Γήπεδο «Απόστολος Νικολαΐδης» / OTE Sports 3 HD
0 1
ΠΑΣ Γιάννινα
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ

Σε ένα από τα χειρότερα ματς της φετινής σεζόν ο Παναθηναϊκός έβγαλε με ζόρια την υποχρέωση και σφράγισε με καρδιοχτύπι στις καθυστερήσεις το εισιτήριο της πρόκρισης στην επόμενη φάση του Κυπέλλου, γνωρίζοντας την ήττα 0-1 στην άδεια Λεωφόρο απέναντι στον ΠΑΣ Γιάννινα με το γκολ του Φερφελή στο 93'. Οι Πράσινοι λίγο έλειψε να πάθουν μάλιστα από το πουθενά και χουνέρι, όταν ένα λεπτό αργότερα όταν ο Σκόνδρας έστειλε με κεφαλιά τη μπάλα άουτ.

Οι πολλές αλλαγές επηρέασαν την εικόνα του Παναθηναϊκού καθώς μόνο ο Κάρλος Ζέκα ανταποκρίθηκε και εμφανίστηκε (κόντρα στο πνεύμα του αγώνα) σεληνιασμένος, πατώντας κάθε σπιθαμή του γηπέδου και κυριαρχώντας σε όλους τους τομείς στο ρόλο του αμυντικού μέσου που του έδωσε και πάλι ο Αντρέα Στραματσόνι.

Στα πρώτα λεπτά του αγώνα ο ΠΑΣ έδειξε διάθεση να παίξει ανοιχτό ποδόσφαιρο, προφανώς εξαιτίας και του σκορ του πρώτου αγώνα, με τον Παναθηναϊκό να κλείνει τους χώρους αλλά να δυσκολεύεται να επιβάλλει το ρυθμό του.

Συνολικά στο πρώτο ημίχρονο οι φάσεις ήταν λιγοστές μπροστά στις δύο εστίες και τα λάθη στις προσπάθειες συνεργασίας των ποδοσφαιριστών σε αμφότερες τις ομάδες κυριάρχησαν. Ο Παναθηναϊκός στο 10' με τον Καλτσά, μετά από πλάγιο του Νάνο, βγήκε τετ α τετ με τον Βελλίδη αλλά πλάσαρε άουτ, ενώ στο 12' ύστερα από έξοχη ενέργεια και σέντρα του Βέμερ, ο Κλωναρίδης δεν βρήκε σωστά στη μπάλα στην κεφαλιά που επιχείρησε. Στο 14' ο ΠΑΣ απείλησε τον Παναθηναϊκό μετά από κόρνερ του Ιλιτς και αδύναμη κεφαλιά του αμαρκάριστου Μιχάηλ, ενώ στο 37' ο Μπεργκ βρήκε τον Καλτσά η σέντρα σουτ του οποίου μέσα από την περιοχή δεν βρήκε κανέναν. Η τελευταία καλή στιγμή του πρώτου ημιχρόνου ανήκε επίσης στο Τριφύλλι με τον Μπεργκ (41') να βγάζει τον Αμπεϊντ τετ α τετ με τον Βελλίδη αλλά ο Αλγερινός καθυστέρησε να σουτάρει και ο Ακόστα τον έκοψε με σωτήρια προβολή.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός ανέβασε τις γραμμές του και προσπάθησε να πιέσει ψηλότερα, έχοντας στο 51' μία καλή στιγμή με τον Βέμερ να στρώνει ιδανικά στον Αμπεϊντ που σούταρε αλλά ο Βελλίδης απέκρουσε με το αριστερό πόδι. Στο 63' ο Μπεργκ συνδυάστηκε ωραία με τον Καλτσά αλλά το σουτ που επιχείρησε βρήκε πάνω στον Μιχαήλ, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Ζέκα από. καραμπόλα βγήκε σε πλεονεκτική θέση από πλάγια δεξιά και σούταρε, όμως ο Βελλίδης έδιωξε σε κόρνερ.

Στο 79' από φάουλ του Καλτσά ο Κουτρουμπής με κεφαλιά-πάσα βρήκε τον Μπεργκ που όμως σούταρε άουτ. Στο 88' ο Μπουμάλ έδωσε ωραία στον Καλτσά που σούταρε άουτ. Στο 93' ο Φεφερλής με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 0-1 ενώ ο Σκόνδρας στο 94' είχε κεφαλιά που πέρασε άουτ.

Το γκολ του αγώνα

Παναθηναϊκός (Αντρέα Στραματσόνι): Κοτσόλης -Βέμερ, Ταυλαρίδης, Κουτρουμπής, Νάνο- Ζέκα, Λαγός, Αμπεϊντ (69' Λαγός)- Καλτσάς, Μπεγκ (80' Μπουμάλ), Κλωναρίδης (69' Πέτριτς).

ΠΑΣ Γιάννινα (Γιάννης Πετράκης):Βελλίδης- Σκόνδρας, Τζημόπουλος, Μιχαήλ (75' Φερφελής)- Καρανίκας, Τσουκαλάς, Κοζορώνης, Ηλιάδης (52' Γιάκος), Ακόστα- Ιλιτς (60' Νικολιάς), Μανιάς.

Διαιτητής: Δ. Καραντώνης (Ημαθίας).

ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ: Ο Παναθηναϊκός δεν είχε τη συγκέντρωση των προηγούμενων αγώνων του και γνώρισε μία ήττα που δεν του στοίχησε ουσιαστικά αλλά σίγουρα τσαλάκωσε την καλή εικόνα που είχε δημιουργήσει τον τελευταίο καιρό. Ο ΠΑΣ Γιάννινα έπαιξε στα όρια του κυνήγησε όσες ελπίδες του αναλογούσαν και αποκλείστηκε με το κεφάλι ψηλά.

GREXIT: Ο Βίκτορ Κλωναρίδης δεν εμφανίστηκε σε καμία περίπτωση στα στάνταρ απόδοσης που μας έχει συνηθίσει, όντας άφαντος στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς και με αρκετές λάθος επιλογές.

CAPITAL CONTROL: Ο διαιτητής Καραντώνης από την Ημαθία είχε αρκετές λανθασμένες υποδείξεις στη διάρκεια του ματς, κυρίως εις βάρος του Παναθηναϊκού, δίχως ωστόσο να επηρεάσει την έκβαση του αγώνα. Με λίγα λάθη οι βοηθοί του Καραγκιζόπουλος και Παρασίου.

ATM: Το χτίσιμο της σωστής νοοτροπίας χρειάζεται ακόμα μπόλικη δουλειά από τον Στραματσόνι για να φτάσει στα επίπεδα που απαιτεί η βαριά φανέλα του Παναθηναϊκού. Οι πολλές αλλαγές δεν αποτελούν δικαιολογία για κανένα.

PLAN B: Ο Αντρέα Στραματσόνι επέλεξε όπως αναμενόταν ως σχηματισμό του Παναθηναϊκού το 4-3-3, πραγματοποιώντας πολλές αλλαγές στα πρόσωπα (επτά, σε σχέση με το ματς πρωταθλήματος στη Μυτιλήνη) στο πλαίσιο του ροτέισον.

Ο Κοτσόλης ήταν ο τερματοφύλακας, ο Βέμερ δεξιός μπακ, οι Κουτρουμπής και Ταυλαρίδης οι στόπερ, ο Νάνο αριστερός μπακ, οι Ζέκα, Αμπεϊντ και Λουντ στο τρίγωνο του άξονα της μεσαίας γραμμής και οι Καλτσάς (δεξιά, Κλωναρίδης (αριστερά) και Μπεργκ (κορυφή) η επιθετική τριπλέτα. Από το 69' όταν πέρασαν στο ματς οι Λαγός και Πέτριτς, το σύστημα έγινε 4-2-3-1 με Ζέκα-Λαγό αμυντικούς μέσους, τον Λουντ μπροστά τους, δεξιά τον Πέτριτς, αριστερά τον Καλτσά και στην κορυφή τον Μπεργκ. Από το 80', με την είσοδο του Μπουμάλ αντί του Σουηδου, ο Πέτριτς μετατοπίστηκε στην κορυφή.

Ο Γιάννης Πετράκης από την πλευρά του επέλεξε ως σύστημα το 3-5-2, με τον Βελλίδη κάτω απ' τα δοκάρια, τους Σκόνδρα, Τζημόπουλο και Μιχαήλ στόπερ, τον Καρανίκα δεξί μπακ χαφ και τον Ακόστα αριστερό, τους Τσουκαλά, Ηλιάδη και Κοζορώνη κεντρικούς μέσους και τους Ιλιτς και Μανιά επιθετικό δίδυμο.

ΕURO GROUP: Ο Κάρλος Ζέκα ήταν μακράν του δεύτερου ο κορυφαίος παίκτης του σημερινού αγώνα. Ο Πορτογάλος ήταν παντού και με εξαίρεση το τελευταίο δεκάλεπτο που έδειχνε να ξεμένει από δυνάμεις ανταποκρίθηκε απόλυτα.