Προημιτελική φάση του Λιγκ Καπ Αγγλίας, με τις τρεις ομάδες που θα βρίσκονται στους «4» να είναι ήδη γνωστές, τη στιγμή που απομένει το ματς της Πέμπτης μεταξύ Σαουθάμπτον και Λίβερπουλ.

Η Μάντσεστερ Σίτι μπορεί να έριξε τεσσάρα στην Χαλ, όμως μέχρι το 80΄ τα πάντα ήταν ρευστά. Οι «πολίτες» άνοιξαν το σκορ με τον Μπόνι στο 12΄ και από εκεί και πέρα έπρεπε να φτάσουν 10λεπτά πριν την συμπλήρωση των 90΄ για να «καθαρίσουν» το ματς με τον Ιχενάτσο. Ο 18χρονος Νιγηριανός «ξεκλείδωσε» την Σίτι και στη συνέχεια άλλα δύο γκολ του Ντε Μπρόιν (82΄, 87΄) έφεραν στην ομάδα του Μαντσίνι τη νίκη πρόκριση. Το γκολ της τιμής για την Χαλ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Ρόμπερτσον.

Παράλληλα η Στόουκ, με τον Ιμπραΐμ Αφελάι να ανοίγει το σκορ στο ημίωρο του παιχνιδιού επικράτησε με 2-0 της Σέφιλντ Γουένσντεϊ. Ο Μπάρντσλεϊ το δεύτερο γκολ για τους γηπεδούχους στο 75΄. Ντεουλεφέου (20΄) και Λουκακού (28΄) τα γκολ της Έβερτον στο εκτός έδρας 2-0 επί της Μίλντρεσμπρο.