Η ομάδα της Νορβηγίας, από την ξεκίνησε ο τωρινός προπονητής της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, Όλε Γκούναρ Σόλκσιερ, συγκαταλέγεται στα «βαριά» ονόματα στην χώρα της, ενώ αυτή την στιγμή βρίσκεται στην 1η θέση της βαθμολογίας με 33 βαθμούς μετά από 16 αγώνες.

Η Μόλντε θεωρείται ένα από τα μεγάλα κλαμπ του νορβηγικού ποδοσφαίρου, με την Ρόζενμποργκ να είναι ο μεγάλος της αντίπαλος. Η ομάδα ιδρύθηκε στις 19 Ιουνίου 191 αρχικά με το όνομα Ιντερνασιονάλ ενώ από το 1915 μετονομάστηκε σε Μόλντε.

Έχει κατακτήσει το πρωτάθλημα Νορβηγίας τρεις φορές (2011, 2012, 2014), τέσσερις φορές το Κύπελλο (1994, 2005, 2013, 2014) ενώ έχει τερματίσει εννέα φορές στην δεύτερη θέση του πρωταθλήματος.

Μαζί με την Ρόζενμποργκ είναι οι μοναδικές ομάδες της Νορβηγίας που έχουν αγωνιστεί στους ομίλους του Champions League.

Το… δώρο του «Aker Stadion»

Η έδρα της Μόλντε είναι το Aker Stadion, χωρητικότητας 11.800 θέσεων, το οποίο χτίστηκε το 1998 και ήταν «δώρο» στην ομάδα από τους δύο επιχειρηματίες της πόλης.

Το ρεκόρ προσέλευσης κατέχει το προηγούμενο στάδιο της, με 14.615 θεατές ενώ στο σημερινό της γήπεδο το ρεκόρ είναι 13.308 κόντρα στην Ρόζενμπόργκ.

Στην… σκιά της Ρόζενμπόργκ

Για αρκετά χρόνια η Μόλντε ήταν στην αφάνεια και ανάμεσα στην πρώτη και την δεύτερη κατηγορία της Νορβηγίας. Η μεγάλη της ευκαιρία χάθηκε το 1987 όταν και έχασε το πρωτάθλημα Νορβηγίας από την Μος, τερματίζοντας στην δεύτερη θέση.

Από το 1990 και για τα επόμενα χρόνια, η Μόλντε βρέθηκε στην ελίτ του νορβηγικού ποδοσφαίρου αλλά μονίμως στην… σκιά της «αιώνιας» Πρωταθλήτρια Ρόζενμπόργκ, μιας και τερμάτισε 13 φορές στην δεύτερη θέση. Υπήρχαν βέβαια και οι στιγμές θριάμβου για την Μόλντε όπως το πρωτάθλημα του 1994 αλλά και το 2005, ενώ την σεζόν 1999-2000 συμμετείχε και στους ομίλους του Champions League μαζί με την Ρεάλ, την Πόρτο και τον Ολυμπιακό.

Η εποχή του Σόλσκιερ

Το 1995 στην Μόλντε υπήρχε μία τρομερή επιθετική τριπλέτα, αποτελούμενη από τον Σούντγκοτ, τον Στάβρουμ και τον πιτσιρικά Όλε Γκούναρ Σόλκσιερ και χάρη σε αυτούς κατάφερε να πάρει τον τίτλο. Ο Όλε Γκούναρ Σόλκσιερ ήταν το μεγάλο όνομα της Μόλντε έχοντας πετύχει 31 γκολ σε 42 αγώνες και το καλοκαίρι του 1996 πουλήθηκε στην Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Ο Νορβηγός άσος επέστρεψε και πάλι μετά από χρόνια στην Μόλντε αλλά στο πόστο του προπονητή, όπου ουσιαστικά ξεκίνησε και την καριέρα του το 2011 μέχρι το 2014, ενώ βρέθηκε και πάλι στην Μόλντε το 2015 μέχρι πέρυσι όταν και έφυγε αρχικά ως… δανεικός προπονητής στην Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ για να καλύψει το κενό του Ζοζέ Μουρίνιο. Αλλά τελικά παρέμεινε ως προπονητής στην Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, μετά από συμφωνία με την Μόλντε, η οποία έδωσε την ομάδα στον Έρλινγκ Μόε.

«Αφεντινό» στην Νορβηγία

Την δεδομένη χρονική στιγμή η Μόλτεν βρίσκεται στην 1η θέση του πρωταθλήματος στην Νορβηγία, τέσσερις βαθμούς πάνω από την Μπόντο Γκλίμ και την Όντ Γκρέλαντ αλλά και με δύο αγώνες περισσότερους. Μετά από1 6 αγωνιστικές η πιθανή αντίπαλος του Άρη, έχει συγκεντρώσει 33 βαθμούς με 10 νίκες, 3 ισοπαλίες, 3 ήττες και τέρματα 37-16. Στον τελευταίο της αγώνα επικράτησε της Σάρπσμποργκ με 2-1, προηγήθηκε με τον Εικρέμ στο 18ο λεπτό, ενώ ο Ζαχάριασεν ισοφάρισε σε 1-1 στο 75ο. Τρία λεπτά αργότερα ο Σόλσταντ διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Εντός έδρας αγνοεί την ήττα έχοντας επτά νίκες και μία ισοπαλία με συντελεστή 21-4 τέρματα. Διαθέτει την καλύτερη επίθεση στο πρωτάθλημα (37) και την δεύτερη καλύτερη άμυνα (16).

Διέλυσε την ΚΡ Ρέικιαβικ

Η Μόλντε ξεκίνησε τις φετινές της υποχρεώσεις στο Europa League από τον Α΄προκριματικό παρότι πέρυσι τερμάτισε στην δεύτερη θέση του πρωταθλήματος πίσω από την Ρόζενμποργκ.

Δεν συνάντησε πάντως καμία δυσκολία για να ξεπεράσει το εμπόδιο της ΚΡ Ρέικιαβικ, μιας και από τον πρώτο αγώνα είχε προκριθεί αφού συνέτριψε με το εντυπωσιακό 7-1 τους Ισλανδούς.

Το σκορ άνοιξε ο Τζέιμς στο έκτο λεπτό, με τον Άουρσνες να κάνει το 2-0 στο 29ο. Ο Τζέιμς πέτυχε χατ τρικ στο πρώτο ημίχρονο με γκολ στο 31ο και στο 40ο λεπτό, με το 4-0 του πρώτου ημιχρόνου ουσιαστικά να… τελειώνει και την προκριση.

Ο Φόρεν έκανε το 5-0 στο 63ο, ο Χουσέν το 6-0 στο 66ο, με τους Ισλανδούς να μειώνουν με τον Θόμσεν στο 71ο λεπτό. Το τελικό 7-1 διαμόρφωσε ο Ομοιτζουάνφο στο 93ο λεπτό.

Στον επαναληπτικό η Μόλντε έκανε… αγγαρεία και το τελικό 0-0 απλά επιβεβαίωσε την πρόκριση της στον Β’ προκριματικό γύορο του Europa League.

Εκεί μπορεί να έφερε 0-0 στο πρώτο ματς εντός έδρας με την Τσουκαρίτσκι, όμως επικράτησε με 1-3 στην ρεβάνς και προκρίθηκε στον επόμενο γύρο.