• 28'Ματιέ Βαλμπουενά
  • 71'Ομάρ Ελαμπντελαουί
  • 62'Γκαέλ Κλισί
Πρόκριση με πορτογαλική υπογραφή!

«Πάει» και η Μπασάκσεχιρ: έχοντας σε μεγάλη μέρα Σεμέδο και Σα, ο Ολυμπιακός κέρδισε με 2-0 τους Τούρκους στο «Γ. Καραϊσκάκης» και πέρασε στα playoffs του Champions League.

Τελευταία ανανέωση: 13 Αυγούστου 2019, 23:42

Μπορεί το 0-1 του πρώτου αγώνα υπέρ του Ολυμπιακού να ήταν ένα ισχνό προβάδισμα αλλά στο πρώτο ημίχρονο, οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν με μια αδικαιολόγητη σιγουριά, κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι φιλοξενούμενοι, επέβαλαν τον ρυθμό τους, έχασαν ευκαιρίες και έκαναν την ομάδα του Πειραιά να «καρδιοχτυπήσει». Διότι μπορεί η πρώτη μεγάλη ευκαιρία του αγώνα να άνηκε στον Ολυμπιακό όταν και ο Γκιγιέρμε έστειλε την μπάλα στο δοκάρι με δυνατό σουτ στο 3' αλλά στη συνέχεια ήταν η Μπασακεχίρ που είχε το πάνω χέρι.

Μάλιστα, αν δεν ήταν ο Σα, που έκανε μια ακόμα καταπληκτική εμφάνιση, η τούρκικη ομάδα θα είχε σκοράρει σίγουρα. Ειδικά η επέμβαση του Πορτογάλου στο 35' όταν και νίκησε από εξαιρετικά κοντινή απόσταση τον Ρομπίνιο, ήταν με διαφορά η μεγαλύτερη και μάλλον η πιο κομβική ευκαιρία του αγώνα. Το 0-0 με το οποίο πήγαν οι δυο ομάδες στα αποδυτήρια ήταν σκορ πρόκρισης για τον Ολυμπιακό, όμως η εικόνα του αγώνα έδειχνε ντέρμπι στην επανάληψη.

Στο δεύτερο ημίχρονο ωστόσο ο Ολυμπιακός καθάρισε πιο εύκολα απ΄ όσο θα περίμενε κανείς την πρόκριση. Οι γηπεδούχοι μπήκαν αισθητά πιο σοβαρά, έδειξαν αποφασισμένοι να πετύχουν γκολ όσο πιο γρήγορα γίνεται, έκλεισαν τους Τούρκους και τελικά άνοιξαν το σκορ στο 55' όταν ο (έτσι κι αλλιώς) εξαιρετικός Σεμέδο με κοντινή προβολή άνοιξε το σκορ.

Το σημείο αυτό ήταν καθοριστικό αφού στη συνέχεια του αγώνα, ο Ολυμπιακός δεν κινδύνευσε καθόλου: η Μπασάκεχιρ έπαψε να πιστεύει στην ανατροπή των δεδομένων και όσο περνούσαν τα λεπτά το παιχνίδι έπαιρνε τυπική τροπή. Τελικά, ήρθε και το 2-0 στο 77' όταν ο Ραντέλοβιτς ανατράπηκε μέσα στην περιοχή από τον Βιεϊρά, ο Βαλμπουενά εκτέλεσε το πέναλτι εύστοχα και ουσιαστικά τελείωσε το παιχνίδι στέλνοντας τον Ολυμπιακό στα play off του Champions League.

Η φάση του αγώνα 35'
Ο Ρομπίνιο βγαίνει ανενόχλητος τετ-α-τετ με τον Σα, πλασάρει... χλιαρά και ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού κάνει τη μεγάλη απόκρουση, κρατώντας το 0-0 σ' εκείνο το σημείο. Αν ο Βραζιλιάνος είχε σκοράρει, τα πάντα θα μπορούσαν να είναι πολύ διαφορετικά...

Τα highlights του ματς

• 3'
    Ο Γκιουνόκ έκανε λάθος, με τον Γκιγιέρμε να δοκιμάζει βολίδα έξω από την περιοχή που σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι των φιλοξενούμενων.
  • 8'
    Σουτ του Ρομπίνιο έξω από την περιοχή, λίγο άουτ.
  • 10'
    Ο Σα είπε «όχι» σε τετ-α-τετ του Βίστσα και στη συνέχεια ο Κριβέλι με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα άουτ.
  • 16'
    Νέα μεγάλη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους με τον Σα να διώχνει τακουνάκι του Κριβελί μέσα από την περιοχή.
  • 35'
    Μεγάλη ευκαιρία για την Μπασακσεχίρ. Ο Βίστσα έστρωσε με το κεφάλι στον Ρομπίνιο, αυτός από κοντά έκανε το πλασέ και ο Σα έκανε καταπληκτική επέμβαση.
  • 42'
    Φοβερό σουτ του Μασούρα έξω από την περιοχή, άουτ.
  • 46'
    Ο Γκερέρο κατέβασε τη μπάλα αλλά το σουτ που έκανε ήταν αδύναμο και ο τερματοφύλακας της Μπασάκσεχιρ μπλόκαρε.
  • 50'
    Έπειτα από καταπληκτικό συνδυασμό των παικτών του Ολυμπιακού, η μπάλα έφτασε στον Βαλμπουενά, ο οποίος μέσα από την περιοχή έκανε δυνατό σουτ όμως η μπάλα έφυγε λίγο άουτ.
  • 55'
    Γκολ για τον Ολυμπιακό! Μετά από κεφαλιά του Γκερέρο, ο Γκουνόκ έκανε εντυπωσιακή επέμβαση αλλά ο Σεμέδο από κοντά με προβολή κάνει το 1-0 για τον Ολυμπιακό.
  • 63'
    Σουτ του Βίστσα μέσα από την περιοχή, έδιωξε ο Σα.
  • 66'
    Νέα απίθανη απόκρουση του Σα σε δυνατό σουτ του Έλια.
  • 77'
    Γκολ ο Ολυμπιακός! Ο Βιεϊρά ανέτρεψε τον Ρατζέλοβιτς και ο Ολυμπιακός έχει την ευκαιρία να κάνει το 2-0 με τον Βαλμπουενά.

Τα 3 σημεια - κλειδια που εκριναν το παιχνιδι

1
Η μεγάλη ευκαιρία του Ρομπίνιο στο 35' ήταν καθοριστική για την εξέλιξη της αναμέτρησης. Το γεγονός ότι έμεινε το 0-0 σε εκείνο το σημείο ήταν κομβικό για τα όσα έγιναν στη συνέχεια καθώς αν είχε προηγηθεί η τούρκικη ομάδα σε αυτό το σημείο, ίσως όλα να ήταν πολύ διαφορετικά.
2
Ο Σεμέδο άνοιξε το σκορ στο 55' και έδωσε τεράστιο προβάδισμα πρόκρισης στην ομάδα του. Το γρήγορο γκολ των Πειραιωτών έκοψε τα φτερά στους αντιπάλους τους και έγειρε οριστικά την πλάστιγγα υπέρ τους.
3
Το 2-0 στο 77' για τον Ολυμπιακό τελείωσε οριστικά τις λιγοστές ελπίδες της Μπασάκεσιρ και μετέτρεψε σε τυπικής σημασίας το υπόλοιπο του αγώνα.

Μια εικονα... χιλιες λεξεις

Η φάση του αγώνα
Καλά τα όσα γίνονται εντός των τεσσάρων γραμμών, αλλά σαν την σέλφι γυναίκας στις εξέδρες δεν έχει...

Τα προσωπα του αγωνα

<span>Ζοσέ</span> Σα
1
Ζοσέ Σα
Ιπτάμενος Πορτογάλος! Ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού έκανε απίθανο παιχνίδι και κράτησε τους γηπεδούχους στο παιχνίδι σε αρκετές περιπτώσεις τόσο στο πρώτο όσο και στο δεύτερο μέρος και δεν άφησε τους Τούρκους να διεκδικήσουν τις ελπίδες τους για την πρόκριση.

Ο αδύναμος κρίκος

Ρομπίνιο
70
Ρομπίνιο
Ο Βραζιλιάνος σταρ της Μπασάκσεχιρ δημιούργησε κάποιες ευκαιρίες για την ομάδα του ωστόσο δεν κατάφερε να τελειώσει όπως έπρεπε τις φάσεις. Μάλιστα στο 35ο λεπτό από κοντά είδε τον Σα να του λέει εντυπωσιακά «όχι» σε πλασέ.

Ο αφανής ήρωας

<span>Ρούμπεν</span> Σεμέδο
3
Ρούμπεν Σεμέδο
Το νέο μεταγραφικό απόκτημα του Ολυμπιακού ήταν για άλλο ένα παιχνίδι αρκετά σταθερός και δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα στο αμυντικό κομμάτι. Μάλιστα ο Πορτογάλος ήταν αρκετά καλός και στο επιθετικό κομμάτι καθώς, άνοιξε το σκορ και έδωσε την πρόκριση στους γηπεδούχους.

Το... VAR του SDNA

O Σκωτσέζος Μπόμπι Μάντεν απέφυγε το πολύ μεγάλο λάθος στον αγώνα και έδωσε ένα σωστό πέναλτι υπέρ του Ολυμπιακού, σφυρίζοντας πάντως έδρα σε ορισμένες περιπτώσεις, παρά το γεγονός ότι δεν καθόρισε το αποτέλεσμα με τις αποφάσεις του.