• 50' Ελ Καντουρί
  • 55' Αλέξανδρος Πασχαλάκης
  • 65' Δημήτρης Γιαννούλης
  • 84' Λέο Μάτος

Θάρρος και ποδοσφαιρικό θράσος. Και ο ΠΑΟΚ τα είχε και τα δύο. Όλα πολύ. Το 2-2 του πρώτου παιχνιδιού τους έδινε αυτοπεποίθηση πως μπορούν να κοιτάξουν στα μάτια τον Άγιαξ ακόμη και μέσα στο σπίτι του, πώς μπορούν να ονειρεύονται την πρόκριση, πώς κάθε υπέρβαση τους... φτιάχνει περισσότερο.

Και το σύνθημα δόθηκε από τον Πασχαλάκη. Στο ματς της Τούμπας άκουσε πολλά και σήμερα ήταν η δική του σειρά για να δώσει απαντήσεις. Φαν Ντε Μπέεκ και Ζιγιέχ προσπάθησαν με το «καλημέρα» να... ψαρώσουν ανεπιτυχώς τον Έλληνα τερματοφύλακα αλλά αυτός ο ΠΑΟΚ έμοιαζε αποφασισμένος για όλα και δεν πτοήθηκε ούτε όταν ο Τσούμπα Άκπομ πέταξε στα σκουπίδια (13') μια κλασσική ευκαιρία, από αυτές που γνωρίζεις πως δεν θα βρεις σε αφθονία απέναντι σε έναν τέτοιο αντίπαλο ούτε όταν το φαλτσαριστό σουτ του Πέλκα από πλάγια θέση, δεν βρήκε στόχο.

Αυτός ο ΠΑΟΚ ήταν ψυχωμένος, δείχνοντας ακόμη και τα δόντια του στους γηπεδούχους, με τον Μπίσεσβαρ να... συστήνεται εκ νέου στο ολλανδικό κοινό, ανοίγοντας το σκορ για τον Δικέφαλο στο 24' με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής για το 0-1. Ο ΠΑΟΚ είχε προκαλέσει αρκετή... αναστάτωση με την παρουσία του και φρόντισε να την κάνει ακόμη μεγαλύτερη με το «τοίχος» που ύψωσε ο Πασχαλάκης απέναντι στον Τάντιτς (32' ), ο οποίος βρέθηκε στην άσπρη βούλα μετά το σπρώξιμο του Ελ Καντουρί στον Νέρες, αλλά ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ του έβαλε φρένο.

Οι Ολλανδοί εν τέλει μπήκαν στο παιχνίδι ή για την ακρίβεια τους έβαλε ο ΠΑΟΚ στο 42', με τον ρέφερι της αναμέτρησης να καταλογίζει και δεύτερο πέναλτι υπέρ του Άγιαξ σε χέρι του Μπίσεσβαρ, με τον Τάντιτς να βγαίνει νικητής αυτήν την φορά απέναντι στον Πασχαλάκη για το 1-1 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Στο β΄ ο ΠΑΟΚ δεν κατέβασε ταχύτητα, δεν προδόθηκε από δυνάμεις όπως στην Τούμπα, ένιωθε ασφάλεια με την αυτοπεποίθηση που έβγαζε ο Πασχαλάκης σε κάθε απειλή του Άγιαξ αλλά έψαχνε και λίγη τύχη και σίγουρα ένα πιο... καθαρό μυαλό.

Σε αυτά τα παιχνίδια οι λεπτομέρειες κάνουν την διαφορά και ο ΠΑΟΚ θα έχει να λέει πως για εκατοστά ο Πέλκας δεν πρόλαβε να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα μετά από γύρισμα του Μπίσεσβαρ, πως λίγα λεπτά αργότερα έφυγε σε επικίνδυνη αντεπίθεση με τρεις εναντίον ενός αλλά και πάλι πλήρωσε μια αδύναμη πάσα.

Τα πάντα άλλαξαν για τον Άγιαξ στο 78΄μετά το γκολ του Ταλιαφίκο (σ.σ. υπάρχει υποψία για φάουλ σε Ελ Καντουρί) , ο οποίος έδωσε το προβάδισμα στον Αίαντα για το 2-1 ενώ δέχθηκαν με ευκολία και μια ακόμη απόφαση - δώρο από τον Άγγλο ρέφερι, με τον Τάντιτς να στέλνει και πάλι με πέναλτι τη μπάλα στα δίχτυα για το 3-1.

Οι Ολλανδοί και ο... διαιτητής νόμιζαν πως είχαν ξεμπερδέψει από τον κακό δαίμονα που λέγεται... ΠΑΟΚ αλλά ο Μπίσεσβαρ μίλησε και πάλι στις καθυστερήσεις, μειώνοντας σε 3-2, γεγονός που δεν ήχησε καλά στα αυτιά του Άγιαξ. Το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή βρήκε τους ασπρόμαυρους σε έξαλλη κατάσταση καθώς διαμαρτύρονται για χέρι του Ταλιαφίκο και συγκεκριμένα για τη φάση στο 94΄, το οποίο αν δινόταν, θα άλλαζε τα πάντα και ενδεχομένως και τα χέρια που κατέληξε το εισιτήριο της πρόκρισης.

Μια φάση που δεν απαντήθηκε ποτέ δεδομένου πως δεν δόθηκε ριπλέϊ, αφήνοντας τον ΠΑΟΚ με τις εντυπώσεις αλλά εκτός συνέχειας του Champions League.

• 22

Με την γνωστή... συνταγή του 4-3-3 παρέταξε τον Άγιαξ ο Έρικ Τεν Χαγκ, που επέλεξε για ακόμη μια φορά τον Ντούσαν Τάντιτς για την κορυφή της επίθεσης, με τον αρχηγό του «Αίαντα» να δικαιώνει τον προπονητή του αφού με την εύστοχη -δεύτερη- εκτέλεση πέναλτι ισοφάρισε για τους Ολλανδούς και τους έδωσε προβάδισμα πρόκρισης, με τον Ταλιαφίκο να διαμορφώνει το 2-1 στέλνοντας τον Άγιαξ στα Play Off των προκριματικών του Champions League.

• 10

Ενδεκάδα Τούμπας και στην Γιόχαν Κρόιφ Αρίνα από τον Αμπέλ Φερέιρα. Εμπιστοσύνη και στη ρεβάνς των δύο ομάδων στο βασικό κορμό του Δικεφάλου και στην πινελιά με Εσίτι μπροστά από το δίδυμο των στόπερ. Όλα για όλα από τον Πορτογάλο που επέλεξε Σφιντέρσκι για δεύτερο επιθετικό αντί του Πέλκα και Λημνιό στη θέση Ζαμπά για περισσότερες βοήθειες στον Μάτος.

43'

Ο ΠΑΟΚ είχε «χρυσή» ευκαιρία να πάει προηγούμενος στα αποδυτήρια αλλά ο ρέφερι της αναμέτρησης είχε διαφορετική άποψη, δίνοντας και δεύτερο πέναλτι στον Άγιαξ! Την πρώτη φορά ο Πασχαλάκης ύψωσε τοίχος απέναντι στον Τάντιτς αλλά την δεύτερη δεν κατέστη δυνατό, με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν από την άσπρη βούλα τον Δικέφαλο.

• 7’

Επικίνδυνη στιγμή για τον Άγιαξ, με τον Φαν Ντε Μπέεκ να κάνει ωραία ατομική ενέργεια, να μπαίνει απειλητικά στην περιοχή του ΠΑΟΚ και τον Πασχαλάκη να επεμβαίνει διώχνοντας σε κόρνερ.

• 11’

Νέα επικίνδυνη στιγμή στα καρέ του ΠΑΟΚ, με τους Φαν Ντε Μπέεκ-Ζιγέχ να παίζουν το 1-2 και τον Πασχαλάκη να προλαβαίνει και πάλι τον Ολλανδό μεσοεπιθετικό του Αίαντα, προτού γίνει απειλητικός.

• 13’

Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ, με τον Λέο Ζαμπά να φεύγει στην αντεπίθεση, βλέποντας την κίνηση του Τσούμπα Άκπομ, με τον Βραζιλιάνο να τροφοδοτεί τον Άγγλο επιθετικό που σούταρε από το ύψος της περιοχής, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

• 20’

Τρομερή ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Φαλτσαριστό σουτ του Πέλκα από πλάγια θέση, αλλά ο Ονάνα έδιωξε σε κόρνερ σε μια δύσκολη επέμβαση, για τον πορτιέρε του Άγιαξ.

• 24’

ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ! Σέντρα του Πέλκα στην περιοχή, οι αμυντικοί του Άγιαξ έδιωξαν, αλλά η μπάλα έφτασε στον Μπίσεσβαρ, που σούταρε από το ύψος της περιοχής και εκτέλεσε τον Ονάνα για να δώσει προβάδισμα στον ΠΑΟΚ.

• 32’

Τρομερή απόκρουση του Πασχαλάκη σε πέναλτι του Τάντιτς! Ο Άγιαξ κέρδισε την εσχάτη των ποινών σε σπρώξιμο του Ελ Καντουρί στον Νέρες, με τον Τάντιτς να αναλαμβάνει την εκτέλεση και τον Πασχαλάκη να του λέει «όχι»!

• 43’

ΓΚΟΛ για τον Άγιαξ! Σέντρα του Μπλιντ, ο Μπίσεσβαρ είχε απλωμένο το χέρι του μέσα στην περιοχή, η μπάλα βρήκε σε αυτό και ο διαιτητής καταλόγισε αμέσως την παράβαση. Αυτή τη φορά ο Τάντιτς εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι και ισοφάρισε σε 1-1.

• 48’

Εντυπωσιακή επέμβαση του Πασχαλάκη. Φαλτσαριστό σουτ του Ζίγιεχ, έδιωξε με εντυπωσιακό τρόπο σε κόρνερ ο Έλληνας πορτιέρε.

• 54’

Απίθανη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ με τον Μπίσεσβαρ να γυρίζει από τα αριστερά και τον Πέλκα να μην προλαβαίνει να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα.

• 59’

Τρομερή ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Οι παίκτες του Δικεφάλου, έφυγαν σε επικίνδυνη αντεπίθεση, με τρεις παίκτες έναντι ενός, αλλά ο Πέλκας έκανε λάθος πάσα.

• 67’

Μεγάλη ευκαιρία για τον Άγιαξ! Ο Μαρτίνεζ βρέθηκε μόνος του στην περιοχή και πλάσαρε, αλλά ο Πασχαλάκης είπε πάλι «όχι».

• 78’

ΓΚΟΛ για τον Άγιαξ! Ο Ταλιαφίκο αφύλακτος μέσα στην περιοχή, πήρε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Πασχαλάκη, δίνοντας το προβάδισμα στον Αίαντα.

• 85’

ΓΚΟΛ για τον Άγιαξ! Ο Ντούσαν Τάντιτς εκτελεί εύστοχα το πέναλτι που κέρδισε ο Ταλιαφίκο και δίνει προβάδισμα δύο τερμάτων στον Αίαντα.

• 90+3’

ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ! Μειώνει σε 3-2 ο ΠΑΟΚ με τον Ντιέγκο Μπίσεσβαρ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Ονάνα με ψύχραιμο πλασέ.

• 1

Τρία πέναλτι χρειάστηκαν οι Ολλανδοί για να αφήσουν εκτός συνέχειας τον ΠΑΟΚ. Και φυσικά τα βρήκαν από τον Άγγλο ρέφερι, ο οποίος χαρίστηκε απλόχερα στον Άγιαξ, παίρνοντας αποφάσεις που προκάλεσαν το λιγότερο εκνευρισμό. Λίγο έλειψε το χατ τρικ από πέναλτι για Τάντιτς.

• 2

Πάθος και ψυχή μέχρι τέλους. Ο ΠΑΟΚ δεν στάθηκε απλά στο ύψος του, δεν αρκέστηκε στο να κοιτάξει κατάματα τον Άγιαξ αλλά του έδειξε τα δόντια του. Μέσα στο σπίτι του. Τον στρίμωξε στα σχοινιά και μπορεί να του αφήνει δικαιολογημένα πικρία.

• 3

Το πάθημα της Τούμπας δεν έγινε μάθημα στον ΠΑΟΚ. Και πάλι είχε τις ευκαιρίες του και πάλι δεν τις αξιοποίησε όσο έπρεπε. Δεν είχε τύχη σε κανένα σημείο του παιχνιδιού αλλά του κόστισε και το καθαρό μυαλό στην τελική ενέργεια, στην ολοκλήρωση των φάσεων...

Σε ένα κατάμεστο γήπεδο, έβαλαν τη δική τους πινελιά. Έκαναν αίσθηση από νωρίς στο Άμστερνταμ και βρέθηκαν σε δύο βασικά κομμάτια της Γιόχαν Κρόιφ Αρίνα γιατί για εκείνους ο ΠΑΟΚ... είναι στην Ευρώπη το καλύτερο σιρόπι. Για βαθιά... άρρωστους!

10
Ντούσαν Τάντιτς
Ο Σέρβος αρχηγός του Άγιαξ, παρότι είδε τον Αλέξανδρο Πασχαλάκη να του λέει «όχι» στην πρώτη εκτέλεση πέναλτι, επέδειξε μεγάλη ψυχραιμία και με ακόμη δύο εκτελέσεις πέναλτι «πλήγωσε» τον ΠΑΟΚ και χάρισε στην ομάδα του την πρόκριση στα Play Off των προκριματικών του Champions League.

10
Δημήτρης Πέλκας
Ο Έλληνας μεσοεπιθετικός του ΠΑΟΚ, δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί τις ευκαιρίες που του παρουσιάστηκαν και έγινε ο... μοιραίος για τον Δικέφαλο, αφού σε τουλάχιστον δύο περιπτώσεις βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση για να σκοράρει σπαταλώντας τις ευκαιρίες που του παρουσιάστηκαν.

21
Ντιέγκο Μπίσεσβαρ
Ο Ολλανδός μεσοεπιθετικός, πήρε από το... χέρι τον ΠΑΟΚ, ανοίγοντας το σκορ στην Γιόχαν Κρόιφ Αρένα, ταλαιπωρώντας σε πολλές περιπτώσεις τους αμυντικούς του Άγιαξ, κλείνοντας το ματς με δύο γκολ και πολλές ενέργειες, που έβγαλαν σε πλεονεκτική θέση τους συμπαίκτες του. Ο τίτλος ενδεχομένως να του ανήκει μαζί με τον Πασχαλάκη.

Και μόνο η κυνικότητα της απόφασης που παίρνει στο 94΄, θέλοντας να λήξει το παιχνίδι εκεί, τα λέει όλα για τον Άγγλο ρέφερι που βρήκε στο δρόμο του ο ΠΑΟΚ. Μια απόφαση που ενδεχομένως να άλλαζε το εισιτήριο της πρόκρισης. Με ψυχρό τρόπο αντιμετώπισε έναν έξαλλο ΠΑΟΚ που έπεσε πάνω του αλλά δεν πτοήθηκε... Αντίθετα, με περίσσεια ευκολία παίρνει απόφαση να δοθούν τρία πέναλτι σε ένα παιχνίδι, σε μια ρεβάνς υπέρ του Άγιαξ. Ελέγχεται προφανώς και για το γκολ του Ταλιαφίκο και για το αν προηγήθηκε φάουλ... Ψιλά γράμματα για τον Κρεγκ Πόουσον που έφερε εις πέρας την αποστολή του, με το... μεγαθήριο του ζευγαριού, τον Άγιαξ να βρίσκεται στην επόμενη φάση.

BEST COMMENTS ON THE WEB

Υποψηφιότητα για τον τελικό Champions League 2028 ανακοίνωσε ο πρωθυπουργός της Γεωργίας