• 28'Κάλεμπ Εκουμπάν
  • 44'Κάλεμπ Εκουμπάν
  • 70'Κάλεμπ Εκουμπάν
Άδεια σε όλα!

Χωρίς κόσμο στις εξέδρες, χωρίς δίψα και ποιότητα στο χορτάρι και εν τέλει χωρίς Europa: Η ΑΕΚ γνώρισε βαριά ήττα από την Τράμπζονσπορ (1-3) στο ΟΑΚΑ και βρίσκεται με το ενάμισι πόδι εκτός Ευρώπης.

Τελευταία ανανέωση: 22 Αυγούστου 2019, 23:15

Το δυνατό ξεκίνημα της ΑΕΚ στο ματς -δυνατότερο δεν θα μπορούσε να φανταστεί κανείς...- της έδωσε το προβάδισμα μόλις στο 4ο λεπτό όταν και ο Μάρκο Λιβάγια με πλασέ μέσα από την περιοχή έκανε το 1-0 για την ομάδα του. Εξαιτίας αυτής της πολύ γρήγορης εξέλιξης αλλά και με εμφανή τη διάθεση της ΑΕΚ να παίξει φουλ επίθεση, έδωσε στον αγώνα έναν run and gun ρυθμό με την μπάλα να πηγαίνει πάνω-κάτω, τις δυο ομάδες να απειλούν και το παιχνίδι να διακατέχεται από άγρια ομορφιά.

Όμως είναι δεδομένο: με τέτοιο ρυθμό το προβάδισμα το έχει πάντα η πιο γυμνασμένη, η πιο γρήγορη και πιο «δεμένη» ομάδα και σε αντιδιαστολή με την Ένωση, αυτό είναι η Τράμπζονσπορ. Μπορεί τα δυο γκολ της τούρκικης ομάδας που ανέτρεψαν το εις βάρος της σκορ και το έκαναν 1-2 πριν τελειώσει το ημίχρονο (Τούρκοι μάλιστα έχασαν και πέναλτι, με το οποίο θα μπορούσαν να είχαν ισοφαρίσει πιο νωρίς) να μπήκαν από στημένες φάσεις -και τα δυο με τον καταπληκτικό Εκουμπάν- αλλά ήταν εν γένει ο ρυθμός που την ευνοούσε.

Στην επανάληψη αυτό το χαρακτηριστικό γιγαντώθηκε. Η ΑΕΚ μπήκε με διάθεση να πιέσει για την γρήγορη ισοφάριση αλλά η ψυχολογία είχε γείρει για τα καλά υπέρ της Τράμπζονσπορ και όσο περνούσε η ώρα, αντί η Ένωση να πιέζει ήταν η αντίπαλός της αυτή που είχε το πάνω χέρι. Ο Εκουμπαν πέτυχε και τρίτο γκολ, «σφράγισε» όχι απλά τη νίκη αλλά -πλην συγκλονιστικού απροόπτου- και την πρόκριση για την ομάδα του και κάπου εκεί το ματς τελείωσε. Το τελικό 1-3 είναι μάλλον αντιπροσωπευτικό της συνολικής εικόνας του ματς.

Κριτικη Προπονητη

Ο Μιγκέλ Καρντόσο παρέταξε την ΑΕΚ με 4-2-3-1, σύστημα που δεν απάλλαξε την ΑΕΚ από τα αμυντικά της προβλήματα. Ο Πορτογάλος έκανε δυο αλλαγές πριν το 70' αλλά μόνο σε επίπεδα προσώπων και δεν άλλαξε τίποτα.

• 11

Το 4-2-3-1 του Ουνάλ Καραμάν αποδείχθηκε ιδανικό για την τούρκικη ομάδα, καθώς χτύπησε την ΑΕΚ στα κενά του άξονά της με αποτέλεσμα όσο περνάει η ώρα να βλέπει την ομάδα του να κυριαρχεί όλο και περισσότερο.

Η φάση του αγώνα 44'
Στο 44ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Εκουμπάν νίκησε κατά κράτος στον αέρα την άμυνα της ΑΕΚ και με ένα εντυπωσιακό γκολ «υπέγραψε» τη φάση της αναμέτρησης.

Τα highlights του ματς

• 3'
    Ωραία αλλαγή του Μάνταλου για τον Λιβάγια, σουτ του Κροάτη που κοντράρει και η μπάλα κόρνερ.
  • 4'
    Γκολ! 1-0 για την ΑΕΚ με τον Μάρκο Λιβάγια να κάνει το πλασέ μετά το γύρισμα του Λόπες και να ανοίγει το σκορ.
  • 7'
    Συρτό σουτ του Ομούρ, αποκρούει σε κόρνερ ο Μπάρκας.
  • 11'
    Ο Λιβάγια βρήκε τον Ολιβέιρα μέσα στην περιοχή, ο Πορτογάλος έκανε το σουτ από καλή θέση και ο Τσακίρ μπλόκαρε με υπερένταση.
  • 12'
    Επικίνδυνη συρτή σέντρα του Ομούρ από τα αριστερά, ο Βράνιες διώχνει σε κόρνερ απομακρύνοντας τον κίνδυνο.
  • 15'
    Καλό σουτ του Λιβάγια έξω από την περιοχή, η μπάλα λίγο δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι.
  • 17'
    Ο Εκουμπάν έφυγε στην κόντρα, όμως ο Λόπες τον έκλεισε την τελευταία στιγμή και το σουτ του δεν ήταν καλό.
  • 22'
    Ένα δύο του Λιβάγια με τον Λόπες και σουτ του Κροάτη, λίγο άουτ η μπάλα.
  • 22'
    Πέναλτι για την Τράμπζονσπορ για μαρκάρισμα του Βράνιες στον Νόβακ. Ο Σόσα εκτελεί και στέλνει τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.
  • 29'
    Γκολ για την Τράμπζονσπορ! Κόρνερ για τους Τούρκους, ο Νόβακ βρίσκει κατά λάθος τη μπάλα, αυτή στρώνεται στον Εκουμπάν και ο τελευταίος με κοντινό πλασέ ισοφαρίζει.
  • 44'
    Γκολ για την Τράμπζονσπορ! Ο Εκουμπάν πιάνει την κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ και με το δεύτερο προσωπικό του γκολ διαμορφώνει το 1-2.
  • 45'
    Ο Σόρλοθ βγαίνει στην κόντρα, ο Μπάρκας τον νικάει.
  • 51'
    Καλό γύρισμα του Ομούρ στην καρδιά της άμυνας της ΑΕΚ, κανείς στην πορεία της μπάλας.
  • 54'
    Ωραία ενέργεια και σουτ του Λιβάγια μέσα από την περιοχή, με δεύτερη προσπάθεια μπλοκάρει ο Τσακίρ.
  • 70'
    Γκολ για την Τράμπζονσπορ. Ο Εκουμπάν βγαίνει τετ-α-τετ με τον Μπάρκα και τον νικάει πολύ εύκολα για το 1-3.

Μια εικονα... χιλιες λεξεις

Η φάση του αγώνα
Το αχανές ΟΑΚΑ ήταν αναπόφευκτα και ψυχρό με εξαίρεση μια μικρή του γωνιά: εκείνη όπου βρισκόντουσαν τα πιτσιρίκια που βρέθηκαν στο γήπεδο για να δουν το παιχνίδι. Ήταν το μοναδικό ζωντανό σημείο στο ΟΑΚΑ.

Τα προσωπα του αγωνα

<span>Καλέμπ</span> Εκουμπάν
18
Καλέμπ Εκουμπάν
Δεν θα μπορούσε να είναι άλλος. Ο Καλέμπ Εκουμπάν με τα τρία τέρματα που πέτυχε υπέγραψε την μεγάλη νίκη της Τράμπζονσπορ στο Ολυμπιακό Στάδιο επί της ΑΕΚ. Ήταν πάντα μέσα στις φάσεις, πηδώντας πολύ ωραία για κεφαλιά στο δεύτερο γκολ, ενώ είχε εξαιρετικό τελείωμα στο τρίτο. Η άμυνα της ΑΕΚ δεν κατάφερε σε κανένα σημείο να βρει απάντηση στον παίκτη των Τούρκων.

Ο αδύναμος κρίκος

<span>Όγκνιεν</span> Βράνιες
21
Όγκνιεν Βράνιες
Ο Όγκνιεν Βράνιες επέστρεψε στην ΑΕΚ για να της δώσει σιγουριά στην άμυνα και να αποτελέσει σημείο αναφοράς. Κόντρα στην Τράμπζονσπορ ήταν μία από τις πολλές, είναι η αλήθεια, πληγές της ομάδας του. Έχασε σχεδόν όλες τις προσωπικές μονομαχίες, φέρει μεγάλη ευθύνη στη φάση του τρίτου γκολ των Τούρκων και γενικότερα η εμφάνισή του ήταν απογοητευτική.

Ο αφανής ήρωας

<span>Άντονι</span> Νουακουάμε
9
Άντονι Νουακουάμε
Ο Άντονι Νουακαέμε ήταν από τους πιο δραστήριους παίκτες των νικητών στο αποψινό ματς. Δημιούργησε πολλά προβλήματα στον Παουλίνιο από την δεξιά πλευρά της άμυνας της ΑΕΚ. Πολλές φάσεις της τουρκικής ομάδας ξεκίνησαν από τα πόδια του σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης.

Το... VAR του SDNA

Ο Γερμανός Ντάνιελ Σίμπερτ ελέγχεται για την απόφασή του να καταλογίσει πέναλτι στην προσπάθεια του Βράνιες στο πρώτο μέρος. Από εκεί και πέρα, δεν έκανε το μεγάλο λάθος βγάζοντας το παιχνίδι με σχετική άνεση, ενώ σωστές ήταν και οι υποδείξεις των βοηθών του.