Το σκηνικό στην πρώτη ώρα έμοιαζε απίθανα μονότονο. Η Κάρντιφ είχε παρκάρει ένα λεωφορείο στο μισό γήπεδο και παρότι έχανε με 1-0 από νωρίς από γκολ του Σαλάχ, δεν είχε την παραμικρή διάθεση να παίξει μπάλα.

Τα ποσοστά κατοχής της Λίβερπουλ ξεπερνούσαν το 80% και οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν ούτε μία τελική προς την εστία του Άλισον!

Οι «κόκκινοι» έψαχναν για κίνητρο ώστε να πατήσουν το πόδι στο γκάζι και το βρήκαν μέσα από το ίδιο το παιχνίδι. Ο Μανέ σκόραρε το πρώτο του γκολ στην Premier League από την 1η Σεπτεμβρίου, όμως το 2-1 από τον Πάτερσον (77’) φαίνεται ότι θύμωσε τους παίκτες του Κλοπ που είδαν το σερί απαραβίαστης εστίας στο «Άνφιλντ» να σπάει με τά από 918 λεπτά.

Γι’ αυτό και στο τελευταίο δεκάλεπτο ανέβασαν στροφές, με αποτέλεσμα το σκορ να ξεφύγει. Ο Σαλάχ εκτός από το γκολ είπε να συνεισφέρει και δύο ασίστ (84’ Σακίρι, 87’ Μανέ) και με το τελικό 4-1 η Λίβερπουλ ξαναπέρασε στην κορυφή, με ένα παιχνίδι περισσότερο από την Μάντσεστερ Σίτι.

Συνεχίζει να εντυπωσιάζει με την σταθερότητα της η Γουότφορντ, που με το εντυπωσιακό 3-0 επί της Χάντερσφιλντ πλησίασε στους δύο βαθμούς την ευρωπαϊκή ζώνη, στο ίδιο μήκος κύματος και η σταθερότατη Μπόρνμουθ, που με το 0-3 επί της Φούλαμ ανέβηκε στην 6η θέση.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ των αγώνων της Premier League για την 10η αγωνιστική

Μπράιτον - Γουλβς 1-0