• 22' Παπί Σισέ
  • 45' Ντάνιελ Ποντένσε
  • 66' Μιγκέλ Γκερέρο
  • 84' Βασίλης Τοροσίδης

Ο Ολυμπιακός έκανε ό,τι καλύτερο μπορούσε στο Κίεβο απέναντι σε μια Ντινάμο που σίγουρα δεν τρόμαξε κανέναν με τις δύο εμφανίσεις της, όμως αυτό δεν ήταν αρκετό για ακόμη μια φορά. Η ομάδα του Μαρτίνς προσπάθησε να παίξει το ποδόσφαιρό της, έφτιαξε ευκαιρίες, τις έχασε όλες και για ακόμη μια φορά -κατά παράδοση- πλήρωσε μια στιγμή αδράνειας στην άμυνά του που του στοίχισε την ήττα με 1-0. Αποτέλεσμα που απλώς φυσικά ήταν η «σφραγίδα» πρόκρισης των Ουκρανών σε ένα... έγγραφο που είχε ήδη υπογραφεί στον Πειραιά μετά το 2-2 του Καραϊσκάκη.

Όσον αφορά στην εικόνα του αγώνα, στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός έπαθε... ΑΕΚ και όπως ακριβώς του συνέβη στο ματς με την «Ένωση» όταν εμφανίστηκε «διπρόσωπος» στα δύο 45λεπτα, αυτή τη φορά το έκανε μέσα στο ίδιο ημίχρονο. Στο πρώτο μισό του α' μέρους και λίγο περισσότερο, η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς ήταν σοβαρή και αποτελεσματική, έχοντας έστω και στις λεπτομέρειες τον έλεγχο του αγώνα. Δεν είχε καμία διάθεση για ρίσκα στην άμυνα, με άμεσα και αποφασιστικά διωξίματα, σωστές αμυντικές αντιδράσεις που δεν επέτρεψαν ουσιαστικά ούτε μια καλή επίθεση της ουκρανικής ομάδας, ενώ όλο το επιθετικό παιχνίδι του γινόταν από τις δύο πτέρυγες και κυρίως από τα αριστερά με Τσιμίκα, Ποντένσε και Φορτούνη, χωρίς πάντως να βρει κλασικές ευκαιρίες.

Ωστόσο, για πολλοστή φορά φέτος, την πρώτη στιγμή που οι «ερυθρόλευκοι» τα θαλάσσωσαν στα μετόπισθεν, το πλήρωσαν... ακαριαία με γκολ. Ήταν η φάση του 32ου λεπτού όταν πλήρως κόντρα στη ροή του αγώνα, μετά από φάση διαρκείας της Ντινάμο, ο Μικολένκο βρήκε ευκαιρία για μια καλή σέντρα, την έβγαλε για τον Σολ και ο Ισπανός που πρόλαβε την αργή αντίδραση των στόπερ, νίκησε με ωραίο πλασέ στην κίνηση τον Σα για το 1-0. Ως το φινάλε του πρώτου μέρους, με τον Ολυμπιακό να έχει σαστίσει από την εξέλιξη αυτή, οι γηπεδούχοι είχαν ακόμη δύο καλές στιγμές για να σφραγίσουν ουσιαστικά από το πρώτο ημίχρονο την πρόκριση, με ένα πιθανό δεύτερο γκολ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός είχε και πάλι την «εδαφική» υπεροχή, την μπάλα στα πόδια στο μεγαλύτερο διάστημα, ωστόσο η Ντινάμο είχε καταφέρει να κλείσει σωστά τους διαδρόμους ως επί το πλείστον. Οι Πειραιώτες ήταν αυτοί που απείλησαν τρεις φορές με αξιώσεις, ωστόσο η ομάδα του Χάτσκεβιτς με τον ένα ή τον άλλο τρόπο κατάφερε να διαχειριστεί αυτό το υπέρ της 1-0 και να κρατήσει το σκορ πρόκρισης ως το φινάλε του αγώνα.

• 15

Αλεξάνταρ Χάτσκεβιτς: Τίποτα το... εξεζητημένο από τον προπονητή της Ντινάμο σε αυτό το ματς, βάζοντας ό,τι καλύτερο είχε διαθέσιμο στο ματς, στο κλασικό 4-3-3. Έπαιξε για το μηδέν στην άμυνα, έπαιξε για να εκμεταλλευθεί ένα λάθος του αντιπάλου και από τη στιγμή που αυτός δεν έκανε τα βασικά, πήρε άριστα και στους δύο τομείς.

• 18

Πέδρο Μαρτίνς: Ο Ολυμπιακός δεν μπήκε στο παιχνίδι με διάθεση να παραχωρήσει στη Ντινάμο την... παραμικρή σπιθαμή κενού χώρου ή χρόνου με τη μπάλα στα πόδια αν αυτό μπορούσε να αποφευχθεί. Σαφώς με λιγότερα επιθετικά ρίσκα, ουσιαστικά προσπάθησε να να παίξει και αυτός πρώτα για να διαφυλάξει την εστία του, θεωρώντας ότι από τη στιγμή που μπορεί να παίξει καλύτερα με τη μπάλα στα πόδια θα έβρισκε και ένα γκολ. Σε αντίθεση με τον συνάδελφό του όμως, ο Μαρτίνς αυτή τη φορά δεν δικαιώθηκε με το αποτέλεσμα, αλλά ούτε και με τις αλλαγές του, αλλάζοντας και το σχήμα σε 4-4-2 από το 65' και μετά.

32'

Δεν χωράει αμφιβολία ότι ο Σολ είναι ένας από τους πιο ποιοτικούς -αν όχι ο πιο ποιοτικός- παίκτης στο ρόστερ της Ντιναμό Κιέβου. Και αν στο «Καραϊσκάκης» αυτό δεν φάνηκε, στο παιχνίδι της Ουκρανίας ήταν ο Ισπανός που υπέγραψε τη φάση του αγώνα καθώς έκανε το 1-0, που ήταν και το γκολ που έκρινε την υπόθεση πρόκριση.

• 6’

Πρώτη επίθεση του Ολυμπιακού στο ματς, με το δυνατό σουτ του Χασάν στην αντεπίθεση να περνάει δύο περίπου μέτρα άουτ.

• 16’

Καλή επίθεση του Ολυμπιακού από τα αριστερά, ο Τσιμίκας κάνει την επικίνδυνη σέντρα και ο Μπόικο απομακρύνει δύσκολα.

• 30’

Εξαιρετική αντεπίθεση του Ολυμπιακού που βγάζει τον Ποντένσε με τη μπάλα στα πόδια εντός περιοχής και προς τα αριστερά, ωστόσο ο Πορτογάλος καθυστέρησε πολύ και τελικά κλείστηκε.

• 32’

ΓΚΟΛ! Πρώτη ευκαιρία της Ντινάμο στο ματς, μετά από φάση διαρκείας ο Μικολένκο κάνει τη σέντρα και ο Φραν Σολ το πλασέ προ του Μεριά για το 1-0.

• 35’

Γρήγορη αντεπίθεση των Ουκρανών που καταλήγει με σουτ του Σεπέλιεφ εκτός περιοχής, ψηλά άουτ όμως.

• 45+’

Μεγάλη ευκαιρία για τη Ντινάμο μετά από στημένη μπάλα, ο Σολ βρίσκεται μετά από μια κερδισμένη κεφαλιά απέναντι στον Σα όμως ο Πορτογάλος νικά τον Ισπανό στο τετ-α-τετ.

• 51’

Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό με την κεφαλιά του Μασούρα λίγο άουτ έπειτα από σέντρα του Τοροσίδη.

• 56’

Σουτ υπό καλές προϋποθέσεις του Μικολένκο μέσα από την περιοχή, η μπάλα άουτ.

• 60’

Καλή προσπάθεια του Φορτούνη και δυνατό ευθύβολο σουτ, η μπάλα σταθερά στα χέρια του Μπόικο.

• 64’

Νέα ευκαιρία για τον Ολυμπιακό στην αντεπίθεση, όμως ο Μπόικο σώζει το δυνατό σουτ του Μασούρα που υποδέχθηκε βαθιά μπαλιά.

• 74’

Απίθανη ευκαιρία του Ολυμπιακού με τον Μασούρα να τροφοδοτεί τον Χασάν και τον Μπόικο να σώζει ενστικτωδώς την κοντινή προβολή του Αιγύπτιου.

• 87’

Ακόμη μια κλασική χαμένη ευκαιρία για τους «ερυθρόλευκους» λίγο πριν το φινάλε, με τον Μπόικο να σώζει το τετ-α-τετ του Γκερέρο μετά από ασίστ του Χασάν.

• 90’

Ο Σα σώζει το 2-0 προ του Γκάρμας που μπήκε στην περιοχή και βρέθηκε απέναντι από τον Πορτογάλο.

• 91’

Καλή επίθεση για τον Ολυμπιακό και σουτ του Νάτχο, η μπάλα όμως πάνω στον Μπόικο και πάλι.

• 1

Προφανώς το γκολ της Ντινάμο στην πρώτη ουσιαστική, καλή επίθεσή της, αλλάζει πλήρως την εικόνα του αγώνα που μέχρι εκείνο το σημείο έδειχνε μόνο «Ολυμπιακός». Οι Ουκρανοί έδιωξαν όλο το άγχος τους και ουσιαστικά από εκείνη τη στιγμή διαχειρίστηκαν απλά το ματς.

• 2

Σίγουρα πλήρωσε μια σημαντική στιγμή αδράνειας στην άμυνά του, ωστόσο αυτό που πραγματικά πλήρωσε για ακόμη μια φορά η ομάδα του Μαρτίνς ήταν οι χαμένες ευκαιρίες της. Όσο η ώρα περνούσε φαινόταν ότι αν έρθει έστω ένα γκολ απέναντι σε έναν επιεικώς μέτριο αντίπαλο, κάτι θα μπορούσε να γίνει επιπλέον ως το τέλος!

• 3

Η «απουσία» του Φορτούνη για μισή ώρα, μετά την αλλαγή του, περισσότερο μπέρδεψε τον Ολυμπιακό, παρά φρεσκάδα του έδωσε. «Μηδέν» από τον Νάτχο στο κομμάτι της δημιουργίας που έλειψε πολύ από τον άξονα στο σημείο που οι «ερυθρόλευκοι» θεωρητικά θα ανέβαζαν στο μάξιμουμ την πίεσή τους για την ισοφάριση.

Το «Ολιμπίνσκι» είναι ένα από τα πιο εντυπωσιακά αλλά και τα πιο ψυχρά γήπεδα της Ευρώπης. Δύσκολα φωτογραφία θα μπορούσε να συνοψίσει με πιο αποτελεσματικό τρόπο αυτά τα δύο χαρακτηριστικά.

10
Μικόλα Σαπαρένκο
Ο 20χρονος μέσος της Ντιναμό Κιέβου έκανε ένα παιχνίδι που επιβεβαίωσε τη φήμη του αναφορικά με το πλούσιο ταλέντο του: ο Σαπαρένκο ταλαιπώρησε απίστευτα το κέντρο του Ολυμπιακού, δημιούργησε πολλές φορές προϋποθέσεις απειλής για τους «ερυθρόλευκους» και όποτε έπιανε τη μπάλα, η ποιότητά του αλλά και η αναντίστοιχη της ηλίκιας του ωριμότητά του έκανε μπαμ.

20
Γιασίν Μεριά
Βρέθηκε σε πάρα πολύ κακή μέρα και δεν είναι τυχαίο ότι οι περισσότερες ευκαιρίες της Ντιναμό Κιέβου -μεταξύ των οποίων και το γκολ- προέκυψαν από τη δική του πτέρυγα. Ο Μεριά ήταν δίχως αμφιβολία ο αδύναμος κρίκος της άμυνας του Ολυμπιακού και εκτέθηκε με χαρακτηριστικό τρόπο από την αριστερά πλευρά της Ντιναμό Κιέβου.

71
Ντένις Μπόικο
Μπορεί ο Ολυμπιακός να μην πίεσε σε ασφυκτικό βαθμό στην επανάληψη αλλά έχασε τουλάχιστον δυο καλές ευκαιρίες -μια με τον Χασάν και μια με τον Μεριά- που δεν μετουσιώθηκαν σε γκολ εξαιτίας του Μπόικο, του πορτιέρο της Ντιναμό Κιέβου που όποτε έπρεπε «κατέβασε ρολά» και έκανε εντυπωσιακές επεμβάσεις που κράτησαν το σκορ στο 1-0.

Ο Ιβάν Κρούζλιακ έκανε μια διαιτησία που πέρασε απαρατήρητη και ως εκ τούτου μια καλή διαιτησία. Ο Σλοβάκος διαιτητής δεν έκανε κανένα λάθος που να προκάλεσε την διαμαρτυρία κάποιας εκ των δύο ομάδων και το τελευταίο στοιχείο για το οποίο θα θυμόμαστε αυτό το παιχνίδι είναι τα σφυρίγματά του.