Άρσεναλ- Νιούκαστλ 1-0

Η Τσέλσι. Η Μάντσεστερ Σίτι. Ή έτερη Μάντσεστερ- η Γιουνάιτεντ. Ακόμα και η... Λέστερ που έχει κάνει εκπληκτικό πρώτο γύρο. Οι πάντες, εν ολίγοις, πλην της Άρσεναλ. Αυτές ήταν το καλοκαίρι οι προβλέψεις των ειδημόνων για το ποιος θα σηκώσει στο τέλος της χρονιάς το βαρύτιμο τρόπαιο της Premier League, με την ομάδα του Βενγκέρ να λογίζεται στην καλύτερη των περιπτώσεων ως αουτσάιντερ.

Με την αυγή της νέας χρονιάς, όμως, οι «Κανονιέρηδες» δικαιούνται να βγάζουν τη γλώσσα σε όλους τους υπόλοιπους: με το γκολ του Κοσιελνί στο 72΄ μετά από μίνι αναμπουμπούλα στην άμυνα της Νιούκαστλ, κέρδισαν με 1-0 στο “Emirates” τις «Καρακάξες», έφτασαν τους 42 βαθμούς και μετά τη σημερινή ισοπαλία της Λέστερ φιγουράρουν μόνοι πρώτοι στην κορυφή της βαθμολογίας.

Επόμενος- και απείρως δυσκολότερος, φυσικά- στόχος για τον Αρνσέν είναι να διατηρήσει την Άρσεναλ εκεί που βρίσκεται τώρα μέχρι και το τέλος της χρονιάς, κάνοντάς την πρωταθλήτρια για πρώτη φορά μετά τους... Ολυμπιακούς Αγώνες της Αθήνας (2004).

Ποιος είπε ότι δε γίνονται χριστουγεννιάτικα θαύματα εν έτει 2016;

Λέστερ- Μπόρνμουθ 0-0

Είναι ξεκάθαρα ένα επίτευγμα πέρα από κάθε ποδοσφαιρική λογική: όταν ανέλαβε το καλοκαίρι τις «Αλεπούδες» άπαντες περίμεναν πως η Λέστερ θα πέσει... αύτανδρη στην Championship, όμως ο Κλαούντιο Ρανιέρι είχε τρυπήσει τον ουρανό των προσδοκιών και είχε φέρει την ομάδα του πρώτη. Γι' αυτό, το σημερινό παιχνίδι με την Μπόρνμουθ αντί για ντέρμπι παραμονής ήταν, θεωρητικά, ένα εύκολο ματς για τους γηπεδούχους.

Η Λέστερ, όμως, παρουσιάστηκε στο πρώτο ματς του 2016 αναποτελεσματική στην τελική προσπάθεια και παρά τη σωρεία χαμένων ευκαιριών από το σύνηθες δίδυμό της (Βάρντι- Μαχρέζ) δεν κατάφερε να πάρει το πολυπόθητο τρίποντο.

Μάλιστα, στο 57΄ ο διαιτητής ανέλαβε να βγάλει από τη δύσκολη θέση τις «Αλεπούδες»: ο Φράνσις έκανε ένα εκπληκτικό τάκλιν παίρνοντας την μπουκιά από τα... πόδια του Βάρντι, όμως ο άρχοντας του αγώνα προέβη σε αρχοντικό λάθος και έδωσε πέναλτι κι αποβολή στον αμυντικό της Μπόρνμουθ (καθώς ο επιθετικός της Λέστερ ήταν σε προφανή θέση για γκολ).

Ο Μαχρέζ, όμως, αστόχησε από τα 11 βήματα και στα εναπομείναντα 35 λεπτά το σκορ δεν ξεκόλλησε από το 0-0. Έτσι, η Λέστερ πήγε στους 40 βαθμούς και, πλέον, «κατρακύλησε» στη 2η θέση της βαθμολογίας.

Το αν μπορεί να συνεχίσει να τρελαίνει κόσμο και να το πάει μέχρι το τέλος του δρόμου- παρά το γεγονός πως στα 3 τελευταία παιχνίδια έχει πάρει μόλις 2 βαθμούς-, είναι κάτι που μόνο ο Θεός το ξέρει.

Εντάξει: μόνο ο Θεός και ο Ρανιέρι.

Γουέστ Μπρομ- Στόουκ 2-1

Ήταν σα να μην πέρασε μια μέρα- όχι ένας ολόκληρος χρόνος: η Γουέστ Μπρομ συνέχισε στο 2016 από κει που είχε σταματήσει το 2015 (νίκη επί της Νιούκαστλ), καθώς έριξε στο καναβάτσο και την Στόουκ.

Ο Σεσενιόν στο 60΄ έκανε το 1-0, ο Γουότερς ισοφάρισε στο 81΄ για την Στόουκ, όμως στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Έβανς έφερε την πολυπόθητη λύτρωση με το 2-1.

Μ' αυτή τη νίκη η Μπρομ έφτασε τους 26 βαθμούς και οι εφιάλτες της Championship αγωνιστική με την αγωνιστική απομακρύνονται.

Αυτό θα πει: «καλή χρονιά».

//rutube.ru/play/embed/8199242//rutube.ru/play/embed/8199272//rutube.ru/play/embed/8199296

Σάντερλαντ- Άστον Βίλα 3-1

Ήταν η μάχη των δύο ουραγών και η πιο ποιοτική εκ των δύο ομάδων έκανε το προφανές: η Σάντερλαντ βύθισε ακόμα περισσότερο την Άστον Βίλα, καθώς την κέρδισε με 3-1 και την έστειλε 18 αγώνες πριν το φινάλε της σεζόν μια κατηγορία κάτω.

Ο Φαν Άαχολτ στο 30΄ άνοιξε το σκορ, ο Τζιλ στο 63΄ ισοφάρισε για τους «Χωριάτες», όμως δύο γκολ του Ντεφόε στο 72΄ και στις καθυστερήσεις του αγώνα «έγραψαν» το τελικό 3-1.