• Φιλίπο Μέλι
  • Τσίρο Καρμπόνε
  • Ντανιέλε Ντοβέρι
  • 44' Πόντενσε
  • 53' Βαλμπουενά (πέναλτι)
  • 14' Γκιγιέρμε
  • 26΄ Κέιν (πέναλτι)
  • 30' Μόουρα
  • 88' Γουίνκς

Με ένα θετικότατο, ειδικά όπως εξελίχθηκε το ματς, αποτέλεσμα (2-2), ξεκίνησε ο Ολυμπιακός τη φετινή πορεία του στους ομίλους του Champions League. Οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν νωρίς πίσω στο σκορ με δύο γκολ, όμως ισοφάρισαν παίζοντας πολύ καλό κατά διαστήματα ποδόσφαιρο, κοιτώντας τη φιναλίστ της προηγούμενης διοργάνωσης, Τότεναμ, στα μάτια. Παράλληλα, έμειναν αήττητοι για 10ο φετινό ματς και συνολικά σε 18ο από τον περασμένο Φεβρουάριο!

Όσον αφορά στην εικόνα του αγώνα, ο Ολυμπιακός ήταν πολύ συμπαγής αμυντικά από το ξεκίνημα όπως είχε προϊδεάσει ο Πέδρο Μαρτίνς. Με τις γραμμές πολύ κοντά, γρήγορες αλλά και προσεκτικές πάσες στο τρανζίσιον ώστε να αποφύγει τα λάθη από την πίεση της Τότεναμ και καλά διαβασμένος στην επίθεση, ο Ολυμπιακός προσπάθησε να χτυπήσει την Τότεναμ στις πτέρυγες, θέλοντας να αξιοποιήσει τους ταχύτατους μεσοεπιθετικούς του. Βρήκε γρήγορα κάποιες πολύ καλές στιγμές στο πρώτο μισό του πρώτου μέρους, όμως τις σπατάλησε όλες.

Εκεί ακριβώς βρίσκεται και η διαφορά των ομάδων κορυφαίου επιπέδου στο Champions League: στις λεπτομέρειες. Με τους «ερυθρόλευκους» να έχουν τον έλεγχο του ματς και να μην απειλούνται από τους Άγγλους ως και το 25ο λεπτό, μια ατομική ενέργεια του Κέιν, ένα μικρό κενό στα χαφ του Ολυμπιακού, μια σωστή πάσα στον Μόουρα και ένα άπιαστο σουτ του Βραζιλιάνο έφεραν το ματς γρήγορα στο 0-2, μέσα σε ένα πεντάλεπτο. Στο 26' ο Κέιν εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι που του έκανε ο Μεριά και στο 30' ο Μόουρα πέτυχε το δεύτερο για τους «σπερς».

Μετά το 0-2 ο Ολυμπιακός δεν έχασε την ψυχραιμία του, συνέχισε να προσπαθεί να κάνει το παιχνίδι του μένοντας πιστός στο επιθετικό πλάνο του και μετά από μια χαμένη ευκαιρία με τον Μασούρα, κατάφερε να μειώσει με τον απίθανο σε αυτό το πρώτο 45λεπτο Ποντένσε στο 44', για να ξαναβρεί την ελπίδα για κάτι θετικό. Σε γενικές γραμμές, βάσει συνολικής εικόνας του ματς με τις τελικές να είναι 12-3 υπέρ των Πειραιωτών, ένα δοκάρι με τον Γκερέρο, μια ακόμη μεγάλη ευκαιρία με τον Μασούρα αλλά και σταθερή παρουσία γύρω από την περιοχή του Γιορίς, η Τότεναμ μάλλον πρέπει να αισθάνεται τυχερή με το ότι πήγε στο ημίχρονο μπροστά στο σκορ!

Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν το δεύτερο όμως ξεκίνησαν και τελείωσαν το πρώτο ημίχρονο, με πίεση στην επίθεση, ταχύτατες εναλλαγές της μπάλας και... ιερό πάθος στις προσωπικές μονομαχίες. Σε μια φάση, αυτή του 52', που συνδύασαν λα τα παραπάνω, κέρδισαν και το πέναλτι με τον Βαλμπουενά, ο οποίος το εκτέλεσε εύστοχα για το 2-2, βάζοντας ξανά φωτιά στο Καραϊσκάκη. Στα λεπτά που ακολούθησαν το ματς ισορρόπησε πλήρως, με τον Ολυμπιακό να προσπαθεί να διασφαλίσει και πάλι την άμυνά του, κλείνοντας τους χώρους και παίζοντας πάλι το παιχνίδι των αντεπιθέσεων. Κάπως έτσι κύλησε ως το φινάλε του, με τις δύο ομάδες να έχουν λίγες καλές φάσεις και τον Ολυμπιακό να ξεκινά μεν χωρίς νίκη αλλά με ένα σίγουρα θετικό αποτέλεσμα την περιπέτεια του ομίλου.

• 9

Από τη στιγμή που ο Ρούμπεν Σεμέδο ήταν έτοιμος να αγωνιστεί, είχε κλείσει για τον Πέδρο Μαρτίνς και το τελευταίο ερωτηματικό για την ενδεκάδα που θα κατέβαζε σε αυτό το ματς. Ο Πορτογάλος επέλεξε την κλασική σύνθεση του Ολυμπιακού από το ξεκίνημα της σεζόν, δηλαδή με τον συμπατριώτη του δίπλα στον Μεριά στα στόπερ, Σα στο τέρμα, Τσιμίκα-Ομάρ στα μπακ, τον Μπουχαλάκη ξανά στο πλευρό του Γκιγιέρμε, τριάδα μεσοεπιθετικών Ποντένσε, Βαλμπουενά, Μασούρα και σέντερ φορ τον Γκερέρο αντί του Ελ Αραμπί, ώστε να προσφέρει περισσότερη πίεση. Στο τακτικό σκέλος, ο Πορτογάλος τεχνικός έκλεισε σωστά τα ατού της Τότεναμ και συνολικά περιόρισε έναν εξαιρετικό αντίπαλο, έχοντας αντίστοιχα σωστό επιθετικό πλάνο. Το τελικό 2-2, σίγουρα αφήνει πιο πικρή γεύση στον Μαρτίνς για το γεγονός ότι η ομάδα του δέχθηκε δύο πολύ ''φτηνά'' γκολ.

• 10

Μετά τις δεδομένες απουσίες της Τότεναμ (Οριέ, Ρόουζ -οι δύο βασικοί μπακ- εκτός αποστολής για ξεκούραση, Λο Σέλσο, Φόιτ, Σεσενιόν τραυματίες) αρκετές επιπλέον αλλαγές είχε σε πρόσωπα η ενδεκάδα της. σε σχέση με την καθιερωμένη, με τον Μαουρίτσο Ποκετίνο να παρατάσσει ένα σχήμα που επί της ουσίας δεν το έχει δοκιμάσει ιδιαίτερα. Δηλαδή με τον Σον στον πάγκο, τριάδα μεσοεπιθετικών Λούκας Μόουρα, Έρικσεν και Ντέλε Άλι, επίσης χωρίς τον Σισοκό στα χαφ και σε ρόλο δεξιού μπακ τον στόπερ Σάντσες. Ο Μαουρίτσιο Ποκετίνο φάνηκε συνολικά μάλλον να υποτιμά τον Ολυμπιακό, τόσο σε επίπεδο προσωπικών ικανοτήτων όσο και συνολικής τακτικής, με την ομάδα του να βρίσκεται σε θέση άμυνας στα περισσότερα σημεία του αγώνα, με εξαίρεση το τελευταίο τέταρτο. Οι αλλαγές του Αργεντινού βοήθησαν πάντως την ομάδα του να κρατήσει περισσότερο τη μπάλα στο τέλος.

54’

Ο Βερτόνχεν σε μία απλή για την κλάση του φάση, πατάει καθαρά τον Βαλμπουενά που ήταν σε ακίνδυνη θέση και με πλάτη στην εστία, δίνει το καθαρό πέναλτι και ο Ολυμπιακός ολοκληρώνει μία ιστορική ανατροπή απέναντι στην Τότεναμ.

• 5’

Καλή αντεπίθεση του Ολυμπιακού και πρώτη καλή στιγμή, με τον Ποντένσε να μπαίνει στην περιοχή από δεξιά και να κάνει το διαγώνιο σουτ και τον Γιορίς να μπλοκάρει σταθερά.

• 8’

Λάθος στην άμυνα της Τότεναμ, ο Ποντένσε έφυγε στην αντεπίθεση όμως την κρίσιμη στιγμή πριν σουτάρει έχασε την ισορροπία του και κόπηκε.

• 16’

Ατομική προσπάθεια και σουτ του Γκερέρο από το ύψος της περιοχής μετά από δύο ελιγμούς, δεν ανησυχεί ο Γιορίς και μαζεύει άνετα.

• 19’

Δοκάρι για τον Ολυμπιακό! Ο Τσιμίκας έκανε τη σέντρα στην αντεπίθεση, ο Ποντένσε έστρωσε με το στήθος για τον Γκερέρο, ο Ισπανός έστειλε τη μπάλα με διαγώνιο σουτ στο δεξί κάθετο του Γιορίς και ο Γκιγιέρμε στο «ριμπάουντ» σούταρε λίγο πάνω από το οριζόντιο.

• 25’

Πέναλτι για την Τότεναμ, το οποίο κάνει εύκολα ο Μεριά στην προσπάθεια του Κέιν να μπει στην περιοχή από αριστερά.

• 26’

ΓΚΟΛ! Ο Χάρι Κέιν εκτελεί στο κέντρο της εστίας και νικά τον Σα για το 0-1 της Τότεναμ.

• 28’

Σουτ του Βαλμπουενά με φάλτσο εκτός περιοχής, η μπάλα 1-2 μέτρα άουτ.

• 30’

ΓΚΟΛ! Ένα λάθος του Ολυμπιακού στα χαφ δίνει την ευκαιρία στον Μόουρα να βρει χώρο έξω από την περιοχή και με ένα άπιαστο σουτ στη γωνία του Σα να κάνει το 0-2 για την Τότεναμ.

• 34’

Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Σέντρα του Τσιμίκα, η μπάλα φτάνει στον Μασούρα ο οποίος από το ύψος της μικρής περιοχής, ολομόναχος, δεν μπορεί να σουτάρει σωστά.

• 40’

Ατομική προσπάθεια του Κέιν και σουτ του Άγγλου από δύσκολη θέση, διώχνει ο Σα.

• 43’

Αντεπίθεση της Τότεναμ από αριστερά με τον Ντέλε Άλι ο οποίος σουτάρει πάνω από την εστία του Σα.

• 44’

ΓΚΟΛ! Ο Ολυμπιακός μειώνει λίγο πριν το ημίχρονο! Ο Βαλμπουενά δίνει με τη μία για τον Ποντένσε που κάνει την κίνηση, μετά από έξοχο κοντρόλ μπαίνει στην περιοχή και με διαγώνιο δεξί σουτ στέλνει τη μπάλα στη δεξιά γωνία του Γιορίς για το 1-2.

• 49’

Ο Ντέλε Άλι σκοράρει με κοντινή προβολή μετά από σέντρα, όμως μετά τη χρήση του VAR, το γκολ ακυρώνεται σωστά ως οφσάιντ.

• 52’

Πέναλτι για τον Ολυμπιακό! Μετά από δίλεπτο πίεσης των «ερυθρόλευκων», ο Βερντόνχεν ανατρέπει τον Βαλμπουενά στα όρια της περιοχής και ο Ρόκι δείχνει τη λευκή βούλα.

• 54’

ΓΚΟΛ! Ο Ματιέ Βαλμπουενά εκτελεί εύστοχα στη γωνία του Γιορίς και ισοφαρίζει για τον Ολυμπιακό!

• 65’

Μεγάλη ευκαιρία για την Τότεναμ. Ο Άλι περνάει όποιον βρίσκει μπροστά του και βγαίνει τετ-α-τετ, όμως ο Σα σώζει με το πόδι.

• 75’

Αντεπίθεση για τον Ολυμπιακό, ο Ποντένσε νικά τον Ντέιβις στο σπριντ δίνει στον Μπενζιά ο οποίος από καλή θέση κάνει κακό σουτ, ψηλά άουτ.

• 86’

Ωραία ενέργεια του Λαμέλα μετά από εκτέλεση κόρνερ και δυνατό σουτ, ο Σα έδιωξε σε κόρνερ.

• 1

Τρία ατομικά λάθη, ίσως τα μοναδικά που έγιναν σε επικίνδυνα σημεία, ένα από τον Μεριά στο πέναλτι του Κέιν και ένα από Τσιμίκα και Μπουχαλάκη στο 0-2, έδωσαν στην Τότεναμ να πάρει ένα αποτέλεσμα που δεν άξιζε βάσει συνολικής εικόνας.

• 2

Η πίστη του Ολυμπιακού στις δυνατότητές του αλλά και η πίστη στο πλάνο του Μαρτίνς, χάρισαν αντίστοιχα στους «ερυθρόλευκους» τη δυνατότητα να ξαναμπούν στο ματς παίρνοντας έστω το «Χ» με δύο γκολ κατά τα οποία αξιοποίησαν την ταχύτητά τους αλλά και την σωστή πίεση στην αντίπαλη άμυνα.

• 3

Η φάση του 65ου λεπτού κατά την οποία ο για πολλή ώρα «ανενεργός» Ζοζέ Σα σώζει το τετ-α-τετ του Ντέλε Άλι, είναι κομβική για το ματς αφού το νέο προβάδισμα της Τότεναμ θα έκοβε τα πόδια των «ερυθρόλευκων».

Ο ηλεκτρονικός πίνακας με το τελικό σκορ (2-2) αποτυπώνει το μεγαλείο της προσπάθειας. Απέναντι στην φιναλίστ του Champions League, που προηγήθηκε με 0-2, ο Ολυμπιακός έκανε μία θρυλική ανατροπή και κατάφερε να κάνει ένα ακόμα θηρίο του ευρωπαϊκού ποδοσφαίρου να υποφέρει στο «Καραϊσκάκης».

28
Ματιέ Βαλμπουενά
Στο 100ό του παιχνίδι στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις (ουδείς άλλος είχε περισσότερο από αυτόν στο γήπεδο), ο Γάλλος έπαιζε σαν… έφηβος. Δεν είναι η υπέροχη ασίστ που έδωσε στο γκολ του Ποντένσε, ούτε το πέναλτι που κέρδισε, ούτε φυσικά ότι εκτέλεσε σωστά από τα 11 βήματα. Είναι ότι έκανε ότι ήθελε στο γήπεδο, ήταν αλάνθαστος στο τρίτο μισό του γηπέδου, καθοδηγώντας μαεστρικά τους συμπαίκτες του και δίνοντας το κατάλληλο τέμπο. Απολύτως δίκαιο το standing ovation, δεν είναι τυχαίο ότι ο Ολυμπιακός «κάθισε» από την στιγμή που αντικαταστάθηκε.

23
Κρίστιαν Έρικσεν
Θα μπορούσε στην θέση αυτή να είναι ο Γιασίν Μεριά, ο οποίος δώρισε ένα πέναλτι κι έκανε ένα παραλίγο μοιραίο λάθος στο build-up που λίγο έλειψε να κοστίσει ένα γκολ. Θα μπορούσε να είναι ο Γιαν Βερτόνχεν, ο οποίος έκανε επίσης ένα εντελώς χαζό πέναλτι σε φάση που ο Βαλμπουενά ήταν εντελώς ακίνδυνος και με πλάτη στην εστία. Ωστόσο, ο Κρίστιαν Έρικσεν έκανε αχαρακτήριστα κακό παιχνίδι για την κλάση του, με τον Δανό να χαλάει περισσότερες φάσεις από αυτές που έφτιαξε.

10
Ντανέλ Ποντένσε
Στο καλό διάστημα του Ολυμπιακού, ο Πορτογάλος εξτρέμ ήταν χάρμα οφθαλμών, ο Ντάβινσον Σάντσες υπέφερε σε όλο το παιχνίδι μαζί του. Ο Πορτογάλος εξτρέμ των ερυθρόλευκων ήταν μία διαρκής απειλή, είχε τις περισσότερες τελικές από κάθε παίκτη στο γήπεδο (4), τις περισσότερες ντρίμπλες (5) και ολοκλήρωσε μία πολύ πλήρη εμφάνιση με ένα καταπληκτικό γκολ, βελτιώνοντας τα τελειώματά του, που αποτελεί την πιο σημαντική του αδυναμία στο πιο σημαντικό και δύσκολο παιχνίδι της σεζόν.

Πραγματικά αρχοντικός ο Τζιανλούκα Ρόκι έδινε την εντύπωση ότι ήλεγχε τα πάντα, ακόμα και περπατώντας στο γήπεδο. Παρότι του έτυχαν δύσκολες φάσεις, ήταν σωστός σε όλες του τις αποφάσεις. Απολύτως δικαιολογημένα και τα δύο πέναλτι που έδωσε, σωστός στον πειθαρχικό έλεγχο, κοντά στις φάσεις, σφύριζε με χαμόγελο στα χείλη, με μία απίστευτη άνεση που έδειξε την κλάση του. Πραγματικά σπουδαία διαιτησία, ασορτί με ένα σπουδαίο παιχνίδι.

BEST COMMENTS ON THE WEB

Υποψηφιότητα για τον τελικό Champions League 2028 ανακοίνωσε ο πρωθυπουργός της Γεωργίας