάσκεθ
  • 64' Σέρχιο Ρεγκιλόν
  • 66' Λούκα Μόντριτς

Με την Ρεάλ Μαδρίτης μεγάλη μπουκιά φάε, μεγάλη κουβέντα μην λες. Όσοι βιάστηκαν να την ξεγράψουν για φέτος, καλύτερα να αναθεωρήσουν. Μετά το 1-1 στην Βαρκελώνη στο clasico κυπέλλου με την Μπαρτσελόνα, ήρθε και το… γλυκό!

Το 1-3 στην έδρα της Ατλέτικο ήρθε με πάρα πολύ διαιτητική μουρμούρα, όμως στο τέλος της ημέρας, η ομάδα του Σολάρι έγινε η πρώτη ομάδα που κερδίζει φέτος στο «Μετροπολιτάνο», προσπέρασε τους «ροχιμπλάνκος» στην δεύτερη θέση και πλέον απέχουν από την κορυφή 5 βαθμούς.

Η «βασσίλισα» (όπως και την Τετάρτη) μπήκε πολύ γερά στο ντέρμπι και ευτύχησε να προηγηθεί από πολύ νωρίς (16’) με υπέροχο βολ-πλανέ του Κασεμίρο, έπειτα από ένα γερό λήθαργο της άμυνας των γηπεδούχων σε εκτέλεση κόρνερ. Η απάντηση των «ροχιμπλάνκος» ήταν άμεση με τον Γκριεζμάν να φεύγει στην πλάτη της άμυνας, να περνάει την μπάλα κάτω από τα πόδια του Κουρτουά για το 1-1, με τους παίκτες της Ρεάλ Μαδρίτης να φωνάζουν για φάουλ στον Βινίσιους στο ξεκίνημα της φάσης.

Το ματς άρχισε να γίνεται πολύ σκληρό και οι κλωτσιές να πέφτουν σύννεφο. Σε μία από αυτές αποδείχθηκε ότι το VAR δεν είναι αλάνθαστο. Ο Χιμένες ανέτρεψε τον Βινίσιους εκτός περιοχής (το μαρκάρισμα συνεχίστηκε και μέσα), όμως παραδόξως ο διαιτητής έδειξε πέναλτι και μετά την βοήθεια από το VAR. O Σέρχιο Ράμος έκανε το 1-2 (44’) και το ντέρμπι πήρε μία εντελώς άλλη μορφή.

Η Ατλέτικο Μαδρίτης άρχισε να πιέζει πολύ, είχε μεγάλη χαμένη ευκαιρία στο 52 με τον Γκριεζμάν και πίστεψε ότι έφτασε στο 2-2, όταν ο Μοράτα με υπέροχο πλασέ νίκησε τον Κουρτουά δύο λεπτά αργότερα. Ωστόσο, εδώ το VAR έδειξε ότι ο Ισπανός φορ ήταν οριακά σε θέση οφσάιντ, με την «βασίλισσα» να αναπνέει ξανά.

Ο Μοράτα πρωταγωνίστησε και σε μία ακόμα φάση που οι «ροχιμπλάνκος» φωνάζουν (67’) όταν ανατράπηκε από τον Κασεμίρο εντός της περιοχής, δίχως να καταλογιστεί πέναλτι. Τα νεύρα κυρίευσαν τους γηπεδούχους και η Ρεάλ Μαδρίτης με κυνικό τρόπο τελείωσε το ματς. Ο Μπέιλ με άπιαστο διαγώνιο σουτ έκανε στην κόντρα το 1-3 (74’), με τους «ροχιμπλάνκος» να ολοκληρώνουν το ματς με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Τομάς Πάρτεϊ (80’) για εκληματικό μαρκάρισμα στον Τόνι Κρόος.