• 94' Έρλινγκ Κνούτζον
  • 68' Γιώργος Δεληζήσης
Κοκκινες καρτες
  • 64' Φραν Βέλεθ

Από δύναμη πυρός στα παιχνίδια με την ΑΕ Λεμεσού, σε «αχίλλειο πτέρνα» στη Νορβηγία. Η άμυνα του Αρη πρόδωσε τους Κίτρινους στο Μόλντε, με την ομάδα του Σάββα Παντελίδη, να «πληρώνει» τα λάθη των Ρόουζ και Κουέστα και να χάνει με 3-0 από τη Μόλντε που έχει ξεκάθαρο προβάδισμα πρόκρισης στα πλέι οφ του Europa League.

Το «εφιαλτικό» πεντάλεπτο (από το 27' μέχρι και το 32') ήταν αρκετό για να γίνει η ζημιά στον Αρη που μέχρι εκείνο το σημείο του αγώνα δεν είχε απειληθεί από τους Νορβηγούς.

Η Μόλντε κόντρα στη ροή του αγώνα, εκμεταλλεύτηκε τα δώρα που τις έγιναν και με τους Γουλφ Έικρεμ και 'Εϊρίκ Χέσταντ έκανε τη «ζημιά» στην ομάδα της Θεσσαλονίκης.

Το 4-3-3 μπορεί να ήταν ορθό ως σκέψη, στην πράξη όμως έδειξε να μην ευνοεί τον Αρη που είχε αρκετά προβλήματα ανάπτυξης. Οι Κίτρινοι, ατύχησαν στις δύο καλές στιγμές τους στο παιχνίδι, με τους Σάσα και Ντιγκινί να πέσουν πάνω στον εξαιρετικό πορτιέρε της Μόλντε που και στις δύο περιπτώσεις αντέδρασε σωστά.

Το 2-0 του ημιχρόνου ανάγκασε τον Αρη να ανοίξει το παιχνίδι του κάτι που είχε ως αποτέλεσμα οι Κίτρινοι να γίνουν πιο απειλητικοί, όμως η Μόλντε ήταν αυτή που στη φάση του 55' 'αγγιξαν το 3-0 με τον Σούντγκρεν ως από μηχανής Θεός να σώσει με το κεφάλι πάνω στην γραμμή την μπάλα πριν αυτή καταλήξει στα δίχτυα.

Το... στραβό για τον Αρη παιχνίδι, στράβωσε ακόμα περρισότερο, στο 64' όταν ο Φραν Βέλεθ αποβλήθηκε από το παιχνίδι. Σαν να μην έφτανε αυτό οι Νορβηγοί πέτυχαν στο 88' και τρίτο γκολ με τον Ελιγκσεν να διαμορφώνει το τελικό 3-0 που δίνει ξεκάθαρο και ισχυρό προβάδισμα πρόκρισης στη Μόλντε.

• 10

Χωρίς εκπλήξεις και με σχηματισμό 4-2-3-1 παρέταξε την ομάδα του ο Eρλινγκ Μόε, με τον Νορβηγό τεχνικό της Μόλντε να παρατάσσει στον αγωνιστικό χώρο του Ark Stadium όλα του τα «όπλα».

• 7

Ο Σάββας Παντελίδης (αν και δεν κάθισε στον πάγκο) προχώρησε σε αλλαγές τόσο στον σχηματισμό του Αρη, όσο και σε πρόσωπα. Ο Αρης έπαιξε για πρώτη φορά με τρεις χαφ (4-3-3) με τους Σάσα και Τόνσο να παίρνουν θέση στο αρχικό σχήμα.

32'

Το λάθος του Κουέστα από το οποίο η Μόλντε βρήκε δεύτερο γκολ με διαφορά πέντε λεπτών από το πρώτο. Ο Ισπανός τερματοφύλακας, θα μπορούσε να είχε πολύ διαφορετική αντίδραση, κάτι που δεν έγινε με αποτέλεσμα ο Αρης να το... πληρώσει αυτό ακριβά.

• 5’

Ο Λούκας Σάσα έκανε το συρτό σουτ λίγο έξω από την περιοχή της Μόλντε, με το σουτ του βραζιλιάνου μέσου να καταλήγει δίπλα από το δεξί δοκάρι του Κράνινξ.

• 27’

Γκολ για την Μόλντε! Ο Ρόουζ έκανε λάθος πάσα οι ποδοσφαιριστές της Μόλντε κυκλοφόρησαν με άνεση την μπάλα μέσα στην περιοχή του Άρη και ο Έικρεμ με πλασέ νίκησε τον Κουέστα κάνοντας το 1-0 για την ομάδα του.

• 32’

Γκολ για την Μόλντε! Νέο λάθος από τον Άρη με τον Κουέστα να δίνει την μπάλα στους Νορβηγούς και μετά από τριπλή προσπάθεια των γηπεδούχων ο Χέσταντ πλάσαρε κάνοντας το 2-0.

• 40’

Ο Ντιγκινί δοκίμασε το πόδι του από μακρινή απόσταση αναγκάζοντας τον Κράνινξ να κάνει μια εντυπωσιακή επέμβαση για να διατηρήσει το 2-0 για την ομάδα του.

• 48’

Ο Μπράουν Ιντέγε έκανε την ατομική ενέργεια «πάτησε» στην περιοχή της Μόλντε και από πλάγια θέση προσπάθησε να αιφνιδιάσει τον Κράνινξ με τον πορτιέρε των Νορβηγών να μπλοκάρει σταθερά.

• 54’

Τεράστια χαμένη ευκαιρία για την Μόλντε με τον Τζέιμς να κάνει το σουτ μέσα από την μικρή περιοχή τον Κουέστα να είναι εξουδετερωμένος και τον Σούντγκρεν να σώζει πάνω από την γραμμή την εστία της ομάδας του.

• 57’

Ο Λούκας Σάσα δοκίμασε το σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή της Μόλντε αλλά ο Κράνινξ σε ετοιμότητα μπλόκαρε το συρτό σουτ του βραζιλιάνου.

• 64’

Κόκκινη κάρτα και αποβολή για τον Βέλεθ ο κεντρικός αμυντικός του Άρη σταμάτησε αντικανονικά τον Λέκε Τζέιμς ο οποίος έβγαινε απέναντι στον Κούεστα.

• 88’

Γκολ για την Μόλντε! Η άμυνα του Άρη αδυνατεί να απομακρύνει και ο Έλιγκσεν με δυνατό σουτ βάζει δύσκολα στους «κιτρινόμαυρους» κάνοντας το 3-0.

• 1

Το... εφιαλτικό πεντάλεπτο του Αρη από το 27' μέχρι και το 32'. Οι Κίτρινοι παρά το γεγονός πως μέχρι εκείνο το λεπτό δεν είχαν νιώσει απειλή, κατάφεραν χωρίς να το καταλάβουν να βρεθούν με την πλάτη στον τοίχο, απόρροια των λαθών που έγιναν από Ρόουζ και Κουέστα.

• 2

Το 4-3-3 που δεν βγήκε στην πράξη. Μπορεί ως σκέψη να ήταν σωστή η επιλογή του Σάββα Παντελίδη να παίξει με τρεις χαφ, όμως ο Αρης έμοιαζε αποκομμένος μη μπορώντας να δημιουργήσει φάσεις, απειλώντας κυρίως με στημένες φάσεις από τις εκτελέσεις του Ματίγια.

• 3

Η αποβολή του Βέλεθ ήταν η... ταφόπλακα του Αρη που έμεινε με παίκτη λιγότερο με αποτέλεσμα να το πληρώσει και με τρίτο γκολ στο φινάλε του αγώνα.

19
Εϊρίκ Χέσταντ
Σκόρερ ενός γκολ και γενικώς ο καλύτερος με διαφορά του γηπέδου. Εβαλε πολλά προβλήματα στο κεντρικό αμυντικό δίδυμο του Αρη

23
Χουλιάν Κουέστα
Στο χειρότερο ίσως παιχνίδι του με τον Αρη ο Ισπανός πορτιέρε, είναι αυτός που ευθύνεται για το δεύτερο γκολ που δέχτηκε η ομάδα του, ενώ γενικώς δεν ήταν σταθερός με αποτέλεσμα ο Αρης αυτό να το... πληρώσει ακριβά.

7
Γουλφ Είκρεμ
Σκόρερ του πρώτου τέρματος και γενικώς ο κινητήριος μοχλός της Μόλντε. Ηταν από τους βασικούς πυλώνες για τη νίκη των Νορβηγών βάζοντας δύσκολα στην άμυνα του Αρη.