Κέρκυρα – Απόλλων Λάρισας 1-2

Στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα σκαρφάλωσε ο Απόλλων Λάρισας, ο οποίος πέτυχε το τέταρτο του «διπλό» αυτή τη φορά στην Κέρκυρα σ΄ένα παιχνίδι για γερά νεύρα. Το συγκρότημα του Άριαν Μπελά ήταν αυτό που μπήκε με τον καλύτερο τρόπο στο παιχνίδι, καθώς στο 11΄ άνοιξε το σκορ με πλασέ του Γκουντρουμπή.

Έπειτα από την εξέλιξη αυτή οι Φαίακες πίεσαν προκειμένου να φτάσουν στο γκολ της ισοφάρισης, κάτι το οποίο θα μπορούσε να είχε συμβεί στην φάση του 43΄, ο Μαντζάρης είπε «όχι» στον Λινάρδο με συνέπεια το υπάρχον σκορ να διατηρηθεί ως έχει μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.Στην επανάληψη και πιο συγκεκριμένα στο 67΄ η Κέρκυρα έμεινε με παίκτη λιγότερο, λόγω της αποβολής του Σπίνουλα με 2η κίτρινη κάρτα.

Ωστόσο παρά το αριθμητικό τους μειονέκτημα οι γηπεδούχοι κατάφερα να φέρουν το ματς στα ίσα, χάρη σε τέρμα του Ιωάννου. Από το σημείο εκείνο και μετά και οι δύο ομάδες πίεσαν για να φτάσουν στο γκολ, που θα τους έδινε την νίκη. Αυτό το πέτυχαν οι Θεσσαλοί στο 90΄ με τον Χατζή να κάνει το 1-2 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα.

ΚΕΡΚΥΡΑ (Πέτρος Στοΐλας): Κουτζαβασίλης, Σπίνουλας, Ιωάννου, Χαντάκιας (59' Βίλα), Κούρος, Ν. Κρητικός, Λινάρδος (88' Μότα), Κόντος, Πασάς (82' Στ. Κρητικός), Ζορμπάς, Τουράμ.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ (Αριάν Μπελά): Μαντζάρης, Σκούπρα, Κουρτεσιώτης, Καρατάσιος, Σουλιώτης, Χατζής, Λούκας Ράμος, Μαρκολίνο (88' Λίταινας), Μπραμπίγια (84' Κοντοές), Πολέτο, Γκουντρουμπής (73' Τασιούλης).

Καραϊσκάκης – Βόλος 0-1

Ακόμα μία νίκη στο ενεργητικό του πρόσθεσε ο Βόλος, που πέρασε νικηφόρα από την Άρτα και την έδρα του Καραϊσκάκη. Έπειτα από ένα πρώτο 10΄ στο οποίο οι δύο ομάδες αναλώθηκαν σε παιχνίδι κέντρου, οι Ηπειρώτες ήταν αυτοί που πατούσαν καλύτερα στο ματς και στο 14΄ έφτασαν κοντά στο 1-0, ο Μπουργάνης όμως κράτησε ανέπαφη την εστία του σε κεφαλιά παίκτη των γηπεδούχων.

Στο 25΄ η ομάδα του Απόστολου Χαραλμαπίδη απείλησε εκ νέου, το σουτ όμως του Βουκμίροβιτς πέρασε ελάχιστα άουτ από την εστία των Θεσσαλών. Ότι δεν κατάφεραν στις δύο αυτές φάσεις οι γηπεδούχοι, το πέτυχαν οι φιλοξενούμενοι στο 30΄χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Πίτου Γκαρσία, αποτέλεσμα το οποίο έμελλε να είναι και το τελικό του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι πίεσαν προκειμένου να φτάσουν στο γκολ της ισοφάρισης. Ωστόσο παρά τις όποιες προσπάθειες τους, να διασπάσουν την καλά οργανωμένη άμυνα της ομάδας της Μαγνησίας, οι παίκτες του Χουάν Φεράντο κατάφεραν να υπερασπιστούν με επιτυχία το υπέρ τους σκορ που διατηρήθηκε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.

ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ ΑΡΤΑΣ (Απόστολος Χαραλαμπίδης): Στεφανάκος, Παπανίκου, Παναγιώτου, Καπίας (62' Μπαντέ), Ροντρίγκεθ, Παντίδος (88' Σεράνο), Μασούρας, Χούσος, Ψιάνος (72' Γυφτοκώστας), Βουκμίροβιτς, Τζιώρας.

ΒΟΛΟΣ (Χουάν Φεράντο): Μπουργάνης, Γκαλίτσιος, Ντεντάκης, Δημόπουλος, Ουνγιαλίδης, Πέντα (88' Δόρης), Πίτου Γκαρσία, Καμπαγέρο (80' Βασιλείου0, Λούκας (55' Ν' Γκουέμ), Ηλιόπουλος, Μάντζης.

ΑΟΧ Κισσαμικός – Σπάρτη 4-1

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε το παιχνίδι με την Σπάρτη ο ΑΟΧ Κισσαμικός, συνεχίζοντας παράλληλα την ανοδική του πορεία... Η ομάδα του Αλέκου Βοσνιάδη ήταν αυτή που μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι από τους Λάκωνες και στο 7΄ άνοιξε το σκορ, χάρη σε σουτ του Σάλιακα.

Από το σημείο εκείνο και μετά οι Κρητικοί πατούσαν καλύτερα στο ματς και στο 10΄ έφτασαν κοντά στο 2-0, το σουτ όμως του Κουσκουνά αποκρούστηκε πάνω στην γραμμή από τον Ζαχαριουδάκη. Ότι δεν κατάφεραν σε εκείνο το χρονικό σημείο οι γηπεδούχοι, το πέτυχαν στο 31΄με το σουτ του Ρίσκι να κάνει το 2-0, που ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου. Στην επανάληψη η Σπάρτη πίεσε προκειμένου να φτάσει στο γκολ, το οποίο θα την έβαζε και πάλι στο παιχνίδι.

Αυτό θα μπορούσε να είχε συμβεί στην φάση του 57΄, το σουτ όμως του Τιράρ πέρασε λίγο άουτ από την εστία του Λαζαρίδη. Ότι δεν μπόρεσαν να πετύχουν οι παίκτες του Μαρίνου Σατσιά, το πέτυχαν αυτοί του Αλέκου Βοσνιάδη στο 68΄ με τον Κουσκουνά να κάνει το 3-0. Στο 88΄ ο ίδιος παίκτης με το δεύτερο του προσωπικό γκολ έδωσε διαστάσεις θριάμβου κάνοντας το 4-0, ενώ το μόνο που κατάφερε η «Βασίλισσα του Νότου» ήταν να πετύχει το γκολ της τιμής με τον Καινούργιο στις καθυστερήσεις...

ΑΟΧ ΚΙΣΣΑΜΙΚΟΣ (Αλέκος Βοσνιάδης): Λαζαρίδης, Τόλι, Καραγεώργης, Φαζός, Παπαχρήστος, Σελινιωτάκης, Μουμίν (72' Τεγούσης), Σάλιακας, Βρεττός (46' Κάσσος), Ρίσκι (80' Χαλκιαδάκης), Κουσκουνάς.

ΣΠΑΡΤΗ (Μαρίνος Σατσιάς): Σφέτσος, Φραγκούλης, Καλούσης, Νάτσης, Βαλμάς, Λώλος, Ζαχαριουδάκης, Αγγελόπουλος (63' Παυλής), Τουρέ (69' Ρόμο), Γκαλβάο (55' Τιράρ), Καινούργιος.

Αιγινιακός – Παναχαϊκή 0-0

Την ευκαιρία να πλησιάσει κι άλλο τις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας έχασε η Παναχαϊκή, η οποία άφησε στο Αιγίνιο δύο βαθμούς. Το πρώτο 10΄ του αγώνα ήταν μοιρασμένο, κάτι που είχε σαν αποτέλεσμα να μην υπάρξει κάποια καλή στιγμή στο ματς.

Όλα αυτά μέχρι το 33΄ όταν ο Αιγινιακός δεν κατάφερε με τους Παπαδόπουλο, Βλαχομήτρο και Γρανάδος να ανοίξει το σκορ. Η απάντηση από την ομάδα του Σωκράτη Οφρυδόπουλου ήρθε στο 39΄, με την ευκαιρία του Κυνηγόπουλου να φεύγει ελάχιστα άουτ από την εστία του Καραγκιόζη. Από το σημείο εκείνο και μετά δεν υπήρξε κάτι άλλο από φάσεις, με συνέπεια οι δύο ομάδες να πάνε στα αποδυτήρια με το στείρο 0-0.

Στο β΄ ημίχρονο και πιο συγκεκριμένα στο 57΄ ο Αιγινιακός άγγιξε το γκολ, η κεφαλιά όμως του Σοφιάνη αποκρούστηκε από τον Σούλη. Στο 70΄ ήταν η σειρά των «κοκκινόμαυρων» να κάνουν αισθητή την παρουσία τους, με το σουτ του Παπατόλιου το οποίο και απέκρουσε ο Καραγκιόζης. Με το πέρας της ώρας, ο ρυθμός του ματς έπεσε κάτι το οποίο είχε σαν συνέπεια να μην υπάρξουν άλλες φάσεις στο παιχνίδι και τις δύο ομάδες να βάζουν στο σακούλι τους από έναν βαθμό.

ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ (Τζεμ Καρατζά): Καραγκιόζης, Προσκυνητόπουλος, Γιαλαμούδης, Πετρούσης, Ζήσης, Βελκοσκι, Γρανάδος (52’ Σοφιάνης), Πολύζος, Παπαδόπουλος (86’ Κούστα), Βλαχομήτρος, Τσολακίδης (75’ Ζαννάκης)

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Σούλης, Πολίμος, Σταμόπουλος, Τσελεπίδης, Λουμπαρδέας, Φουρλάνος, Μουστακόπουλος (58’ Παπατόλιος), Κολ (58’ Μαυριάς), Ελευθεριάδης, Μπαστακός (76’ Μωραΐτης), Κυνηγόπουλος.

Αήττητος Σπάτων – Πλατανιάς 0-0

Ένα κακό παιχνίδι με ελάχιστες φάσεις...έγινε στα Σπάτα ανάμεσα στον Αήττητο και τον Πλατανιά. Στα του αγώνα και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν καλά τον αγώνα, με συνέπεια να έχουν από μία καλή φάση, προκειμένου να ανοίξουν το σκορ.

Η ομάδα του Πέτρου Δημητρίου έφτασε κοντά στο 1-0 στο 13΄, το σουτ όμως του Βακενβάι αποκρούστηκε από τον Γκοτ, ενώ η απάντηση από πλευράς Κρητικών ήρθε στο 16΄ με την κεφαλιά του Μάικιτς να σταματά στο δοκάρι του τέρματος του Κοκκαλά. Στο 36΄ ο Αήττητος έφτασε εκ νέου κοντά στο γκολ, το σουτ όμως του Λάμπρου αποκρούστηκε πάνω στην γραμμή από τον Ρουσσάκη...

Στο β΄ ημίχρονο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε με συνέπεια, να μην υπάρχει κάποια αξιόλογη φάση στο παιχνίδι. Στο 72΄ η ομάδα της Ανατολικής Αττικής έμεινε με παίκτη λιγότερο, λόγω της αποβολής του Κασνέτση με 2η κίτρινη κάρτα. Ωστόσο από το σημείο εκείνο και μετά δεν άλλαξε κάτι, καθώς και οι δύο ομάδες έδωσαν ιδιαίτερη βαρύτητα στην άμυνα τους, με συνέπεια το στείρο 0-0 να παραμείνει ως έχει μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης.

ΑΗΤΤΗΤΟΣ (Πέτρος Δημητρίου): Κοκκαλάς, Σπυρόπουλος, Αποστολόπουλος, Μάγκας, Κολλαράς, Κασνέτση, Λάμπρου, Σταματάκης, Χατζηιωαννίδης (61' Ταμπάκης), Λύρας (74' Ματίας), Βανκεβάι.

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Γιάννης Τάτσης): Γκοτ, Στ. Ποζατζίδης (89' Κωστίκος), Ρουσσάκης, Κόρτσταμ, Παπανικολάου, Πουρτζιτίδης (74' Γκατσολάρι), Μάικιτς (74' Μποσέτι), Καραγκούνης, Νίλι, Λουκίνας, Μπιανκόνι