Παναχαϊκή – Ηρόδοτος 2-0

Στις νίκες έπειτα από μεγάλο χρονικό διάστημα επέστρεψε η Παναχαϊκή, εξασφαλίζοντας παράλληλα την παρουσία της στην πρώτη δεκάδα της βαθμολογίας. Η ομάδα του Σάκη Τσιώλη μπήκε με τον καλύτερο τρόπο στο ματς, καθώς στο 12΄ κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ, χάρη σε τέρμα του Αργυρόπουλου.

Έπειτα από το γρήγορο αυτό γκολ οι Αχαιοί ήταν αυτοί οι οποίοι κυριάρχησαν στο ματς και στο 12΄ έχασαν σημαντική ευκαιρία, προκειμένου να κάνουν το 2-0 καθώς ο Ελευθεριάδης αστόχησε από το σημείο του πέναλτι καθώς αντί για τα δίχτυα του Κασμερίδη έστειλε την μπάλα στο δοκάρι της εστίας του. Στο 25΄ η ομάδα της Πελοποννήσου είχε μία ακόμα καλή στιγμή, με το σουτ του Ελευθεριάδη να περνά άουτ από την εστία των Κρητικών...Στην επανάληψη οι «κοκκινόμαυροι» μπήκαν δυνατά στο ματς, προκειμένου να φτάσουν στο γκολ που θα τους έδινε μαξιλαράκι ασφαλείας στο σκορ.

Αυτό θα μπορούσε να είχε συμβεί στην φάση του 55΄,ο Μωραϊτης όμως δεν κατάφερε με προβολή να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Κασμερίδη... Στο 68΄ ο Ηρόδοτος έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει με τον Ηλιάδη να βγαίνει τετ α τετ με τον Σούλη να στέλνει την μπάλα όμως άουτ. Δύο λεπτά αργότερα η Παναχαϊκή είχε νέα καλή φάση για το 2-0, η κεφαλιά όμως του Μωραϊτη αποκρούστηκε με τα ακροδάχτυλα από τον Κασμερίδη. Ότι δεν κατάφεραν σε εκείνο το χρονικό σημείο οι γηπεδούχοι, το πέτυχαν στο 76΄ με το σουτ του Κολ να κάνει το 2-0, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Σάκης Τσιώλης): Σούλης, Πολίμος, Σωτηράκος, Ντάσιος, Πολυχρόνης, Παπατόλιος, Αργυρόπουλος (86′ Μαυριάς), Κολ, Κόβασετς, Ελευθεριάδης (58′ Κυνηγόπουλος), Μωραΐτης (77′ Φουρλάνος)

ΗΡΟΔΟΤΟΣ (Γιώργος Λυρώνης): Κασμερίδης, Γραικός, Χατζηλιάδης (37′ Παπαγγελής), Ανδρέου, Μουκίδης, Βινσέντο, Νύκταρης, Μπαρέττας, Ηλιάδης, Σιαλμάς (60′ Κονέ), Γκούφας.

ΑΟΧ Κισσαμικός – Δόξα Δράμας 0-1

Την παρουσία της στην Super League 2 της επόμενης χρονιάς κλείδωσε η Δόξα Δράμας, εν αντιθέσει με τον ΑΟΧ Κισσαμικό, ο οποίος θέλει νίκη την τελευταία αγωνιστική απέναντι στον Απόλλωνα Πόντου για να εξασφαλίσει την δική του παρουσία σε αυτή. Οι Κρητικοί ήταν αυτοί που μπήκαν καλύτερα στο ματς έχοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων, χωρίς ωστόσο να έχουν κάνει αισθητή την παρουσία τους στα καρέ του Μένκα.

Όλα αυτά μέχρι το 34΄ όταν το σουτ του Σάλιακα, για λογαριασμό των «κυανόλευκων» πέρασε ελάχιστα έξω από την εστία των Μακεδόνων. Αυτό το οποίο δεν κατάφεραν οι Χανιώτες σε εκείνο το χρονικό σημείο, το πέτυχαν κόντρα στην ροή του αγώνα οι παίκτες του Δημήτρη Σπανού, στο 36΄ με τέρμα του Δούμτσιου... Στο β΄ ημίχρονο οι παίκτες του Αλέκου Βοσνιάδη ανέβασαν την απόδοση τους, προκειμένου να φτάσουν στο γκολ της ισοφάρισης.

Αυτό θα μπορούσε να είχε γίνει στην φάση του 62΄ με το σουτ του Βρεττού να αποκρούεται από τον Μένκα σε κόρνερ. Με το πέρας της ώρας οι «κυανόλευκοι» ενέτειναν την πίεση τους, προκειμένου να φτάσουν στο πολυπόθητο για αυτούς γκολ, εν αντιθέσει με τους «μαυραετούς» οι οποίοι προσπαθούσαν να γίνουν απειλητικοί με αντεπιθέσεις. Αυτό θα μπορούσε να είχε συμβεί στο σουτ του Μουμίν, η μπάλα όμως πέρασε ελάχιστα άουτ από την εστία του Μένκα, με συνέπεια το ήδη υπάρχον σκορ να διατηρηθεί ως έχει μέχρι το φινάλε του ματς.

ΑΟΧ ΚΙΣΣΑΜΙΚΟΣ (Αλέκος Βοσνιάδης): Λαζαρίδης, Τόλι (75′ Αρναρέλλης), Σισάι (59′ Βρεττός), Ζιούλης, Φαζος, Παπαχρήστος, Τεγούσης, Μουμίν, Σάλιακας, Ρίσκι (69′ Χαλκιαδάκης), Κάσσος.

ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ (Δημήτρης Σπανός): Μένκα, Ρεβυθόπουλος, Σιώπης, Πεταυράκης, Ρουγκάλας, Ανδρέου, Πατράλης (73′ Λεμονής), Μακρής, Μάρτινς, Μπαϊκαρά (98′ Κρητικός), Δούμτσιος (97′ Πέρεθ).

Εργοτέλης – Καραϊσκάκης 1-1

Με τον βαθμό της ισοπαλίας έφυγε από το Ηράκλειο ο Καραϊσκάκης... Το συγκρότημα του Απόστολου Χαραλαμπίδη ήταν αυτό, το οποίο ξεκίνησε καλύτερα το ματς από τους Κρητικούς και μόλις στο 2΄ είχε την πρώτη του καλή στιγμή προκειμένου να ανοίξει το σκορ το σκορ, το πλασέ όμως του Βουκμίροβιτς αποκρούστηκε από τον Καλογεράκη.

Με το πέρας της ώρας οι Αρτινοί είχαν δύο ακόμα καλές στιγμές για να προηγηθούν στο σκορ. Αρχικά με το πλασέ του Τζιώρα να αποκρούεται από τον Καλογεράκη και εν συνεχεία στο 43΄ με την εκτέλεση φάουλ του Ροντρίγκεζ να καταλήγει άουτ. Η απάντηση των «κιτρινόμαυρων», στις ευκαιρίες αυτές ήρθε στο 44΄ με την εκτέλεση φάουλ του Έφορντ να αποκρούεται από τον Μέλκα... Στο β΄ημίχρονο ο Εργοτέλης ήταν αυτός που μπήκε καλύτερα στο ματς, ο Καραϊσκάκης όμως ήταν εκείνος που άνοιξε το σκορ, με τέρμα του Τζιώρα στο 62΄.

Νωρίτερα και πιο συγκεκριμένα στο 54΄ η ομάδα του Ηρακλειου έφτασε κοντά στο γκολ,η κεφαλιά όμως του Ιατρούδη πέρασε ελάχιστα άουτ από το δοκάρι της εστίας του Μέλκα. Αυτό το οποίο δεν κατάφεραν οι παίκτες του Νίκκι Παπαβασιλείου σε εκείνη την φάση, το πέτυχαν στο 70΄ με το σουτ του Ροβίθη. Στο 76΄ ο Εργοτέλης έμεινε με παίκτη λιγότερο, λόγω της αποβολής του Μαζουλουξή, ωστόσο στο 86΄' είχε δοκάρι σε προσπάθεια του Τσέλιου, με το υπάρχον αποτέλεσμα να μένει ως έχει μέχρι την λήξη του αγώνα, με τον Καραϊσκάκη να ολοκληρώνει επίσης με δέκα παίκτες το ματς λόγω της αποβολής του Ροντρίγκες στις καθυστερήσεις.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Νίκκι Παπαβασιλείου): Καλογεράκης, Μπαχανάκ, Μπουρσέλης (17′ λ.τρ. Οικονόμου), Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Μπρους,Τσέλιος, Kουάτενγκ (46′ Μπουτσάκης), Μανουσάκης, Ιατρούδης, Εφορντ

ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ (Απόστολος Χαραλαμπίδης): Μέλκα, Ροντρίγκεζ Καψάλης, Παναγιώτου, Παπανίκου, Χούσος (86′ Μπαντέ), Ψιάνος, Βουκμίροβιτς (79′ Ματθαίου), Κάκκο, Aλέξιτς, Τζιώρας

Αιγινιακός – Κέρκυρα 0-1

Μία ακόμα νίκη μακριά από την έδρα της πέτυχε η Κέρκυρα, η οποία έφυγε με το τρίποντο από το Αιγίνιο, σ΄ένα παιχνίδι βαθμολογικά αδιάφορο.Οι Φαίακες ήταν αυτοί που μπήκαν καλύτερα στα πρώτα λεπτά του αγώνα και στο έφτασαν κοντά στο γκολ, το σουτ όμως του Σιατραβάνη αποκρούστηκε από τον Μαλέσιο.

Με το πέρας της ώρας οι Επτανήσιοι συνέχισαν να πιέζουν προκειμένου να φτάσουν στο γκολ. Αυτό θα μπορούσε να είχε γίνει στην κεφαλιά του Γεωργακόπουλου, αυτή όμως κατέληξε άουτ, ενώ μερικά λεπτά αργότερα νέο σουτ του Σιατραβάνη αποκρούστηκε και πάλι από τον Μαλέσιο. Κι ενώ όλα έδειχναν ότι το πρώτο μέρος θα έληγε χωρίς γκολ, ο Αποστολίδης ήταν αυτός που στο 43΄ έλυσε τον γόρδιο δεσμό κι έκανε το 0-1...

Στο β΄ μέρος ο ρυθμός του αγώνα έπεσε με συνέπεια να μην υπάρξει κάποια καλή στιγμή, στα πρώτα λεπτά της επανάληψης. Μοναδική αξιόλογη φάση ήταν το σουτ του Κούστα, το οποίο έφυγε άουτ από την εστία του Κουτζαβασίλη. Έπειτα από την φάση αυτή, η Κέρκυρα κατάφερε να διαχειριστεί με επιτυχία το υπέρ της σκορ, το οποίο έμελλε να είναι και το τελικό του αγώνα.

ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ (Τζεμ Καρατζά): Μαλέσιος, Τοπαλίδης (51′ Σοφιάνης), Καπετάνος, Έππας, Ζήσης, Βελκόσκι, Κούστα, Γιαλαμούδης (58′ Πιαστόπουλος), Τσολακίδης, Ζαννάκης, Πολύζος

ΚΕΡΚΥΡΑ (Τάσος Θέος): Κουτζαβασίλης, Σανδραβέλης, Γεωργακόπουλος, Ζορμπάς, Σιατραβάνης, Αποστολίδης, Αναστασίου, Ιωάννου, Θεοδωράκης, Νίκιτς, Μίσκου

Σπάρτη – Απόλλων Πόντου 0-3 α.α.

Τρίκαλα – Αήττητος Σπάτων 3-0 α.α.