Γήπεδο «Ζοσί Μπαρτέλ» / TV: Cosmotesport 2
  • Μπάρις Σίμσεκ (Τουρκία)
  • Σερκάν Οκ (Τουρκία)
  • 56' Κλεμέν Κουτουριέ
  • 66' Βασίλης Τοροσίδης
  • 81' Έντισον Γιορντάνοφ (αυτ.)
  • 35' Μοχάμεντ Καμαρά
  • 74' Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος

Με 7 αλλαγές στη σύνθεσή του σε σχέση με την ήττα του Ηρακλείου και βελτιωμένη ψυχολογία μετά το «ritiro» του Πέδρο Μαρτίνς στου Ρέντη, ο Ολυμπιακός πήγε στο Λουξεμβούργο για ένα ματς... do or die απέναντι στην πρωταθλήτρια του δουκάτου και πρωτάρα σε φάση ομίλων, Ντουντελάνζ, για την 3η αγωνιστική του 6ου γκρουπ του Europa League. Οι «ερυθρόλευκοι» έψαχναν το πρώτο... μέρος από το απαραίτητο για την πρόκριση στην επόμενη φάση εξάποντο και από τα πρώτα λεπτά του αγώνα στο «Ζοσί Μπαρτέλ» φάνηκε ότι ήταν αποφασισμένοι για κατάθεση χαρακτήρα και ικανοτήτων. Οι διαφορές στην εμπειρία και την ποιότητα των δύο ομάδων φάνηκαν σχεδόν... ακαριαία, με τους Πειραιώτες να έχουν ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο δημιουργικά, το οποίο όμως και πάλι σημαδεύτηκε από την μεγάλη τους φετινή παθογένεια: την αδυναμία να τελειώσουν τις φάσεις που δημιουργούν!

Η ομάδα του Μαρτίνς μπήκε στο γήπεδο πιέζοντας εξ αρχής έντονα τον αντίπαλο και έχοντας τη γνωστή καλή κυκλοφορία μπάλας, σπάζοντας εύκολα το αντίστοιχο πρέσινγκ της Ντουντελάνζ με γρήγορες και συνεχείς μπαλιές στην πλάτη της άμυνας της, για τις οποίες όπως φάνηκε το συγκρότημα του Ντίνο Τόπμελερ δεν είχε ιδιαίτερες απαντήσεις. Το ματς σε όλο το πρώτο ημίχρονο ήταν... μόνο Ολυμπιακός, με κατοχή μπάλας σταθερά γύρω στο 60%, χωρίς να απειλείται παρά μόνο σε 1-2 κατεβασιές της Ντουντελάνζ που έμειναν ανολοκλήρωτες και με τους «ερυθρόλευκους» να βγάζουν τα πρώτα 45 λεπτά με 17 τελικές και 8 καθαρές ευκαιρίες για γκολ, κυρίως με Ναουέλ, Φορτούνη και Λάζαρο. Για ακόμη μια φορά όμως, ο ήρωας της υπόθεσης ήταν ο αντίπαλος γκολκίπερ, ο Λάζαρος που αντικατέστησε τον τραυματία Γκερέρο είχε ένα δοκάρι, ενώ χάθηκαν ακόμη 2-3 φάσεις από τις λεγόμενες «άχαστες».

Παρότι το τέμπο στο δεύτερο ημίχρονο δεν ήταν αντίστοιχο με αυτό του πρώτου, για ένα τέταρτο, η επιθετική ανομβρία του Ολυμπιακού δεν θα μπορούσε να συνεχιστεί με τον ρυθμό που χάνονταν οι ευκαιρίες. Μετά από τρεις καλές φάσεις στην εστία της Ντουντελάνζ, τελικά η λύση ήρθε από την... άμυνα: κόρνερ του Φορτούνη στο 66', έξοχη κεφαλιά του Βασίλη Τοροσίδη και 0-1! Από εκείνο το σημείο και μετά, ο Ολυμπιακός διαχειρίστηκε άνετα το ματς, έχασε νέες ευκαιρίες (σ.σ. νέο δοκάρι Λάζαρου στο 77') για περισσότερα γκολ και τελικά, έφτασε και στο 0-2 στην αντεπίθεση του 81' όταν ο Ποντένσε έδωσε στον Φορτούνη για το τετ-α-τετ και αυτός με λίγη... βοήθεια από τον Γιορντάνοφ έγραψε το τελικό 0-2. Έτσι, επέστρεψε στις νίκες μετά από 5 ματς, πήρε το πρώτο «τρίποντο» στον όμιλο και κυρίως ψυχολογική τόνωση για τη δύσκολη συνέχεια.

• 10

Ο Πέδρο Μαρτίνς είχε την ατυχία να ξεμείνει από επιθετικό πολύ νωρίς στην αναμέτρηση λόγω του τραυματισμού του Γκερέρο και με δεδομένη την απουσία του Χασάν το αδιέξοδο έμοιαζε πολύ πιθανό. Η έμπνευσή του να τοποθετήσει τον Λάζαρο Χριστοδουλόπουλο σε θέση μοναδικού προωθημένου του βγήκε αγωνιστικά παρά το γεγονός ότι ο Έλληνας επιθετικός δεν σκόραρε. Συν τοις άλλοις, έκανε το αυτονόητο όταν και μετά το 0-1 πέρασε στο ματς τον Νάτχο προκειμένου να κρατήσει μπάλα και να παγώσει τον ρυθμό.

• 9

Ο Ντίνο Τόπλεμερ, ο Γερμανός τεχνικός της ομάδας από το Λουξεμβούργο, ήξερε από την αρχή της αναμέτρησης πως η ομάδα του είχε να αντιμετωπίσει έναν ανώτερο αντίπαλο και έτσι από το πρώτο λεπτό ακολούθησε μια αμυντικογενή φιλοσοφία. Παρά το γεγονός όμως ότι στις προηγούμενες αναμετρήσεις αυτός ήταν ο λόγος που η Ντουντελάνζ στάθηκε αξιοπρεπώς, κόντρα στον Ολυμπιακό αυτό δεν έγινε καθώς οι «ερυθρόλευκοι» έχαναν ευκαιρίες από την αρχή του αγώνα. Συν τοις άλλοις, μετά το 0-1 εναλλακτικό πλάνο δεν υπήρχε και οι γηπεδούχοι απλά περίμεναν το αναπόφευκτο.

44'

Ο Χριστοδουλόπουλος έχασε μπόλικες ευκαιρίες να χριστεί σκόρερ στο ματς αλλά η μπάλα δεν τον ήθελε. Το ταβάνι της κακοτυχίας του ωστόσο σε αυτό το παιχνίδι υπήρξε με διαφορά η φάση του 44ου λεπτού όταν και ο παίκτης του Ολυμπιακού βρέθηκε μόνος του σε κενό τέρμα, αρκούσε απλά να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα και παρ' όλα αυτά κατάφερε να... την στείλει άουτ!

• 13’

O Ναουέλ έπιασε το πλασέ στην κίνηση μετά από σέντρα του Τοροσίδη και ο Μπονεφουά απέκρουσε με υπερένταση.

• 15’

Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό με τον Φορτούνη να κάνει ωραία ενέργεια και σουτ για να διώξει ο Μπονεφουά.

• 23’

Ατομική ενέργεια του Φορτούνη και σέντρα με το δεξί, ο Χριστοδουλόπουλος έπιασε την κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι.

• 28’

Σουτ του Χριστοδουλόπουλου έξω από την περιοχή, αποκρούει ο Μπονεφουά.

• 42’

Εξαιρετικό σουτ του Χριστοδουλόπουλου έξω από την περιοχή, ελάχιστα άουτ η μπάλα.

• 44’

Άλλη μια χαμένη ευκαιρία από τον Χριστοδουλόπουλο, που ουσιαστικά προ κενής εστίας στέλνει την μπάλα πολύ ψηλά άουτ.

• 54’

Κεφαλιά του Φορτούνη, στην αγκαλιά του Μπονεφουά η μπάλα.

• 65’

Καλό σουτ του Ποντένσε έξω από την περιοχή, η μπάλα κοντράρει και καταλήγει κόρνερ.

• 66’

ΓΚΟΛ! Κόρνερ του Φορτούνη, κεφαλιά του Τοροσίδη και το 1-0 για τον Ολυμπιακό.

• 68’

Καλό σουτ του Κούτρη μέσα από την περιοχή, αποκρούει ο Μπονεφουά.

• 69’

Ατομική ενέργεια του Ποντένσε και σουτ για να αποκρούσει ο Μπονεφουά.

• 76’

Γύρισμα του Κούτρη, πλασέ στην κίνηση από τον Χριστοδουλόπουλο και η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

• 81’

ΓΚΟΛ! Ο Κώστας Φορτούνης βγαίνει τετ-α-τετ μετά από ενέργεια του Ποντένσε και πλασάρει ωραία πάνω από τον Μπονεφουά για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα με την βοήθεια και του αμυντικού.

• 1

Ο Ολυμπιακός αντιμετώπισε μια ομάδα που ήταν σαφώς κατώτερη από αυτόν και αυτονόητα έχασε πολλές ευκαιρίες για ένα μεγάλο σκορ. Τελικά, πήρε μια νίκη που θα ήταν σίγουρα λιγότερο αγχωτική αν το 44' ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος έβαζε το γκολ στο άδειο τέρμα και έκανε το 0-1 πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου: μάλλον το δεύτερο ημίχρονο θα είχε εντελώς άλλη εικόνα αν οι «ερυθρόλευκοι» είχαν προηγηθεί εκεί.

• 2

Ο Βασίλης Τοροσίδης θυμήθηκε τις εποχές που ήταν από μηχανής Θεός σε παιχνίδια που το ματς δεν κυλούσε όπως θα ήθελε η ομάδα του. Το γκολ του 66ο λεπτό ήταν το «κλειδί» για να ξεκλειδώσει ο Ολυμπιακός την άμυνα της αντιπάλου του όταν και σηκώθηκε πιο ψηλά από όλους τους αντιπάλους του για να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Αυτό ήταν και ένα από τα πιο κομβικά σημεία της αναμέτρησης καθώς το γκολ έδιωξε το άγχος από τα πόδια των παικτών του Ολυμπιακού και τα πράγματα έγιναν λίγο πιο απλά για τη συνέχεια της αναμέτρησης.

• 3

Αν και όλα έδειχναν πως ο Ολυμπιακός θα νικούσε έτσι κι αλλιώς, το άγχος δεν είχε εξαλειφθεί πλήρως όσο το σκορ ήταν στο ρευστό 0-1. Το γκολ του Φορτούνη όμως στο 81ο λεπτό με τη βοήθεια του αμυντικού της Ντουντελάνζ (σε μια φάση που ο Έλληνας άσος λίγο έλειψε να... ντυθεί Λάζαρος) οριστικοποίησε για τα καλά το σημείο της αναμέτρησης στο διπλό.

Ότι χειρότερο για ένα ποδοσφαιριστή. Ο Μιγκέλ Άνχελ Γκερέρο αποχώρησε με φορείο στο 16ο λεπτό και ο Ολυμπιακός που έχει τραυματία και τον Χασάν και αδήλωτο στην Ευρώπη τον Μάνο έμεινε χωρίς καθαρόαιμο σέντερ-φορ!

7
Κώστας Φορτούνης
Κανονικά στην θέση αυτή θα έπρεπε να βρίσκεται ο Γάλλος τερματοφύλακας Μπονφουά με τις 10 αποκρούσεις. Ωστόσο, ο Έλληνας επιτελικός χαφ τον κερδίζει πάνω στο νήμα. Πολύ κεφάτη, πολύ γεμάτη εμφάνιση από τον αρχηγό του Ολυμπιακού, ο οποίος είχε ασίστ, γκολ και ήταν υπεύθυνος για πολλές από τις 27 τελικές των Πειραιωτών.

11
Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος
Δεν μπαίνει σε αυτή την κατηγορία επειδή ήταν κακός. Κάθε άλλο. Μπήκε αλλαγή στο 15ο λεπτό χωρίς ζέσταμα, έπαιξε σε θέση που είχε να παίξει από πιτσιρικάς (σέντερ-φορ) και για ένα ακόμα βράδυ ήταν τσακωμένος με το γκολ. Η μπάλα δεν τον ήθελε, είχε δοκάρια και άλλες δύο εξαιρετικές χαμένες ευκαιρίες. Ματιασμένος…

35
Βασίλης Τοροσίδης
Στο ίδιο γήπεδο, πριν από 10 χρόνια, σημείωσε το παρθενικό του γκολ με την Εθνική ομάδα, ανοίγοντας το σκορ επί του Λουξεμβούργου σε αγώνα για τα προκριματικά του Μουντιάλ του 2010! Στο ίδιο γήπεδο σκόραρε το πρώτο του γκολ μετά την επιστροφή του στον Ολυμπιακό, το οποίο έλυσε το γόρδιο δεσμό για τους Πειραιώτες.

Εύκολο το έργο του Τούρκου διαιτητή Χουσεΐν Γκοτσέκ, ο οποίος στο πρώτο μέρος άφησε με μερικά παράπονα τον Ολυμπιακό για ορισμένες μικροφάσεις. Ωστόσο, οι αποφάσεις δεν επηρέασαν την εξέλιξη του παιχνιδιού, η διαφορά δυναμικότητας ήταν μεγάλη.