Κέρκυρα – Τρίκαλα 1-0

Στο ρετιρέ του βαθμολογικού πίνακα, επέστρεψε εκ νέου η Κέρκυρα πετυχαίνοντας παράλληλα την τέταρτη της σερί νίκη σε ισάριθμους αγώνες. Έπειτα από ένα πρώτο ημίχρονο στο οποίο η Κέρκυρα είχε μεν την πρωτοβουλία των κινήσεων χωρίς ωστόσο να έχει δημιουργήσει την μεγάλη ευκαιρία, η ομάδα του Σταύρου Ψιμουλάκη ήταν αυτή που στην επανάληψη μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και στο 50΄ έφτασε κοντά στο 0-1 η προβολή όμως του Δουκάκη αποκρούστηκε από τον Αραμπατζή.

Η εξέλιξη αυτή αφύπνισε τους παίκτες του Αλέκου Βοσνιάδη, οι οποίοι ανέβασαν την απόδοση τους, προκειμένου να φτάσουν στο γκολ που θα τους έβαζε μπροστά στο σκορ. Αυτό έγινε στο 60΄ όταν ο Αρναρέλλης με προβλή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Χιώτη για να κάνει το 1-0. Έπειτα από την εξέλιξη αυτή οι Φαίακες πατούσαν καλύτερα στο γήπεδο από τους Θεσσαλούς, και στο 76΄ έφτασαν κοντά στο να ζευγαρώσουν τα τέρματα τους, το σουτ όμως του Ζορμπά σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι της εστίας του ΑΟΤ.

Από το σημείο εκείνο και μετά οι φιλοξενούμενοι ενέτειναν τις προσπάθειες τους, προκειμένου να φτάσουν στο γκολ της ισοφάρισης, χωρίς ωστόσο να τα καταφ.ερουν με συνέπεια το ήδη υπάρχον σκορ να μείνει ως έχει μέχρι την λήξη του αγώνα.

ΚΕΡΚΥΡΑ (Αλέκος Βοσνιάδης): Αραμπατζής, Γκόμεζ, Χιντζίδης, Ιωάννου, Βενέτης, Νίκιτς, Αρναρέλλης, Ζορμπάς (86' Κρητικός), Ντουαλά, Παμλίδης (55' Κόντος), Μπαλντοβαλίεφ (74' Ανδρεόπουλος).

ΤΡΙΚΑΛΑ (Σταύρος Ψιμουλάκης): Χιώτης, Λαμπάκης, Παπαπαναγιώτου, Σαρακατσάνος, Νιάρος, Ριζογιάννης, Μουμίν, Φαγιέ (46' Στεβάνοβιτς), Δουκάκης (66' Φλίγκος), Ναβάρο, Βρούτσινα (46' Κουσκουνάς).

Παναχαϊκή -Πανσερραϊκός 0-1

Την τρίτη του νίκη στα τελευταία τέσσερα παιχνίδια, πέτυχε ο Πανσερραϊκός που πέρασε νικηφόρα από την Πάτρα και το Παμπελοποννησιακό. Έπειτα από ένα πρώτο ημίχρονο στο οποίο η ομάδα του Πάουλο Κάμπος πατούσε καλύτερα στο γήπεδο από αυτή του Ηλία Φυντάνη, εν τούτοις δεν κατάφερε να φτάσει στο γκολ που θα την έβαζε μπροστά στο σκορ με μοναδική αξιόλογη φάση αυτή του 24΄με το σουτ του Γιάντση να απομακρύνεται από τον Λαμπρόπουλο.

Στην επανάληψη και έπειτα από ένα πρώτο δεκάλεπτο χωρίς κάτι το αξιοσημείωτο, τα «λιοντάρια» πίεσαν προκειμένου να φτάσουν στο γκολ που θα τους έβαζε μπροστά στο σκορ, χωρίς ωστόσο να τα έχουν καταφέρει. Όλα αυτά μέχρι το 85΄ όταν ο Φουρτάδο με πλασέ νίκησε τον Στρέζο για να κάνει το 0-1, το οποίο έμελε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Ηλίας Φυντάνης): Στρέζος, Παπανικολάου, Ασίγκμπα, Χούσα, Πινδώνης, Πέδρο, Μουκίδης, Ρόκας, Τρίγκας, Γ. Λαμπρόπουλος, Χαρτσιάς.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Πάουλο Κάμπος): Ανδρούτσος, Ιωαννίδης, Κιόσε (62' Καρράς), Βοσκόπουλος, Παπατζίκος, Σιάκκας, Τσιμίκας (70' Ανδρέου), Τριανταφυλλάκος, Μπαρέττας, Γιάντσης (84' Ρούτσης), Φουρτάδο.

Αναγέννηση Καρδίτσας – Πανελευσινιακός 2-0

Επιστροφή στις εντόςς έδρας νίκες για την Αναγέννηση Καρδίτσας, μετά την ήττα της την περασμένη αγωνιστική από την Κέρκυρα. Η ομάδα του Σάκη Θεοδοσιάδη μπήκε νωθρά στο παιχνίδι και μόλις στο 1΄ λίγο έλειψε να βρεθεί πίσω στο σκορ όταν ο Γιαννιτσάνης βρέθηκε τετ α τετ με τον Τσάμη ο τελευταίος όμως απέκρουσε σε κόρνερ το σουτ του πρώτου. Η φάση αυτή αφύπνισε τους «κιτρινόμαυρους», οι οποίοι από το σημείο εκείνο και μετά ανέβασαν την απόδοση τους και στο 21΄ έφτασαν μια ανάσα από το 1-0, το σουτ όμως που επιχείρησε ο Τσιλούλης σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Μανιάτη.

Στην επανάληψη οι Θεσσαλοί μπήκαν πιο αποφασισμένοι στο παιχνίδι, προκειμένου να φτάσουν στην επίτευξη ενός γρήγορου γκολ , κάτι το οποίο θα μπορούσε να είχε γίνει στο 52΄, ο Γκουγκούδης όμως από ευνοϊκή θέση αντί να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Μανιάτη την έστειλε στο οριζόντιο δοκάρι. Από το σημείο εκείνο και μετά οι Θεσσαλοί ενέτειναν τις προσπάθειες τους προκειμένου να φτάσουν στο πολυπόθητο γκολ, το οποίο θα μπορούσαν να είχαν πετύχει σε δύο περιπτώσεις.

Αρχικά στο 65΄ με την σέντρα σουτ του Μπιτέλη την οποία και απέκρουσε σε κόρνερ ο Μανιάτης και εν συνεχεία στο 72΄ όταν ο Τζέκος βρέθηκε τετ α τετ με τον τερματοφύλακα των Ελευσίνιων το πλασέ του όμως κατέληξε άουτ αντί για τα δίχτυα του. Ότι δεν είχαν καταφέρει μέχρι τότε οι γηπεδούχοι, το πέτυχαν μέσα σε διάστημα δεκατεσσάρων λεπτών. Οι Μπιτέλης και Τσιλούλης στο 79΄ και στο 93΄ με σουτ έκαναν το 2-0, ενώ στο 85΄ ακόμα ένα σουτ του Τσιλούλη σταμάτησε στο οριζόντιο δκοάρι του Μανιάτη, με το σκορ να μένει ως έχει μέχρι το φινάλε του αγώνα.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ (Σάκης Θεοδοσιάδης): Τσάμης, Σάββας, Μπλέντι, Δημόπουλος, Κισκαμπάνης, Καραχάλιος, Υφαντής (54’ Μπιτέλης), Γκουγκούδης (54’ Τσούκαλος), Τζέκος (81’ Ακασού), Τσιλούλης, Μαυριάς.

ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ (Θανάσης Δημόπουλος): Μανιάτης, Παληγεώργος, Ανδρίκος, Κασνέτση, Τσίγκρος, Κακαράς, Κυζιρίδης (67’ Δημόπουλος), Βάιτζερ, Γιαννιτσάνης, Πλαβούκος (46’ Τσολακίδης), Κωνσταντινίδης (58’ Σταματάκης).

Αγροτικός Αστέρας – Χανιά 1-0

Επιστροφή στις νίκες για τον Αγροτικό Αστέρα, έπειτα από περίπου δύο μήνες. Η ομάδα του Κώστα Γεωργιάδη ήταν αυτή που μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι από τον ΑΟΧ και σε δύο περιπτώσεις έφτασε κοντά στο 1-0, χωρίς ωστόσο να το πετύχει. Αρχικά στο 11΄ με το πλασέ του Τσεμπερίδη να περνάει ελάχιστα δίπλα από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Πρίφτη, και εν συνεχεία στο 19΄ με το σουτ του Θεοδωρίδη να αποκρούεται με δυσκολία σε κόρνερ από τον τερματοφύλακα των Κρητικών.

Αυτό το οποίο δεν είχαν καταφέρει οι «σταχυοφόροι» στις δύο αυτές περιπτώσεις, το κατάφεραν στο 30΄ με την εκτέλεση φάουλ του Καπία, αποτέλεσμα με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο. Στην επανάληψη τα Χανιά μπήκαν πιθο δυνατά στο παιχνίδι ψάχνοντας το γκολ της ισοφάρισης, ωστόσο με εξαίρεση το σουτ του Δεινόπαπα στο 49΄ το οποίο δεν είχε το αποτέλεσμα που ο ίδιος θα ήθελε δεν απείλησαν ιδιαίτερα την εστία του Βοσνιάδη.

Από το σημείο εκείνο και μετά οι Θεσσαλονικείς ανέβασαν σταδιακά την απόδοση τους, και κατάφεραν να διαχειριστούν με επιτυχία το υπέρ τους αποτέλεσμα, με τα πράγματα να γίνονται ακόμα καλύτερα για αυτούς από το 82΄ και μετά, όταν και οι Κρητικοί έμειναν με πάικτη λιγότερο λόγω της αποβολής του Δεινόπαπα με 2η κίτρινη κάρτα με συνέπεια το ήδη υπάρχον αποτέλεσμα να μείνει ως έχει μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.

ΑΓΡΟΤΙΚΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Κώστας Γεωργιάδης): Βοσνιάδης, Σκλιοπίδης, Μακρυδημήτρης, Καπίας, Αμαραντίδης, Σαμουηλίδης, Τσεμπερίδης, Βελλίνης (74' Συμελίδης), Μπιτάνγκ (89' Μπάρμπας), Θεοδωρίδης (67' Τοπούζης), Διαμαντόπουλος.

ΧΑΝΙΑ (Γιώργος Λυρώνης): Πρίφτης, Παγώνης, Ιωαννίδης (66' Παλιάτσιος), Μπριλάκης, Καρτσαμπάς, Καμινιώτης (77' Σάντερσον), Μ. Νύκταρης (66' Νάκας), Τσούτσης, Χατζηλιάδης, Δεινόπαπας, Γκέσιος.

Λαμία – Ολυμπιακός Βόλου 3-0 α.α.

Παναιγιάλειος – Εργοτέλης 3-0 α.α.