Σε ένα παιχνίδι με μετρημένες κλασικές ευκαιρίες, χρειάστηκε ένα πέναλτι που δεν έγινε και μια απίστευτη ομαδική γκάφα από πλευράς Λίβερπουλ για να πάρει την καθαρή νίκη με 2-0 η Νάπολι και ]θεωρητικά] προβάδισμα για το Νο1 του group. Στο άλλο ματς του 5ο ομίλου, με το 19χρονο, Χάλαντ, να δίνει show, η Ζάλτσμπουργκ διέλυσε την Γκενκ με 6-2 και κάθεται εκείνη στην πρώτη θέση.

Ισορροπημένο ήταν στο ξεκίνημά του το ματς στον ιταλικό νότο, με την Λίβερπουλ όμως να δείχνει περισσότερο επικίνδυνη στην κόντρα, ενώ η Νάπολι σταματούσε πάντα στην τελική πάσα αφού οι Reds ήταν πολύ σταθεροί πίσω. Στο 21' μετά την ωραία πάσα του Χέντερσον ο Μανέ έφυγε και έκανε το διαγώνιο αριστερό όμως ο Μέρετ απέκρουσε και ένα λεπτό μετά ο Μανωλάς έβαλε κρίσιμο block στον Σενεγαλέζο εξτρέμ και ο Μίλνερ στην εξέλιξη σούταρε ψηλά. Μετά το 30' η Νάπολι πήρε περισσότερη πρωτοβουλία, όμως οι φάσεις ήταν και πάλι για την ομάδα του Κλοπ. Στο 36' το σουτ του Σαλάχ πέρασε έξω, όπως και στο 44' η κεφαλιά του Φιρμίνο για να φύγει χωρίς γκολ το πρώτο μέρος.

Η επανάληψη ξεκίνησε με τρομερή ευκαιρία για τους παίκτες του Αντσελότι καθώς ο Μάριο Ρουί έκανε σέντρα πάρε-βάλε για τον Μέρτενς, όμως ο Αντριάν έκανε τρομερή επέμβαση και στην συνέχεια, οι Reds έχασαν δύο πολύ καλές ευκαιρίες με Μανέ και Σαλάχ, με τον keeper της Νάπολι να παίρνει πολύ υψηλό βαθμό και στις δύο περιπτώσεις κρατώντας το «μηδέν». Στο 82' ήρθε η φάση που έκρινε σε μγάλο βαθμό το ματς καθώς ο Καγιεχόν δεν ανατράπηκε ποτέ από τον Ρόμπερτσον αλλά το πέναλτι δόθηκε έπειτα και από εξέταση του VAR και ο Μέρτενς νίκησε τον Αντριάν για το 1-0. Στις καθυστερήσεις, Ρόμπερτσον και Φαν Ντάικ τα είχαν χαμένα και ο Γιορέντε είπε 'ευχαριστώ' γράφοντας το τελικό 2-0.

Νάπολι (Κάρλο Αντσελότι): Μέρετ, Ντι Λορέντζο, Μανωλάς, Κουλιμπαλί, Μάριο Ρουί, Αλαν (75' Ελμάς), Φαμπιάν Ρουίθ, Καγιεχόν, Ινσίνιε (66' Ζιελίνσκι), Λοσάνο (69' Γιορέντε), Μέρτενς.

Λίβερπουλ (Γίργκεν Κλοπ): Αντριάν, Αρνολντ, Μάτιπ, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Φαμπίνιο, Χέντερσον (87' Σακίρι), Μίλνερ (66' Βαϊνάλντουμ), Μανέ, Σαλάχ, Φιρμίνο.

Τρελός Χάλαντ, αέρας η Ζάλτσμπουργκ

Με πρωταγωνιστή τον επιθετικό, Ερλινγκ Μπράουτ Χάλαντ, η Ζάλτσμπουργκ έκανε κομμάτια από το πρώτο μέρος την Γκενκ (5-1), με τον 19χρονο Νορβηγό να γίνεται ο νεαρότερος στην ιστορία όλων των Κυπέλλων Ευρώπης που πετυχαίνει χατ-τρικ στο πρώτο μέρος. Ο μικρός σε ηλικία και τεράστιος σε διαστάσεις φορ, σκόραρε με τελείωμα μέσα από την περιοχή (2'), αριστερά πλασέ στην κόντρα (34') και πάλι από κοντά (45') και μπήκε στο κλειστό club με εκείνους που έκαναν χατ-τρικ στο ντεμπούτο τους στο Champions League.

Δύο ακόμα πιτσιρικάδες, οι Χουανγκ Λι-Τσαν (36') και Σόμποζλαϊ (45+3') έβαλαν και αυτοί γκολ στην ταλαίπωρη βελγική ομάδα, η οποία είχε μειώσει σε 3-1 στο 40' με ωραίο πλασέ του Λουκουμί μέσα από την περιοχή. Στην επανάληψη ο ρυθμός δεν γινόταν να είναι ίδιος και οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο 52' με κεφαλιά του Σαματά μέσα από την περιοχή σε 5-2, ενώ το τελικό 6-2 διαμόρφωσε στο 66' ο αρχηγός της Ζάλτσμπουργκ, Ούλμερ, με αριστερό σουτ.