Το ματς στο ΓΣΠ ξεκίνησε με αρκετά καλό ρυθμό, παρά την έντονη βροχόπτωση στη Λευκωσία. Οι δύο ομάδες προσπάθησαν από τα πρώτα λεπτά να βάλουν κάτω τη μπάλα και να παίξουν ποδόσφαιρο, αφού η ισοπαλία ουσιαστικά δεν ικανοποιούσε κανέναν από τους δύο, με τους Κύπριους να μην έχουν βαθμό στον όμιλο και τους Αρκάδες έναν.

Δυνατό ξεκίνημα και μετά... σκοτάδι

Ο Αστέρας όμως ήταν αυτός που ευτύχησε να ανοίξει το σκορ, όταν εκμεταλλεύθηκε την πρώτη κλασική ευκαιρία που βρήκε στο ματς, στην αντεπίθεση. Ήταν η φάση του 8ου λεπτού, όταν η μπάλα έφτασε αριστερά στον Μπερτόλιο, τον καλύτερο παίκτη του Αστέρα στο πρώτο ημίχρονο, αυτός έκανε μια εξαιρετική ατομική ενέργεια και απέφυγε τον προσωπικό του αντίπαλο, γύρισε τη μπάλα προς το σημείο του πέναλτι και ο Λούι που έκανε κίνηση προς την πορεία της μπάλας έγραψε το 1-0 με ένα έξοχο πλασέ. Ακολούθησε ένα μακρινό σουτ του Μπερτόλιο στο 11', λίγο πριν το... διάλειμμα.

Στο 15' το ματς διακόπηκε προσωρινά λόγω προβλήματος στον φωτισμό του γηπέδου και ξεκίνησε περίπου δέκα λεπτά μετά, όταν η ορατότητα στον αγωνιστικό χώρο έφτασε και πάλι σε κανονικά επίπεδα για να παιχτεί μπάλα. Όπως συνήθως συμβαίνει σε αυτές τις περιπτώσεις, από τη διακοπή του αγώνα επηρεάστηκε η ομάδα που προηγούνταν στο σκορ. Ο ΑΠΟΕΛ επέστρεψε καλύτερα στο παιχνίδι και άρχισε να πιέζει τον Αστέρα, χωρίς όμως να βρει κάποια κλασική ευκαιρία στο πρώτο δεκάλεπτο μετά την επανέναρξη του αγώνα.

Καλή εικόνα και... ισοφάριση

Πολύ καλά διαβασμένη και στημένη η ομάδα του Στάικου Βεργέτη στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου, κλείδωσε όλα τα ατού του αντιπάλου και δεν παραχώρησε ούτε εκατοστό κενού χώρου από τη μεσαία γραμμή και πίσω. Αντιθέτως, οι φιλοξενούμενοι έβγαιναν γρήγορα στην αντεπίθεση και αν οι παίκτες του ήταν πιο προσεκτικοί στις τελικές πάσες, θα είχε βρει σίγουρα και άλλες κλασικές ευκαιρίες στο πρώτο 45λεπτο. Στην αντίπερα όχθη, ο ΑΠΟΕΛ έφτασε κοντά στην ισοφάριση στο 44' όταν το απευθείας φάουλ του Εφραίμ σταμάτησε στο δοκάρι του Θεοδωρόπουλου. Μια ισοφάριση που τελικά ήρθε σε μια φάση που δεν μύριζε γκολ. Στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Γιαννούλης κάνει χέρι μετά από μια σέντρα που έγινε, ο Ρώσος ρέφερι έδειξε αμέσως τη λευκή βούλα και ο Καβενάγκι το εκτέλεσε εύστοχα για να κλείσει το ημίχρονο στο 1-1.

Άλλος Αστέρας

Στο δεύτερο ημίχρονο πια, ο ΑΠΟΕΛ μπήκε πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και έδειξε αποφασισμένος να καθαρίσει το ματς. Στο 47' ο Θεοδωρόπουλος απέκρουσε καλό σουτ του Στίλιτς, στο 52' ο Αστέρας «απάντησε» στις ευκαιρίες με φάση διαρκείας στα κυπριακά καρέ, όμως το σουτ του Μπερτόλιο δεν ήταν καθόλου καλό. Ο ΑΠΟΕΛ πέτυχε τελικά τον στόχο του στο 58', όταν αρχικά ο Θεοδωρόπουλος έσωσε με εξαιρετική επέμβαση την κεφαλιά του Εφραίμ, όμως μετά την εκτέλεση του κόρνερ ο Καρλάο τον νίκησε με νέα κεφαλιά για το 2-1.

Σε εκείνο το σημείο, η συνοχή και η ψυχραιμία των παικτών του Αστέρα μάλλον χάθηκε, όπως έχει συμβεί σε ουκ ολίγες περιπτώσεις κατά τη φετινή σεζόν, όταν τα ματς στραβώνουν. Ο Βεργέτης φώναζε «υπομονή» και «ψυχραιμία» από τον πάγκο, όμως οι παίκτες του σε αρκετές περιπτώσεις πιάστηκαν εκτός θέσης. Σε μια από αυτές τις φάσεις, στο 64' οι Αρκάδες ξεχάστηκαν... μαζικά στην επίθεση, ο ΑΠΟΕΛ έβγαλε αντεπίθεση δύο εναντίον ενός, όμως αυτό ο ένας, ο Γιαννούλης, ήταν που κόντραρε με καίριο τάκλιν το σουτ του Πλατκόφσκι, με τη μπάλα να καταλήγει κόρνερ.

Άνετο φινάλε για τον ΑΠΟΕΛ

Στα επόμενα λεπτά πάντως ο ΑΠΟΕΛ σιγά σιγά οπισθοχώρησε και ο Αστέρας ανέλαβε και πάλι την πρωτοβουλία των κινήσεων. Παρά την κατοχή της μπάλας όμως από τους Αρκάδες και τις άκρως... επιθετικές αλλαγές του Βεργέτη, δεν κατάφεραν κάτι ουσιαστικό μπροστά στην εστία του Βάτερμαν και απέναντι σε έναν αντίπαλο καλά κλεισμένο στην άμυνά του που δεν είχε λόγο να ρισκάρει το παραμικρό. Από την πλευρά τους, οι γηπεδούχοι είχαν δύο καλά σουτ του Χαραλαμπίδη ως το τέλος, ενώ μετά από μια εκτέλεση κόρνερ λίγο έλειψε ο Σανκαρέ να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Το ματς... έσβησε με τον ΑΠΟΕΛ να έχει τον απόλυτο έλεγχο και αυτό το 2-1 να του δίνει βάσιμες ελπίδες πρόκρισης παρά τον βαθμό που τσίμπησε η Σπάρτα απέναντι στη Σάλκε. Ο Αστέρας αντίθετα θα πρέπει να κυνηγήσει ένα θαύμα και να πάρει 7 ή 9 βαθμούς στα τρία ματς που απομένουν για να έχει ελπίδες...

Τα γκολ του αγώνα

ATM: Το ταμείο του αγώνα

Προερχόμενος από το βαρύ 4-0 από τη Σάλκε στη Γερμανία, με έναν βαθμό στον όμιλο και τον ΑΠΟΕΛ στο 0, ο Αστέρας γνώριζε ότι με μια νίκη στο ΓΣΠ θα έπαιρνε κεφάλι για την υπόθεση πρόκριση. Η εικόνα του πρώτου ημιχρόνου ήταν μιας ομάδας που ήξερε ακριβώς τι ήθελε και πως θα το πετύχαινε. Αυτή του δεύτερου, ήταν η εικόνα του φετινού... αλλοπρόσαλλου Αστέρα. Στην γενικότερη οικονομία του αγώνα, ο ΑΠΟΕΛ πήρε δίκαια το τρίποντο και πανηγύρισε έτσι την πρώτη του εντός έδρας ευρωπαϊκή νίκη μετά από 7 ματς, ενώ ο Αστέρας έφτασε επίσης τα 7 χωρίς νίκη στην Ευρώπη, ανεξαρτήτως έδρας. Αν συνεχίσει έτσι, προφανώς δεν μπορεί να ελπίζει στο παραμικρό, παρά τις χθεσινές δηλώσεις του προπονητή του ότι ο Αστέρας «πάντα διεκδικεί πράγματα».

ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ: Μπορεί ο Αστέρας να διεκδικήσει την πρόκριση;

Με μια σύντομη ματιά στην τελευταία πρόταση της παραπάνω κατηγορίας, μπορεί κανείς να αντιληφθεί την απάντηση. Στα επόμενα τρία ματς, ο Αστέρας θα χρειαστεί μίνιμουμ δύο νίκες για να έχει ελπίδες πρόκρισης, όμως μέχρι τώρα στη φετινή σεζόν, δυστυχώς όλα τα δεδομένα δείχνουν πως οι Αρκάδες υπολειτουργούν και δεν υπάρχει τίποτα που να στηρίζει με... αποδείξεις ένα «ΝΑΙ».

ΕURO GROUP: Αυτοί που έκριναν το ματς

Εφραίμ, Στίλιτς και Καβενάγκι. Οι τρεις καλύτεροι παίκτες του ΑΠΟΕΛ δημιούργησαν πάρα πολλά προβλήματα στην άμυνα του Αστέρα και έγιναν ουσιαστικοί όταν χρειάστηκε. Πολλές εξαιρετικές ενέργειες από τον πρώτο, μια ασίστ από τον δεύτερο και ένα γκολ από τον τρίτο.

GREXIT: Ο χειρότερος του αγώνα

Ελίνι Δημούτσος. Ο Βεργέτης περίμενε πολλά από αυτόν, όμως ήταν αρνητικός σχεδόν σε κάθε περίπτωση που ακούμπησε τη μπάλα. Αντικαταστάθηκε σωστά στο 62'.

CAPITAL CONTROL: Ο έλεγχος των διαιτητών

Κανένα πρόβλημα δεν αντιμετώπισε το ρωσικό διαιτητικό τρίο σε αυτό το ματς.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΑΠΟΕΛ (Τιμούρ Κετσπάγια): Bάτερμαν, Αμορίν, Καρλάο, Αντωνιάδης, Αρτυματάς, Μοράις, Βινίσιους, Στίλιτς (87’ Αστίθ), Βάντερ (79’ Χαραλαμπίδης), Εφραίμ, Καβενάγκι (63’ Πιατκόφσκι).

Αστέρας Τρίπολης (Στάικος Βεργέτης): Θεοδωρόπουλος, Αλόκο, Σανκαρέ, Γιαννούλης, Λούι, Δημούτσος (62’ Φερνάντεθ), Μπερτόλιο, Κουρμπέλης (74’ Λανθαρότε), Ιγκλέσιας, Μάσα (88’ Σκούρτης), Γιάννου.

Διαιτητής: Αλεξέι Έσκοφ (Ρωσία)

Βοηθοί: Ντμίτρι Μοσιάκιν (Ρωσία), Βαλερί Νταντσένκο (Ρωσία)

Τέταρτος: Ιγκόρ Ντεμέσκο (Ρωσία)