• 75' Χακίμ Ζίγιες
  • 88' Νικολάς Ταλιαφίκο
  • 72' Άλεφ
  • 74' Πέτρος Μάνταλος

Πρεμιέρα με το αριστερό για την ΑΕΚ στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ καθώς η Ένωση αν και στάθηκε πολύ καλά για ένα ημίχρονο, στην επανάληψη το γρήγορο γκολ του Άγιαξ της «έκοψε» τα πόδια με αποτέλεσμα να χάσει τελικώς με 3-0 στο Άμστερνταμ. Έτσι, σταμάτησε και το αήττητο σερί 14 αγώνων που διατηρούσαν οι κιτρινόμαυροι από το πρώτο περσινό ματς με την Κλαμπ Μπριζ στο Βέλγιο. Φυσικά, πρέπει να σημειωθεί πως στην ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη κόστισαν και οι απουσίες των Λόπες, Λιβάγια και Μπακασέτα.

Ο Άγιαξ μπήκε δυνατά στο ματς και προσπάθησε από τα πρώτα λεπτά να επιβάλει τον ρυθμό του και να απειλήσει την ΑΕΚ αξιοποιώντας και την δύναμη της έδρας. Παρ’ όλα αυτά, η Ένωση κατάφερε να ξεπεράσει αυτό το επιθετικό κύμα του Αίαντα στα πρώτα δεκαπέντε λεπτά και σταδιακά να ισορροπήσει. Μάλιστα, δημιούργησε και έχασε και δύο καλές ευκαιρίες για να σκοράρει. Μέχρι και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου ήταν αυτή που ήλεγχε τον ρυθμό του αγώνα χωρίς να απειληθεί από τον αντίπαλό της.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τον χειρότερο δυνατό τρόπο για την ΑΕΚ καθώς πριν ακόμα συμπληρωθεί το 47’ ο Άγιαξ κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ εκμεταλλευόμενος αδράνεια στην άμυνα της ομάδας του Μαρίνου Ουζουνίδη. Από εκείνο το σημείο και μετά οι παίκτες της ΑΕΚ έδειξαν σαφώς επηρεασμένοι και δεν κατάφεραν ουσιαστικά σε καμία στιγμή να απειλήσουν τον Άγιαξ. Κάπως έτσι φτάσαμε στο 77’ όταν ο Άγιαξ βρήκε ένα ακόμα κενό στην ελληνική άμυνα και δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη πετυχαίνοντας ένα ακόμα τέρμα με τον Φαν Ντε Μπεκ.

Κάπου εκεί έδειχναν όλα να έχουν κριθεί, με τον Άγιαξ να φτάνει και σε τρίτο γκολ στο τελευταίο λεπτό της κανονικής διάρκειας και πάλι με τον Ταλιαφίκο να «γράφει» το τελικό 3-0. Πλέον, η Ένωση στρέφει την προσοχή της στο δεύτερο παιχνίδι με αντίπαλο την Μπενφίκα στο ΟΑΚΑ σε δύο εβδομάδες.

• 7

Ο Τεν Χαγκ παρέταξε την ομάδα του με σύστημα 4-3-3 και έχοντας στην επίθεση τους Νέρες και Τάντιτς μαζί με τον Χούντελαρ. Κατάφερε να δημιουργήσει αρκετά προβλήματα στην Ένωση από την αριστερή πλευρά βλέποντας ότι εκεί ήταν και το αδύνατο σημείο της ομάδας του Ουζουνίδη.

• 22

Ο Μαρίνος Ουζουνίδης επέλεξε να χρησιμοποιήσει δύο αμυντικούς από την δεξιά του πλευρά τοποθετώντας τον Μπακάκη μπροστά από τον Τσόσιτς. Μία επιλογή που φάνηκε πως δεν του βγήκε καθώς από εκείνη την πλευρά δημιούργησε τις περισσότερες επικίνδυνες καταστάσεις ο Άγιαξ. Με τις αλλαγές του προσπάθησε να βοηθήσει την ΑΕΚ, όμως ο Άλεφ δεν κατάφερε να φανεί ιδιαίτερα.

47'

Με τη σέντρα του δεύτερου ημιχρόνου, στο χειρότερο χρονικό σημείο κι ενώ η ΑΕΚ είχε σταθεί πολύ καλά στο πρώτο ημίχρονο, ο Νικολάς Ταλιαφίκο άνοιξε το σκορ, εκμεταλλευόμενος αδράνεια του πολύ καλού ως τότε Οικονόμου, και… ξεμπλόκαρε τον «Αίαντα» βάζοντας από εκείνο το σημείο και μετά δύσκολα στους παίκτες της «Ένωσης»

• 14’

Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μάνταλου ο Σιμόες πήδηξε πιο ψηλά από όλους και έπιασε την κεφαλιά όμως έστειλε την μπάλα λίγο δίπλα από το δοκάρι του Ονανά άουτ.

• 28’

Ο Κλωναρίδης έκανε ωραία ατομική ενέργεια και πάσαρε στον Πόνσε που σούταρε όμως ο Ντε Γιονγκ πρόλαβε την τελευταία στιγμή και έβαλε την κόντρα για να στείλει την μπάλα κόρνερ.

• 32’

Στρώσιμο του Ταλιαφίκο για τον Ζιγιέχ που σούταρε δυνατά για να μπλοκάρει σταθερά στην γωνία του ο Μπάρκας.

• 47’’

ΓΚΟΛ! Μετά από σέντρα από αριστερά του Νέρες, ο Ταλιαφίκο η άμυνα της ΑΕΚ ξέχασε τον Ταλιαφίκο και εκείνος από κοντά πλάσαρε τον Μπάρκα για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

• 57’’

Μετά από κεφαλιά πάσα μέσα από την περιοχή, ο Ταλιαφίκο έκανε νέα κεφαλιά από κοντά και ο Μπάρκας με το δεξί χέρι απέκρουσε εντυπωσιακά.

• 68’

Σέντρα του Μάνταλου για τον Πόνσε που κατέβασε ωραία και δοκίμασε το ανάποδο ψαλίδι με την μπάλα όμως να φεύγει αρκετά μέτρα άουτ.

• 77’

ΓΚΟΛ! Μετά από γύρισμα του Τάντιτς από δεξιά, η μπάλα κόντραρε και έφτασε στον Βαν Ντε Μπεκ που «κεραυνοβόλησε» τον Μπάρκα μην αφήνοντας του κανένα περιθώριο αντίδρασης.

• 90’

ΓΚΟΛ! Ο Ταλιαφίκο έμοιαζε να πηγαίνει για σέντρα από αριστερά όμως κατάφερε να στείλει με εντυπωσιακό τρόπο την μπάλα στα δίχτυα.

• 1

Στο Champions League δεν χωρά ούτε… δευτερόλεπτο ολιγωρίας. Οι παίκτες της ΑΕΚ πήραν ένα πολύ σκληρό μάθημα στο Άμστερνταμ καθώς η αδράνεια ολόκληρης της αμυντικής γραμμής της Ένωσης στη φάση του γκολ του Ταλιαφίκο άλλαξε τις ισορροπίες της αναμέτρησης και έδωσε… φτερά στα πόδια των γηπεδούχων, που στη συνέχεια είχαν εύκολο έργο απέναντι στους «κιτρινόμαυρους». Ένα καλό ημίχρονο σε αυτό το επίπεδο δεν είναι αρκετό…

• 2

Η ΑΕΚ ατύχησε να έχει σε κακή μέρα αρκετά από τα βασικά γρανάζια της, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο όπου άπαντες έμοιαζαν να… παραδίδουν πνεύμα και σώμα, αμέσως μετά το γκολ του Ταλιαφίκο. Ακόμη και ποδοσφαιριστές της προσωπικότητας ενός Μάνταλου και ενός Σιμόες ουσιαστικά… εξαφανίστηκαν από το χορτάρι και μοιραία τους ακολούθησαν και οι λιγότερο έμπειροι ποδοσφαιριστές όπως ο Γαλανόπουλος και ο Μπακάκης. Επίσης, σταδιακά όσο κυλούσε το παιχνίδι, το έλλειμμα της ελληνικής ομάδας έμοιαζε να είναι εκτός από ψυχολογικό και σωματικό, καθώς οι Ολλανδοί υπερτερούσαν ολοένα και περισσότερο σε ταχύτητα και δύναμη.

• 3

Υπάρχει και ένα σημείο – κλειδί που θα πρέπει να αναζητήσουμε στο χορτάρι του ΟΑΚΑ και όχι της Γιόχαν Κρόιφ Αρένα. Η απουσία του Μάρκο Λιβάγια από τη γραμμή κρούσης στην επίθεση της ΑΕΚ ήταν κάτι παραπάνω από εμφανής, καθώς παρά τις φιλότιμες προσπάθειες του Πόνσε να καλύψει το κενό του, δεν μπόρεσε να προσφέρει στην Ένωση τη διαφορετικότητα που της χαρίζει απλόχερα ο χαρισματικός και ηγετικός Κροάτης.

Οι οπαδοί της ΑΕΚ περίμεναν δώδεκα χρόνια για την επιστροφή της ομάδας τους στο Τσάμπιονς Λιγκ και οι 2.500 που βρέθηκαν στην «Γιόχαν Κρόιφ Αρίνα» δεν σταμάτησαν να εμψυχώνουν τους παίκτες του Μαρίνου Ουζουνίδη.

31
Νικολάς Ταλιαφίκο
Ο Νικολάς Ταλιαφίκο ήταν αυτός που άνοιξε το δρόμο προς τη νίκη του Άγιαξ και αυτός που την ολοκλήρωσε. Ο Αργεντινός δέχθηκε ωραία σέντρα από τον Νέρες και κατάφερε με όμορφο τρόπο να τρυπώσει στην άμυνα της ΑΕΚ, να εκμεταλλευτεί την αδράνεια του Οικονόμου και να τη στείλει στα δίχτυα για το 1-0 και «σφράγισε» τη νίκη έστω και… κατά λάθος «κρεμόντας» στο τέλος με τη σέντρα του τον Μπάρκα.

25
Κώστας Γαλανόπουλος
Ο Κώστας Γαλανόπουλος ήταν ο παρτενέρ του Αντρέ Σιμόες στα αμυντικά χαφ της «Ένωσης». Αμφότεροι έχασαν τη μάχη του κέντρου, δεν μπορούσαν να κρατήσουν μπάλα, αλλά ειδικά ο Έλληνας άσος δεν κατάφερε να βοηθήσει είτε στην άμυνα είτε στην επίθεση και λογικά ήταν η πρώτη αλλαγή από τον Μαρίνο Ουζουνίδη, καθώς αποχώρησε στο 61’ για να μπει στη θέση του ο Άλεφ.