Με διάθεση... Περέιρα

Ένα μεγάλο κόλλημα έχει ο Βίτορ Περέιρα. Δεν τον νοιάζει τόσο αν ο παίκτης του δεν κάνει καλό σουτ, δεν δει τη σωστή πάσα ή αν δοκιμάσει κάτι εξεζητημένο. Χαλάρωση και ραθυμία δεν θέλει να βλέπει και από την πρώτη του μέρα στου Ρέντη έχει φροντίσει να περάσει το μήνυμα αυτό στους ποδοσφαιριστές του. Ανεξαρτήτως αντιπάλου, διοργάνωσης, συνθηκών και κινήτρου, ο Πορτογάλος θέλει να βλέπει τους παίκτες τους να παίζουν στα... κόκκινα. Αν κάποιος ανατρέξει στα παιχνίδια των «ερυθρολεύκων» επί των ημερών του Πορτογάλου, θα δει ακριβώς αυτό: δεν υπάρχει το παραμικρό δείγμα χαλάρωσης και για αυτό οι πρωταθλητές πετυχαίνουν αρκετά γκολ, ενώ δεν δέχονται κανένα πλην του ενός στο 1-3 επί της Ξάνθης στα Πηγάδια.Προειδοποιητικές βολές

Από το πρώτο κιόλας λεπτό οι «ερυθρόλευκοι» προειδοποίησαν την άμυνα του Τυρνάβου για το τι θα ακολουθούσε στο υπόλοιπο ματς. Στο 1' ο Μάλτζαρης «έβγαλε» το κοντινό σουτ του Ντουρμάζ ενώ στο επόμενο λεπτό ο Διαμαντάκος σούταρε ψηλά άουτ ενώ θα μπορούσε να πασάρει στον Φορτούνη. Ο Ολυμπιακός μπήκε στον αγωνιστικό χώρο με ασφυκτικό πρέσινγκ σε όλο το γήπεδο, γρήγορες εναλλαγές της μπάλας και πολύ παιχνίδι από τις πτέρυγες. Στο 6' ο Φορτούνης τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Μάλτζαρη με εξαιρετική απευθείας εκτέλεση φάουλ, ενώ στο 7' ο Διαμαντάκος δεν μπόρεσε να πλασάρει από τη μικρή περιοχή στο γύρισμα του Μπενίτες. Έναρξη... εργασιών

Πριν τελικά συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο, οι πρωταθλητές άνοιξαν το σκορ. Ο Φορτούνης εκτέλεσε πλασαριστά κόρνερ από αριστερά για τον Ντουρμάζ, ο Σουηδός σέντραρε και ο Μιλιβόγεβιτς σκόραρε με δυνατή κεφαλιά, ανοίγοντας τον λογαριασμό του Ολυμπιακού σε αυτό το ματς.

Δεν πρόλαβαν να περάσουν δυο λεπτά και στο 11', ξανά από κόρνερ, ο Φορτούνης βγάζει τη σέντρα, ο Βούρος πιάνει την πρώτη κεφαλιά στο πίσω δοκάρι και ο Διαμαντάκος από κοντά με το κεφάλι πετυχαίνει το 2-0 «τελειώνοντας» το ματς πριν καλά καλά αρχίσει.Στο ίδιο τέμπο

Ο Μάλτζαρης απέκρουσε δύσκολα στο 15' το μακρινό σουτ του Μαζουακού, όμως δεν κατάφερε να κάνει το ίδιο και στο 17'. Μετά από προσπάθεια του Μπενίτες, η μπάλα πήρε ύψος, ο Ντουρμάζ την κατέβασε ωραία, στρώνοντάς τη για τον Μπουχαλάκη, ο οποίος την έστειλε στην αριστερή γωνία του Μάλτζαρη με ένα «ξερό» σουτ για το 3-0.

Στη συνέχεια, μόνο διάθεση για να σταματήσουν δεν έδειξαν οι παίκτες του Ολυμπιακού, όπως άλλωστε είναι και η φιλοσοφία του Περέιρα. Τρικυμία στην άμυνα του Τυρνάβου που δεν μπορούσε να φέρει την παραμικρή αντίσταση. Στο 25' νέα εξαιρετική σέντρα από τον Ντουρμάζ έφερε το 4-0 ξανά με καρφωτή κεφαλιά του Μιλιβόγεβιτς, ενώ έξι λεπτά μετά ο Μπενίτες νικήθηκε στο τετ-α-τετ από τον Μάλτζαρη. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν μετά το μισάωρο να αλλάξουν 2-3 μπαλιές και να αποφορτίσουν την άμυνά τους, όμως τα λάθη ερχόντουσαν αμέσως, απόρροια της πίεσης των γηπεδούχων. Η κατοχή μπάλας ήταν συντριπτική για τον Ολυμπιακό.Η αλήθεια των αριθμών

Ήταν σαφές πλέον ότι το ματς δεν θα άντεχε σε ιδιαίτερη κριτική και ανάλυση. Ο Ολυμπιακός στο πρώτο ημίχρονο πέτυχε 4 γκολ έχασε τουλάχιστον άλλες τόσες κλασικές ευκαιρίες, κέρδισε 11 κόρνερ δοκιμάζοντας αρκετές κομπίνες (τα τρία γκολ ξεκίνησαν από κόρνερ), με κατοχή μπάλας 62-38 και τελικές προσπάθειες 13(10)-3(0) υπέρ του.Χαλαρό ξεκίνημα, «έκρηξη» Ντουρμάζ

Τα πρώτα δέκα λεπτά κύλησαν ήρεμα στο Καραϊσκάκη, με τον Ολυμπιακό να κυκλοφορεί τη μπάλα σε χαλαρούς ρυθμούς. Στο 54' ένα σουτ του Μπενίτες μέσα από την περιοχή κατέληξη λίγο άουτ και ένα λεπτό μετά ήρθε το πρώτο γκολ του Ντουρμάζ, μετά τις δύο ασίστ που είχε ήδη δώσει. Ο Ολυμπιακός κέρδισε φάουλ αριστερά και έξω από την περιοχή, ο Σουηδός το εκτέλεσε αριστοτεχνικά και η μπάλα, αφού πρώτα βρήκε ελάχιστα στο τείχος, κατέληξε στο «Γ» του έτερου τερματοφύλακα του Τυρνάβου, Ντάλλα, ο οποίος είχε περάσει σαν αλλαγή στο δεύτερο ημίχρονο.

Δύο λεπτά μετά, νέο φάουλ, σε πιο κεντρική θέση αυτή τη φορά, με τον Ντουρμάζ να στέλνει τη μπάλα στην άλλη γωνία του Ντάλλα, την κλειστή, με τον νεαρό γκολκίπερ να κάνει κίνηση προς την άλλη για να τη μαζέψει και πάλι από τα δίχτυα του. Ντεμπούτο Χάρα

Μετά από τις αλλαγές που έγιναν και με το σκορ ήδη να έχει ξεφύγει, οι δύο ομάδες μάλλον περίμεναν το τελικό σφύριγμα στο επόμενο 20 λεπτό. Ο Φράνκο Χάρα είχε ήδη περάσει σαν αλλαγή από το 45' όμως πέρα από 1-2 προσπάθειες και αρκετή διάθεση για να πιέσει την αντίπαλη άμυνα, φάνηκε πως ακόμη δεν είναι 100% έτοιμος. Ενώ άπαντες περίμεναν το τελικό σφύριγμα του  Κομίνη, ο Ντουρμάζ έδειξε να έχει διαφορετική άποψη! Στο 82' πέτυχε το χατ τρικ μετά από εξαιρετική ατομική προσπάθεια, δύο ντρίπλες εντός περιοχής και δυνατό σουτ στην αριστερή γωνία του Ντάλλα. Απολογισμός που χαροποιεί τον Περέιρα

Όμως, δυστυχώς για τη θεσσαλική ομάδα, ούτε αυτό θα ήταν το τελικό σκορ. Τρία λεπτά μετά, στο 85' ο Σαλίνο έκανε την ντρίπλα μέσα στην περιοχή, ανατράπηκε, ο Κομίνης έδειξε σωστά τη λευκή βούλα, με τον Φουστέρ να διαμορφώνει το τελικό 8-0. Το στατιστικό των τελικών προσπαθειών 22(17)-3(0) υπέρ του Ολυμπιακού, λέει όλη την αλήθεια του αγώνα, με τον Τύρναβο να ευχαριστεί την τύχη του που δεν έφυγε με διψήφιο σκορ από το Καραϊσκάκη. Σε κάθε περίπτωση, ο Ολυμπιακός πήρε την πρόκριση στους «8» του Κυπέλλου με καλή εμφάνιση, ασχέτως δυναμικότητας αντιπάλου, πολλά γκολ που αποζημίωσαν τους λίγους φιλάθλους που βρέθηκαν στο γήπεδο και κυρίως έπαιξε για ακόμη μια φορά το ποδόσφαιρο που θέλει να βλέπει ο Περέιρα. Ασφυκτικό πρέσινγκ, πολλές και γρήγορες πάσες, παιχνίδι από τα πλάγια, σφιχτή άμυνα και καλές «κομπίνες» στις στημένες μπάλες. Πορτογαλική σχολή...Τα highlights του αγώνα:

Ο MVP: Τζίμι Ντουρμάζ. Τρία εξαιρετικά γκολ, δύο ασίστ, πολλές καλές μπαλιές και ασταμάτητο τρέξιμο. Χαμηλής δυναμικότητας ο αντίπαλος μεν, απίθανη η εμφάνισή του δε.Ο Σκληρός: Δημήτρης Μπουχαλάκης. Ο Τύρναβος πέρασε τη σέντρα μετρημένες λιγότερες από δέκα φορές, οπότε δεν μπορεί να ειπωθεί κάτι πολύ συγκεκριμένο για το αμυντικό κομμάτι. Ωστόσο, όταν χρειάστηκε, είτε ως στόπερ, είτε ως κεντρικός αμυντικός, καθάρισε τις φάσεις που του αναλογούσαν, μπαίνοντας με δύναμη και τσαμπουκά στις φάσεις ως συνήθως. Πέτυχε και ένα πανέμορφο γκολ.Ο Αόρατος: Μπάλας Μέγιερι. Επιτρέψτε μας τον... χαβαλέ, γιατί θα είναι κρίμα να κρίνουμε τους αμυντικούς του Τυρνάβου σε ένα ματς στο Καραϊσκάκη που όλα πάνε ανάποδα από το πρώτο λεπτό. Ο Ούγγρος γκολκίπερ έκανε μια απλή εμφάνιση στο φύλλο αγώνα και σίγουρα είχε 90 ξεκούραστα λεπτά στη διάθεσή του για να... φιλοσοφήσει.Ο Πεσμένος: Αρτούρ Μαζουακού. Επαναλαμβάνουμε: ο Περέιρα δεν θέλει να βλέπει το παραμικρό ίχνος χαλαρότητας. Ο Γάλλος μπακ σε 1-2 περιπτώσεις έδειξε να μην αγωνίζεται στο 100% και στο 45' έγινε αλλαγή από τον Πορτογάλο.Η Γκέλα: Το απλωμένο πόδι και το πέναλτι στον Σαλίνο στο 8-0. Δεν υπήρχε ο παραμικρός λόγος για μαρκάρισμα στο 85' αφού το 7-0 μάλλον θα έπρεπε να είναι ήδη... αρκετό για τον Τύρναβο. Η Στιγμή: Η φάση του 11' για το 2-0 του Διαμαντάκου. Με το δεύτερο γκολ νωρίς νωρίς στην πλάτη, ο Τύρναβος τα παράτησε και το πλήρωσε με άλλα έξι γκολ.Η Διαιτησία: Ελάχιστες φορές έβαλε τη σφυρίχτρα στο στόμα ο Γιώργος Κομίνης. Η εξέλιξη του ματς και η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων βοήθησαν το διαιτητικό τρίο να περάσει ένα ήσυχο απόγευμα στο Καραϊσκάκη. Σωστό το πέναλτι που καταλογίστηκε σε ανατροπή του Σαλίνο για το 8-0.Οι Στρατηγοί: Το 4-4-2 ήταν η επιλογή του Βίτορ Περέιρα για το ματς αυτό. Ο Μέγιερι ξεκίνησε κάτω από τα δοκάρια, δεξί μπακ ήταν ο Σαλίνο και αριστερό ο Μαζουακού, με τους Βούρο και Γιαννούλη στο κέντρο της άμυνας. Οι δύο κεντρικοί χαφ ήταν οι Μπουχαλάκης και Μιλιβόγεβιτς, δεξιά στη μεσαία γραμμή ο Φορτούνης, αριστερά ο Ντουρμάζ, με τους Διαμαντάκο και Μπενίτες στην επίθεση.

Από την πλευρά του, ο Απόστολος Χαραλαμπίδης επέλεξε σχήμα 4-2-3-1 και τους Μάλτζαρη κάτω από τα δοκάρια, αριστερό μπακ τον Στεργιανό, δεξί τον Σιάτρα και στόπερ τους Κισκαμπάνη και Σουλιώτη. Αμυντικά χαφ ήταν οι Καραμανλής και Ιβανίδης και επιτελικός ο Εμμαννυήλ. Δεξί εξτρέμ ξεκίνησε ο Χαλούλος, αριστερό ο Γεωργίου και στην κορυφή της επίθεσης ο Αλεξίου. Η Εξέδρα: Λίγος κόσμος στο γήπεδο, όχι πάνω από πέντε χιλιάδες. Όσοι βρέθηκαν στο «Καραϊσκάκη» αποζημιώθηκαν με καλό θέαμα από τον Ολυμπιακό. Οι λιγοστοί φίλοι του Τυρνάβου που κατέβηκαν μέχρι τον Πειραιά θα έχουν να θυμούνται μονάχα την πρώτη εμπειρία ενός αγώνα στο φαληρικό γήπεδο για την ομάδα τους.Οι συνθέσεις των ομάδων: Ολυμπιακός (Βίτορ Περέιρα): Μέγιερι, Σαλίνο, Βούρος, Γιαννούλης

(58' Πελέ), Μαζουακού (45' Φουστέρ), Μπουχαλάκης, Μιλιβόγεβιτς,

Φορτούνης, Ντουρμάζ, Διαμαντάκος (45' Χάρα), Μπενίτες.Τύρναβος (Απόστολος Χαραλαμπίδης): Μαλτζάρης (45' Ντάλλας),

Κισκαμπάνης, Καραμανλής, Σιατράς (26' Παπασάββας), Χαλούλος, Εμμανουήλ

(62' Ότα), Γεωργίου, Αλεξίου, Σουλιώτης, Στεργιανός, Ιβανίδης.Διαιτητής: Γιώργος Κομίνης (Θεσπρωτίας)Βοηθοί: Μιχάλης Καρσιώτης (Κορινθίας), Κάλφογλου Γεώργιος (Θεσπρωτίας)Τέταρτος: Δημήτρης Στυλιάρας (Αιτωλοακαρνανίας)Δείτε το live της αναμέτρησης: