• 29'Πάβελ Στολάρσκι
  • 51'Βαλεριάν Γκβίλια
  • 26'Λουίς Ρότσα
Μέχρι εκεί μπορούσε...

Δεν είναι ακόμα έτοιμος για τους ομίλους: Η Λέγκια επικράτησε 2-0 στο Περιστέρι και πέρασε δίκαια στα play offs του Europa, δείχνοντας πως ο Ατρόμητος δεν ήταν έτοιμος για το κάτι παραπάνω φέτος.

Τελευταία ανανέωση: 14 Αυγούστου 2019, 21:09

Είναι γνωστό πως το 0-0 εκτός έδρας είναι θετικό αλλά πολύ ύπουλο αποτέλεσμα. Ειδικά όταν έχουμε να κάνουμε με αναμετρήσεις ομάδων που έχουν μεγάλη διαφορά ποιότητας μεταξύ τους. Ο Ατρόμητος βίωσε με τον χειρότερο τρόπο αυτή την αλήθεια. Κόντρα στη Λέγκια, ήθελε μόνο νίκη στο γήπεδο του Περιστερίου, δεν μπορούσε να κάνει το παιχνίδι αναμονής που του χάρισε την ισοπαλία στο πρώτο ματς και σε αυτό το στιλ αγώνα, οι Πολωνοί φάνηκε πως έχουν το πάνω χέρι: η εύκολη νίκη-πρόκρισή τους το επικύρωσε.

Ίσως να βλέπαμε ένα εντελώς διαφορετικό παιχνίδι αν ο Ατρόμητος είχε καταφέρει να πετύχει το γρήγορο γκολ που ήθελε, αν είχε κεφαλαιοποιήσει με ένα τέρμα το ενθουσιώδες ξεκίνημά του στο πρώτο ημίχρονο. Ειδικά, η φάση του 17' όταν ο Ρόσα έστειλε με φάουλ τη μπάλα στο δοκάρι ήταν μια πολύ μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τους γηπεδούχους. Και αφού δεν κατάφερε να ανοίξει εκεί το σκορ, η μπάλα τον «τιμώρησε» στο 39' όταν και ο Στολάρσκι με διαγώνιο σουτ έκανε το 0-1.

Ο Ατρόμητος προσπάθησε να μην επηρεαστεί από τη ψυχρολουσία, συνέχισε να προσπαθεί να κάνει το παιχνίδι του και να ισοφαρίσει πριν την ανάπαυλα ώστε να έχει μεγάλες πιθανότητες για την επανάληψη. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ο Μανούσος απέτυχε να σκοράρει από κοντά χάνοντας τεράστια ευκαιρία και το 0-1 έμεινε με αποτέλεσμα η πλάστιγγα να γείρει για τα καλά υπέρ της Λέγκια.

Στην επανάληψη, η διαφορά ψυχολογίας ήταν εμφανής και οι Πολωνοί μπήκαν με διάθεση να τελειώσουν το παιχνίδι. Πέτυχαν το γρήγορο γκολ που ήθελαν όταν στο 51' ο Κβίλια με προβολή μέσα από την μικρή περιοχή έκανε το 2-0 και όλα τελείωσαν. Η συνέχεια ήταν τυπικής σημασίας και εν τέλει, ο Ατρόμητος ολοκλήρωσε μια ακόμα ευρωπαϊκή παρουσία πριν μπει ο Σεπτέμβρης.

Τα highlights του ματς

• 11'
    Μεγάλη ευκαιρία για τον Ατρόμητο. Ο Βέλλιος από τη μικρή περιοχή έκανε κακή κεφαλιά και η μπάλα πέρασε πλάγια.
  • 17'
    Δοκάρι για τον Ατρόμητο! Ο Ρόσα με απίθανο φάουλ παραλίγο να κάνει το 1-0 για τον Ατρόμητο αλλά η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι της Λέγκια.
  • 19'
    Ο Καχίλα μετά από φάουλ πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ.
  • 29'
    Γκολ για την Λέγκια! Ο Στολάρσκι με δυνατό διαγώνιο σουτ έξω από την περιοχή σκοράρει για την Λέγκια.
  • 32'
    Ο Κουλένοβιτς χάνει μεγάλη ευκαιρία για τη Λέγκια καθώς μέσα από την περιοχή σούταρε άουτ.
  • 40'
    Ο Μανούσος μπήκε στην περιοχή και έκανε το σουτ με τη μπάλα να κοντράρει και να καταλήγει κόρνερ.
  • 45'+1'
    Μεγάλη ευκαιρία για τον Ατρόμητο. Αμυντικός της Λέγκια πρόλαβε τον Μανούσο στο γύρισμα του Βέλλιου και έδιωξε σε κόρνερ το οποίο πέρασε ανεκμετάλλευτο για τον Ατρόμητο.
  • 51'
    Γκολ για την Λέγκια! Ο Βέσοβιτς έβγαλε πολύ ωραία σέντρα και ο Κβίλια με προβολή μέσα από την μικρή περιοχή κάνει το 2-0 για τη Λέγκια.

Τα 3 σημεια - κλειδια που εκριναν το παιχνιδι

1
Η καταπληκτική ευκαιρία του Ατρόμητου στο 17΄ όταν και ο Ρόσα έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι ήταν σημείο τομής για το ματς καθώς αν εκεί σκόραρε ο Ατρόμητος ίσως να βλέπαμε άλλο ματς.
2
Όταν η Λέγκια έκανε το 0-1 έγινε εξαιρετικά δύσκολη η δουλειά του Ατρόμητου. Η μισή πρόκριση για την πολωνική ομάδα κρίθηκε σε εκείνο το σημείο.
3
Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, ο Μανούσος έχασε τεράστια ευκαιρία για να ισοφαρίσει. Αν γινόταν εκεί το 1-1, το δεύτερο ημίχρονο θα είχε άλλη εικόνα, όμως το 0-1 παρέμεινε και δύσκολα θα άλλαζε στην επανάληψη.

Μια εικονα... χιλιες λεξεις

Η φάση του αγώνα
Οι φίλοι του Ατρόμητου βρέθηκαν στο Περιστέρι παρά τη ζέστη και έφτιαξαν εκπληκτική ατμόσφαιρα για να υποστηρίξουν την ομάδα του Γιάννη Αναστασίου.

Τα προσωπα του αγωνα

<span>Βαλεριάν</span> Γκβίλια
8
Βαλεριάν Γκβίλια
Ο Γεωργιανός μέσος της Λέγκια ήταν εξαιρετικός στο Περιστέρι. Έκανε τα πάντα για τους φιλοξενούμενος, ήταν σταθερός ενώ έφτιαξε το 1-0 και «κλείδωσε» την πρόκριση με προβολή στο 51ο λεπτό

Ο αδύναμος κρίκος

Μάντσον
15
Μάντσον
Ο Βραζιλιάνος μέσος του Ατρόμητου έκανε κακό παιχνίδι, με αρκετά λάθη στο χώρο του κέντρου. Μάλιστα από δικό του λάθος ήρθε το 1-0 της Λέγκια. Σωστά έγινε αλλαγή στο 69΄ από τον Γιάννη Αναστασίου.

Ο αφανής ήρωας

Καφού
26
Καφού
17' Ο μεσοεπιθετικός τους Ατρόμητου Φάρλεϊ Ρόσα ταρακούνησε τους φιλοξενούμενους. Με απευθείας φάουλ από πλάγια θέση, άφησε άγαλμα τον Μαγέσκι που είδε τη μπάλα να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι του.

Το... VAR του SDNA

Ο Ολλανδός Μπας Νάιχαους έκανε μια διαιτησία εξαιρετικά ισορροπημένη, χωρίς σημαντικά λάθη, μια διαιτησία που γενικά θα ξεχαστεί γρήγορα. Τον βοήθησε και η έκβαση του αγώνα καθώς δεν υπήρξε καμία δύσκολη φάση.