• 88' Χάρβει Γουάιτ

Όπως θα έλεγαν και οι άνθρωποι του ΠΑΟΚ, υποδομή σημαίνει υπομονή. Επιμελές, προσεκτικό χτίσιμο αθλητών και προσωπικοτήτων. Και το σίγουρο είναι πως τα «μωρά» του Πάμπλο Γκαρσία, αν και έχασαν την πρόκριση από την Τότεναμ, έδειξαν προσωπικότητα και χαρακτήρα, έμαθαν να παλεύουν μέχρι τέλους για να διεκδικήσουν ακόμη και με δέκα παίκτες ό,τι ονειρεύονται και μπορούν να κοιτούν με χαμόγελο την επόμενη ημέρα, προσθέτοντας διαρκώς νέες εμπειρίες, μέσα από μεγάλες ευρωπαϊκές παραστάσεις.

Το φιλμ του αγώνα:

Κάτι παραπάνω από 12.000 κόσμος βρέθηκε στο γήπεδο της Τούμπας προκειμένου να παρακολουθήσει το ιστορικό παιχνίδι της Κ19 του ΠΑΟΚ απέναντι στην Τότεναμ με στόχο την πρόκριση στους «16» του UEFA Youth League.

Ο Πάμπλο Γκαρσία έριξε στον αγωνιστικό χώρο όλους τους... ετοιμοπόλεμους ποδοσφαιριστές, επιλέγοντας τον Παπαδόπουλο κάτω από τα δοκάρια και τους Τσαούση, Διαμάντη, Μιχαηλίδη και Λύρατζη στην άμυνα. Μπροστά τους σε ένα 4-3-3, αγωνίστηκαν οι Τσιγγάρας, Χατζηστραβός και Σαλαμούρας, με την επιθετική τριπλέτα να αποτελείται από τους Δούμτση, Γκαργκαλατζίδη και Γαϊτανίδη.

Το γρήγορο γκολ των «σπιρουνιών» και η μαχαιριά με την αποβολή του Τσιγγάρα

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τους χειρότερους οιωνούς για τους «ασπρόμαυρους» καθώς μόλις στο 12ο λεπτό η Τότεναμ εκμεταλλεύτηκε μια στιγμή αδράνειας της άμυνας των γηπεδούχων και ο Λίονς-Φόρστερ με κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής, έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του, μετά από εκτέλεση κόρνερ. Οι φιλοξενούμενοι πήραν ψυχολογία και άρχισαν να πιέζουν ψηλά, την ώρα που ο Πάμπλο Γκαρσία ζητούσε από τους παίκτες του να ηρεμήσουν και να δείξουν υπομονή στο πλάνο τους.

Ένα πλάνο που χρειάστηκε αναπροσαρμογή μετά την αποβολή του Τσιγγάρα στο 33΄, με τον ΠΑΟΚ να μένει με δέκα παίκτες για να διεκδικήσει μέχρι τέλους, σε πρώτη φάση, το γκολ της ισοφάρισης που θα έστελνε το παιχνίδι απευθείας στα πέναλτι καθώς στην συγκεκριμένη φάση δεν προβλέπεται παράταση. Και αυτό λίγο έλειψε να συμβεί πριν την εκπνοή του ημιχρόνου, όταν ο Δικέφαλος με υποδειγματική αντεπίθεση, πέταξε στα... σκουπίδια μια «χρυσή» ευκαιρία με εκφραστή τον Γαϊτανίδη.

Την ψυχή και το πάθος ο ΠΑΟΚ, τα δοκάρια η Τότεναμ

Αν και αγωνιζόταν με δέκα παίκτες, ο Δικέφαλος έδειξε ψυχή και πάθος στο β΄ημίχρονο, αγγίζοντας σε δύο τουλάχιστον φάσεις στην έναρξη του β΄ημιχρόνου, το γκολ. Αρχικά με ένα διαγώνιο μακρινό σουτ του Λύρατζη, το οποίο πέρασε ελάχιστα άουτ και στην συνέχεια με την κεφαλιά του Τζοβάρα, ο οποίος πέρασε ως αλλαγή στο β΄ημίχρονο και έδωσε νέα... πνοή στους Θεσσαλονικείς.

Η «ψυχρή» Τότεναμ απάντησε με δοκάρι στο 63΄μετά από σουτ του Ρόουλς και το παιχνίδι απέκτησε μια... άγρια ομορφιά (σ.σ. 13-11 τα φάουλ μέχρι το 70΄), με τους πιτσιρικάδες να επιδίδονται σε ένα σπουδαίο ποδοσφαιρικό θέαμα. Στο 70' οι Άγγλοι κατέγραψαν ένα ακόμη δοκάρι και πάλι με τον Ρόουλς, ο οποίος έφυγε εξαιρετικά στην αντεπίθεση, σε μια φάση -ωστόσο- που ξεσήκωσε τους γηπεδούχους που φώναζαν για οφσάιντ...

Το πολυπόθητο γκολ για τον ΠΑΟΚ δεν ήρθε ποτέ, με την Τότεναμ να πηγαίνει μέχρι τέλους το τέμπο του παιχνιδιού εκεί όπου ήθελε, όντας αγκαλιά με την πρόκριση. Το τελευταίο σφύριγμα βρήκε τους Άγγλους στην επόμενη φάση, με τους «ασπρόμαυρους» να στρέφουν την προσοχή τους στην κούρσα του πρωταθλήματος, εκεί όπου κινείται με τα φρένα σπασμένα, αγνοώντας τη λέξη ήττα.

Διαιτητής: Ζερόμ Μπρισάρ (Γαλλία)

Kίτρινες: 27' Μιχαηλίδης, 44'Διαμαντής / 21' Λίονς-Φόστερ, 25' Ρόουλς, 66' Μπένετ, 83’ Όστιν, 88’ Γουάιτ

Κόκκινες: 33' Τσιγγάρας

Γκολ: 13' Λίονς-Φόστερ

Οι συνθέσεις:

ΠΑΟΚ (Π. Γκαρσία): Παπαδόπουλος, Τσαούσης, Διαμαντής, Μιχαηλίδης, Λύρατζης, Τσιγγάρας, Σαλαμούρας (81’ Μανιώτης), Χατζηστραβός ( 84’ Μελετίδης), Δούμτσης (46’ Τζοβάρας), Γκαργκαλατζίδης (76’ Πουρνάρας), Γαϊτανίδης (84’ Πανίδης).

Τότεναμ (Τ. ΜακΝτέρμοτ): Όστιν, Χίντς, Κίρκεν, Γουάιτ, Εγιομά, Λίονς-Φόρστερ, Ρόουλς, Όκλει-Μπουθ (90+2' Οκεντίνα), Μπένετ (87’ Κλάρκ), Σασούα, Γουόλκοτ (67’ Μαγκομά).