• 71' Μίλαν Κόσιτς
  • 90+7' Ουμάρ Καμαρά
Κοκκινες καρτες
  • 117' Γιώργος Μανθάτης

Ο ΠΑΟΚ έχασε τα άχαστα, ο ποδοσφαιρικός Θεός έδειχνε πως ήταν η μέρα του Πανιωνίου, ο οποίος εμφανίστηκε στο γήπεδο για να... καταστρέψει κάθε ποδοσφαιρική έννοια. Εξάλλου λένε πως σε έναν... πόλεμο όλα επιτρέπονται και οι δύο ομάδες έδωσαν πραγματική... μάχη. Ο Σκουλάς τα έκανε μαντάρα, παίρνοντας καθοριστικές αποφάσεις που έστελναν τον Πανιώνιο μερικά λεπτά πριν την εκπνοή της παράτασης στα ημιτελικά. Στο 118΄ όμως η κίνηση του Μανθάτη να γυρίσει με απλωμένα χέρια, δίνει στον διαιτητή την ευχέρια να καταλογίσει, αφού το σκέφτηκε δις και μετά τις διαμαρτυρίες των παικτών του ΠΑΟΚ, πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Βιεϊρίνια, «σκοτώντας» τους φιλοξενούμενους για το τελικό 4-2 που έδινε την πρόκριση στον Δικέφαλο.

Ματς... φωτιά

Στο γήπεδο της Τούμπας διακυβεύονταν πολλά. Το 2-1 του πρώτου παιχνιδιού άφηνε ανοιχτούς λογαριασμούς για ΠΑΟΚ και Πανιώνιο με φόντο το εισιτήριο της πρόκρισης στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος. Και οι δύο ομάδες φάνηκαν αποφασισμένες να τα δώσουν όλα γι΄όλα σε ένα γεμάτο παιχνίδι που τα είχε όλα. Φάσεις που προκάλεσαν «έκρηξη», σκληρές «μονομαχίες», άπειρες κίτρινες κάρτες, δοκάρι, αποβολή και πρόκριση που κρίθηκε στην παράταση.

Ξεκινώντας από ένα πέναλτι που δεν δόθηκε ποτέ στον ΠΑΟΚ στο 27΄, με τον ρέφερι της αναμέτρησης, Σκουλά, να κλείνει τα μάτια του σε μια εξόφθαλμη φάση ανατροπής του Κρέσπο μέσα στην περιοχή του Πανιωνίου από τον Σταυρόπουλο καθώς δεν καταλόγισε την εσχάτη των ποινών ενώ δεν έβγαλε από το τσεπάκι του και την κόκκινη κάρτα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε -θεωρητικά- με τους χειρότερους οιωνούς για τον Δικέφαλο καθώς ο Πέλκας αποχώρησε με το «καλημέρα» της αναμέτρησης με φορείο, αναγκάζοντας τον Λουτσέσκου να περάσει άρον άρον στο γήπεδο τον Μπίσεσβαρ. Ο Ολλανδός φρόντισε να βάλει άμεσα την υπογραφή του στο ματς καθώς στο 32ο λεπτό της αναμέτρησης, εκμεταλλευόμενος τις κόντρες στην άμυνα του Πανιωνίου, έστειλε με δυνατό σουτ τη μπάλα στο βάθος της εστίας του Κότνικ για το 1-0, σφραγίζοντας την υπεροχή των «ασπρόμαυρων».

Η απάντηση του Πανιωνίου ήταν άμεση και στην πρώτη τελική προσπάθεια, ο Ντουρμισάι με σουτ μέσα από την περιοχή, έγραψε το 1-1, δίνοντας τον πρώτο λόγο για την πρόκριση στην ομάδα του, επιβεβαιώνοντας αυτό που έλεγε και ο πρόεδρος των «κυανέρυθρων», πως ο Πανιώνιος θα διεκδικήσει μέχρι τέλους το καλύτερο που μπορεί, όντας ένας σύλλογος που «φτιάχνεται» στο θεσμό του Κυπέλλου.

Εξόντωσε κάθε στατιστική ο ΠΑΟΚ, «ταμπούρι» από Πανιώνιο

Ο Ραζβάν Λουτσέσκου πέρασε στο β΄ημίχρονο στην αντεπίθεση, ρίχνοντας τον Άκπομ δίπλα στον Σφιντέρσκι, αποσύροντας τον Λημνιό προκειμένου να ψάξει το δεύτερο γκολ, βλέποντας πως η ομάδα του φτάνει στην τελική προσπάθεια, δημιουργεί ρήγματα αλλά του λείπει η αποτελεσματικότητα. Με τη σειρά του, ο Άκης Μάντζιος πραγματοποίησε τη δική του κίνηση στη σκασκιέρα, αναπροσάρμοσε το πλάνο του σε ένα 3-4-3 με την είσοδο του Μπανανά, θέλοντας να μπλοκάρει τους επιθετικούς του Δικεφάλου.

Κάτι που έκαναν με επιτυχία μέχρι το 83΄. Ο Πανιώνιος κλείστηκε πολύ πίσω, ο ΠΑΟΚ «σφυροκοπούσε» διαρκώς, τα νούμερα της στατιστικής έκαναν λόγο για 22 τελικές του Δικεφάλου, 18-0 στα κόρνερ και 75-25% κατοχή. Στην Τούμπα ήταν θέμα χρόνου να μπει γκολ και ο κόσμος ζητούσε διαρκώς ένα ακόμη. Ο Κάρολ Σφιντέρσκι υπάκουσε και διαμόρφωσε το 2-1 με κεφαλιά μέσα από την μικρή περιοχή, στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση.

Εκεί όπου ο Καμαρά ακύρωσε κάθε μορφή στατιστικής. Μόλις στο 4ο λεπτό της παράτασης, οι φιλοξενούμενοι στην τρίτη τους τελική προσπάθεια, έγραψαν με τον Γάλλο το 2-2, με τον Καμαρά να περνάει τη μπάλα κάτω από τα πόδια του Πασχαλάκη, κόβοντας τα πόδια των «ασπρόμαυρων».

Ο ΠΑΟΚ φάνηκε να αντιλαμβάνεται με τον πιο «σκληρό» τρόπο πως δεν τον... ήθελε καθώς είδε στο 106' ένα γκολ του Άκπομ να ακυρώνεται ως επιθετικό φάουλ στον Κρέσπο και λίγο αργότερα το δοκάρι να σταματά την προσπάθεια του Μάτος. Το παιχνίδι όμως παρά ήταν τρελό για να ολοκληρωθεί έτσι και ο Άκπομ φρόντισε να βάλει... φωτιά στο 114΄για το 3-2. Τέσσερα λεπτά αργότερα, η κίνηση του Μανθάτη με απλωμένα χέρια γράφει τον επίλογο ενός αλησμόνητου παιχνιδιού. Ο ρέφερι το σκέφτηκε για δευτερόλεπτα, οι παίκτες του ΠΑΟΚ φωνάζουν σε έξαλλη κατάσταση και τελικά ο Σκουλάς υποδεικνύει πέναλτι, αποβάλλοντας τον Μανθάτη, με τον Βιεϊρίνια να γράφει το τελικό 4-2 σε ένα τρελό παιχνίδι πρόκρισης για τους «ασπρόμαυρους».

Η απόφαση του Σκούλα προκάλεσε έντονες διαμαρτυρίες, με τους «κυανέρυθρους» να μην αγωνίζονται στα εναπομείναντα δύο λεπτά, ως ένδειξη διαμαρτυρίας.

• 9

Ξεκίνησε με το αγαπημένο του 4-2-3-1 και με ένα εκτεταμένο... rotation. Σπατάλησε με το καλημέρα την πρώτη αλλαγή μετά τον τραυματισμό του Πέλκα, ρίχοντας τον Μπίσεσβαρ ενώ στο β΄τα έπαιξε όλα για όλα με Σφιντέρσκι - Άκπομ στην κορυφή της επίθεσης, μεταφέροντας ακόμη και τον Βιεϊρίνια μπροστά, έχοντας στα μπακ τους Μάτος - Γιαννούλη.

• 9

Με σύστημα 4-2-3-1 και έχοντας στη βασική του ενδεκάδα όλα τα του «όπλα» ο Ακης Μάντζιος παρέταξε την ομάδα του στον αγωνιστικό χώρο της Τούμπας. Ενα πλάνο το οποίο αναπροσάρμοσε ο Ελληνας τεχνικός όταν στο 60' πέρασε στο γήπεδο τον Μπανανά και έπαιξε με 3-4-3, θέλοντας να μπλοκάρει τους επιθετικούς του Δικεφάλου.

27'

Ο μη καταλογισμός πέναλτι στην εξόφθαλμη ανατροπή του Κρέσπο εντός περιοχής του Πανιωνίου. Ο Σταυρόπουλος «γκρέμισε» τον Κρέσπο αλλά ο Σκουλάς αρνήθηκε να υποδείξει την εσχάτη των ποινών ενώ χάρισε και την κόκκινη κάρτα στον παίκτη του Πανιωνίου.

• 10’

Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Ο Πέδρο Ενρίκε με ωραία ατομική ενέργεια απέφυγε τον προσωπικό του αντίπαλο, σούταρε από μακρινή απόσταση, με την μπάλα να καταλήγει δίπλα από τα δοκάρια του Κότνικ.

• 15’

Νέα ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ, με τον Πέδρο Ενρίκε να μην μπορεί να σπρώξει την μπάλα στο βάθος της εστίας του Κότνικ, αφού η προβολή του Βραζιλιάνου μεσοεπιθετικού, πέρασε ελάχιστα άουτ.

• 27’

Έντονες διαμαρτυρίες από τους παίκτες του ΠΑΟΚ, αφού ο Κρέσπο ανατράπηκε μέσα στην περιοχή από τον Σταυρόπουλο, με τον διαιτητή της αναμέτρησης να συνεχίζει κανονικά το παιχνίδι.

• 32’

ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ! Ο Ντιέγκο Μπίσεσβαρ εκμεταλλευόμενος τις κόντρες στην άμυνα του Πανιωνίου, με δυνατό σουτ στέλνει την μπάλα στο βάθος της εστίας του Κότνικ.

• 34’

ΓΚΟΛ για τον Πανιώνιο! Άμεση η απάντηση των «κυανέρυθρων» με τον Ντουρμισάι να φέρνει την αναμέτρηση στα ίσα με σουτ μέσα από την περιοχή του ΠΑΟΚ.

• 45’

Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ, με τον Ντιέγκο Μπίσεσβαρ να εκτελεί κόρνερ, τον Εβγέν Σάκχοφ να πιάνει την κεφαλιά, στέλνοντας την μπάλα δίπλα από τα δοκάρια της εστίας του Πανιωνίου.

• 47’

Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ, με τον Δημήτρη Λημνιό να κάνει τρομερή κούρσα από τα δεξιά, να στρώνει την μπάλα στον Μπίσεσβαρ, όμως το σουτ του Ολλανδού κόντραρε στους αμυνόμενους καταλήγοντας κόρνερ.

• 53’

Ακόμη μια ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ, με τον Σφιντέρσκι να γίνεται αποδέκτης της μπάλας μέσα στην περιοχή του Πανιωνίου, όμως το σουτ του κόντραρε με αποτέλεσμα να δοθεί κόρνερ.

• 62’

Τρομερή επέμβαση του Κότνικ, με τον Πέδρο Ενρίκε να σουτάρει από πλάγια θέση δεξιά, όμως ο πορτιέρε του Πανιωνίου, είπε «όχι» στον μεσοεπιθετικό του Δικεφάλου.

• 73’

Απίθανη διπλή ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ, με τον Σάκχοφ αρχικά και τον Σφιντέρσκι στη συνέχεια, να μην μπορούν να σπρώξουν την μπάλα στα δίχτυα του Πανιωνίου.

• 79’

Τεράστια ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ, με τον Τσούμπα Άκπομ να πιάνει την κεφαλιά σημαδεύοντας την γωνία της εστίας του Κότνικ, όμως η μπάλα κατέληξε εκατοστά δίπλα από τα δοκάρια.

• 83’

ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ! Ο Κάρολ Σφιντέρσκι δίνει την λύση στον ΠΑΟΚ, αφού με κεφαλιά μέσα από την μικρή περιοχή στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για να διαμορφώσει το 2-1 υπέρ του Δικεφάλου.

• 94’

ΓΚΟΛ για τον Πανιώνιο! Ο Ουμάρ Καμαρά βγαίνει στην αντεπίθεση, πλασάρει τον Πασχαλάκη και δίνει σκορ πρόκρισης στον Πανιώνιο, ισοφαρίζοντας σε 2-2.

• 109’

Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ, με τον Κάρολ Σφιντέρσκι να πιάνει το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, στέλνοντας την μπάλα ψηλά πάνω από τα δοκάρια του Κότνικ.

• 112’

Απίθανη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ, με τον Λέο Μάτος να πιάνει την κεφαλιά και την μπάλα να καταλήγει στην συμβολή των δοκών του Κότνικ.

• 114’

ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ! O Tσούμπα Άκπομ εκμεταλλεύεται τις... καραμπόλες στην άμυνα του Πανιωνίου και με κοντινή προβολή στέλνει την μπάλα στο βάθος της εστίας του Πανιωνίου, βάζοντας «φωτιά» στην αναμέτρηση.

• 119’

ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ! Ο Αντελίνο Βιεϊρίνια εκτελεί εύστοχα το πέναλτι που κέρδισε ο ΠΑΟΚ και δίνει σκορ πρόκρισης στον Δικέφαλο!

• 1

Δεδομένου πως οι δύο ομάδες «κουβαλούσαν» ένα ιδιαίτερα εύθραυστο σκορ (2-1) από το πρώτο παιχνίδι, ο μη καταλογισμός πέναλτι στο 27ο λεπτό της αναμέτρησης διατάραξε τις λεπτές ισορροπίες και «φούντωσε» ακόμη περισσότερο την ένταση που χαρακτήριζε από την αρχή το ματς, με τον Σκουλά να χάνει την διαχείριση του παιχνιδιού. Αρνητικός πρωταγωνιστής καθ΄όλη την διάρκεια του ματς!

• 2

Οι κινήσεις της σκακιέρας. Στο β΄ημίχρονο και με το δείκτη του σκορ στο 1-1, αποτέλεσμα που έδινε την πρόκριση στον Πανιώνιο, οι πινελιές από τον πάγκο ήταν κάτι παραπάνω από απαραίτητες. Ο Ραζβάν Λουτσέσκου προχώρησε σε ένα 4-4-2 με Άκπομ και Σφιντέρσκι στην κορυφή της επίθεσης, με τον Άκη Μάντζιο να απαντάει με ένα 3-4-3, θέλοντας να κρατήσει το σκορ πρόκρισης και να αναχαιτίσει κάθε απειλητική διάθεση των γηπεδούχων. Κερασάκι στην τούρτα; Η είσοδος του Μάτος στα δεξιά και η μεταφορά του Πορτογάλου ως αριστερό εξτρέμ, μπροστά από τον Γιαννούλη.

• 3

Στο ποδόσφαιρο δεν παίζουν μπάλα τα νούμερα. Ο ΠΑΟΚ κατέρριψε κάθε λογική σε κόρνερ, κατοχή, τελικές προσπάθειες έναντι του Πανιωνίου, οδήγησε το ματς στην παράταση αλλά οι «κυανέρυθροι» κυνικοί και αποτελεσματικοί, εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο κάθε ευκαιρία για να κάνουν τον Δικέφαλο να... τρέξει μέχρι τέλους. Τελικά όμως ανταμείφθηκε η επιμονή και το πάθος των γηπεδούχων μέχρι τέλους.

Ο Ραζβάν Λουτσέσκου αποφάσισε ν' ακολουθήσει τις επιταγές των καιρών, δε... διανοήθηκε να βγάλει το σκουφί κι αυτό γι' ακόμα μία φορά το «θαύμα» του, χαρίζοντας την πρόκριση στον ΠΑΟΚ!

20
Αντελίνο Βιεϊρίνια
Ξεκίνησε το παιχνίδι ως δεξιός μπακ και το τελείωσε ως αριστερός εξτρέμ. Εβαλε το «χρυσό» γκολ της πρόκρισης και υπήρχαν στιγμές του αγώνα που έμοιαζε να είναι παντού. Είναι ο ηγέτης του ΠΑΟΚ και το απέδειξε και σήμερα.

77
Γιώργος Μανθάτης
Ηταν ο αρνητικός πρωταγωνιστής του Πανιωνίου. Το απλωμένο χέρι του και το πέναλτι που κέρδισε ο ΠΑΟΚ στο 118' ήταν η αιτία του αποκλεισμού για την ομάδα του. Γενικώς μετά την αλλαγή συστήματος από τον Ακη Μάντζιου και την μετατόπισή του στην δεξιά πλευρά τα βρήκε... σκούρα με Βιεϊρίνια και Γιαννούλη.

9
Κάρολ Σφιντέρσκι
Με δικό του γκολ έστειλε το παιχνίδι στην παράταση. Ο Πολωνός επιθετικός βρήκε και πάλι τον δρόμο προς τα δίχτυα, πέτυχε το 4ο συνολικά γκολ του με τον ΠΑΟΚ και κατά διαστήματα είχε πολύ καλή απόδοση.

Ο Σκουλάς τα έκανε μαντάρα στο γήπεδο της Τούμπας και ήταν ο αρνητικός πρωταγωνιστής της αναμέτρησης του Κυπέλλου. Πήρε λανθασμένες αποφάσεις για εξόφλθαλμες φάσεις, όπως το «γκρέμισμα» του Κρέσπο στο 27' και ο μη καταλογισμός πέναλτι και αποβολής του Σταυρόπουλου. Κράτησε όρθιο τον Πανιώνιο στη «μάχη» της πρόκρισης, με τους φιλοξενούμενους να μένουν με την σειρά τους με παράπονα από τη συγκεκριμένη διαιτησία καθώς δεν περίμεναν ότι θα καταλογιστεί πέναλτι στο 118΄.