Live Blog Live ΑΕΚ-Χάποελ Τελ Αβίβ

Τα πρώτα δείγματα από τις προπονήσεις ήθελε να δει ο Τραϊανός Δέλλας απέναντι σε ένα αξιόλογο σύνολο, δοκιμάζοντας παράλληλα δύο διαφορετικά συστήματα.Κυκλοφορία, έλεγχος, πίεση

Η «Ένωση» άρχισε δυναμικά το ματς, ελέγχοντας απόλυτα το ρυθμό με καλή κυκλοφορία, αρκετές πάσες αλλά και πίεση ψηλά. Στοιχεία δηλαδή, που ο Τραϊανός Δέλλας είχε εντάξει πέρυσι στην ομάδα και ήθελε να τα δει να εφαρμόζονται και με τα νέα πρόσωπα. Το 4-2-3-1 στο πρώτο ημίχρονο άλλωστε, ήταν ένα γνώριμο σύστημα για την ομάδα.Πρώτη απειλή, απάντηση και γκολ από τον «Άραβα»

Το ματς δεν είχε πολλές φάσεις κι οι Ισραηλινοί ήταν ακίνδυνοι, κάνοντας αισθητή την παρουσία τους στο 23' με ένα ωραίο πλασέ του Μπούμπα που απέκρουσε δύσκολα ο Ανέστης σε κόρνερ. Ο Τζιμπούρ απάντησε στο 35' με κεφαλιά που έδιωξε ο Αρούς ενώ βρήκε και στο δοκάρι, για να έρθει ο Αραβίδης να... συνεχίσει από εκεί που σταμάτησε πέρυσι και να σκοράρει με κεφαλιά για το 1-0 (38').

Άξιο αναφοράς είναι το γεγονός πως ο Δέλλας είχε δουλέψει στα στημένα κι είδε με ευχαρίστηση να προέρχεται το γκολ από εξαιρετική εκτέλεση κόρνερ του -κινητικού κι ορεξάτου- Βάργκας.Αλλαγές, λάθη κι ισοφάριση

Ήταν δεδομένο πως με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Έλληνας τεχνικός θα άλλαζε τόσο τα πρόσωπα, όσο και το σύστημα. Το... μούδιασμα που υπήρχε στην αρχή ήταν λογικό κι η Χάποελ το εκμεταλλεύτηκε για να φέρει το ματς στα ίσα. Σέντρα του Μπούμπα από τα αριστερά, ο Βούρας έκανε λάθος διώξιμο κι ο Χίζα το μετουσίωσε σε γκολ για το 1-1 (55').Πολλές δοκιμές από τον Δέλλα

Όπως προαναφέρθηκε, ο Δέλλας ήθελε να δοκιμάσει διαφορετικά πρόσωπα και κυρίως διαφορετικό σύστημα στο δεύτερο μέρος. Το 4-3-3 δουλεύεται αρκετά στις προπονήσεις, ώστε να αφομοιωθεί από τους ποδοσφαιριστές. Ωστόσο, όπως ήταν φυσικό δεν υπήρχε μεγάλη συνοχή, με αποτέλεσμα να ισορροπήσουν το ματς οι Ισραηλινοί, χάνοντας μάλιστα πολύ καλή ευκαιρία να το φέρουν «τούμπα» στο 61' με σουτ του Νάμιας μέσα από τη μικρή περιοχή.

Μέχρι το τέλος δεν υπήρχε καλός ρυθμός, με τα παραπάνω να επηρεάζουν αρκετά την εξέλιξη της αναμέτρησης ενώ χρησιμοποιήθηκε και πάλι το 4-2-3-1. Χαρακτηριστικό αυτού είναι το γεγονός πως η «Ένωση» απείλησε για πρώτη φορά στο 85ο λεπτό με τον Μπαρμπόσα από πλάγια θέση, το πλασέ του οποίου απομακρύνθηκε στη γραμμή.

Πρώτο δείγμα θετικό πάντως για την ΑΕΚ, με τον Δέλλα να δοκιμάζει πρόσωπα και συστήματα και να βλέπει τους παίκτες του να ανταποκρίνονται καλύτερα στο πρώτο ημίχρονο.Οι συνθέσεις:ΑΕΚ (Πρώτο ημίχρονο): Ανέστης, Γκάλο, Τζανετόπουλος, Κολοβέτσιος, Πεταυράκης, Γιόχανσον, Κορδέρο, Γροντής, Βάργκας, Αραβίδης, Τζιμπούρ.ΑΕΚ (Δεύτερο ημίχρονο): Μπαρόχα, Βασιλαντωνόπουλος, Λαμπρόπουλος, Άρθο, Γροντής, Ανδρεόπουλος, Ανάκογλου, Σιμόες, Πλατέλλας, Κρισάντους, Μπαρμπόσα.

*Ανέστης, Βούρας και Μπαρόχα αγωνίστηκαν από 30' ο καθένας ενώ δεν αγωνίστηκε καθόλου ο Σοϊλέδης.Χάποελ Τελ Αβίβ: Αρούς, Σχάιμαν, Ελ Γκαμπρί, Γκότλιμπ, Αμπού Αμπίν, Μιντίλι, Μπούμπα, Αλτμάν, Λινγκάνε, Χίζα, Μπιτόν.

Θυμηθείτε ξανά τη live εξέλιξη της αναμέτρησης...