Ένα από τα σπουδαιότερα αποτελέσματα της ιστορίας της πήρε η πρωταθλήτρια Λουξεμβούργου, Ντουντελάνζ, η οποία έκανε την έκπληξη της βραδιάς στο Europa League! Η περσινή αντίπαλος του Ολυμπιακού στους ομίλους της δεύτερης τη τάξει ευρωπαϊκής διοργάνωσης, δείχνει ότι κάνει βήματα προόδου και μόνο ως τέτοιο μπορεί να λογίζεται το εντυπωσιακό «διπλό» που πήρε στο ΓΣΠ το βράδυ της Τρίτης. Ο σύλλογος του Δουκάτου έκανε ένα πραγματικά σπουδαίο παιχνίδι στη Λευκωσία, εκμεταλλεύθηκε τα... άπειρα τραγικά λάθη των Κυπρίων, πέτυχε τέσσερα όμορφα γκολ και παρότι ο ΑΠΟΕΛ προσωρινά ανέτρεψε το εις βάρος του 0-2 σε 3-2 μέσα σε ένα πεντάλεπτο, τελικά βρήκε τα ψυχικά αποθέματα να κάνει ανατροπή στην ανατροπή και να κάνει το 3-4 λίγο πριν το τέλος, παίρνοντας έτσι την πρώτη νίκη στην ευρωπαϊκή ιστορία της σε φάση ομίλων!

Κορυφαίος για τους πρωταθλητές Λουξεμβούργου ήταν ο Σινάνι ο οποίος πέτυχε δυο έξοχα γκολ... αλα Ρόμπεν! Έκανε το 0-1 στο 36' με ωραίο «τσίμπημα» της μπάλας μετά από κάθετη μπαλιά του Μπερνιέ ανάμεσα σε μια επί 90 λεπτά ανύπαρκτη κυπριακή άμυνα, ενώ έγραψε και το τελικό 3-4 στο 82' μετά από εντυπωσιακό σλάλομ εκτός περιοχής και σουτ στη γωνία του Μπέλεκ. Για τους φιλοξενούμενους, ο δημιουργός το 0-1, Μπερνιέ, ήταν αυτός που έκανε το 0-2 στο 51' με σουτ εκτός περιοχής έπειτα από τραγικό λάθος του Ιωάννου -ένα από τα πολλά για τον ΑΠΟΕΛ σε αυτό το ματς. Το 0-2 ήταν το σκορ ημιχρόνου, ωστόσο στην επανάληψη, οι Κύπριοι βρήκαν για λίγο την αυτοκυριαρχία τους και έφτασαν σε μια... παραλίγο απίθανη ανατροπή, η οποία όμως δεν κράτησε ως το τέλος. Ο Πάβλοβιτς μείωσε σε 1-2 στο 54' ο Ντε Βινσέντι ισοφάρισε με εύστοχο πέναλτι ένα δίλεπτο μετά, ενώ ο Πάβλοβιτς και πάλι έκανε το 3-2 στο 58'. Ωστόσο, τα λάθη πίσω συνεχίστηκαν. Μετά από μια κάκιστη συνολικά αμυντική αντίδραση, ο Στολτς στο 72' κάνει από κοντά το 3-3 και στο 82' ο Σινάνι είναι αυτός που κάνει ότι θέλει την κυπριακή άμυνα για να χαρίσει στην ομάδα του το ιστορικό πρώτο «τρίποντό» της σε ομίλους.

Στο άλλο ματς του ομίλου, η Σεβίλλη με ένα πολύ καλό δεύτερο ημίχρονο έκανε τη δουλειά στο Αζερμπαϊτζάν επί της Καραμπάχ, παίρνοντας τι «διπλό» 0-3 για να ξεκινήσει ιδανικά στον 1ο όμιλο. Ο Τσιτσαρίτο με έξοχο φάουλ, ο Μουνίρ με σουτ και ο Τόρες με κεφαλιά διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα για τους Ανδαλουσιάνους που έπαιξαν όσο χρειάστηκε για να καθαρίσουν το ματς.

Στον δεύτερο όμιλο, οι δύο γηπεδούχοι ήταν αυτοί που ξεκίνησαν με το δεξί τις υποχρεώσεις τους, με την Κοπεγχάγη να είναι καλύτερη έστω και στις λεπτομέρειες και χάρη σε ένα γκολ του Σάντος στο 50', να νικά 1-0 τη Λουγκάνο. Ίδιο σκορ και νίκη και για τη Ντινάμο Κιέβου, η οποία λύγισε τη σθεναρή αντίσταση της Μάλμε στο 84' με το γκολ του Μπουγιάλσκι. Ένας εξαιρετικά «ανοιχτός» όμιλος όπως φάνηκε στα δύο αυτά ματς, όπου άπαντες μπορούν να κερδίσουν τους πάντες ανεξαρτήτως έδρας.

Τέλος, στον τρίτο όμιλο, μετείχαν δύο αντίπαλοι ελληνικών ομάδων στους φετινούς προκριματικούς γύρους. Η Κράσνονταρ γνώρισε τη συντριβή στην Ελβετία, 5-0 από την εντυπωσιακή Βασιλεία, η οποία επέστρεψε στην Ευρώπη για να... μείνει. Οι Ελβετοί εκμεταλλεύθηκαν όλα τα λάθη των Ρώσων που έχουν... καταρρεύσει μετά την πρόκρισή τους επί της Πόρτο στον Γ' προκριματικό γύρο του Champions League και θα μπορούσαν να έχουν πετύχει και ακόμη μεγαλύτερο σκορ. Στο άλλο ματς του γκρουπ, η Χετάφε νίκησε 1-0 την πρόσφατη αντίπαλο της ΑΕΚ, Τραμπζονσπόρ, χάρη σε ένα γκολ του Ροντρίγκες στο 18', έχοντας αρκετά καλή απόδοση.