Στάδιο Νέας Σμύρνης
Πανιώνιος
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ
1 1

Ο ΠΑΟΚ μπορεί να μην έθελξε με την απόδοσή του, όμως κατάφερε να φύγει με σκορ... πρόκρισης από τη Ν. Σμύρνη, αφού το γκολ που πέτυχε ο Δημήτρης Πέλκας (15'), του δίνει το πάνω χέρι στη "μάχη" της τετράδας.

Ο Πανιώνιος, βρήκε απάντηση στο γκολ του Ελληνα μεσοεπιθετικού και με γκολ του Μασούρα (34'), κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσια πριν το ημίχρονο. Στο δεύτερο ημίχρονο, οι δύο ομάδες, δεν απέδωσαν τα αναμενόμενά και πλέον τα πάντα θα κριθούν στη ρεβάνς της Τούμπας.

Γκολάρες από Πέλκα, Μασούρα

Ο ΠΑΟΚ στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα ήταν καλύτερος, είχε την κατοχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων, ευτύχησε να προηγηθεί νωρίς στο σκορ με τον Πέλκα (15'), είχε και δοκάρι τρία λεπτά αργότερα με τον ίδιο παίκτη, ωστόσο το σκορ στην ανάπαυλα του ημίχρονο ήταν στο 1-1, με τους γηπεδούχους να εκμεταλλεύονται τη μοναδική ευκαιρία που δημιούργησαν στο παιχνίδι.

Ο Ιγκόρ Τούντορ επέλεξε ένα πιο ορθολογικό σύστημα για την ομάδα του (4-2-3-1) με τον ΠΑΟΚ να "χτυπάει" στην πρώτη φάση που δημιούργησε στο παιχνίδι με τον Δημήτρη Πέλκα να πετυχαίνει ένα πολύ όμορφο γκολ, με τη βοήθεια ωστόσο και της πλάτης του Ρισβάνη, αφού η μπάλα βρήκε στην πλάτη του αμυντικού του Πανιωνίου, πήρε περίεργη τροχιά και κατέληξε στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Διούδη.

Το γκολ αυτό έδωσε ώθηση στην ομάδα του Δικεφάλου, που είχε τη μεγάλη ευκαιρία να "καθαρίσει" νωρίς το παιχνίδι, όμως ο ίδιος παίκτης (Πέλκας) τρία λεπτά αργότερα, σχεδόν εξ' επαφής, έστειλε τη μπάλα με το κεφάλι στο δοκάρι της εστίας του Διούδη.

Ο Πανιώνιος που δεν μπορούσε να βρει ηρεμία και χώρους στο παιχνίδι του, δημιούργησε την πρώτη του τελική στο παιχνίδι στο 23' με το σουτ του Σιώπη να περνάει ψηλά άουτ. Παρόλα αυτά, οι παίκτες του Μαρίνου Ουζουνίδη, κατάφεραν από εκείνο το σημείο και έπειτα να ισορροπήσουν το παιχνίδι, με τον ΠΑΟΚ να χάνει μέτρα στο γήπεδο και τον Πανιώνιο να ισοφαρίζει στο 34' με ένα καταπληκτικό γκολ που προήλθε από τηλεκατευθυνόμενη... σέντρα του Οικονόμου και κεφαλιά ψαράκι του Μασούρα.

Κακό παιχνίδι, με σωρεία λαθών

Αυτή ουσιαστικά ήταν και η τελευταία αξιόλογη φάση όχι μόνο στο πρώτο ημίχρονο, αλλά και στο παιχνίδι. Και αυτό διότι αμφότερες οι ομάδες εμφανίστηκαν πολύ κακές και ασύνδετες στο δεύτερο ημίχρονο. τα λάθη και ο εκνευρισμός, είχαν κυρίαρχο ρόλο στο παιχνίδι με αποτέλεσμα καμία από τις δύο ομάδες να μην μπορεί να βρει ρυθμό και να βάλει δύσκολα στον αντίπαλό της. Η μoναδική αξιόλογη αναφοράς στιγμή σε ολόκληρο το δεύτερο ημίχρονο, ήταν μία προσπάθεια του Ζάιρο, στο 66' με το σουτ του Βραζιλιάνου να περνάει άουτ, με τον Κλάους που έκανε την προβολή να μην προλαβαίνει τη μπάλα.

Το δεύτερο ημίχρονο κύλησε στο ίδιο αργό τέμπο, με το 1-1 να αφήνει ανοικτούς λογαριασμούς σε ό,τι αφορά την πρόκριση στα ημιτελικά του κυπέλλου Ελλάδος.

Πανιώνιος (Μαρίνος Ουζουνίδης): Διούδης, Οικονόμου, Βλάχος, Ρισβάνης, Χατζηισαϊας, Κόρμπος, Σιώπης, Μπαργκάν (69' Τζανδάρης), Μασούρας (80' Χαλκιαδάκης), Μπακασέτας, Ανσαριφάρντ (58' Καραμάνος).

ΠΑΟΚ (Ιγκόρ Τούντορ): Βελλίδης, Σκόνδρας, Κόστα, Τζαβέλλας, Κοροβέσης, Τζιόλης, Τσίμιροτ, Πέλκας (90' Σάμπο), Ροντρίγκεζ (83' Μυστακίδης), Μακ (56' Ζάιρο), Αθανασιάδης.

Διαιτητής: Βοσκάκης (Ρεθύμνου)

GREXIT: Ο Ρόμπερτ Μακ. Ο Σλοβάκος ήταν «σκιά» του καλού του εαυτού. Δεν βοήθησε καθόλου από την ομάδα του, με τον Τούντορ να τον δοκιμάζει και στα δύο άκρα της μεσοεπιθετικής γραμμής.

EURO GROUP: Οι σκόρερ των δύο ομάδων. Πέλκας και Μασούρας, εκτός από δύο έξοχα γκολ, ήταν και από τους διακριθέντες για τις ομάδες τους, με τον μεσοεπιθετικό του ΠΑΟΚ να έχει κι άλλη ευκαιρία για να σκοράρει, όμως η κεφαλιά του χτύπησε… δοκάρι.

CAPITAL CONTROL: Καλή η διαιτησία του Βοσκάκη. Ο ρέφερι από το Ρέθυμνο, δεν επηρέασε το παιχνίδι με εξαίρεση κάποια μαρκαρίσματα που άφησε, ενώ φρόντισε να τιμωρήσει με την κίτρινη κάρτα αρκετούς από τους παίκτες των δύο ομάδων.

ΑΤΜ: Το τελικό 1-1 με βάση την εξέλιξη του αγώνα, αφήνει ικανοποιημένες και τις δύο ομάδες. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε νωρίς, είχε μία ακόμα ευκαιρία με το δοκάρι του Πέλκα, όμως στη συνέχεια δεν προβλημάτισε τον Πανιώνιο, που ευτύχησε να μείνει ζωντανός στη «μάχη» της πρόκρισης χάρη στο γκολ του Μασούρα.

PLAN B: Ο Μαρίνος Ουζουνίδης, έδωσε φανέλα βασικού στον Μπαργκάν, ενώ προτίμησε τον Ανσαριφάρντ στην επίθεση αντί του Καραμάνου.

Ο Ιγκόρ Τούντορ, άφησε το 4-3-3 του ΟΑΚΑ και δοκίμασε και πάλι το 4-2-3-1, με τον Κλάους στην κορυφή της επίθεσης και τον Σκόνδρα, αντί του Μυστακίδη στο δεξί άκρο της άμυνας.