Ηρόδοτος – Απόλλων Λάρισας 0-1

Νικηφόρα ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα της Football League o Απόλλων Λάρισας, ο οποίος έφυγε από την Κρήτη και το Ηράκλειο με το τρίποντο.Σ΄ένα παιχνίδι δίχως πολλές φάσεις ο Ηρόδοτος ήταν αυτός που στο 28΄ απείλησε πρώτος την εστία του Μαντζάρη, με την εκτέλεση φάουλ του Νύκταρη να καταλήγει άουτ από την εστία του Γκέκα.

Πέρα από την φάση αυτή δεν υπήρξε κάποια άλλη καλή στιγμή στο ματς, με συνέπεια το στείρο 0-0 να διατηρηθεί ως έχει μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους,. Στην επανάληψη ο Απόλλων Λάρισας ανέβασε την απόδοση του σε σχέση με το πρώτο μέρος και στο 56΄ είχε την πρώτη καλή φάση του για το β΄ μέρος με τον Πολέτο, ωστόσο αυτή δεν κατάφερε να μετουσιωθεί σε γκολ. Αυτό το οποίο οι παίκτες του Αριάν Μπελά δεν κατάφεραν να πετύχουν σε εκείνο το χρονικό σημείο, το πέτυχαν στο 67΄ χάρη σε τέρμα του Λουκάο.

Έπειτα από την εξέλιξη αυτή η ομάδα της Φιλιππούπολης ήταν αυτή, η οποία είχε τον έλεγχο του αγώνα, χωρίς όμως να δημιουργήσει κάποια άλλη καλή στιγμή μπροστά στην εστία του συγκροτήματος της Νέας Αλικαρνασσού. Αποτέλεσμα αυτού ήταν οι Θεσσαλοί να διαχειριστούν με επιτυχία το υπέρ τους σκορ, το οποίο ήταν και το τελικό του αγώνα.

ΗΡΟΔΟΤΟΣ (Γιώργος Λυρώνης): Κασμερίδης, Τουγλής, Ανδρέου, Ζιώγας (65′ λ.τρ. Δαμιανάκης), Αργκιλέσι, Νύκτυαρης, Γκούφας, Ζαμπορόφκσι, Αμαραντίδης, Κασαπάκης, Πίντο (76′ Κλινάκης)

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ (Αριάν Μπελά): Γκέκας, Σκούπρα, Ράμος, Καρατάσιος, Λουκάο (73’ Γαρυφαλλόπουλος), Καμπέρης, Γκουντρουμπής, Αγιώτης, Μπιμάι, Κεντέζι (46′ Πολέτο), Λίταινας (78’ Κοντοθανάσης)

Απόλλων Πόντου – ΑΟΧ Κισσαμικός 1-3

Την παρουσία του στην Super League 2 της νέας σεζόν εξασφάλισε ο ΑΟΧ Κισσαμικός, ο οποίος πέρασε νικηφόρα από την Θεσσαλονίκη και την έδρα του Απόλλωνα Πόντου. Το συγκρότημα του Δημήτρη Καλαϊτζίδη μπήκε καλύτερα στο ματς από τους Κρητικούς και στο 21΄ προηγήθηκε στο σκορ με τέρμα του Κυβελίδη.

Έπειτα από το τέρμα αυτό οι Κρητικοί ανέβασαν την απόδοση τους, προκειμένου να φτάσουν στο γκολ της ισοφάρισης. Αυτό θα μπορούσε να είχε επιτευχτεί στην φάση του 33΄, το σουτ όμως του Καραγιάννη αποκρούστηκε σε κόρνερ από τον Πολίτη. Στο 40΄ η ομάδα του Αλέκου Βοσνιάδη άγγιξε και πάλι το γκολ, η εκτέλεση φάουλ όμως του Σάλιακα πέρασε λίγο άουτ από την εστία των Ποντίων. Από εκεί κι έπειτα δεν άλλαξε κάτι όσον αφορά το σκορ, το οποίο έμελλε να είναι και το τελικό για το πρώτο μέρος.

Στο β΄ μέρος οι Χανιώτες ανέβασαν την απόδοση τους και κατάφεραν να φτάσουν στην ανατροπή. Ο Κουσκουνάς στο 48΄ κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα, ενώ στο 60΄ ο Αρναρέλλης με πλασέ έκανε το 1-2. Από το σημείο εκείνο και μετά ο ΑΟΧ Κισσαμικός κυριάρχησε πλήρως στο γήπεδο και στο 83΄ κατάφερε να κλειδώσει την υπόθεση νίκη, χάρη σε τέρμα του Γκίνη, κάνοντας με τον τρόπο αυτό το 1-3 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΟΥ (Δημήτρης Καλαϊτζίδης): Πολίτης, Σουντουρά (78′ Λουφάκης), Μπρίτο, Τσουμάνης (78′ Δαλιανόπουλος), Κυβελιδης, Καλογέρης, Θεολόγου, Αμαραντίδης, Χασομέρης, Μπάμπης (73′ Καλαϊτζίδης), Βλάχος.

ΑΟΧ ΚΙΣΣΑΜΙΚΟΣ (Αλέκος Βοσνιάδης): Δασκαλάκης, Αρναούτογλου, Ζιούλης (75′ Γκίνη), Kαραγεώργης, Σαλιάκας, Τόλι, Σεληνιωτάκης, Βρεττός (86′ Κεχαγιάς), Καραγιάννης (46΄Αρναρέλλης), Κάσσος, Κουσκουνάς

Καραϊσκάκης – Τρίκαλα 1-3

Την παρουσία του στην Super League 2 κλείδωσε ο Καραϊσκάκης, παρά την εντός έδρας ήττα του από τα Τρίκαλα... Η ομάδα του Απόστολου Χαραλαμπίδη ήταν αυτή που μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και στο 24΄ έφτασε κοντά στο να ανοίξει το σκορ, το σουτ όμως του Τζιώρα αντί για τα δίχτυα του Ταϊρη σταμάτησε στο δοκάρι του τέρματος του.

Η απάντηση από την ομάδα του Δημήτρη Σίτσα ήρθε στο 39΄ με το σουτ του Τσιμίκα να καταλήγει μόλις άουτ από την εστία του Μέλκα. Από το σημείο εκείνο και μετά τόσο οι Ηπειρώτες, όσο και οι Θεσσαλοί πίεσαν ενέτειναν τις προσπάθειες τους, προκειμένου να φτάσουν στο γκολ χωρίς όμως να τα καταφέρουν με συνέπεια το στείρο 0-0 να διατηρηθεί ως έχει.. Στο β΄ ημίχρονο και πιο συγκεκριμένα στο 52΄ ο Καραϊσκάκης άνοιξε το σκορ χάρη σε εκτέλεση φάουλ του Άλεξιτς.Οι φιλοξενούμενοι μετά το γκολ που δέχτηκαν πίεσαν για να φράσουν στην ισοφάριση, κάτι το οποίο και κατάφεραν στο 61΄ με την κεφαλιά του Συριόπουλου.

Μετά το γκολ αυτό, οι παίκτες του ΑΟΤ πατούσαν καλύτερα στο γήπεδο και στο 63΄κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα στο σκορ, έπειτα από σουτ του Μαρκόφσκι. Από το σημείο εκείνο και μετά τα Τρίκαλα είχαν πλήρως τον έλεγχο του ματς και στο 78΄ είχαν την ευκαιρία να κάνουν το 1-3, ο Συμελίδης όμως αστόχησε στο πέναλτι που κέρδισε ο Συριόπουλος... Ότι δεν κατάφεραν σε εκείνο το χρονικό σημείο οι Θεσσαλοί, το πέτυχαν στο 84΄ με το διαγώνιο σουτ του Καπού να καταλήγει στα δίχτυα και να διαμορφώνει με τον τρόπο αυτό το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα.

ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ (Απόστολος Χαραλαμπίδης): Μέλκα, Παπανίκου, Καψάλης, Καραγιαννίδης (55΄Μπαλντέ), Καπίας, Παναγιώτου, Ψιάνος, Χούσος, Άλεξιτς (71′ Ματθαίου), Κάκκο, Τζιώρας

ΤΡΙΚΑΛΑ (Δημήτρης Σίτσας): Ταΐρης, Γκότοβος, Συριόπουλος, Πάνος, Ντόσης (76′ Νιάρος), Λάσκαρης, (56′ Ράντι) Τριανταφυλλάκος, Συμελίδης, Καπός, Τσιμίκας, Μαρκόφσκι (88′ Κατσαντώνης)

Κέρκυρα – Παναχαϊκή 0-2

Με νίκη ολοκλήρωσε την σεζόν η Παναχαϊκή, η οποία πέτυχε την τέταρτη της εκτός έδρας νίκη, αυτή τη φορά στην Κέρκυρα επί της τοπικής ομάδας. Η ομάδα του Σάκη Τσιώλη ήταν αυτή η οποία, έπειτα από ένα πρώτο 30΄ χωρίς κάτι το αξιόλογο στο ματς κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 32΄ χάρη σε τέρμα του Μαυριά.

To συγκρότημα του Τάσου Θέου μετά το γκολ που δέχτηκε πίεσε για να φτάσει στην ισοφάριση. Αυτό θα μπορούσε να είχε γίνει στο σουτ του Γενιτσαρίδη, το οποίο όμως αποκρούστηκε από τον Κολοβούρη με τα ακροδάχτυλα σε κόρνερ. Στα υπόλοιπα λεπτά μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους δεν υπήρξε κάποια άλλη καλή φάση στο ματς, με συνέπεια το υπάρχον σκορ να διατηρηθεί ως έχει μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. Στην επανάληψη η Κέρκυρα πίεσε προκειμένου να φτάσει στην ισοφάριση. Οι Επτανήσιοι είχαν μεν την κατοχή της μπάλας, χωρίς όμως να δημιουργήσουν κάποια καλή στιγμή μπροστά στα καρέ του Κολοβούρη.

Αυτό το οποίο δεν κατάφεραν οι γηπεδούχοι το πέτυχαν οι Αχαιοί στο 73΄, οι οποίοι κατάφεραν να ζευγαρώσουν τα τέρματα τους, χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ελευθεριάδη, πέναλτι το οποίο κέρδισε ο Κυνηγόπουλος... Από το σημείο εκείνο και μετά ο ρυθμός του αγώνα έπεσε με συνέπεια να μην υπάρξουν άλλες φάσεις στο ματς, εξέλιξη θετική για τους φιλοξενούμενους , οι οποίοι κατάφεραν να διαχειριστούν με επιτυχία το υπέρ τους σκορ μέχρι το τέλος του αγώνα.

ΚΕΡΚΥΡΑ (Τάσος Θέος): Βουτσελάς (26′ λ.τρ. Παγκράτης), Σανδραβέλης, Γεωργακόπουλος, Κρητικός Ν. Ζορμπάς, Σιατραβάνης (69′ Βλάχος), Αναστασίου, Γενιτσαρίδης, Θεοδωράκης, Παναγιωτίδης, Μίσκου

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Σάκης Τσιώλης): Κολοβούρης, Πολίμος, Πλέγας, Μαυριάς, Ελευθεριάδης, Κολ, Μοσνί, Παπατόλιος, Μοντιέλ (74′ Κυνηγόπουλος), Ντάσιος, Πολυχρόνης.

Δόξα Δράμας – Εργοτέλης 0-2

Με νίκη στην Δράμα κόντρα στην Δόξα ολοκλήρωσε την χρονιά ο Εργοτέλης, δίνοντας παράλληλα συνέχεια στο νικηφόρο σερί του των τελευταίων αγωνιστικών. Οι «μαυραετοί» ήταν αυτοί οι οποίοι μπήκαν καλύτερα στα πρώτα λεπτά του αγώνα και σε δύο περιπτώσεις στο 3΄ και στο 5΄ έφτασε κοντά στο γκολ, με τον Πεταυράκη, χωρίς όμως να το πετύχει. Η απάντηση από πλευράς Εργοτέλη ήρθε στο 9΄ με τον Έφορντ να βρίσκεται τετ α τετ με τον Μένκα, τον οποίο όμως δεν κατάφερε να νικήσει.

Στο 41΄ η ομάδα του Δημήτρη Σπανού είχε μία ακόμα καλή φάση στο ματς, με την κεφαλιά του Μαρτίνς να περνά πάνω από την εστία του Καλογεράκη. Κι ενώ όλα έδειχναν ότι το ημίχρονο θα έληγε με το στείρο 0-0, ο Έφορντ στις καθυστερήσεις ήταν αυτός που έκανε το 0-1, που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου μέρους.Στο β΄ ημίχρονο η Δόξα Δράμας πίεσε προκειμένου να φτάσει στην ισοφάριση, κάτι που είχε σαν συνέπεια να έχει δύο καλές στιγμές στο 48΄και στο 55΄, χωρίς όμως να τις μετουσιώσει σε γκολ.

Στην πρώτη ο Καλογεράκης πρόλαβε και έδιωξε σε κόρνερ την κάθετη πάσα του Μάρτινς προς τον Κρητικό..., ενώ στην δεύτερη το σουτ του Μπαϊκαρά πέρασε ελάχιστα άουτ από το δοκάρι της εστίας του Καλογεράκη. Στο 72΄ ήταν η σειρά του Εργοτέλη να γίνει απειλητικός με το πλασέ του Ιατρούδη, το οποίο και απέκρουσε ο Μένκα. Αυτό το οποίο οι «κιτρινόμαυροι» δεν κατάφεραν να πετύχουν σε εκείνο το χρονικό σημείο, το πέτυχαν στο 82΄ με τον Έφορντ για δεύτερη φορά να βρίσκει τον δρόμο για τα δίχτυα και να κάνει το 0-2...

ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ (Δημήτρης Σπανός): Μένκα, Σιώπης, Πεταυράκης, Ρουγκάλας (83′ Παρασκευάς), Ανδρέου, Καψάλης, Μακρής, Μπαϊκαρά, Κρουθ (46′ Κρητικός), Μάρτινς, Δούμτσιος.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Νίκκι Παπαβασιλείου): Καλογεράκης (86′ Τζελέπης). Βουτσάς, Κοιλιάρας, Μπακανάκ, Μπάτζιος, Μπρους, Τσέλιος, Μπουτσάκης (80′ Ροβίθης), Έφορντ, Μανουσάκης (69′ Μπουρσέλης), Ιατρούδης

Αήττητος Σπάτων – Βόλος 0-3 α.α.

Αιγινιακός – Σπάρτη 3-0 α.α.

Super League: Βόλος

Μπαράζ: Πλατανιάς

Super League 2: Απόλλων Λάρισας, Απόλλων Πόντου, Εργοτέλης, Δόξα Δράμας, Παναχαϊκή, Κέρκυρα, ΑΟΧ Κισσαμικός, Καραϊσάκης

Football League: Ηρακλής, Τρίκαλα

Γ΄Εθνική: Ηρόδοτος, Αήττητος Σπάτων, Αιγινιακός, Σπάρτη

Ολοκλήρωσε με νίκη ο Απόλλων Λάρισας, στην Super League 2 Κισσαμικός και Καραϊσκάκης